Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, elen46 είπε

ΗΡΩΝ με τιποτε...κακη εμπειρια...ή θα παραμεινω efa ή θα επιστρεψω protergia εαν δεν ζητησουν εκ νεου καταβολη εγγυησης(ως παλιος συνεπης πελατης)

Μεταξυ ΕFA και Protergia, το θετικό στη Protergia είναι ότι έχεις νέο 6μηνο διατήρησης τιμών ενώ η EFA μπορεί να κάνει κι άλλη αύξηση στα καπάκια όπως η Ελίν.

Ρίξε όμως μια ματιά και στο excel του κοράκιου, δε ξέρω τι κατανάλωση έχεις. Μήπως σε συμφέρει κάτι άλλο.

Προσοχή στα πέναλτυ αποχώρησης και πιθανούς όρους επιστροφής της έκπτωσης αν φύγεις νωρίς (είχα διαβάσει τέτοιο όρο σε αέριο της elpedison). Οι ειδικοί όροι θέλουν καλό διάβασμα πριν υπογράψεις, παντού παγίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αν μπορείς να ποστάρεις την παράγραφο

σου ήρθε και σένα ειδοποίηση ?

Δες την καρτέλα με τα επαγγελματικά να δεις τι παίζει

Κανονικα...οσο για τα επαγγελματικα συμφωνα με τους υπολογισμους μου εαν δεχθει η προτεργια μη καταβολη εγγυησης θα επιστρεψω στο σταθερο που τρεχει εως 17/12,λογω μικροτερης χρονικης δεσμευσης σε σχεση με της εφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tazman75 είπε

Έχεις δίκιο σχετικά με την διατύπωση μου σχετικά με την καταγγελία, παρασύρθηκα διότι σε προηγούμενη ανάρτηση σου έγραψες '' καταγγελία στην RAE''. Προφανώς η σωστή διατύπωση θα ήταν αίτημα στην MYRAE! 

Το διόρθωσα μη στείλει κανένας τρελός καταγγελία σύμβασης και μείνει χωρίς ρευμα. 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Το διόρθωσα μη στείλει κανένας τρελός καταγγελία σύμβασης και μείνει χωρίς ρευμα. 😅

μπορείς να δώσεις λινκ ξανά να το σημειώσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

μπορείς να δώσεις λινκ ξανά να το σημειώσω ?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1073/?tab=comments#comment-58963316

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

αν μπορείς να ποστάρεις την παράγραφο

σου ήρθε και σένα ειδοποίηση ?

Δες την καρτέλα με τα επαγγελματικά να δεις τι παίζει

 

IMG_20211208_150728.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εκανα το λάθος χωρίς να γνωρίζω δυστυχώς για ρήτρα αναπροσαρμογής τον Οκτώβριο και πήγα Volton. Καταναλώνω περίπου 200Kw το μήνα μαζί με το νυχτερινό.Λογικα μόνο ΔΕΗ αυτή τη στιγμή με συμφέρει να πάω σωστά?Και χρειάζεται να κάνω κάτι πέρα από την online αίτηση στη ΔΕΗ ?Με τη διαδικασία που είπε ο φίλος  @korakios μπορώ να διεκδικήσω τη ρήτρα αποχώρησης? Επίσης η ρήτρα αποχώρησης  θα έρθει στον εκκαθαριστικό της Volton? Πρέπει να την πληρώσω? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι καινούργιος και δεν έχω εμπειρία επί του θέματος.Ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το διόρθωσα μη στείλει κανένας τρελός καταγγελία σύμβασης και μείνει χωρίς ρευμα. 😅

Το είχε παθει ο θειος μου αυτό. Αμφισβήτησε λογαριασμό της ΔΕΗ, τους σκυλοβρισε οταν του απαντησαν οτι δεν εχει γίνει κανενα λάθος, εστειλε καταγγελία συμβασης μεσω του δικηγορου του (ποσο ηλιθιος και αυτός) και ουτε το χρεός διεγράφη, και εμεινε και ενα μηνα χωρίς ρευμα μέχρι να γίνει η μετάβαση στον αλλο πάροχο. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μεταξυ ΕFA και Protergia, το θετικό στη Protergia είναι ότι έχεις νέο 6μηνο διατήρησης τιμών ενώ η EFA μπορεί να κάνει κι άλλη αύξηση στα καπάκια όπως η Ελίν.

Ρίξε όμως μια ματιά και στο excel του κοράκιου, δε ξέρω τι κατανάλωση έχεις. Μήπως σε συμφέρει κάτι άλλο.

Προσοχή στα πέναλτυ αποχώρησης και πιθανούς όρους επιστροφής της έκπτωσης αν φύγεις νωρίς (είχα διαβάσει τέτοιο όρο σε αέριο της elpedison). Οι ειδικοί όροι θέλουν καλό διάβασμα πριν υπογράψεις, παντού παγίδες.

Τα εχω υπολογισει,αυτη τη στιγμη για Γ21 μονο protergia σταθερο και αμεσως μετα efa fixed.Δυστυχως ολα δουλευουν υπερ των εταιρειων και οχι του καταναλωτη.Δε βαριεσαι υγεια να χουμε και τα μυαλα στη θεση τους,γιατι με οσα γινονται κοντευουμε να λαλησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, coolni23 είπε

Με τη διαδικασία που είπε ο φίλος  @korakios μπορώ να διεκδικήσω τη ρήτρα αποχώρησης?

και ρήτρα αναπροσαρμογής

1 λεπτό πριν, coolni23 είπε

Επίσης η ρήτρα αποχώρησης  θα έρθει στον εκκαθαριστικό της Volton? Πρέπει να την πληρώσω?

τυπικά όσο είναι σε αμφισβήτηση στις αρχές , όχι , αλλά δε ρισκάρεις μετέπειτα εντολή διακοπής ακόμα και αν έχεις αλλάξει πάροχο

αλλά άργησες και έχασες τις παλιές τιμές

πόση είναι η ρήτρα αποχώρησης ?

πόσταρε αν μπορείς λογαριασμό και περίοδο κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tazman75 είπε

 

IMG_20211208_150728.jpg

 

13 λεπτά πριν, korakios είπε

ωραίος , αλλά πλέον την ΕΦΑ μετά την ιστορία με τα ΚΟΤ , δε θα την εμπιστευόμουν

Ίδια διατύπωση με τους γενικούς όρους της Volton, κάθησα και το διάβασα πόσες φορές να καταλάβω πού είναι η πουστιά. Έχουν επιμελώς παραλείψει να γράψουν τη λέξη "αζημίως". 😉

Σαφώς ο πελάτης έχει 60 μέρες περιθώριο να καταγγείλει τη σύμβαση, καθώς μετά τις 60 μέρες οι νέοι όροι μπαίνουν σε ισχύ. Αλλά η αζημίως καταγγελία είναι 30 μέρες (60 για ΚΟΤ) όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ

3.jpg.76e9569d25b7864d166d14a91fbdee87.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, coolni23 είπε

@korakiosΗ ρήτρα είναι 120 ευρώ.Περίοδος κατανάλωσης 22/10 -22/11 με δική μου μέτρηση.

 

Ξέχασα να σου πω να τα βάλεις σε spoiler 😁

ρήτρα/κατανάλωση = +0,215

πλέον η πίστωση απο 0,06 Οκτ είναι 0,13

22/10 -22/11 κατανάλωση (31 μέρες) 149kw

22/10-31/10 είναι 10 μέρες άρα 10*149/31=48kw* 0,06 πίστωση = 2,88€

1/11-22/11 149-48=101kw * 0,13 πίστωση = 13,13

Σύνολο 16,01 (σωστό , πως το πάθανε?!!)

το point μου είναι , αν παραμείνει η ΤΕΑ (άρα και η ρήτρα το ίδιο) και παραμείνει και η κρατική επιδότηση είσαι

0,215-0,13=0,085 προσαύξηση στις αρχικές τιμές

0,055+0,085=0,14

0,03939+0,085=~0,125

το ονλινε με επιδότηση έχει 0,15 και 0,11

δηλαδή προς το παρών ΔΕΝ κερδίζεις κάτι ουσιαστικό με το να πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης

Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τα βήματα αμφισβήτησης προβλεπέ και όταν πάρεις το ΟΚ , φεύγεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fragma είπε

Το είχε παθει ο θειος μου αυτό. Αμφισβήτησε λογαριασμό της ΔΕΗ, τους σκυλοβρισε οταν του απαντησαν οτι δεν εχει γίνει κανενα λάθος, εστειλε καταγγελία συμβασης μεσω του δικηγορου του (ποσο ηλιθιος και αυτός) και ουτε το χρεός διεγράφη, και εμεινε και ενα μηνα χωρίς ρευμα μέχρι να γίνει η μετάβαση στον αλλο πάροχο. 🤣

  Πλήρωσε και δικηγόρο για να του κοπεί το ρεύμα; 😄

Στις 7/12/2021 στις 1:15 ΜΜ, ekrepali είπε

Ποιο δικηγόρο μωρέ... ξέρουν οι δικηγοροι καλύτερα τον ΚΠΗΕ από εμάς που τον έχουμε ξεψαχνίσει; 😛

 

Κοράκιε δε πάμε να δουλέψουμε paralegals σε κάνα μεγάλο δικηγορικό γραφείο, πριν μείνει η μισή Ελλάδα χωρίς ρεύμα; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...