Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, xraxra είπε

Nαι φυσικά έκανα. Τιποτα δεν γίνεται όμως... ...

Οpera; Edge/IE;

Brave που είπε κάποιος;

Μήπως προσπαθείς να επισυνάψεις αρχεία;

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έλαβα απάντηση από την W&V η οποία εν συντομία είναι "να φάτε παντεσπάνι", δεν μείωσαν τίποτα (ρήτρα κόστους προμήθειας ή πρόωρης αποχώρησης) και γενικά δεν έκαναν τίποτα. Μετά από μερικές μέρες απάντησαν και στο myRAE ότι μου έχουν ήδη απαντήσει. Και την κλήση ηχογράφησης έστειλαν.

Απάντησα εκ νέου ζητώντας ρητά την απαλοιφή ρήτρας πρόωρης αποχώρησης, την πίστωση 50% της ρήτρας κόστους και το να εκδοθεί σωστός λογαριασμός με επιδοτήσεις ΤΕΜ κτλ. Αύριο θα στείλω και το ιστορικό στον ΣτΚ διότι η αλήθεια είναι ότι από τη ΡΑΕ δεν έχω πολλές ελπίδες να απαντήσουν (δεν έχω ακούσει ούτε 1 περίπτωση με εμπλοκή ΡΑΕ στη διαδικασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sovjohn είπε

την πίστωση 50% της ρήτρας κόστους

αυτό γιατί ? ειδικά αφού έχεις και την ηχογράφηση

 

επίσης ζητάς την παρέμβαση της ΡΑΕ στην απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosSorry για την ερώτηση απλά επειδή είμαι καινούργιος κ δεν ξέρω πως να το δω το link στην υπογραφή σου που λες για αμφισβήτηση κλπ πως τι κάνω για να το δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας την βοήθεια σας!

Κατανάλωση 800-1000 kw το τετράμηνο, μία βοήθεια που να πάω; Έχει ληξει το protergia οικιακό και με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα! Προσωπικά έχω κοιτάξει το protergia οικιακό MVP ή κάποιο από τα ΔΕΗ MyHome απλά δεν γνωρίζω τι να κάνω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sovjohn είπε

Έλαβα απάντηση από την W&V η οποία εν συντομία είναι "να φάτε παντεσπάνι", δεν μείωσαν τίποτα (ρήτρα κόστους προμήθειας ή πρόωρης αποχώρησης) και γενικά δεν έκαναν τίποτα. Μετά από μερικές μέρες απάντησαν και στο myRAE ότι μου έχουν ήδη απαντήσει. Και την κλήση ηχογράφησης έστειλαν.

Απάντησα εκ νέου ζητώντας ρητά την απαλοιφή ρήτρας πρόωρης αποχώρησης, την πίστωση 50% της ρήτρας κόστους και το να εκδοθεί σωστός λογαριασμός με επιδοτήσεις ΤΕΜ κτλ. Αύριο θα στείλω και το ιστορικό στον ΣτΚ διότι η αλήθεια είναι ότι από τη ΡΑΕ δεν έχω πολλές ελπίδες να απαντήσουν (δεν έχω ακούσει ούτε 1 περίπτωση με εμπλοκή ΡΑΕ στη διαδικασία).

Αλήθεια σου έστειλε η w+v την ηχογραφημένη κλήση;

Φαντάζομαι ότι δεν σε είχαν ενημερώσει για την ρητρα στο τηλέφωνο.

Εμένα πάντως οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν καταγράφονται οι συγκεκριμένες κλήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Οpera; Edge/IE;

Brave που είπε κάποιος;

Μήπως προσπαθείς να επισυνάψεις αρχεία;

Ναι. 1 αρχειο. Λες να φταίει αυτό?. Πως αλλιώς να το στειλω όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sovjohn είπε

Απάντησα εκ νέου ζητώντας ρητά την απαλοιφή ρήτρας πρόωρης αποχώρησης, την πίστωση 50% της ρήτρας κόστους και το να εκδοθεί σωστός λογαριασμός με επιδοτήσεις ΤΕΜ κτλ.

Νομίζω πως έκανες 2 λάθη : έπρεπε να ζητήσεις την επιστροφή όλου του ποσού και δεν έπρεπε (για την ώρα) ν' αναφερθείς στις πιστώσεις ΤΕΜ. Θα δείξει πώς θα πάει βέβαια (σε μήνες ίσως).

 

1 ώρα πριν, misi27 είπε

@korakiosSorry για την ερώτηση απλά επειδή είμαι καινούργιος κ δεν ξέρω πως να το δω το link στην υπογραφή σου που λες για αμφισβήτηση κλπ πως τι κάνω για να το δω?

Από κινητό είσαι; Αυτό είναι πάντως :  

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58962441

 

51 λεπτά πριν, IoannisMan είπε

Καλησπέρα σας την βοήθεια σας!

Κατανάλωση 800-1000 kw το τετράμηνο, μία βοήθεια που να πάω; Έχει ληξει το protergia οικιακό και με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα! Προσωπικά έχω κοιτάξει το protergia οικιακό MVP ή κάποιο από τα ΔΕΗ MyHome απλά δεν γνωρίζω τι να κάνω! 

Αν είναι η κύρια κατοικία σου, θα συνεχίσεις να παίρνεις τις κρατικές επιδοτήσεις (όσο υπάρχουν) οπότε να παραμείνεις σε ρητροπρόγραμμα θα παλεύεται. Καλύτερα όμως να πας σε σταθερό της ΔΕΗ (εγώ θα έλεγα στο Enter, αλλά δες και το Online και σύγκρινε τι ζητάνε κι αποφάσισε).

46 λεπτά πριν, Kathye είπε

Αλήθεια σου έστειλε η w+v την ηχογραφημένη κλήση;

Φαντάζομαι ότι δεν σε είχαν ενημερώσει για την ρητρα στο τηλέφωνο.

Εμένα πάντως οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν καταγράφονται οι συγκεκριμένες κλήσεις...

...η λογική λέει ότι δεν σου στείλανε την ηχογράφηση γιατί ΔΕΝ ανέφεραν "ρήτρα". Ίσως στην περίπτωση του φίλου λοιπόν στείλανε επειδή αναφέρανε (ή απλά είναι ανοργάνωτοι και ο ένας κάνει έτσι/ο άλλος γιουβέτσι...).

32 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ναι. 1 αρχειο. Λες να φταίει αυτό?. Πως αλλιώς να το στειλω όμως?

Δεν αποκλείεται. Λογαριασμό πχ σε Google Drive (ή σε όποια υπηρεσία file hosting σε βολεύει τεσπα), ανεβάζεις εκεί, το ορίζεις προσβάσιμο σε όποιον έχει λινκ, τους στέλνεις (ΡΑΕ) το λινκ.

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Έστειλα στην NRG e-mail ( 15/1 ) για αποχώρηση και μου απάντησαν ότι πρέπει να συμπληρώσω το παρακάτω χαρτί και να το στείλω (https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-10/nrg_katagelia_sumvasis_promitheias_marousi_.pdf) και το έκανα. Σήμερα μετά από 4 ημέρες μου στείλανε νέο e-mail και γράφουν το εξής

(Καλησπέρα  σας, 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διαδικασία οικειοθελούς διακοπής έχει ανανεωθεί.

Συνημμένα θα βρείτε τη σχετική διαδικασία.

Επιπρόσθετα για κάθε παροχή χρειάζεται να συμπληρωθεί νέο έντυπο και να αναγραφεί το ΑΦΜ ,η παροχή και επιθυμητή ημερομηνία διακοπής.)

Το έντυπο αυτό που έστειλαν λέει για διακοπή ηλεκτροδότησης και όχι καταγγελία σύμβασης ! Έχουν στείλει και σε κάποιον κάτι αντίστοιχο ? εγώ καταγγελία σύμβασης ζήτησα και αποχώρηση , αυτοί έστειλαν έντυπο διακοπής ηλεκτροδότησης . Όποιος μπορεί ας διαβάσει το 2 έντυπο . Μήπως είναι καμία καινούργια μ@λ@κί@ της NRG ?

Εξουσιοδότηση διακοπής ηλεκτροδότησης_1.7.2021.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, stiv67 είπε

Καλησπέρα ! Έστειλα στην NRG e-mail ( 15/1 ) για αποχώρηση και μου απάντησαν ότι πρέπει να συμπληρώσω το παρακάτω χαρτί και να το στείλω (https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-10/nrg_katagelia_sumvasis_promitheias_marousi_.pdf) και το έκανα. Σήμερα μετά από 4 ημέρες μου στείλανε νέο e-mail και γράφουν το εξής

(Καλησπέρα  σας, 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διαδικασία οικειοθελούς διακοπής έχει ανανεωθεί.

Συνημμένα θα βρείτε τη σχετική διαδικασία.

Επιπρόσθετα για κάθε παροχή χρειάζεται να συμπληρωθεί νέο έντυπο και να αναγραφεί το ΑΦΜ ,η παροχή και επιθυμητή ημερομηνία διακοπής.)

Το έντυπο αυτό που έστειλαν λέει για διακοπή ηλεκτροδότησης και όχι καταγγελία σύμβασης ! Έχουν στείλει και σε κάποιον κάτι αντίστοιχο ? εγώ καταγγελία σύμβασης ζήτησα και αποχώρηση , αυτοί έστειλαν έντυπο διακοπής ηλεκτροδότησης . Όποιος μπορεί ας διαβάσει το 2 έντυπο . Μήπως είναι καμία καινούργια μ@λ@κί@ της NRG ?

Καταγγελία σύμβασης = διακοπή ηλεκτροδότησης (το ένα και το αυτό).

Δεν κάνεις καταγγελία σύμβασης ΜΟΝΟΣ σου : σου κόβουν το ρεύμα.

Απευθύνσεσαι στον νέο πάροχο που θες να πας και κάνει την διαδικασία μεταφοράς αυτός, χωρίς να υπάρξει ούτε δευτερόλεπτο διακοπής της παροχής.

...εκτός κι αν κατάλαβα κάτι λάθος και θες πχ να φύγεις από κάποιο σπίτι, άρα και να κόψεις το ρεύμα. Σε τέτοια περίπτωση, ναι κάνεις καταγγελία σύμβασης/αίτηση διακοπής ηλεκτροδότησης - ο καθένας όπως θέλει το λέει. Η NRG αποφάσισε ότι πλέον θέλει να το λέει "διακοπή ηλεκτροδότησης" και έχει πλέον συντάξει νέο κείμενο (που περιέχει και την έννοια της εξουσιοδότησης που της παρέχεις) στο οποίο σε παραπέμψανε, καθώς προφανώς στο 1ο mail σε παρέπεμψε στο παλιό έντυπο κάποιος που δεν,,,ήξερε.

(Δεν ξέρω αν έχεις "κολλήσει" με τον όρο "καταγγελία", καθώς πχ ίσως τα έχεις πάρει στο κρανίο με την NRG, αλλά εδώ το "καταγγελία" είναι,,,,νομικίστικος όρος που δεν σημαίνει αυτό που καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος, ότι δηλαδή "καταγγέλω κάποιον για κάτι"...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stiv67 είπε

Καλησπέρα ! Έστειλα στην NRG e-mail ( 15/1 ) για αποχώρηση και μου απάντησαν ότι πρέπει να συμπληρώσω το παρακάτω χαρτί και να το στείλω (https://www.nrg.gr/sites/default/files/2021-10/nrg_katagelia_sumvasis_promitheias_marousi_.pdf) και το έκανα. Σήμερα μετά από 4 ημέρες μου στείλανε νέο e-mail και γράφουν το εξής

(Καλησπέρα  σας, 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διαδικασία οικειοθελούς διακοπής έχει ανανεωθεί.

Συνημμένα θα βρείτε τη σχετική διαδικασία.

Επιπρόσθετα για κάθε παροχή χρειάζεται να συμπληρωθεί νέο έντυπο και να αναγραφεί το ΑΦΜ ,η παροχή και επιθυμητή ημερομηνία διακοπής.)

Το έντυπο αυτό που έστειλαν λέει για διακοπή ηλεκτροδότησης και όχι καταγγελία σύμβασης ! Έχουν στείλει και σε κάποιον κάτι αντίστοιχο ? εγώ καταγγελία σύμβασης ζήτησα και αποχώρηση , αυτοί έστειλαν έντυπο διακοπής ηλεκτροδότησης . Όποιος μπορεί ας διαβάσει το 2 έντυπο . Μήπως είναι καμία καινούργια μ@λ@κί@ της NRG ?

παάντησηΕξουσιοδότηση διακοπής ηλεκτπαάντησηροδότησης_1.7.2021.pdf 242 kB · 2 downloads

 

το έχουμε ξαναπει , ποτέ δε συμπληρώνουμε το έντυπο καταγγελίας σύμβασης

έστω καταγγέλλεται και ο νέος πάροχος καθυστερεί , θα μείνεις χωρίς ρεύμα

φυσικά , πάντα υπάρχει περίπτωση να κάνουν λάθος ,όπως τώρα και να το μπερδέψουν με διακοπή

την καταγγελία την κάνει ο νέος πάροχος

τώρα , αύριο πρωί τηλ και ζητάς μέσω email αποδεικτικό οτι δεν στάλθηκε εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ

μετά τηλ ΔΕΔΔΗΕ για να το σιγουρέψεις

αν μέσα σε καμια ώρα δεν το στείλουν , απο τώρα στέλνεις με κοινοποίηση ΡΑΕ , ΣτΚ , προστασία του καταναλωτή ζητώντας εξηγήσεις

2 ώρες πριν, misi27 είπε

@korakiosSorry για την ερώτηση απλά επειδή είμαι καινούργιος κ δεν ξέρω πως να το δω το link στην υπογραφή σου που λες για αμφισβήτηση κλπ πως τι κάνω για να το δω?

παρακολούθηση χοντρικής ρεύματος & αμφισβήτηση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ηχογράφηση δεν αναφέρεται καμία ρήτρα. Έστειλα συγκεκριμένο αίτημα με συγκεκριμένους όρους (δεν είναι η πρώτη φορά που υποβάλλω παράπονο σε εταιρεία ;) )

Οι προτάσεις μου ήταν αυτές γιατί αυτό θεωρώ δίκαιο εάν η συγκεκριμένη εταιρεία θέλει να έρθουμε σε συμβιβασμό. Είναι αυτονόητο ότι δεν έδωσαν καμία ενημέρωση με τη βαρύτητα που θα έπρεπε να δώσουν, και στην απάντηση που έλαβα παρομοίως το "έκαναν αβαβά" αυτό.

Από την άλλη, αντιλαμβάνομαι ότι το κόστος τους δεν θα είναι αυτό που είχαν τον Ιούνιο '21.  Ας αφαιρέσουν τα λοιπά παπατζιλίκια, ας βγει σωστός λογαριασμός, ας φάνε τη μισή υπέρογκη ρήτρα τους, και ό,τι μείνει το εξοφλώ, δεν υπάρχει θέμα. Μπορεί να μην ήξερα ότι η ρήτρα τους είναι 'ακριβά υπολογισμένη' και χωρίς όριο, αλλά ότι είναι κυμαινόμενο το πρόγραμμα, το ήξερα. Μην κοροιδεύω και την πάρτη μου δηλαδή ;) 

Σημείωση: Η σύμβαση είχε γίνει όχι με εξωτερικό συνεργάτη ή call center εκτός W&V αλλά με τους ίδιους. Είχα καλέσει εγώ για τη σύνδεση. Πιθανώς για αυτό να είχαν την ηχογραφημένη κλήση.

Επεξ/σία από Sovjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, IoannisMan είπε

Καλησπέρα σας την βοήθεια σας!

Κατανάλωση 800-1000 kw το τετράμηνο, μία βοήθεια που να πάω; Έχει ληξει το protergia οικιακό και με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα! Προσωπικά έχω κοιτάξει το protergia οικιακό MVP ή κάποιο από τα ΔΕΗ MyHome απλά δεν γνωρίζω τι να κάνω! 

Αναφορά σε κείμενο

 

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα


Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην elpendison και επειδή έχει ξεφύγει η κατάσταση με την ρήτρα, μου έκαναν προσφορά από την w v για ρεύμα σε τιμή χονδρικής. Πόσο είναι περίπου η τιμή χονδρικής της kwh? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, george1703 είπε

Είμαι στην elpendison και επειδή έχει ξεφύγει η κατάσταση με την ρήτρα, μου έκαναν προσφορά από την w v για ρεύμα σε τιμή χονδρικής. Πόσο είναι περίπου η τιμή χονδρικής της kwh? 

Καλησπερα... Αυτη τη στιγμη νομιζω συμφερει η Δεη... Εχει επανω excel  που αναφερει  τιμες..Κοιταξε το..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...