Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, doll είπε

Μπορείς να μας πεις τι συμβαίνει?

Διαβασε στο θεμα για το φυσικο αεριο σχετικα μ'εμενα και την ΔΕΗ.Κανε μια αναζητηση και θα το βρεις αμεσως γιατι εχει αναφερθει πολλες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Κανε μια αναζητηση και θα το βρεις αμεσως γιατι εχει αναφερθει πολλες φορες.

Επειδή δεν μπόρεσα να το βρω αν εχεις την καλοσύνη μπορείς να μου πεις νήμα/σελίδα ή να ποστάσεις τον σύνδεσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, doll είπε

Επειδή δεν μπόρεσα να το βρω αν εχεις την καλοσύνη μπορείς να μου πεις νήμα/σελίδα ή να ποστάσεις τον σύνδεσμο?

Ειχα κανει κι εγω καταγγελια συμβασης οπως θες να κανεις κι εσυ και μου εκοψαν το αεριο.

Το θεμα ειναι οτι δεν εκανα καταγγελια απο μονος μου γιατι το ηθελα η γιατι ετσι νομιζα οτι επρεπε να γινει αλλα γιατι μου το ειπαν οι ιδιοι οτι αυτος ειναι ο σωστος τροπος.Και οι ιδιοι μου εκοψαν το αεριο.

Αν θες να κανεις καταγγελια να κανεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Μην το αναφερεις ομως και στους αλλους για να μην κανουν το ιδιο και την πατησουν.

Αυτα απο εμενα και πολλα εγραψα για τετοια ωρα,

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Προφανώς ο σκοπός εδώ είναι να δούμε ΟΛΑ τα δεδομένα και να αποφασίσει ο καθένας για την δική του περίπτωση, όπως είπα και πιο πάνω.

Καλό βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το τι έλεγε η NRG, τι καταλάβαινε ο κόσμος και τι μας μετέφεραν... δεν έχει ιδιαίτερη αξία. 

Mπορεί οι πληροφορίες να έρχονταν από άτομα που έχει ΚΟΤ, και όντως να είχε 60 μέρες περιθώριο. Ή μπορεί η ΝRG να έλεγε ότι η τροποποίηση μπαίνει σε ισχύ σε 60 μέρες, αλλά εννοείται για τους μη ΚΟΤ είναι 30 μέρες το περιθώριο.

Ο ΚΠΗΕ λέει ξεκάθαρα 30 μέρες καταγγελία για τους μη ΚΟΤ ή 60 για ΚΟΤ.

@Sammaros εσύ έχεις ΚΟΤ ναι ή όχι;

@koulis1 κι εσύ δώσε βάση γιατί μπορεί το περιθώριο να αλλάξετε πάροχο να είναι μόνο έως 30 μέρες μετά την ειδοποίηση.

Το άρθρο 30 λέει ξεκάθαρα ότι γίνεται "Υπόμνηση στον Πελάτη του δικαιώματος καταγγελίας της Σύμβασης Προμήθειας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 21 του παρόντος, και συνοπτική αναφορά των σχετικών διαδικασιών"

Το άρθρο21 λέει με τη σειρά του: "ο Προμηθευτής δεν δικαιούται αποζημίωση αν η Σύμβαση καταγγελθεί από τον Πελάτη εντός τριάντα (30) ημερών από την ειδοποίηση του Προμηθευτή για τροποποίηση όρου της Σύμβασης ή τη γνώση της
τροποποίησης Χρεώσεων Προμήθειας"

Στο άρθρο34 λέει" Οι προθεσμίες που ορίζονται στην παράγραφο 4 του άρθρου 21 επαυξάνονται κατά τριάντα (30) επιπλέον ημέρες ειδικά για τους Ευάλωτους Πελάτες"

Συνεπώς είτε ο Sammaros έχει ΚΟΤ και δεν το ανέφερε, είτε η ΕFA έκανε "τυπογραφικό" λάθος .

 

edit:

4.jpg.bc67862afca227bdffa86576776829b6.jpg

Aπ'την ημέρα της ειδοποίησης, οι αλλαγές μπαίνουν σε ισχύ 60 μέρες μετά, ή όταν ο πελάτης κλείσει εξάμηνο αν υπολείπεται κι άλλος χρόνος.

Οι προθεσμίες όμως για καταγγελία σύμβασης / αλλαγή παρόχου είναι 30 μέρες για μη ΚΟΤ, ή 60 για ΚΟΤ. Τσέκαρε τα σημεία του ΚΠΗΕ που ανέφερa.

  

Η τιμολόγηση γίνεται απ'τη Volton. Η σύμβαση έχει υπογραφεί με τη Volton, όχι με την EFA.

4.jpg.6e3d5718af17119035a14edada9f0110.jpg

H Volton θα επικαλεστεί ότι τηρούνται οι προθεσμίες της ΚΠΗΕ, 30 χωρίς ΚΟΤ  / 60 με ΚΟΤ.

ΟΚ ευχαριστώ.

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

30 μέρες είναι το περιθώριο για να αποσταλεί η καταγγελία σύμβασης.

Αν τη καταγγελία αναλάβει ο πελάτης (εντός 30 ημερών), δηλώνει πότε θέλει να του κόψουν το ρεύμα ή αν δε δηλώσει ακριβή ημερομηνία το κόβουν μετά από 30 μέρες. Έτσι ισχύει το maximum των 60ημερών. Βέβαια αν τους καπνίσει στον ΔΕΔΔΗΕ έρχονται και την επόμενη μέρα και το κόβουν, τα'χουμε δει κι αυτά.

Αν η καταγγελία γίνει αυτόματα, τότε πρέπει η εκπροσώπηση στο νέο πάροχο να ξεκινήσει πριν τις 30 μέρες. Ενημερώνει ο ΔΕΔΔΗΕ αυτόματα και τους 2 παρόχους μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς.

Για το ΚΟΤ υπάρχει ειδική μέριμνα, για έναν επιπλέον μήνα στη καταγγελία.

Συνεπώς για τα παιδιά στην ΕFA που θέλουν να αλλάξουν πάροχο (αυτόματη καταγγελία), πρέπει η αλλαγή παρόχου να ολοκληρωθεί εντός 30 ημερών απ'την έκδοση του λογαριασμού που είχε την ανακοίνωση ή από τη μέρα που ενημερώθηκαν γραπτώς μέσω email ή viber. Ή περιθώριο 60 ημερών αν έχουν ΚΟΤ.

Βάλε και μερικές μέρες που χρειάζεται να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου, τότε κάποιος που δεν έχει ΚΟΤ... έχει μόνο 15-20 μέρες για να είναι σίγουρος. Κι αυτό αν πάει σε κατάστημα ΔΕΗ, γιατί αν κάνει econtract χαιρετίσματα.

Ξανακάνω tag τα παιδιά @koulis1 @Sammaros προσοχή αν δεν έχετε ΚΟΤ κι έχετε πάρει ενημέρωση, είναι τελικά μικρή η προσθεσμία που έχετε για να φύγετε. Και είναι δίλλημα γιατί αν φύγετε τώρα θα πληρώσετε το λιγότερο 0.17 στη ΔΕΗ, ενώ στην EFA θα πληρώνετε 0.077 για μερικούς μήνες ακόμα και θα πληρώσετε μετά πέναλτυ αν φύγετε. Πρέπει να βγάλετε κουμπιουτεράκια να δείτε τι σας συμφέρει.

 

Δεν έχω ΚΟΤ και δεν έχω πάρει ενημέρωση.

Το 6αμηνο συμπληρώνεται στις 21/1/22, άρα μέχρι τότε θα πληρώνω με 0,77.

Θα πρέπει να πάω στη ΔΕΗ 15-20 ημέρες μετά την ενημέρωση, με την προϋπόθεση αυτή να έρθει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, koulis1 είπε

ΟΚ ευχαριστώ.

Δεν έχω ΚΟΤ και δεν έχω πάρει ενημέρωση.

Το 6αμηνο συμπληρώνεται στις 21/1/22, άρα μέχρι τότε θα πληρώνω με 0,77.

Θα πρέπει να πάω στη ΔΕΗ 15-20 ημέρες μετά την ενημέρωση, με την προϋπόθεση αυτή να έρθει σύντομα.

Ακριβώς.

Διαφορετικά αν δε σου στείλουν λογαριασμό ή ειδοποίηση το Δεκέμβρη, θα επικοινωνήσεις γραπτώς μέσω viber κατά τις 13/1 ώστε να εκμαιεύσεις την ενημέρωση μόνος σου και να μπορέσεις να φύγεις αζημίως. Κράτα όμως αποδεικτικά screenshots, η αντίγραφο transcript της συνομιλίας. Η άλλη λύση είναι να ρωτήσεις με mail, αλλά μπορεί να μη σου απαντήσουν επίτηδες και να βγάλουν λογαριασμό 30/1 όπου θα υπάρχει ειδοποίηση πως χρεώνεσαι με νέες τιμές από 22/1 αναδρομικά και μπορείς να φύγεις αζημίως.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ekrepali είπε

Aνοίγεις αίτημα στο MyRAE προς ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ ταυτόχρονα (προμηθευτής και διαχειριστής).

Κλείνεις adblock, ανεβάζεις αποδεικτικά σε 1 pdf κάτω των 3mb, ζητάς εξηγήσεις για ποιο λόγο έχει κολλήσει.

Πατάς το πράσινο κουμπί μόνο αν διευθετηθεί η υπόθεση και το αίτημα κλείνει.

Διαφορετικά αν θες να προσθέσεις απάντηση, πατάς το κόκκινο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Προσπάθησα να το κάνω αλλά δε με πάει, δεν είναι γραφτό να προχωρήσει αυτή η διαδικασία...

Έχουμε κανέναν προγραμματιστή στην παρέα? :-D 

RAE.PNG

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sammaros είπε

Απο 0.07744, ούτε εκκαθαριστικό πρόλαβα, καλά πήγε αυτό

 

image.png.52fd40a81af70b0c8cfb5e00fadfaca9.png

Σου ήρθε νέος λογαριασμός; Πότε εκδόθηκε; Περιμένω κι εγώ αλλά δεν έχει εμφανισθεί ο νέος ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, popopo είπε

Σου ήρθε νέος λογαριασμός; Πότε εκδόθηκε; Περιμένω κι εγώ αλλά δεν έχει εμφανισθεί ο νέος ακόμα.

Ναι, νέος λογαριασμός, εκδόθηκε χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Προσπάθησα να το κάνω αλλά δε με πάει, δεν είναι γραφτό να προχωρήσει αυτή η διαδικασία...

Έχουμε κανέναν προγραμματιστή στην παρέα? :-D 

RAE.PNG

Mη πτοεισαι ξαναδοκιμάσε. Εγώ χτες τα κατάφερα με τη 1η πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, popopo είπε

Τους εκδίδουν μάλλον με το χέρι έναν-έναν.

Εμένα ακόμα να φανεί στο myefa.

Κι εγώ μια από τα ίδια. Βέβαια μου ήρθε sms στο οποίο μου λένε ότι εκδόθηκε ο λογαριασμός μου αλλά λογαριασμό ακόμα δεν έχω δει. 

Έχουν χρεώσει και το εξωφρενικό ποσο των 160 ευρώ. Έχω μεγάλη απορία να δω το από που το βγάλανε αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Κι εγώ μια από τα ίδια. Βέβαια μου ήρθε sms στο οποίο μου λένε ότι εκδόθηκε ο λογαριασμός μου αλλά λογαριασμό ακόμα δεν έχω δει. 

Έχουν χρεώσει και το εξωφρενικό ποσο των 160 ευρώ. Έχω μεγάλη απορία να δω το από που το βγάλανε αυτό..

Μηπως έχεις Κοτ; Αν ναι, τότε έχει αναφερθει απ'τον Σεπτέμβριο ότι σε πετάνε σε ρητροπρογραμμα power Κοτ. 

Σε κάθε περίπτωση ζητήσετε να λάβετε το pdf να δείτε το γίνεται. 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μηπως έχεις Κοτ; Αν ναι, τότε έχει αναφερθει απ'τον Σεπτέμβριο ότι σε πετάνε σε ρητροπρογραμμα power Κοτ. 

Σε κάθε περίπτωση ζητήσετε να λάβετε το pdf να δείτε το γίνεται. 

Όχι δεν έχω ΚΟΤ. Είναι ο δεύτερος λογαριασμος στην Εfa. Ο προηγούμενος είχε έρθει και σε pdf, πιστεύω ότι το ιδιο θα γίνει και σε αυτόν.

Πραγματικά απορώ που τα βρήκαν τα 160 ευρώ, η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι να μου έχουν χρεώσει κάνα τρελό έναντι πχ 900kwh συν το πενηνταρικο της εγγύησης που όμως δεν θα έπρεπε να έχει χρεωθεί αφού έχω ενεργοποιήσει την πληρωμή με πάγια εντολη. Η πραγματική κατανάλωση μου για το Νοέμβριο ήταν 330 kwh.

Εν αναμονή του αναλυτικού λογαριασμου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...