Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, mrgeox23 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω, γιατί φεύγετε τόσοι πολλοί από Efa? 
Εμένα σύμφωνα με την κατανάλωση μου, χωρίς ΚΟΤ, μονοφασικό με το κλασσικό της πρόγραμμα Efa Fix Home μου βγαίνει 45€ παραπάνω από ΔΕΗ MyHomeEnter.

Έχω βάλει στο Excel την τιμή με την έκπτωση συνέπειας.
Δεν έχει ούτε Ρήτρα ούτε τίποτα και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για 45€ το χρόνο δεν αξίζει να ασχοληθώ και να ξανά αλλάξω. 


Παίζει κάτι άλλο με την Efa που δεν το βλέπω;;;

Εγώ πάλι ΔΕΝ  βλέπω ίδια τιμολόγηση. Η EFA έχει πάγιο (με την έκπτωση συνέπειας) 13€ ενώ η ΔΕΗ online 1€. Η Efa ΔΕΝ δίνει νυχτερινή τιμή ενώ η ΔΕΗ (για όσους έχουν νυχτερινό) δίνει 0.13€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Volteros100 είπε

Πόσο πια να πάει αυτή η ρήτρα; Εμένα μου ήρθε ~30,00€ σε λογαριασμό με 3 ή 4 μήνες που έπιανε και τον Νοέμβρη. Κάνω κάτι λάθος?

ναι , πλέον είναι 0,30 η τελική μειον τις επιδοτήσεις

ανέβασε πρόσφατο λογαριασμό σε spoiler

44 λεπτά πριν, mrgeox23 είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω, γιατί φεύγετε τόσοι πολλοί από Efa? 

πλέον δε φεύγουν , φύγαν όσοι τους ήρθε ειδοποίηση οτι αλλάζουν οι τιμές (θα σου έρθει και σένα) και πήγαν στα παλιά online/enter

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά από ΗΡΩΝ UP σε χτεσινό έναντι

  • Ενέργεια Ημέρας 420 kWh X 0,11000 €/kWh= 46,20
  • Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης -20,80
  • Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 420kWhX0,199598€/kWh= 83,83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geofak είπε

Aυτά από ΗΡΩΝ UP σε χτεσινό έναντι

  • Ενέργεια Ημέρας 420 kWh X 0,11000 €/kWh= 46,20
  • Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης -20,80
  • Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 420kWhX0,199598€/kWh= 83,83

και περίοδο κατανάλωσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον δε φεύγουν , φύγαν όσοι τους ήρθε ειδοποίηση οτι αλλάζουν οι τιμές (θα σου έρθει και σένα) και πήγαν στα παλιά online/enter

 

Ναι μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση απλά είδα ότι σύμφωνα με το Excel και την κατανάλωση μου βγαίνω "χαμένος" ~70€ το χρόνο, οπότε για την ώρα είπα να καθίσω.

Τώρα ΑΝ θα έρθει νέα ανατιμολόγηση μέσα σε 2-3 μήνες, άγνωστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις και έκπτωση συνέπειας

3 λεπτά πριν, geofak είπε

Aυτά από ΗΡΩΝ UP σε χτεσινό έναντι

 

Μόλις τώρα, mrgeox23 είπε

Ναι μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση απλά είδα ότι σύμφωνα με το Excel και την κατανάλωση μου βγαίνω "χαμένος" ~70€ το χρόνο, οπότε για την ώρα είπα να καθίσω.

Τώρα ΑΝ θα έρθει νέα ανατιμολόγηση μέσα σε 2-3 μήνες, άγνωστο. 

να απαιτήσεις να τηρηθεί το 6μηνο και μετά να φύγεις αζημίως , αλλιώς αν πέσουν οι τιμές θα έχεις και υψηλή κιλοβατώρα και πάγιο και ρήτρες αποχώρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

να απαιτήσεις να τηρηθεί το 6μηνο και μετά να φύγεις αζημίως , αλλιώς αν πέσουν οι τιμές θα έχεις και υψηλή κιλοβατώρα και πάγιο και ρήτρες αποχώρησης

'Αρα από ότι καταλαβαίνω η λύση είναι από τώρα ΔΕΗ MyHomeOnline και άγιος ο Θεός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

και περίοδο κατανάλωσης ?

Με το λογιστηριο δεν τα παει καλά ο ΗΡΩΝ, στον συγκεκριμένο δεν έχουν βάλει μέσα έκπτωση συνέπειας

  • Συνολικό ποσό 162,89€
  • Ημερομηνία έκδοσης λογαρ. 31/12/2021
  • Περίοδος κατανάλωσης 06/10/2021 - 04/11/2021
  • Ημέρες 30
  • Πληρωμή έως 15/02/2022

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mrgeox23 είπε

'Αρα από ότι καταλαβαίνω η λύση είναι από τώρα ΔΕΗ MyHomeOnline και άγιος ο Θεός; 

όχι απο τώρα , αλλά ροκάνισε το 6μηνο με τις παλιές τιμές

επίσης πλέον

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

1 λεπτό πριν, geofak είπε

Περίοδος κατανάλωσης 06/10/2021 - 04/11/2021

γιαυτό είναι "μόνο" 0,20 η προσαύξηση

επίσης δες πιο πάνω τις επιδοτήσεις αν τις βάλανε σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος οι επιδοτήσεις στα σταθερά τιμολόγια

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/531253/telos-oi-epidotiseis-sta-stathera-timologia-rezerves-gia-to-tem-fylaei-to-ypen

 

15 λεπτά πριν, mrgeox23 είπε

'Αρα από ότι καταλαβαίνω η λύση είναι από τώρα ΔΕΗ MyHomeOnline και άγιος ο Θεός; 

κι εγω efa ειμαι. Μετά απο αίτημα στο myRae πηρα την εξης απάντηση.

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι 60 ημερολογιακές ημέρες σχετικά με την αζήμια αποχώρησή σας ισχύουν από το πέρας των 6 μηνών και μετά. Επομένως, εφόσον συμπληρώσετε τους πρώτους 6 μήνες παραμονής σας στο πρόγραμμα από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης με την εταιρεία μας , θα έχετε στη διάθεσή σας επιπλέον 2 μήνες (60 μέρες) περιθώριο για την αζήμια καταγγελία της σύμβασης σας. 

Οποτε ροκανίζω το 6μηνο, κ μετα θα κινηθώ. Στην χειρότερη αν οι τιμες ανέβουν παραμένω στο +70€ το χρόνο όπως υπολογισες .

Αλλιώς φευγω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelas007 είπε

Τέλος οι επιδοτήσεις στα σταθερά τιμολόγια

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/531253/telos-oi-epidotiseis-sta-stathera-timologia-rezerves-gia-to-tem-fylaei-to-ypen

 

κι εγω efa ειμαι. Μετά απο αίτημα στο myRae πηρα την εξης απάντηση.

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι 60 ημερολογιακές ημέρες σχετικά με την αζήμια αποχώρησή σας ισχύουν από το πέρας των 6 μηνών και μετά. Επομένως, εφόσον συμπληρώσετε τους πρώτους 6 μήνες παραμονής σας στο πρόγραμμα από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης με την εταιρεία μας , θα έχετε στη διάθεσή σας επιπλέον 2 μήνες (60 μέρες) περιθώριο για την αζήμια καταγγελία της σύμβασης σας. 

Οποτε ροκανίζω το 6μηνο, κ μετα θα κινηθώ. Στην χειρότερη αν οι τιμες ανέβουν παραμένω στο +70€ το χρόνο όπως υπολογισες .

Αλλιώς φευγω 

Εμενα μου ηρθε αυτο στον πρωτο κιολας λογαριασμο και σε μαιλ που τους ρωτησα μου ειπαν αζημιως φευγω απο τωρα εως και 2 μηνες μετα το 6 μηνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Volteros100 είπε

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτό το κομμάτι; Επισυνάπτεται από τους όρους που βρήκα στο σαιτ τους. Αν δεν είναι αυτό πες μου σε παρακαλώ που μπορώ να το βρω. Στο συμβολαιο μου δεν λεει τιποτα για ρητρα.

 

Αυτό είναι, αλλά θέλω και τα προηγούμενα που λεει πόσο ειναι το a και το b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Brown είπε

Εμενα μου ηρθε αυτο στον πρωτο κιολας λογαριασμο και σε μαιλ που τους ρωτησα μου ειπαν αζημιως φευγω απο τωρα εως και 2 μηνες μετα το 6 μηνο..

Δεν βρίσκω λόγω να φυγω μεσα στο 6μηνο. Να πάω που, ξυπολητος στα αγγουρια ?

15/4/22 ληγει το 6μηνο μου. Θα τους πιω το μεδουλι και μετα θα με γλεντήσει η ΔΕούλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trelas007 είπε

Δεν βρίσκω λόγω να φυγω μεσα στο 6μηνο. Να πάω που, ξυπολητος στα αγγουρια ?

15/4/22 ληγει το 6μηνο μου. Θα τους πιω το μεδουλι και μετα θα με γλεντήσει η ΔΕούλα

Αυτο ακριβως περιμενω και εγω εκει ληγει και εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naive είπε

Αυτό είναι, αλλά θέλω και τα προηγούμενα που λεει πόσο ειναι το a και το b

a=1.25

b=0,0115

Γενικοί όροι HERON UP (pdf):

https://www.heron.gr/media/oomhl1rz/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B7%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...