Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, ekrepali said:

Εγώ ίδρωσα να πάρω λογαριασμό 3 μήνες στο επαγγελματικό, οι άλλοι στο αέριο έχουν να πάρουν εκκαθαριστικό απ'το Μάιο... κι εσύ περιμένεις να παίρνεις κάθε μήνα; Κάτσε, άραξε. Yπόψιν όταν πάρεις email με το ποσό οφειλής τους 1ου λογαριασμού, πάρε άμεσα τηλέφωνο και ζήτα να σου στείλουν με mail το PDF. Μετά να κάνεις εγγραφή εδώ πέρα https://my.heron.gr/login για να βλέπεις πιο γρήγορα πότε εκδίδεται λογαριασμός. Kι εκεί τα PDF αργούν να ανεβούν όμως, συνήθως κάνα 10 ήμερα μετά την έκδοση. Οπότε πάλι τηλέφωνα να σου στείλουν το λογαριασμό εκείνοι.

Όσο για τις μηνιαίες μετρήσεις, διάβασα στο facebook ότι χρέωσαν κάποιον 20000kw. Δε ξέρω αν είναι μαλακία του ήρων ή αν έκανε μαλακία ο ίδιος. 😅

Εδώ και 3-4 μέρες έχω δει έναν λογαριασμό 5€ στον ηρων. Νέα παροχή. Θα έπρεπε να έχει μπει το -50€ δώρο αλλα υποθέτω ότι δεν μπήκαν. Ζητάω λογαριασμό και μιυ λένε αηδίες. Ποσό καιρό πια παίρνει να "συγχρονίσει" όπως λένε το σύστημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Εδώ και 3-4 μέρες έχω δει έναν λογαριασμό 5€ στον ηρων. Νέα παροχή. Θα έπρεπε να έχει μπει το -50€ δώρο αλλα υποθέτω ότι δεν μπήκαν. Ζητάω λογαριασμό και μιυ λένε αηδίες. Ποσό καιρό πια παίρνει να "συγχρονίσει" όπως λένε το σύστημα; 

έχουν χρονική διορία στην αποστολή , πόσο καιρό περιμένεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Τζάμπα καίει η λάμπα, τζάμπα κάψαμε εγκέφαλο... έκατσε βολτέρα.😄

...τα παλιά της ΔΕΗ δεν υπήρχε περίπτωση να τα προλάβω (ούτε κουράγιο έχω να μπλέξω με τυχούσες αμφισβητήσεις και καταγγελίες, έχω άλλα πιο ζόρικα να μ' απασχολούν), το 'παμε. Τα νέα της ΔΕΗ χειρότερα απ' της ΒολΤΕΡΑΣ το παλιό που υποτίθεται ΘΑ με βάλουνε (όχι ρήτρα, με 0,12, κι ας έχει 9 πάγιο) από Δευτέρα, συν ότι (ΑΝ κι αυτό ισχύσει...) η τιμολόγηση που θα έχω για Αύγουστο ως Δεκέμβρη θα γίνει τελικά ΧΩΡΙΣ ρήτρα (ενώ ακόμη και στο Online της ΔΕΗ να προλάβαινα να έμπαινα, θα είχα να ξεχρεώσω στον προηγούμενο ρήτρα μπορεί και 500άρικου...) και τέλος πάπαλα ούτως ή άλλως κι η επιλογή του Ήρωνα μέχρι να βγάλω άκρη. Δεν είναι τα μαθηματικά το φόρτε μου, κι ούτε είχα το περιθώριο να κάτσα να τα βάλω κάτω να δω αν τελικά το ΝΕΟ Ονλάιν ή Έντερ με συνέφερε (0,17 για 12 μήνες vs 0,12 για 24 μήνες/ vs ρήτρα ~500) , αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω να πληρώσω εδώ και τώρα το περίφημο ΕΞΤΡΑ ρητρο500άρικο (πέραν του κανονικού 300ριού που περιμένω) για να μ΄ αφήσει η Βολτερατζού από την αγκαλιά της...(κι αν δεν κάνω λάθος, αν δεν εξοφλούσα τον τελικό που θα έβγαινε, η ΔΕΗ δεν θα με δεχόταν στις,,,τάξεις της). Και ήδη αποδέχτηκα το βολτερατζίδικο, 3 μέρες μετά την,,,,"οριστική του λήξη".

Είναι σίγουρο λοιπόν ότι κακώς έκατσα...; Ρωτάω.....(πάντως εγώ να δεις τί εγκέφαλο έκαψα αυτές τις μέρες, οπότε μπορεί και να 'χεις δίκιο, αλλά τί να κάνω) 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, korakios said:

έχουν χρονική διορία στην αποστολή , πόσο καιρό περιμένεις ?

Δεν είμαι σίγουρη, νομίζω από την Τετάρτη; Κάπου εκεί εμφανίστηκε το ποσό στο myheron. Έκτοτε μιλάω μαζί τους για τον λογαριασμό για να επιβεβαιώσω ότι δεν έχουν δώσει τα 50€ (σε κλειστό σπίτι με 1-2 κιλοβατώρες κατανάλωση αποκλείεται να είναι η χρέωση 55-56€ Ώστε να έχω υπόλοιπο τα 5-6€ ποσό είναι ο λογαριασμός)και μου λένε συνέχεια είναι σε διαδικασία έκδοσης κλπ κλπ κλπ. Άσε που ο λογαριασμός εκδόθηκε την βδομάδα που πέρασε με διάστημα κατανάλωσης 5/10-19/10

 

edit: μόλις είδα ότι ημερομηνία έκδοσης φαίνεται η 25/11

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

με συγχωρείς , εννοούσα απο πότε έχει να εκδοθεί λογαριασμός

Είναι ο πρώτος λογαριασμός, τους πηγα αυτό το ρεύμα για την έξτρα έκπτωση στο αεριο αλλά μάλλον θα πάει βρούβες και αυτή 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Είναι ο πρώτος λογαριασμός, τους πηγα αυτό το ρεύμα για την έξτρα έκπτωση στο αεριο αλλά μάλλον θα πάει βρούβες και αυτή 😂🤣

Αναφορά σε κείμενο

5.Ο Λογαριασμός Κατανάλωσης εκδίδεται περιοδικά και ανά δύο μήνες κατά ανώτατο όριο, σύμφωνα με το εκάστοτε ισχύον σύστημα τιμολόγησης του Προμηθευτή, και πρέπει να εκκαθαρίζεται βάσει πιστοποιημένης από τον αρμόδιο Διαχειριστή καταμετρούμενης κατανάλωσης κατ’ ελάχιστο μια φορά το χρόνο

Αναφορά σε κείμενο

6.Τυχόν ποινική ρήτρα που καταπίπτει υπέρ του Πελάτη σε περίπτωση μη τήρησης του επιπέδου ποιότητας υπηρεσιών κατά τα προβλεπόμενη στην οικεία Σύμβαση Προμήθειας, καταβάλλεται αυτόματα ως πίστωση στον επόμενο λογαριασμό.

αν εννοείς απο το καλοκαίρι , ψήσου για να κανα χατζιλίκι έξτρα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

αν εννοείς απο το καλοκαίρι , ψήσου για να κανα χατζιλίκι έξτρα 😂

5/10 είναι η έναρξη εκπροσώπησης αλλά κάνουμε κακή αρχή και μου την δίνει 🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

Είναι σίγουρο λοιπόν ότι κακώς έκατσα...; Ρωτάω.....(πάντως εγώ να δεις τί εγκέφαλο έκαψα αυτές τις μέρες, οπότε μπορεί και να 'χεις δίκιο, αλλά τί να κάνω) 

Δεν ήξερα ότι υπήρχε στο τραπέζι αυτή η επιλογή με το παλιό 360. Αν σου είχαν κάνει προσφορά, είχε όντως ισχύ για 30 μέρες. Ίσως να το είχες αναφέρει κάπου, αλλά είναι μεγάλα τα comments και απλά τα προσπερνούσα.

*Δε θυμάμαι αν έχεις ΚΟΤ, η Volterra σ'αυτό που υπέγραψες έχει 0.16 αρχική... ο ΗΡΩΝ 0.11. Δε ξέρω τι σε συνέφερε από άποψη παγίων, ελπίζω να έκανες τα μαθηματικά.

1 ώρα πριν, popopo είπε

Όχι

Ευτυχώς. 😅

Εσύ πότε υπέγραψες το fix; Αν είσαι εντός 6μήνου είσαι μια χαρά, αλλιώς να έχεις το νου για αύξηση τιμών.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

βασικά άργησες και έχασες της ΔΕΗ

Η Volton δεν ακούει ΣτΚ , είναι στην κατηγορία  μη αποδεκτά οπότε για ΡΑΕ σε βλέπω ,

έχεις δρόμο ακόμα , όταν έρθει η πρώτη λυπητερή κάνεις αμφισβήτηση για τη ρήτρα κτλ

πόσταρε όταν λάβεις λογαριασμό

όλα κομπλέ , μη δίνεις σημασία στο @Decano είναι άλλη περίπτωση

 

SmartSelect_20211205-011324_Acrobat for Samsung.jpg

@korakiosαυτός είναι ο λογαριασμός ο πρώτος με την "δωρεάν " χρέωση για τον πρώτο μήνα.Το πρόγραμμα του Ήρων συμφέρει αυτή τη στιγμή περισσότερο σωστά?Και όταν λες Ραε τι εννοείς τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, διαβασα διαφορα μηνυματα εδω περα, ειδα και ιστοσελιδες μερικων εταιριών και δεν κατεληξα καπου. Καπως πολυπλοκα μου φαινονται τα των ιδιωτικων εταιριων ρευματος. Νοικιασα νεο σπιτι και θα παρω το ρευμα στο ονομα μου... Στη ΔΕΗ ημουν παντα και ναι ξερω τις ευκολιες της (πχ οτι δεν πιεζει ιδιαιτερα, κανει ανετα διακανονισμους και γενικώς δεν κοβει ευκολα το ρευμα) αλλά είπα μηπως να δοκιμαζα κανεναν ιδιωτη. Ποιον προτεινετε; ΗΡΩΝ μηπως; Ή είναι όλοι τα ιδια και η ολη συζητηση ειναι για 1 και 2 ευρω ανα μηνα μεταξυ των διαφορων παρόχων... Εγγυηση επισης ζητανε ολοι και αν ναι, ποση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Neoss είπε

αλλά είπα μηπως να δοκιμαζα κανεναν ιδιωτη.

Διάλεξες κυριολογεκτικά τη χειρότερη εποχή να πας σε εναλλακτικό 😛

Πάτα στην υπογραφή του κοράκιου, κατέβασε το excel στον υπολογιστή σου, βάλε τις κιλοβατώρες των εκκαθαριστικών λογαριασμών, κοίτα τη σου βγάζει στο ετήσιο κόστος. Δυστυχώς οι επιλογές πλέον είναι μετρημένες στα δάχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν ήξερα ότι υπήρχε στο τραπέζι αυτή η επιλογή με το παλιό 360. Αν σου είχαν κάνει προσφορά, είχε όντως ισχύ για 30 μέρες. Ίσως να το είχες αναφέρει κάπου, αλλά είναι μεγάλα τα comments και απλά τα προσπερνούσα.

*Δε θυμάμαι αν έχεις ΚΟΤ, η Volterra έχει 0.16 αρχική... ο ΗΡΩΝ 0.11. Δε ξέρω τι σε συνέφερε, ελπίζω να έκανες τα μαθηματικά.

..."30 μέρες" (μου τα 'πε και το Κοράκι :ρ), ναι, αλλά,,,όταν μπλέκουν πολλές παράμετροι...; -> λήξη προγράμματος, και λήξη,,,παράτασης προγράμματος, ΚΑΙ λήξη ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ (...το γκολ ήταν κάπου στο 102, ενώ ο δγιΑτητής είχε δώσει 6' καθυστερήσεις...Τώρα σε ΠΟΙΑΝΟΥ το τέρμα το μπουμπούνισα,,,θα δείξει από Δευτέρα, και ανυπερθέτως στις 10/12......Μακάρι να μην ήταν αυτογκόλ....) και ο ένας υπαλλελέ να σου λέει "λυπάμαι κύριε, κλείσαμε" κι άλλος να σου λέει "δεν πειράζει που έφυγαν όλοι και κλείσανε και τα φώτα, ρίχ' το κι αν σου κάτσει, σου 'κατσε", ε κάπου σου μπαίνει στο πετσί ότι για να βγάλεις άκρια, πιθανώς θα χρειαστεί να φας τα λυσσακά σου, κι εγώ είμαι σε φάση "το μόνο που θέλω απ' την ζωή, είναι ένα μπωλάκι ρύζι και μια γωνίτσα στο Θιβέτ" - ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για θέματα όπως "ρεύμα", καθώς έχω άλλα καβλιά να τρέχουν και θέλουν ενασχόληση......

Τεσπα. Μακάρι να πάει όπως μου τάξανε, να ησυχάσω κι απ' αυτό - με "πρόχειρους υπολογισμούς" το βολτερόπαιδο που μου τα 'λεγε, μου εξήγησε ότι αν παραμείνω κυμαινόμενο, στις 10/12 θα σκάσει εκκαθαριστικό μπουγιουρντί το λιγότερο 3 με 4 (κατοστάρια) ρήτρα (συν τα 2-3 κατοστάρια "των συνηθισμένων χρεώσεων"), και φυσικά το επόμενο τετράμηνο θα είναι αυτοκτονία, εκεί που είναι η μέση τιμή χονδρικής τώρα. Άρα ή φεύγω γι' αλλού (και τους πλερώνω ΚΑΙ την αναπροσαρμογή στον τελικό), ή μένω στο νέο σταθερό τους, που είναι φωτιά - ΑΛΛΑ τουλάχιστον θα τιμολογηθώ με βάση ΑΥΤΟ για ΟΛΟ το 4μηνο ΧΩΡΙΣ την ρήτρα, ΑΡΚΕΙ να ενεργοποιήσω μέχρι 8/12 (...ναι, το μόνο καλό ήταν ότι είμαι μεν σε ρήτρα τώρα,,,,αλλά ΧΩΡΙΣ χρονική δέσμευση....). Και τελευταία περίπτωση, να κάνω ΑΜΕΣΑ την αποδοχή "για το παλιό 360" και να ελπίζω ότι θα το δεχτεί το σχετικό τμήμα, και πάω ναι μεν στην ντεμί κατάσταση των 0,12 (κι ας είναι και για 2 χρόνια δέσμευση....),,,αλλά ΚΑΙ σ' αυτήν την περίπτωση ο εκκαθαριστικός 4μηνου που βγαίνει σε λίγες μέρες, θα τιμολογηθεί για ΟΛΟ το περασμένο 4μηνο χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής....)

Οπότε μεταξύ περιστρόφου, μαστιγώματος, και πηδήματος από το παράθυρο *ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ*,,,διάλεξα να πηδηχτώ από το παράθυρο χωρίς να κάτσω να τα πολυμετρήσω. Ας ελπίσω ότι είμαι σε διώροφο (και θ' αρπαχτώ κι από μια νυχτερινή χελώνα πέφτοντας να μου μετριάσει το σκάσιμο στο έδαφος)

edit : ναι έχω  KOT(Β), και το τιμολόγιο του προγράμματος γράφει 0,12, όχι 0,16 (δεν ξέρω αν υπολογίσανε το ΚΟΤ μέσα σε αυτό και το PDF που έλαβα ήταν "προσωποποιημένο"...; Αλλά δεν νομίζω....ξέρωγώ...;). ΚΑΙ  "μείον 25% συνέπεια" λέει....

Όσο για τον Ήρωνα, είπαμε, αν έφευγα από Βολτέρους, θα ΠΛΗΡΩΝΑ την ρήτρα του 4μήνου που πέρασε...Άσε που είχε πάρει το μάτι μου ότι την τέλειωσε κι ο Ήρωνας την προσφορά του (κι είχε και 35 πάγιο, αφού ξεπερνώ τις 2000KWh...). Και κάπου εκεί στάματησα να προσπαθώ να υπολογίσω, τα σιχτίρισα όλα, και τα 'παιξα στην ρουλέτα της Βολτέρα....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Neoss είπε

Στη ΔΕΗ ημουν παντα και ναι ξερω τις ευκολιες της (πχ οτι δεν πιεζει ιδιαιτερα, κανει ανετα διακανονισμους και γενικώς δεν κοβει ευκολα το ρευμα)

αν τις ξέρεις , τότε μείνε εκεί , άργησες βέβαια , τεσπα , όχι το online γιατί θέλει κάρτα και πάγια και αν δεν πληρώσεις θα σε πετάξει στο Γ1 , πήγαινε κλείσε το enter

Υπόψιν πλέον δεν είναι ελαστικά τα πράγματα ούτε στη ΔΕΗ, αλλά τουλάχιστον δε θα δώσουν εντολή διακοπής στον 3ο μήνα

Συνέχεια στο άλλο θέμα ,δες και σε σχέση με το Γ1 τη διαφορά

28 λεπτά πριν, coolni23 είπε

Το πρόγραμμα του Ήρων συμφέρει αυτή τη στιγμή περισσότερο σωστά?

όχι , δεν υπάρχει ούτε ποτέ υπήρχε συμφέρον πρόγραμμα (βασικά υπήρχε για πολύ μικρό διάστημα τα παλιά online/enter της ΔΕΗ), εξαρτάται την κατανάλωση

τώρα που ακρίβυναν και αυτά κατέβασε το excel της υπογραφής μου και βάλε τετράμηνα

28 λεπτά πριν, coolni23 είπε

Και όταν λες Ραε τι εννοείς τι πρέπει να κάνω?

σε μετέπειτα στάδιο

28 λεπτά πριν, coolni23 είπε

@korakiosαυτός είναι ο λογαριασμός ο πρώτος με την "δωρεάν " χρέωση για τον πρώτο μήνα.

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Εδώ και 3-4 μέρες έχω δει έναν λογαριασμό 5€ στον ηρων. Νέα παροχή. Θα έπρεπε να έχει μπει το -50€ δώρο αλλα υποθέτω ότι δεν μπήκαν. Ζητάω λογαριασμό και μιυ λένε αηδίες. Ποσό καιρό πια παίρνει να "συγχρονίσει" όπως λένε το σύστημα; 

το σύστημα τους είναι στο Blockchain... θα περιμένεις 1500 block για confirmation και το ΕΤΗ 2.0 για τον εκκαθαριστικό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...