Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Όραγματικά απορώ που τα βρήκαν τα 160 ευρώ, η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι να μου έχουν χρεώσει κάνα τρελό έναντι πχ 900kwh 

Για αυτό ο ΗΕRTHAN ακούει έναντι και βγάζει σπυριά. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για αυτό ο ΗΕRTHAN ακούει έναντι και βγάζει σπυριά. 😅

Κι εγώ τα ίδια σπυριά βγάζω με τα γ@μωεναντι αλλά σε αυτούς δεν μπορείς να δίνεις μέτρηση κάθε μήνα ώστε να παίρνεις συνεχώς εκκαθαριστικό. 

Στη watt&volt είχα κάθε μήνα εκκαθαριστικό συνοδευόμενο βέβαια από την υπέροχη ρήτρα τους.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.d2a10e1084e86b4c82f5f01f2a95f847.png

image.png.52095db1b1aafaa6c9586d494103ea45.png

Ρε παιδιά κοιτάξτε εδώ τι με χρεώσανε για εκκαθαριστικό επειδή αλλάζω πάροχο...για 1559+346 Kwh 

Πως γίνεται ρε παιδιά η ρήτρα να είναι 3 φορές το ρεύμα κατανάλωσης?

Επεξ/σία από etien4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, etien4 είπε

image.png.d2a10e1084e86b4c82f5f01f2a95f847.png

image.png.52095db1b1aafaa6c9586d494103ea45.png

Ρε παιδιά κοιτάξτε εδώ τι με χρεώσανε για εκκαθαριστικό επειδή αλλάζω πάροχο...

Δε βλέπω να σε έχουν χρεώσει ρήτρα αποχώρησης. Η ρήτρα αναπροσαρμογής αναμενόμενη, θα ακολουθήσεις τα βήματα του κορακιου για να την αμφισβητήσεις, τσεκαρε την υπογραφή του. Ακόμα κι αν ήξερες για τη ρήτρα, παριστάνεις ότι δεν ήξερες τίποτα.

Επίσης βλέπω λάθη στη πίστωση της επιδότησης. Δεν είναι 0.03 για όλους τους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε βλέπω να σε έχουν χρεώσει ρήτρα αποχώρησης. Η ρήτρα αναπροσαρμογής αναμενόμενη, θα ακολουθήσεις τα βήματα του κορακιου για να την αμφισβητήσεις, τσεκαρε την υπογραφή του. Ακόμα κι αν ήξερες για τη ρήτρα, παριστάνεις ότι δεν ήξερες τίποτα.

Επίσης βλέπω λάθη στη πίστωση της επιδότησης. Δεν είναι 0.03 για όλους τους μήνες.

είναι πολυ παλιό συμβόλαιο δεν έχει ρήτρα αποχώρησης!

Δεν το βρίσκω στην υπογραφή του,μόνο τα excel βλέπω!

Επεξ/σία από etien4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, etien4 είπε

είναι πολυ παλιό συμβόλαιο δεν έχει ρήτρα αποχώρησης!

Δεν το βρίσκω στην υπογραφή του,μόνο τα excel βλέπω!

Πριν κάνεις οτιδήποτε συμβουλέψου κάποιον ειδικό (π.χ δικηγόρο) για το τι επιλογές έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Sammaros είπε

Απο 0.07744, ούτε εκκαθαριστικό πρόλαβα, καλά πήγε αυτό

 

image.png.52fd40a81af70b0c8cfb5e00fadfaca9.png

Εντάξει, τουλάχιστον τίμιοι. Με το καλό να έρθουν και τα δικά μας. Εγώ έχω κλείσει χρόνο στο Enter με τις παλιές τιμές, ακόμα δεν έχω δει αλλαγή, αν σας λέει κάτι αυτό.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Πριν κάνεις οτιδήποτε συμβουλέψου κάποιον ειδικό (π.χ δικηγόρο) για το τι επιλογές έχεις. 

Ποιο δικηγόρο μωρέ... ξέρουν οι δικηγοροι καλύτερα τον ΚΠΗΕ από εμάς που τον έχουμε ξεψαχνίσει; 😛

1 ώρα πριν, etien4 είπε

είναι πολυ παλιό συμβόλαιο δεν έχει ρήτρα αποχώρησης!

Δεν το βρίσκω στην υπογραφή του,μόνο τα excel βλέπω!

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη

Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

Επιπλέον ζητάς να διορθώσουν και τη πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης η οποία δεν είναι 0.03 για όλους τους μήνες, αλλά παραπάνω.

Σεπτέμβρης 0.03

Οκτώβρης 0.06

Νοέμβρης 0.13

Δεκέμβρης 0.13

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά απο μεγάλη καθυστερηση λογω της ΔΕΗ που με παράνομο τρόπο κόλλαγε την αλλαγή παρόχου επειδή υπήρχε χρέος του προηγούμενου ενοικιαστή στην παροχή (τους ξεφορτώθηκα, αλλά χρειάστηκε να βαλω δικηγόρο), μου ήρθε επιτέλους ο πρώτος λογαριασμός της ΕΦΑ για το fixed που ειχα κάνει αίτηση τον Αύγουστο. 52 ευρώ για εναν μηνα, χωρίς ρητρα, οταν το λιγοτερο που είχα δεί ποτέ με το Γ1 της ΔΕΗ ήταν 200 το δίμηνο, και μιλάω προ αυξήσεων κοστους ενεργειας κλπ. Εντάξει τι να πω, σας ευχαριστώ για την βοηθεια, και κρίμα που δεν ειχα φροντισει να ενημερωθω νωριτερα. Θα ειχα γλιτωσει πολυ χρημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fragma είπε

μου ήρθε επιτέλους ο πρώτος λογαριασμός της ΕΦΑ για το fixed που ειχα κάνει αίτηση τον Αύγουστο

απλά έχε το νου σου για ειδοποίηση αλλαγών όπως στα παιδιά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fragma είπε

Λοιπόν, μετά απο μεγάλη καθυστερηση λογω της ΔΕΗ που με παράνομο τρόπο κόλλαγε την αλλαγή παρόχου επειδή υπήρχε χρέος του προηγούμενου ενοικιαστή στην παροχή (τους ξεφορτώθηκα, αλλά χρειάστηκε να βαλω δικηγόρο), μου ήρθε επιτέλους ο πρώτος λογαριασμός της ΕΦΑ για το fixed που ειχα κάνει αίτηση τον Αύγουστο. 52 ευρώ για εναν μηνα, χωρίς ρητρα, οταν το λιγοτερο που είχα δεί ποτέ με το Γ1 της ΔΕΗ ήταν 200 το δίμηνο, και μιλάω προ αυξήσεων κοστους ενεργειας κλπ. Εντάξει τι να πω, σας ευχαριστώ για την βοηθεια, και κρίμα που δεν ειχα φροντισει να ενημερωθω νωριτερα. Θα ειχα γλιτωσει πολυ χρημα. 

Πότε πήρες εκπροσώπηση από την EFA (ποια είναι η περίοδος κατανάλωσης) ;

Υπάρχει ειδοποίηση στο λογαριασμό σου για αυξήσεις μετά το 6μηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, etien4 είπε

image.png.d2a10e1084e86b4c82f5f01f2a95f847.png

image.png.52095db1b1aafaa6c9586d494103ea45.png

Ρε παιδιά κοιτάξτε εδώ τι με χρεώσανε για εκκαθαριστικό επειδή αλλάζω πάροχο...για 1559+346 Kwh 

Πως γίνεται ρε παιδιά η ρήτρα να είναι 3 φορές το ρεύμα κατανάλωσης?

Γίνεται φίλε μου, μια χαρά γίνεται με τους αχαρακτήριστους αυτής της ακατανόμαστης εταιρείας, όταν το έπαθα εγώ τον Ιούλιο (όχι τέτοιο ποσό βέβαια, αλλά η ρήτρα ήταν σχεδόν τριπλάσια από το ρεύμα) δεν μπόρεσα να βρώ άκρη, πλήρωσα, τους διαολόστειλα και έφυγα αφού δεν είχε ρήτρα αποχώρησης.

Για την ιστορία με είχαν χρεώσει 43 ευρώ ρήτρα για 12 ευρώ κατανάλωση, ποτέ δεν κατάφεραν να μου εξηγήσουν πως έβγαλαν το ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ποιο δικηγόρο μωρέ... ξέρουν οι δικηγοροι καλύτερα τον ΚΠΗΕ από εμάς που τον έχουμε ξεψαχνίσει; 😛

Επιπλέον ζητάς να διορθώσουν και τη πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης η οποία δεν είναι 0.03 για όλους τους μήνες, αλλά παραπάνω.

Σεπτέμβρης 0.03

Οκτώβρης 0.06

Νοέμβρης 0.13

Δεκέμβρης 0.13

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, etien4 είπε

Πως γίνεται ρε παιδιά η ρήτρα να είναι 3 φορές το ρεύμα κατανάλωσης?

+0,20 η ρήτρα , γίνεται

επιπλέον στα βήματα ζητάς και την τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...