Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

30€ τον χρόνο διαφορά

4e9276850ca89a773c1f90f0f540e605.png

Αφου με 2 χιλιαδες ηταν 36 ευρω διαφορα τον χρονο (12 ευρω το 4μηνο οπως εγραψες) τωρα που ειναι κατα 2 χιλιαδες παραπανω γιατι ειναι λιγοτερο και παει στα 30 ευρω?

Εχεις μπερδευτει εσυ σε καμια πραξη η εγω μπερδευομαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

 

 

΄Εχω βάλει 2000KWh/4μηνο , έκπτωση συνέπειας, 70/30 κατανομή κιλοβατώρων σε ημερήσιες/νυχτερινές και 3.5€ τον μήνα το fixed στην elpedison (τώρα είδα πως το αύξησαν από το 1.5€ που ήταν, δεν το ήξερα).

Λίγο εκτός βέβαια από την συζήτηση, αλλά σε επικοινωνία μου με το chat της Elpedison, η αύξηση της τιμής του Fixed σε 3,5€ αφορά τους νέους πελάτες. Οι ήδη υπάρχοντες με συμβόλαιο παραμένουν στο 1,5€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αφου με 2 χιλιαδες ηταν 36 ευρω διαφορα τον χρονο (12 ευρω το 4μηνο οπως εγραψες) τωρα που ειναι κατα 2 χιλιαδες παραπανω γιατι ειναι λιγοτερο και παει στα 30 ευρω?

Εχεις μπερδευτει εσυ σε καμια πραξη η εγω μπερδευομαι?

Γιατί η elpedison έχει φθηνότερη κιλοβατώρα στο νυχτερινό ( λόγω μεγαλύτερης έκπτωσης συνέπειας).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

22 ώρες πριν, koularasss είπε

Ενα χρόνο και κατι. Ναι.

 

Πόσο ΟΤΣ πληρώνεις; Έχεις κάποιο λογαριασμό του περσινού Χειμώνα;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί η elpedison έχει φθηνότερη κιλοβατώρα στο νυχτερινό ( λόγω μεγαλύτερης έκπτωσης συνέπειας).

Nαι λογο του 15% που εχει η elpedison σε σχεση με το 10% που εχει η Ελιν.

Επισης το συγκεκριμενο προγραμμα της elpedison εχει δεσμευση συμβολαιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Επισης το συγκεκριμενο προγραμμα της elpedison εχει δεσμευση συμβολαιου?

Όχι.

Προσωπικά ήμουν ανάμεσα σε αυτούς και στην ελίν.

Αλλά κάτι θέματα που είχαν γραφτεί με προβλήματα οργάνωσης για την ελίν (λάθη σε λογαριασμούς, όχι καλή επικοινωνία, καθυστερήσεις σε ενεργοποιήσεις κτλ), που δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά σήμερα και επίσης κάποιες ευκολίες της elpedison, όπως το app, τη μηνιαία καταχώρηση kwh (άρα συνέχεια εκκαθαριστικοί λογαριασμοί) και κυρίως το πολύ εξυπηρετικό και άμεσο live chat, με πήγαν σε αυτούς ακόμα και αν ίσως δεν ήταν το πιο φθηνό πακέτο. Που σιγά τη διαφορά δλδ (αν και με το 1.5€ που είχε το fixed που μου έβγαζε την ελίν μόλις 4€ φθηνότερη στο 4μηνο με 1600kwh). Και με 12€ που βγαίνει με το 3.5 € , νομίζω πάλι elpedison θα διάλεγα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες,

κατι σχετικο με τα νεα τιμολογια/συμβασεις της ΔΕΗ?

αξιζει καποιο απο τα 2 προγραμματα (Enter/Online)?

να αναφερω οτι τοσο καιρο δεν εχω πειραξει ποτε καποια συμβαση και ειμαι με το οριτζιναλ τιμολογιο πασοκικο ΔΕΗ με οτι χρεωνει (αρα δεν εχω κοιταξει εναλακτικους παροχους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όχι.

Προσωπικά ήμουν ανάμεσα σε αυτούς και στην ελίν.

Αλλά κάτι θέματα που είχαν γραφτεί με προβλήματα οργάνωσης για την ελίν (λάθη σε λογαριασμούς, όχι καλή επικοινωνία, καθυστερήσεις σε ενεργοποιήσεις κτλ), που δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά σήμερα και επίσης κάποιες ευκολίες της elpedison, όπως το app, τη μηνιαία καταχώρηση kwh (άρα συνέχεια εκκαθαριστικοί λογαριασμοί) και κυρίως το πολύ εξυπηρετικό και άμεσο live chat, με πήγαν σε αυτούς ακόμα και αν ίσως δεν ήταν το πιο φθηνό πακέτο. Που σιγά τη διαφορά δλδ (αν και με το 1.5€ που είχε το fixed που μου έβγαζε την ελίν μόλις 4€ φθηνότερη στο 4μηνο με 1600kwh). Και με 12€ που βγαίνει με το 3.5 € , νομίζω πάλι elpedison θα διάλεγα.

Ναι θεωρω σωστα το σκεφτηκες.

Κατι τελευταιο......η εκπτωση συνεπειας που ανεφερες πιο πανω πως για την κιλοβατωρα στο νυχτερινο.

Γιατι ειναι μονο στο νυχτερινο η εκπτωση συνεπειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι θεωρω σωστα το σκεφτηκες.

Κατι τελευταιο......η εκπτωση συνεπειας που ανεφερες πιο πανω πως για την κιλοβατωρα στο νυχτερινο.

Γιατι ειναι μονο στο νυχτερινο η εκπτωση συνεπειας?

Δεν είναι μόνο στις νυχτερινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι μόνο στις νυχτερινές.

Εγραψες οτι η elpedison εχει χαμηλοτερη κιλοβατωρα στο νυχτερινο αλλα βλεπω οτι εχει την ιδια ακριβως 0,06610.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, carnag9 είπε

Παιδες,

κατι σχετικο με τα νεα τιμολογια/συμβασεις της ΔΕΗ?

αξιζει καποιο απο τα 2 προγραμματα (Enter/Online)?

να αναφερω οτι τοσο καιρο δεν εχω πειραξει ποτε καποια συμβαση και ειμαι με το οριτζιναλ τιμολογιο πασοκικο ΔΕΗ με οτι χρεωνει (αρα δεν εχω κοιταξει εναλακτικους παροχους)

Αξίζει το Enter, μόνο που κάνεις συμβόλαιο για 2 χρόνια. Αν δεν έχεις σκοπό να φύγεις από την ΔΕΗ, δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LaMereda είπε

Αξίζει το Enter, μόνο που κάνεις συμβόλαιο για 2 χρόνια. Αν δεν έχεις σκοπό να φύγεις από την ΔΕΗ, δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνεις.

απ'οτι ειδα το online εχει χαμηλοτερη τιμη mwh αλλα μεγαλυτερο παγιο.

για ενα σπιτι με <500κwh καταναλωσης - εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εγραψες οτι η elpedison εχει χαμηλοτερη κιλοβατωρα στο νυχτερινο αλλα βλεπω οτι εχει την ιδια ακριβως 0,06610.

Βρε έβαλα στην παρένθεση γιατί. Η ελπεντισον έχει 15% έκπτωση συνέπειας έναντι 10% της ελιν, συνεπώς η τελική τιμή είναι χαμηλότερη.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...