Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Το αναλαμβανει αυτοματα ο νεος παροχος με την υπογραφη συμβασης.

Ευχαριστώ. Για το κατάστημα της ΔΕΗ χρειάζεται να κλείσω ραντεβού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Ευχαριστώ. Για το κατάστημα της ΔΕΗ χρειάζεται να κλείσω ραντεβού;

Τι σας έπιασε τέτοια βιασύνη, δε διαβάζετε τίποτα;

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εξαντλήστε 45-50 μέρες απ'την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού με τις χαμηλές χρεώσεις που έχετε... 

 

Ή κάντε ό,τι νομίζετε και φύγετε να πληρώσετε διπλά λεφτά από τώρα...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Ευχαριστώ. Για το κατάστημα της ΔΕΗ χρειάζεται να κλείσω ραντεβού;

Εχεις Efa Home Fixed, εχεις 2 μηνες μεχρι να αλλαξεις παροχο με τις τρεχουσες τιμες οι οποιες ειναι πολυ χαμηλοτερες για να μην περιμενεις αυτο το διμηνο περιπου. Δεη μπορεις να κλεισεις και ραντεβου ναι ονλαιν και να πας.

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sot_aek είπε

Αρχικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ρήτρες κλπ

  

Στις 7/2/2021 στις 9:30 ΜΜ, korakios είπε

Η ρητρα αναπροσαρμογής ουσιαστικά είναι επιπλέον χρέωση που εφαρμόζεται στην αρχική τιμή κιλοβατώρας και εξαρτάται απο τη χοντρική ρεύματος που αγοράζει ο προμηθευτής . Αν αγοράζει ρεύμα ακριβότερα τότε μετακυλά το κόστος (παραπάνω χρέωση ) στον καταναλωτή .

Ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής συνήθως είναι κρυμμένος στους γενικούς όρους του προγράμματος

εδώ ένα παράδειγμα του κλασσικού Γ1 της ΔΕΗ που μπαίνει ρήτρα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

7 λεπτά πριν, Sot_aek είπε

Επίσης, δηλαδή ότι μου βγάλει το excel το προχωράω θεωρητικά;

θα έλεγα άστο καλύτερα , αν

7 λεπτά πριν, Sot_aek είπε

Αν και δεν ξέρω τα βασικά όπως οι κιλοβατώρες.

μένεις στο Γ1 ή σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση και αφού σχηματίσεις μια εικόνα βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Τι σας έπιασε τέτοια βιασύνη, δε διαβάζετε τίποτα;

Ή κάντε ό,τι νομίζετε και φύγετε να πληρώσετε διπλά λεφτά από τώρα...

Δεν εννοώ τώρα να κλείσω ραντεβού, αλλά μετά από 45-50 ημέρες από τη στιγμή  που θα μου έρθει η ειδοποίηση από EFA για αλλαγή των όρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Δεν εννοώ τώρα να κλείσω ραντεβού, αλλά μετά από 45-50 ημέρες από τη στιγμή  που θα μου έρθει η ειδοποίηση από EFA για αλλαγή των όρων.

 

Εσύ γιατί δε πήρες ειδοποίηση ακόμα; Δε πήρες λογαριασμό;  45 μέρες απ'την έκδοση λογαριασμού που έχει την ειδοποίηση. Μη πάτε να υποστηρίξετε ότι άργησε το ταχυδρομείο 20 μέρες κλπ. Εδώ ραντεβου https://appointment.dei.gr/ μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει κάτι καλύτερο.

 

---------

Υπόψιν όσοι έχετε κλείσει 6μηνο, ήδη έχετε αρχίσει να χρεώνεστε με τις νέες τιμές και θα ειδοποιηθείτε στο λογαριασμό που ακολουθεί. Σε αυτη τη περίπτωση ρωτάτε την EFA γραπτώς με mail ή viber αν τιμολογείστε με νέες τιμές. Μόλις σας απαντήσουν γραπτώς έχετε ειδοποιηθεί και φεύγετε άμεσα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

  

εδώ ένα παράδειγμα του κλασσικού Γ1 της ΔΕΗ που μπαίνει ρήτρα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

θα έλεγα άστο καλύτερα , αν

μένεις στο Γ1 ή σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση και αφού σχηματίσεις μια εικόνα βλέπεις

Έγινε φίλε μου!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ,θα ξεκινήσω με ΔΕΗ και βλέποντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Μαθε ποτε ακριβως ενεργοποιηθηκε η συμβαση σου. Ισως στον ΔΕΔΗΕ σου πουν καλυτερα ακριβης ημερομηνια, σωστα; Και σε παρακαλω να μας κρατας ενημερους εμας τους Efa

26 Αυγούστου βλέπω μπηκα, οπότε τέλη Ιανουαρίου κάπου εκεί θα ψάξω να αλλάξω παροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 λεπτό πριν, Sammaros είπε

26 Αυγούστου βλέπω μπηκα, οπότε τέλη Ιανουαρίου κάπου εκεί θα ψάξω να αλλάξω παροχο

45 μέρες μετά την έκδοση λογαριασμού που έχει την ειδοποίηση να υπογράψετε. Μη το πάτε τσίμα τσίμα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΡΩΝ

πήγε στην προνομιακή τιμή των 0,205€/kw αλλά κατάφερε και διατήρησε τα κυμαινόμενα πάγια απο 10 έως και 35€ ανα μήνα  😂

Θα γίνει διόρθωση στο excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, korakios είπε

ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΡΩΝ

πήγε στην προνομιακή τιμή των 0,205€/kw αλλά κατάφερε και διατήρησε τα κυμαινόμενα πάγια απο 10 έως και 35€ ανα μήνα  😂

Θα γίνει διόρθωση στο excel

M'έφτιαξες τώρα. Το επαγγελματικό πάει συνήθως πακέτο για το οικιακό... για να δώ...

https://www.heron.gr/energy/electricity/epixeirisi/business-fix/

O Xριστός κι η Παναγία...

edit: Μ'έχει πιάσει νευρικό γέλιο... έχω 2 μήνες ακόμα με το 0.064, μετά 🥒

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3/12 αλλαγες ΔΕΗ, ενα ΠΣΚ ανεμελο. Δευτερα λυπητερες.

Σημερα αρνηθηκα να ακουσω σε τηλ. προταση απο φυσικο αεριο για ρευμα, λάθος μου 🤔

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εσύ γιατί δε πήρες ειδοποίηση ακόμα; Δε πήρες λογαριασμό;  45 μέρες απ'την έκδοση λογαριασμού που έχει την ειδοποίηση. Μη πάτε να υποστηρίξετε ότι άργησε το ταχυδρομείο 20 μέρες κλπ. Εδώ ραντεβου https://appointment.dei.gr/ μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει κάτι καλύτερο.

 

---------

Υπόψιν όσοι έχετε κλείσει 6μηνο, ήδη έχετε αρχίσει να χρεώνεστε με τις νέες τιμές και θα ειδοποιηθείτε στο λογαριασμό που ακολουθεί. Σε αυτη τη περίπτωση ρωτάτε την EFA γραπτώς με mail ή viber αν τιμολογείστε με νέες τιμές. Μόλις σας απαντήσουν γραπτώς έχετε ειδοποιηθεί και φεύγετε άμεσα.

Ακόμα δεν έχω πάρει λογαριασμό για τον Δεκέμβριο. Λογικά τις αμέσως επόμενες ημέρες.

Ενεργοποίηση στην EFA στις 21/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

5 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Ακόμα δεν έχω πάρει λογαριασμό για τον Δεκέμβριο. Λογικά τις αμέσως επόμενες ημέρες.

Ενεργοποίηση στην EFA στις 21/7.

Κλείνεις εξάμηνο 21/1. Αν πάρεις ειδοποίηση... φύγε κατά τις 6/1

Αν δε σου στείλουν λογαριασμό το Δεκέμβρη ή αν ο λογαριασμός δεν περιέχει ειδοποίηση, θα κάνεις γραπτό ερώτημα μέσω viber ή mail αν θα έχεις διαφορετικές τιμές μετά το 6μηνο. Ζητάς επίσης απάντηση γραπτώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Κλείνεις εξάμηνο 21/1. Αν πάρεις ειδοποίηση... φύγε κατά τις 6/1

Αν δε σου στείλουν λογαριασμό το Δεκέμβρη ή αν ο λογαριασμός δεν περιέχει ειδοποίηση, θα κάνεις γραπτό ερώτημα μέσω viber ή mail αν θα έχεις διαφορετικές τιμές μετά το 6μηνο. Ζητάς επίσης απάντηση γραπτώς.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...