Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

στην υπογραφή μου είναι

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

ειδοποίηση πότε σου ήρθε ?

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Σήμερα βγήκε ο λογαριασμός και το είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Δεσπότης είπε

Εγώ που μπήκα Απρίλιο στην NRG, από Μάιο έχω ρήτρα. Ο φίλος μπήκε Αύγουστο, εν μέσω κυκεώνα, και του χάρισαν 2 μήνες ρήτρα; Τώρα κατάλαβες τι δεν καταλαβαίνω;

ναι ,κατάλαβα  οτι δε ζήτησες όπως όλοι οι υπόλοιποι το άτυπο δωράκι που κάνανε (το έχω γραπτώς φυσικά) με την περίοδο χάριτως

και φυσικά κατάλαβα οτι δεν έβαλες το fixed για να μην εχεις ρήτρα (δες τη σύμβαση , το αναφέρει με τιμή τότε στα 4€/μήνα)
 

Spoiler

 

Ιστοριούλα

και στα 2 έγινε μπέρδεμα βέβαια μιας και αυτό οδήγησε σε όσους δεν βάλανε το fixed εξαρχής να χρεωθούν νέα τιμή (απο 4€ σε 9,90€) και μάλιστα σε κάποιους απο 4 μηνες χάριτος τους χρέωσαν απο το 2ο γιατί , έτσι

Ένα άτομο κατάφερε και πήρε όλη τη διαφορά του fixed και τα 4μηνα και έφυγε και αζημίως

οι υπόλοιποι κατάφεραν να φύγουν αζημίως (και να τηρηθεί το 4μηνο)

πλέον βέβαια καταργήθηκε το fixed και πρόσφατα ήρθαν ειδοποιήσεις για αποχώρηση αζημίως

δεν ξέρω αν ήρθανε μόνο σε όσους το είχαν ενεργοποιημένο ή σε όλους .

 

βέβαια δεν κατάλαβα γιατί τόσο καιρό δεν άλλαζες πρόγραμμα

(Αρχές Μαρτίου είχα μπει στο save40% , το ίδιο κάνανε και για το μετέπειτα smart , εσύ δεν ξέρω σε ποιο είσαι , αλλά και στο basic νομίζω είχε την επιλογή fixed)

τεσπα , δες την υπογραφή μου αν θες να κάνεις καταγγελία και να μπεις σε κάποιο σταθερό

δες και το excel της υπογραφής μου για τη σημερινή κατάσταση των προγραμμάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, koulis1 είπε

Έκδοση λογαριασμού EFA 1/12. Με δεδομένα το διάστημα των 30 ημερών, τη συμπλήρωση του 6 μήνου στις 21/1/22, ποιά ημερομηνία προτείνεις να κλείσω ραντεβού με ΔΕΗ;

20/12 αν κλείσεις, έχεις 8 εργάσιμες... τι στο διάολο. Βέβαια όταν έχεις να κάνεις με αλλαγή παρόχου, μπορούν να συμβούν τα πιο απίθανα... σε τουλάχιστον 3-4 άτομα τον περασμένη μήνα υπήρξε σκάλωμα στον Θαλή (το σύστημα επικοινωνίας μεταξύ ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ). Η ΔΕΗ έλεγε ότι έστειλε το αίτημα εκπροσώπησης κι ο ΔΕΔΔΗΕ ότι δεν το παρέλαβε. Ένα παιδί απ'τη Ρόδο στο δίπλα forum έφαγε έτσι κάνα μήνα. Ένας άλλος εδώ πέρα έχει παρόμοιο πρόβλημα κι άνοιξε αίτημα στο MyRAE υπόψιν της ΔΕΗ και του ΔΕΔΔΗΕ μπας και ξεμπλέξουν τα μπούτια τους.

Εγώ θα πήγαινα εντός της εβδομάδας γωρίζοντας ότι κατά πάσα πιθανότητα θα η αλλαγή θα γίνει γρήγορα και θα πληρώσω διπλή τιμή προμήθειας καμιά 15ριά μέρες (ενώ θα μπορούσα να τα γλυτώσω) παρά να ρισκάρω και να φάω το πέναλτυ.

w.jpg.c00673ae4d6d737df925b9a72e0cbc10.jpg

Σε κάθε περίπτωση όταν πας ΔΕΗ... καλό είναι να έχεις πληρώσει το λογαριασμό της ΕFA και να έχεις μαζί σου το αποδεικτικό πληρωμής. Αν έχεις δώσει εγγύηση στην ΕFA, την παίρνεις πίσω όταν βγει Tελικό (πιστωτικός). Διότι αν ο λογαριασμός λήξει (20/12 ?) μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερωθεί αυτόματα απ'τη Volton ότι υπάρχει οφειλή. Aν μέχρι τότε δεν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου μπορεί να σκαλώσει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Αδειμαντος είπε

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ. Σήμερα βγήκε ο λογαριασμός και το είδα.

ξέχασα να σε ρωτήσω το βασικότερο , πότε μπήκες στην efa ?

βλέπεις τον πρώτο λογαριασμό και κοιτάς αρχική ημερομηνία περιόδου κατανάλωσης

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Διότι αν ο λογαριασμός λήξει (20/12 ?) μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερωθεί αυτόματα απ'τη Volton ότι υπάρχει οφειλή.

είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν μπορεί να το κάνει , βέβαια τώρα που πιέζει ο χρόνος δεν είναι για πειράματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ξέχασα να σε ρωτήσω το βασικότερο , πότε μπήκες στην efa ?

βλέπεις τον πρώτο λογαριασμό και κοιτάς αρχική ημερομηνία περιόδου κατανάλωσης

30/6 είναι η αρχική ημερομηνία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,κατάλαβα  οτι δε ζήτησες όπως όλοι οι υπόλοιποι το άτυπο δωράκι που κάνανε (το έχω γραπτώς φυσικά) με την περίοδο χάριτως

και φυσικά κατάλαβα οτι δεν έβαλες το fixed για να μην εχεις ρήτρα (δες τη σύμβαση , το αναφέρει με τιμή τότε στα 4€/μήνα)
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Ιστοριούλα

και στα 2 έγινε μπέρδεμα βέβαια μιας και αυτό οδήγησε σε όσους δεν βάλανε το fixed εξαρχής να χρεωθούν νέα τιμή (απο 4€ σε 9,90€) και μάλιστα σε κάποιους απο 4 μηνες χάριτος τους χρέωσαν απο το 2ο γιατί , έτσι

Ένα άτομο κατάφερε και πήρε όλη τη διαφορά του fixed και τα 4μηνα και έφυγε και αζημίως

οι υπόλοιποι κατάφεραν να φύγουν αζημίως (και να τηρηθεί το 4μηνο)

πλέον βέβαια καταργήθηκε το fixed και πρόσφατα ήρθαν ειδοποιήσεις για αποχώρηση αζημίως

δεν ξέρω αν ήρθανε μόνο σε όσους το είχαν ενεργοποιημένο ή σε όλους .

 

βέβαια δεν κατάλαβα γιατί τόσο καιρό δεν άλλαζες πρόγραμμα

(Αρχές Μαρτίου είχα μπει στο save40% , το ίδιο κάνανε και για το μετέπειτα smart , εσύ δεν ξέρω σε ποιο είσαι , αλλά και στο basic νομίζω είχε την επιλογή fixed)

τεσπα , δες την υπογραφή μου αν θες να κάνεις καταγγελία και να μπεις σε κάποιο σταθερό

δες και το excel της υπογραφής μου για τη σημερινή κατάσταση των προγραμμάτων

Νομίζω έχεις μπερδευτεί. Και εγώ και ο φίλος σε κυμαινόμενο ήμασταν.

Είμαι πλέον στο παλιό Έντερ, btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Δεσπότης είπε

Νομίζω έχεις μπερδευτεί. Και εγώ και ο φίλος σε κυμαινόμενο ήμασταν.

ναι σε κυμαινόμενο της NRG είσασταν

25 λεπτά πριν, Δεσπότης είπε

Εγώ που μπήκα Απρίλιο στην NRG, από Μάιο έχω ρήτρα. Ο φίλος μπήκε Αύγουστο, εν μέσω κυκεώνα, και του χάρισαν 2 μήνες ρήτρα;

και δεν πήρες δώρο την τετράμηνη προσφορά που έκανε η NRG και δεν εφάρμοζε ρήτρα στο τότε πρώτο τετράμηνο

Δε χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε

3 λεπτά πριν, Δεσπότης είπε

Είμαι πλέον στο παλιό Έντερ, btw.

μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

20/12 αν κλείσεις, έχεις 8 εργάσιμες... τι στο διάολο. Βέβαια όταν έχεις να κάνεις με αλλαγή παρόχου, μπορούν να συμβούν τα πιο απίθανα... σε τουλάχιστον 3-4 άτομα τον περασμένη μήνα υπήρξε σκάλωμα στον Θαλή (το σύστημα επικοινωνίας μεταξύ ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ). Η ΔΕΗ έλεγε ότι έστειλε το αίτημα εκπροσώπησης κι ο ΔΕΔΔΗΕ ότι δεν το παρέλαβε. Ένα παιδί απ'τη Ρόδο στο δίπλα forum έφαγε έτσι κάνα μήνα. Ένας άλλος εδώ πέρα έχει παρόμοιο πρόβλημα κι άνοιξε αίτημα στο MyRAE υπόψιν της ΔΕΗ και του ΔΕΔΔΗΕ μπας και ξεμπλέξουν τα μπούτια τους.

Εγώ θα πήγαινα εντός της εβδομάδας γωρίζοντας ότι κατά πάσα πιθανότητα θα η αλλαγή θα γίνει γρήγορα και θα πληρώσω διπλή τιμή προμήθειας καμιά 15ριά μέρες (ενώ θα μπορούσα να τα γλυτώσω) παρά να ρισκάρω και να φάω το πέναλτυ.

w.jpg.c00673ae4d6d737df925b9a72e0cbc10.jpg

Σε κάθε περίπτωση όταν πας ΔΕΗ... καλό είναι να έχεις πληρώσει το λογαριασμό της ΕFA και να έχεις μαζί σου το αποδεικτικό πληρωμής. Αν έχεις δώσει εγγύηση στην ΕFA, την παίρνεις πίσω όταν βγει πιστωτικός. Διότι αν ο λογαριασμός λήξει (20/12 ?) μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερωθεί αυτόματα απ'τη Volton ότι υπάρχει οφειλή. Aν μέχρι τότε δεν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου μπορεί να σκαλώσει.

Το διάστημα των 30 ημερών μετράνε από την έκδοση του λογαριασμού (1/12) ή από την ημέρα που τον έλαβα (7/12);

Ο λογαριασμός λήγει στις 24/12 και πληρώνεται με πάγια εντολή εκείνη την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koulis1 είπε

Το διάστημα των 30 ημερών μετράνε από την έκδοση του λογαριασμού (1/12) ή από την ημέρα που τον έλαβα (7/12);

 

1 λεπτό πριν, koulis1 είπε

έκδοση του λογαριασμού (1/12)

 

για να μη ρισκάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

για να μη ρισκάρεις

Ο λογαριασμός πληρωθεί με πάγια εντολή στις 24/12.

Όταν θα πάω νωρίτερα στη ΔΕΗ δε θα εμφανίζεται ως οφειλή.

Πότε με συμβουλεύεις να κλείσω το ραντεβού;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koulis1 είπε

Όταν θα πάω νωρίτερα στη ΔΕΗ δε θα εμφανίζεται ως οφειλή.

γιατί δεν τον πληρώνεις πιο μπροστά ?

23 του μηνός αφαιρείς την πάγια εντολή

μετά έτσι και αλλιώς θα πάρεις τελικό απο την ΕΦΑ

2 λεπτά πριν, koulis1 είπε

Πότε με συμβουλεύεις να κλείσω το ραντεβού;

όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα, έχεις χρόνο αλλά μην το αφήνεις τελευταία στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί δεν τον πληρώνεις πιο μπροστά ?

23 του μηνός αφαιρείς την πάγια εντολή

μετά έτσι και αλλιώς θα πάρεις τελικό απο την ΕΦΑ

όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα, έχεις χρόνο αλλά μην το αφήνεις τελευταία στιγμή

Καλύτερα δηλαδή να κλείσω το ραντεβού την άλλη εβδομάδα έχοντας πληρώσει το λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korakie η volterra συνεχιζει να πηγαινει με τα νερα μας ή εχουμε κανα νεοτερο απο καποιο μελος? Περιμενω εκδοση λογαριασμου κ ειμαι σ αναμμενα καρβουνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, desiro είπε

Korakie η volterra συνεχιζει να πηγαινει με τα νερα μας ή εχουμε κανα νεοτερο απο καποιο μελος? Περιμενω εκδοση λογαριασμου κ ειμαι σ αναμμενα καρβουνα

εγώ έχω το 6μηνο προστασίας ακόμα , αν αλλάξει κάτι θα μας πει παλιότερος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...