Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι. Μου ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός απο protergia. Συζητάω με Δεη για το home enter. Το συμβόλαιο λήγει 29/01. Τα μείον 90 που αναφέρει είναι η προσφορά που μου είχαν κάνει για να ανανεώσω το συμβόλαιο. Δεν έχω συμφωνήσει όμως για κάποια ανανέωση, ούτε έχω υπογράψει κάτι καινούργιο. Με αυτόν τον λογαριασμό τώρα είναι τελεσίδικο οτι ανανεώθηκε λόγω της έκπτωσης ή μπορώ ακόμα να προχωρήσω με την Δεη; Το ποσό 51,15 είναι η επιδότηση που λένε; Ευχαριστώ πολύ!12112171606486923-page-001.jpg.2ee5fbcfa1e92c42a0c2c12bc71d17c4.jpg12112171606486923-page-0021.jpg.72551e733b041cbd3ad3e4bf5e9675b9.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από riverpx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Με λιγα λογια μου λενε οτι η ΔΕΔΔΗΕ τους ειπε να με βαλουν σε αλλο προγραμμα..

Και εαν δεν θελω να βγω απο το ΚΟΤ.

όχι , δεν είπαν αυτό , δεν καταλαβαίνω απο που το συμπέρανες , είναι ότι έγραψα πριν και προχωράς βάσει όσα έγραψα πριν και τα σημεία που πατάς για το προ μηνών θέμα

59 λεπτά πριν, Brown είπε

Καλησπέρα μου ήρθε λογαριασμος στην efa πρώτος λογαριασμός και μου λέει οπότε θέλω να αποχώρησω εντός 60 ημερών από την ενημέρωση σας αζημιως ενώ τους στέλνω mail και μου λένε ότι :

Μπορείτε να αποχωρήσετε αζημίως ήδη από τώρα και το δικαίωμά σας αυτό εκτείνεται για έως και εξήντα (60) ημέρες από την ανατίμηση της τιμής προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που θα γίνει στον λογαριασμό σας μετά το πέρας του εξαμήνου από την ενεργοποίησή σας.  

 

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω; στον λογαριασμό γράφουν απο την ενημέρωση σας....θυμάμαι κάτι με το αζημιως το είχε πει και κάποιος εδώ...

Και κάτι ακόμη για να δίνω καταμέτρηση στην δεηδηε κάθε πότε μπορώ να το κάνω ώστε να μου είναι όλοι εκκαθάριστικοι;  

είτε αποχωρείς τώρα αζημίως ή μέσω ΡΑΕ ζητάς να εξαντληθεί το 6μηνο και να φύγεις τότε αζημίως

(τελευταία φορά που το γράφω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , δεν είπαν αυτό , δεν καταλαβαίνω απο που το συμπέρανες , είναι ότι έγραψα πριν και προχωράς βάσει όσα έγραψα πριν και τα σημεία που πατάς για το προ μηνών θέμα

 

Ωστόσο κατόπιν ενημέρωσης που λάβαμε από τον αρμόδιο διαχειριστή δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ), η ως άνω παροχή εντάχθηκε στο πρόγραμμα EFA Power ΚΟΤ Β που διατηρεί η εταιρεία μας για τους δικαιούχους του Κοινωνικού Τιμολογίου, προκειμένου να επωφελείστε τις προνομιακές χρεώσεις που προσφέρει το εν λόγω πρόγραμμα και ταυτόχρονα να εξασφαλίζει την έκπτωση που δικαιούστε από το κράτος ..

Πανω κατω απο αυτο...

Τελος παντων τους εκανα την μαγικη ερωτηση μεσω της ΡΑΕ και περιμενω απαντηση.

Εαν απενταχθω απο το ΚΟΤ θα μου δωσετε το συμβολαιο που υπεγραψα 0,088€/kw χωρις ρητρα ΟΤΣ για 24 μηνες εγγυημενα....?

Θελω να δω τωρα τι θα απαντησουν ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, riverpx είπε

Με αυτόν τον λογαριασμό τώρα είναι τελεσίδικο

τελεσίδικο

56 λεπτά πριν, riverpx είπε

Το ποσό 51,15 είναι η επιδότηση που λένε;

ναι

56 λεπτά πριν, riverpx είπε

Δεν έχω συμφωνήσει όμως για κάποια ανανέωση, ούτε έχω υπογράψει κάτι καινούργιο.

μέσω ΡΑΕ ζητάς να φύγεις αζημίως . Λογικά θα επιστρέψεις το bonus

αντίστοιχη περίπτωση με elpedison

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Πανω κατω απο αυτο...

Τελος παντων τους εκανα την μαγικη ερωτηση μεσω της ΡΑΕ και περιμενω απαντηση.

Εαν απενταχθω απο το ΚΟΤ θα μου δωσετε το συμβολαιο που υπεγραψα 0,088€/kw χωρις ρητρα ΟΤΣ για 24 μηνες εγγυημενα....?

Θελω να δω τωρα τι θα απαντησουν ....

ένας λόγος που δεν ποστάρω τελευταία είναι για να μη γράφω τα ίδια

λόγο ΚΟΤ εντάσσεται κάποιος ως Ευάλωτος Πελάτης

βάσει νομοθεσίας έπρεπε να είχες ενημέρωση για την (νόμιμη) αλλαγή του προγράμματος λόγω ΚΟΤ

εκεί πατάς

άλλοι είχαν και γραπτώς οτι συνδυάζεται το Fix Power με ΚΟΤ , αν είχες κάτι τέτοιο φυσικά και διεκδικείς ότι υπέγραψες και συμφωνήθηκε

τα υπόλοιπα είναι συμβιβαστικές λύσεις που ποτέ κάποιος δεν τις προτείνει , παρα μόνο είτε η αρχή είτε η εταιρία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, k_w_t είπε

 

Εαν απενταχθω απο το ΚΟΤ θα μου δωσετε το συμβολαιο που υπεγραψα 0,088€/kw χωρις ρητρα ΟΤΣ για 24 μηνες εγγυημενα....?

Θελω να δω τωρα τι θα απαντησουν ....

 

Και να σου πουν ότι θα σου δώσουν το 0.088 για 24 μήνες τι έγινε; Αφού στον πρώτο λογαριασμό θα σου στείλουν ειδοποίηση ότι θα αλλάξουν τις τιμές μετά το πέρας των 6 πρώτων μηνών. Έτσι έκαναν σε όλους μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

3 ώρες πριν, Vincanity είπε

 

 

a2.jpg

a1.jpg

οι επιδοτήσεις είναι

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Και να σου πουν ότι θα σου δώσουν το 0.088 για 24 μήνες τι έγινε; Αφού στον πρώτο λογαριασμό θα σου στείλουν ειδοποίηση ότι θα αλλάξουν τις τιμές μετά το πέρας των 6 πρώτων μηνών. Έτσι έκαναν σε όλους μας. 

Για αυτο ανάφερα το εγγυημένα..

Μέσω της πλατφορμας της ΡΑΕ η ολη συζητηση.

Ας μου το κανουν με αναδρομικη ισχυει απο 16/10 και σε 3 μηνες βλεπουμε πως παει η αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτοι στη ΗΡΩΝ ζήτησα την έκπτωση συνέπειας για τον τελικό εκκαθαριστικό και μου ειπαν δεν την δικαιούμαι γιατι δεν εκπροσωπούμε αλλο απο την εταιρεία τους. Επίσης δεν μου έβαλαν την έκπτωση από εναν αλλο λογαριασμό με την δικαιολογία οτι μπαίνει κάθε δυο λογαριασμούς γιατι ειμαι σε ΚΟΤ και εχω μεγαλύτερο περιθώριο πληρωμής και βγαίνει ο επόμενος πριν λήξη ο προηγούμενος λογαριασμός , με αποτελεσμα ο λογαριασμος πρην τον εκκαθαρηστικο/τελικο να εχει πληρωθει αλλα να μην εχει μπει η εκπτωση στον τελικο γιαυτο τον λογο ότι νανε μακριάααα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixtv1 είπε

Απαράδεκτοι στη ΗΡΩΝ ζήτησα την έκπτωση συνέπειας για τον τελικό εκκαθαριστικό και μου ειπαν δεν την δικαιούμαι γιατι δεν εκπροσωπούμε αλλο απο την εταιρεία τους. Επίσης δεν μου έβαλαν την έκπτωση από εναν αλλο λογαριασμό με την δικαιολογία οτι μπαίνει κάθε δυο λογαριασμούς γιατι ειμαι σε ΚΟΤ και εχω μεγαλύτερο περιθώριο πληρωμής και βγαίνει ο επόμενος πριν λήξη ο προηγούμενος λογαριασμός , με αποτελεσμα ο λογαριασμος πρην τον εκκαθαρηστικο/τελικο να εχει πληρωθει αλλα να μην εχει μπει η εκπτωση στον τελικο γιαυτο τον λογο ότι νανε μακριάααα….

άσε τα μακρυά και κοντά και δώστους σε ΣτΚ ή ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

άσε τα μακρυά και κοντά και δώστους σε ΣτΚ ή ΡΑΕ

Αυτο με την ΡΑΕ παντως εχει πλακα. Απαντανε απο την εταιρια και απλα εαν θες απαντας εσυ απο κατω οτι δεν δεχεσαι  την απαντηση που σου εδωσαν.

Και μετα ειναι σαν chat.

Πιο οργανωμένους τους βλεπω στον Συνηγορο του καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Παρακολουθώ καιρό το topic και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας.

Εδώ και δίμηνο έχω δεί στα ψιλά γράμματα του λογαριασμου μου απο την NRG οτι 1/3/2022 με σταματάνε απο το NRG FIXED 9,90 ευρώ.

Δεν εχω προλάβει τα σταθερά της ΔΕΗ εως 2/12. Επειδή εχω πολλά kw τον χειμώνα,παραμένω εκεί εχοντας χαμηλή χρέωση πρακτικά  και 28/2 περιπου θα αποφασίσω τι θα κάνω. Σημερα παρατηρησα στον νεο λογαριασμό οτι ελεγε στα ψιλα γραμματα,οτι απο 1/12/2021 τροποποιουνται οι γενικοι οροι της συμβασης βασει των προβλέψεων των αρθρων 18 και 30 του κωδικα προμηθειας ηλεκτρικής ενέργειας.

Ειναι κάτι άλλο αυτό που χρειάζεται προσοχή?  Η ειναι κάτι που δεν αλλάζει την ουσία?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μετά από πολύ ξύλο από nrg (660€ τρίμηνο για 1800 kwah) μου ήρθε νταμπλας. Τρεις μήνες μετά το συμβόλαιο γράψανε τα γνωστά ψιλά γράμματα κάτω από τον λογοριασμο, που μου δίνει το δικαίωμα να αποχωρήσω αζημιως. Όντως το επιβεβαιωσα και τηλεφωνικώς.

Οποτε ανοίγει ο δρόμος προς ΔΕΗ, με τα δύο προγράμματα διάρκεια ενός έτους που έχει χωρίς ρήτρα. Home enter και online. 

Αντίστοιχο πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής έχει και η nrg το 4u fixed, που όμως είναι διετούς συμβολαίου.

Καταναλώνω 600kwah το μήνα τι με συμφέρει περισσότερο; Όπως το βλέπω η ΔΕΗ φαντάζει όαση στην έρημο, μήπως καλύτερα σε ένα από τα δυο της; 30 μέρες περιθώριο έχω για να αλλάξω πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, barimagas είπε

Καταναλώνω 600kwah το μήνα τι με συμφέρει περισσότερο; Όπως το βλέπω η ΔΕΗ φαντάζει όαση στην έρημο, μήπως καλύτερα σε ένα από τα δυο της; 30 μέρες περιθώριο έχω για να αλλάξω πάροχο.

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και βάλε τετράμηνα

φυσικά κάνε απο τώρα αίτηση για νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μετά από 40 μέρες περίπου από την υποβολή του παραπόνου στο myrae.gr για την υπέρογκη χρέωση ρήτρας από τη Volterra, μου ήρθε χθες ειδοποίηση ότι η Volterra απάντησε.Σας παραθέτω την απάντηση .

Να σημειωθεί ότι έχω ήδη γίνει πελάτης της ΔΕΗ στο my home online N εδώ και 3 βδομάδες.

Spoiler

Αξιότιμε Πελάτη,

Η χρέωση Ρήτρας Προσαρμογής στους υπό κρίση Λογαριασμούς σας Ηλεκτρικού Ρεύματος εφαρμόστηκε σύμφωνα με τον όρο 7.8 της Συμβάσεώς σας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας και συνεπεία της μεγάλης αύξησης σε πανευρωπαϊκό επίπεδο της Οριακής Τιμής Συστήματος (πλέον Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς), επί του ύψους της οποίας υπολογίζεται η ως άνω χρέωση. 

Πλην όμως, στην περίπτωσή σας, εκ παραδρομής συνυπολογίστηκαν εσφαλμένα για τον καθορισμό του ύψους της Ρήτρας Προσαρμογής και λοιποί συντελεστές κόστους προμήθειας (ενδεικτικά ο Λογαριασμός Προσαυξήσεων για τις Επικουρικές Υπηρεσίες και τις Υπηρεσίες Εφεδρείας Ενέργειας (ΛΠ-3), ο Λογαριασμός Προσαυξήσεων Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης (ΛΠ-2)) επιπλέον της Οριακής Τιμής Συστήματος (πλέον Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς), η οποία θα έπρεπε να έχει ληφθεί αποκλειστικά υπόψη για τον ανωτέρω υπολογισμό. 

Για το γεγονός αυτό απολογούμαστε και διαβεβαιώνουμε εσάς και την Αρχή ότι καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να μην παρουσιαστούν παρόμοιες δυσλειτουργίες στο μέλλον.

Για το λόγο αυτό και σεβόμενοι απόλυτα την συνεργασία μας σας ενημερώνουμε ότι θα προβούμε στον ορθό, σύμφωνα με τον όρο 7.8 της Σύμβασης, υπολογισμό των ποσών της υπό κρίση Ρήτρας Προσαρμογής και στην ακόλουθη πίστωση της τυχόν διαφοράς στον επόμενο Εκκαθαριστικό σας Λογαριασμό. 

Τέλος, δηλώνουμε, με γνώμονα πάντα την εύρυθμη λειτουργία της αγοράς της ηλεκτρικής ενέργειας, ότι παραμένουμε στη διάθεσή Σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία απαιτηθεί. 
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2022 στις 8:07 ΜΜ, epir21 είπε

Λίγο άσχετο με το θέμα και συγγνώμη για αυτό.

Κάνοντας την αίτηση για το MyHomeOnline πρίν λίγο, κατέβηκα για να πάρω τις μετρήσεις απο το ρολόι, είδα οτι ο μετρητής του νυχτερινού είχε ίδια ένδειξη με την ένδειξη του τελευταίου εκκαθαριστικού, οπότε θεωρώ οτί τα έπαιξε και δεν μετράει πλέον, χαρακτηριστικά:

Καταμέτρηση 13/08/2021: 12538
Καταμέτρηση 15/12/2021: 12714

Σήμερα (17/1/2022) η ένδειξη του νυχτερινού δείχνει ακόμα 12714, οπότε μάλλον πρέπει να τα έχει παίξει πριν από την τελευταία καταμέτρηση (εκτός και εάν έκαναν κάτι κατά την τελευταία καταμέτρηση και χάλασε τότε).

Θυμάμαι και έναν άλλον συμφορουμίτη ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα για πολύ καιρό, έμπλεξα και εγώ.

Το ερώτημα είναι παίρνω άμεσα ΔΕΔΗΕ ή περιμένω να ολοκληρωθεί η διαδικασία με την ΔΕΗ; Δεν θέλω να κολλήσει κάπως η αίτηση της ΔΕΗ επειδή υπάρχει δηλωμένη βλάβη, μιας και απο 1/2/22 παίρνει φωτιά το πρόγραμμα της Ελιν που είμαι τώρα. 

Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να διεκδικήσω επιστροφές για τις καταναλώσεις που έχουν λογικά μεταφερθεί στην κατανάλωση ημέρας (γιατί το θεωρώ απίθανο να μην μετράει καθόλου κατά την διάρκεια της νύχτας, λογικά τα μετράει σαν ημέρας, θα το επιβεβαιώσω αύριο το μεσημέρι).

Έχω μείνει άφωνος με τον ΔΕΔΔΗΕ (ας μην το γρουσουζεψω) , το πρωί πήρα τηλέφωνο για να δηλώσω βλάβη ότι ο νυχτερινός μετρητης τα έχει παίξει και δεν μετράει και πριν λίγο που τσέκαρα, τον έχουν αλλάξει με καινούριο, μάλλον αυτόν τον ψηφιακό που έχει αναφερθεί εδώ. 

Ερωτήσεις:

1. Βλέπω έχει αναμμένο ένα λαμπάκι alarm. Να τους ενημερωσω;

2. Πως στο καλό παίρνω μετρήσεις σε αυτό το πράγμα; η οθόνη δείχνει ότι να ναι πράματα, την μία δείχνει κάτι σαν ώρα, την άλλη κάτι σαν διάρκεια (χρονομετρηση) , την άλλη kwh (μάλλον) αλλά χωρίς να καταλαβαίνω εάν είναι νύχτα ή μετά. Επίσης το καινούριο έρχεται μηδενισμενο η συνεχίζει από το προηγούμενο; 

 

Update: Βρήκα ένα pdf του ΔΕΔΔΗΕ που περιγράφει κάθε κωδικό και τι σημαίνει καθώς και ότι αλλάζουν οι κωδικοί ανα 10sec.

Επεξ/σία από epir21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...