Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά..... Ερώτηση... Έχω κάνει συμβόλαιο στη ΖΕΝΙΘ από αρχές Οκτώβρη και λογαριασμός δεν μου έχει έρθει ακόμα.... Σε κάθε τηλεφώνημα μου λένε θα έρθει. Τι γίνεται? Έχει κανείς εμπειρία σχετικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Απο 0.07744, ούτε εκκαθαριστικό πρόλαβα, καλά πήγε αυτό

 

image.png.52fd40a81af70b0c8cfb5e00fadfaca9.png

 

10 λεπτά πριν, korakios είπε

που είσαι @ekrepali , θα θέλαμε ένα σχόλιό σας 😂

Μα γιατί, εκπλήσσομαι. 🤪 Μ'άρεσε το σημείo με την "απρόβλεπτη αύξηση", ενώ από τέλη Ιουνίου πουλούσαν κάτω του κόστους. 😄 Βασικά προσπαθούσαν να μαζέψουν ΚΟΤ για να κάνουν ΕFAρμογή, και κατάφεραν και μπήκαν και μερικοί με σκέτο fixed απ'το παράθυρο. Στο τσακ ήμουν κι εγώ να υπογράψω τότε, αλλά ταυτόχρονα που ρωτούσα για ΚΟΤ γνωστού δεν τους είχα καθόλου εμπιστοσύνη γενικώς.

Ενδιαφέρον έχει το timing της ενημέρωσης, τώρα που η ΔΕΗ ανέβασε τιμές στα σταθερά...

Αυτό που πρέπει να κάνει ο κόσμος είναι να κάτσει EFA για 45-50 μέρες από την έκδοση του λογαριασμού... να κερδίσει ό,τι μπορει απ'το 0.077, και μετά να κάνει αίτηση ΔΕΗ σε κατάστημα ώστε να ολοκληρωθει η μεταφορά πριν τις 60 μέρες.

Μακάρι  να μη βγω αληθινός αλλά δε ξέρω πόσο θ'αντέξει κι ο Πρόεδρος. Κι εσύ ρε τι την ήθελες τη Volterra... το'χα πει πως μόνο η ΔΕΗ ίσως έχει τη δυνατότητα να διατηρήσει τιμές για 2 χρόνια με τέτοια ζημία.

24 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Ρε παιδιά..... Ερώτηση... Έχω κάνει συμβόλαιο στη ΖΕΝΙΘ από αρχές Οκτώβρη και λογαριασμός δεν μου έχει έρθει ακόμα.... Σε κάθε τηλεφώνημα μου λένε θα έρθει. Τι γίνεται? Έχει κανείς εμπειρία σχετικά? 

Ωχ. Ποιο πρόγραμμα υπέγραψες; Λογαριασμό πρέπει να σου στείλουν μέχρι τέλη Δεκεμβρίου... ο κώδικας προμήθειας ορίζει το πολύ σε διμηνιαία βάση (ο Οκτώβρης δε μετράει). Εκτός κι αν η σύμβαση ορίζει ξεκάθαρα μηνιαία βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Απο 0.07744, ούτε εκκαθαριστικό πρόλαβα, καλά πήγε αυτό

 

image.png.52fd40a81af70b0c8cfb5e00fadfaca9.png

Το τσιμπησα και γω. Δηλ. αν περασει το 2μηνο και δεν αλλαξουμε θα χρεωθουμε ρητρα αποχωρησης αν φυγουμε ακριβως στο 6μηνο; Για μενα ειναι ο 2ος μηνας (Νοεμβ) και οπως εσυ χωρις να παρω ακομα εκκαθαριστικο.

 

Σκεφτομαι να μεινω να στηριξω την Εφα καθως τοπικη εταιρια εδω 😂 και αν τα βαλω κατω 0,16280 με 13,11παγιο☠️, καθως θα εχω πολλες κιλοβατωρες ισως ειναι καλα. Ε; @ekrepali@korakios

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μακάρι  να μη βγω αληθινός αλλά δε ξέρω πόσο θ'αντέξει κι ο Πρόεδρος. Κι εσύ ρε τι την ήθελες τη Volterra... το'χα πει πως μόνο η ΔΕΗ ίσως έχει τη δυνατότητα να διατηρήσει τιμές για 2 χρόνια με τέτοια ζημία.

καλύτερα ρήτρα παρά ΔΕΗ , το εννοώ , σε 5 μήνες κάτι θα παίξει και μη ξεχνάς δεν έχω δέσμευση

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό που πρέπει να κάνει ο κόσμος είναι να κάτσει EFA για 45-50 μέρες από την έκδοση του λογαριασμού... να κερδίσει ό,τι μπορει απ'το 0.077, και μετά να κάνει αίτηση ΔΕΗ σε κατάστημα ώστε να ολοκληρωθει η μεταφορά πριν τις 60 μέρες.

βασικά δεν το είχα σκεφτεί , περίμενα οτι θα στέλνανε στο 4μηνο οτι στον 6ο μήνα θα άλλαζαν τιμή

θα κάτσω να (ξανα)διαβάσω τον κώδικα μπας και βρω τίποτα ,αν και χλωμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Το τσιμπησα και γω. Δηλ. αν περασει το 2μηνο και δεν αλλαξουμε θα χρεωθουμε ρητρα αποχωρησης αν φυγουμε ακριβως στο 6μηνο; Για μενα ειναι ο 2ος μηνας (Νοεμβ) και οπως εσυ χωρις να παρω ακομα εκκαθαριστικο.

Αν η αλλαγή παρόχου γίνει στις 61 μέρες και μετά... ναι χρεώστε πέναλτυ.

Εξαντλήστε 45-50 μέρες απ'την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού... και παρακαλάτε να βγει του χρόνου κάνα σταθερό καλύτερο από ΔΕΗ αν και χλωμό το κόβω. Αν δε βγει, πηγαίνετε κατάστημα είτε για Enter είτε για Γ1 (και μετά ενεργοποίηση Online στο ebill). Mην μπλέξετε με τηλέφωνο και econtract. Kαι το HΡΩΝ ONLY Plus συμφέρει για μικρές καταναλώσεις... κοιτάξτε το excel του κοράκιου και να έχετε το νου σας μήπως προστεθεί κάτι καλύτερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Ρε παιδιά..... Ερώτηση... Έχω κάνει συμβόλαιο στη ΖΕΝΙΘ από αρχές Οκτώβρη και λογαριασμός δεν μου έχει έρθει ακόμα.... Σε κάθε τηλεφώνημα μου λένε θα έρθει. Τι γίνεται? Έχει κανείς εμπειρία σχετικά? 

παλιά που ήμουν όλα ήταν στην ώρα τους , βέβαια 99,99% υπέγραψες πρόγραμμα με ρήτρα οπότε θα έρθει λυπητερή

αυτό το μήνα γίνανε καθυστερήσεις γενικότερα λόγω της κρατικής επιδότησης (θα δεις πίστωση ΤΕΜ στο λογαριασμό σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Το τσιμπησα και γω. Δηλ. αν περασει το 2μηνο και δεν αλλαξουμε θα χρεωθουμε ρητρα αποχωρησης αν φυγουμε ακριβως στο 6μηνο; Για μενα ειναι ο 2ος μηνας (Νοεμβ) και οπως εσυ χωρις να παρω ακομα εκκαθαριστικο.

Ναι αυτο λεει. Εγω μπήκα τέλη Αυγούστου οπότε είμαι να φύγω επείγοντος. Εντωμεταξύ κατέβασα και το excelακι και έπαθα ένα reality check.. που πήγαν τα προγράμματα κάτω απο 0.10€ 😆 μας βλέπω πίσω στην ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

περίμενα οτι θα στέλνανε στο 4μηνο οτι στον 6ο μήνα θα άλλαζαν τιμή

θα κάτσω να (ξανα)διαβάσω τον κώδικα μπας και βρω τίποτα ,αν και χλωμό

Το κοίταξα κι εγώ με την NRG. Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο ΚΠΗΕ, δε γίνεται κάτι.

1 λεπτό πριν, Sammaros είπε

Ναι αυτο λεει. Εγω μπήκα τέλη Αυγούστου οπότε είμαι να φύγω επείγοντος. Εντωμεταξύ κατέβασα και το excelακι και έπαθα ένα reality check.. που πήγαν τα προγράμματα κάτω απο 0.10€ 😆 μας βλέπω πίσω στην ΔΕΗ...

Όχι. Μη φύγεις από τώρα, είναι τα πάντα πανάκριβα

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν η αλλαγή παρόχου γίνει στις 61 μέρες και μετά... ναι χρεώστε πέναλτυ.

Εξαντλήστε 45-50 μέρες απ'την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού... και παρακαλάτε να βγει του χρόνου κάνα σταθερό καλύτερο από ΔΕΗ αν και χλωμό το κόβω. Αν δε βγει, πηγαίνετε κατάστημα είτε για Enter είτε για Γ1 (και μετά ενεργοποίηση Online στο ebill). Mην μπλέξετε με τηλέφωνο και econtract. Kαι το HΡΩΝ ONLY Plus συμφέρει για μικρές καταναλώσεις... κοιτάξτε το excel του κοράκιου και να έχετε το νου σας μήπως προστεθεί κάτι καλύτερο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sammaros είπε

Ναι αυτο λεει. Εγω μπήκα τέλη Αυγούστου οπότε είμαι να φύγω επείγοντος. Εντωμεταξύ κατέβασα και το excelακι και έπαθα ένα reality check.. που πήγαν τα προγράμματα κάτω απο 0.10€ 😆 μας βλέπω πίσω στην ΔΕΗ...

Μαθε ποτε ακριβως ενεργοποιηθηκε η συμβαση σου. Ισως στον ΔΕΔΗΕ σου πουν καλυτερα ακριβης ημερομηνια, σωστα; Και σε παρακαλω να μας κρατας ενημερους εμας τους Efa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν η αλλαγή παρόχου γίνει στις 61 μέρες και μετά... ναι χρεώστε πέναλτυ.

Εξαντλήστε 45-50 μέρες απ'την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού... και παρακαλάτε να βγει του χρόνου κάνα σταθερό καλύτερο από ΔΕΗ αν και χλωμό το κόβω. Αν δε βγει, πηγαίνετε κατάστημα είτε για Enter είτε για Γ1 (και μετά ενεργοποίηση Online στο ebill). Mην μπλέξετε με τηλέφωνο και econtract. Kαι το HΡΩΝ ONLY Plus συμφέρει για μικρές καταναλώσεις... κοιτάξτε το excel του κοράκιου και να έχετε το νου σας μήπως προστεθεί κάτι καλύτερο.

 

 

Χρειάζεται να γίνει καταγγελία στην EFA ή το αναλαμβάνει η ΔΕΗ (επίσκεψη στο κατάστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες ψάχνομαι να φύγω από Protergia με το τέλος της σύμβασης μου τον Μάρτη γιατί με έχει γονατίσει η προκαταβολή του διακανονισμού η οποία είναι στο 40% πάντα. Είτε είχα χρέος 500€ είτε τώρα που με τον καινούριο εκκαθαριστικό λογαριασμό φτάσαμε τα 1000 (!). Δηλαδή έφτασα σε ένα σημείο τώρα που αναμένω να με πάρουν και να μου ζητήσουν προκαταβολή σχεδόν το ίδιο ποσό που μου στείλαν να πληρώσω στον λογαριασμό... Αυτό μόνο διακανονισμός δεν είναι.

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν όσους έχετε ΔΕΗ και άλλους εναλλακτικούς κ.λπ. τι ζητάνε ως ποσοστό στην προκαταβολή; Έπεσα πάνω σε ένα άρθρο Φεβρουαρίου που έλεγε για τη ΔΕΗ π.χ. ότι στα 1200€ χρέος, το ποσοστό είναι στο 15%, λογικό κατά την άποψη μου, ή έστω ΛΟΓΙΚΟΤΕΡΟ.

Αν έχετε εμπειρία θα ήθελα τη γνώση σας, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koulis1 είπε

Χρειάζεται να γίνει καταγγελία στην EFA ή το αναλαμβάνει η ΔΕΗ (επίσκεψη στο κατάστημα).

Το αναλαμβανει αυτοματα ο νεος παροχος με την υπογραφη συμβασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Σκεφτομαι να μεινω να στηριξω την Εφα καθως τοπικη εταιρια εδω 😂 και αν τα βαλω κατω 0,16280 με 13,11παγιο☠️, καθως θα εχω πολλες κιλοβατωρες ισως ειναι καλα. Ε; @ekrepali@korakios

βάλε τις τιμές αυτές στο excel στο "Πρόγραμμά σας" να δεις τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Κακή περίοδος για να πας σε πάροχο εκτός ΔΕΗ και πλέον κακή περίοδος γενικότερα. Όποιος προλαβε να καβατζωθεί σε πρόγραμα χωρίς ρήτρα, πρόλαβε. Όλα χάλια είναι.

Αν θές συμπλήρωσε το excel που έχει στο sticky ο γκουρού korakios να δείς ποιά σου βγάζει ως πιο συμφέρουσα επιλογα

Αρχικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ρήτρες κλπ..Αν έχεις λίγο χρόνο και μπορείς, εξήγησε μου τα βασικά.

Επίσης, δηλαδή ότι μου βγάλει το excel το προχωράω θεωρητικά;Αν και δεν ξέρω τα βασικά όπως οι κιλοβατώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...