Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Volteros100 είπε

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτό το κομμάτι; Επισυνάπτεται από τους όρους που βρήκα στο σαιτ τους. Αν δεν είναι αυτό πες μου σε παρακαλώ που μπορώ να το βρω. Στο συμβολαιο μου δεν λεει τιποτα για ρητρα.

 

Αυτό είναι, αλλά θέλω και τα προηγούμενα που λεει πόσο ειναι το a και το b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Volteros100 είπε

Ωραία, κοίτα λοιπο΄ν πώς υπολογίζεται η ρήτρα:

Εδώ γράφει την τιμή της LI για την περίπτωση του λογαρισμού https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures
Αν πάρεις την περίοδο από 1-20 Ιανουαρίου για παράδειγμα, παίρνεις τη μέση τιμή 214,21
Τωρα αυτό, το πολλαπλασιάζεις με 1,25, του προσθέτεις 11,5 και από το αποτέλεσμα αφαιρείς το όριο σου, που είναι 50.
Δηλαδή: (1,25*214,21+11,5)-50 =229,62 (€/MHw)
Αυτό σημάινει, ότι για κάθε κιλοβατώρα που καταναλώνεις, στη συμφωνημένη βασική χρέωση της ΗΡΩΝ, προσθέτει και 22,9 λεπτά.
Αν δηλαδή εσύ νόμιζες ότι με την έκπτωση συνέπειας πληρώνεις (1-0,45)*11 = 6,05 λεπτά, στην ουσία πληρώνεις 28,95λεπτά την κιλοβατώρα
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Το  zero έχει ξεκινήσει εδώ και κάτι μήνες από τότε που η χονδρική πήρε την ανηφορε. Εγώ το Σεπτέμβριο έφυγα από αυτούς και στην προσπάθεια τους να με κρατήσουν μου πρότειναν ένα "εξαιρετικο και καινοτόμο πρόγραμμα" το zero. 

Ο διάλογος που ακολούθησε είχε μεγάλη πλάκα καθώς η κυρία προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν υπάρχει ρήτρα. Βέβαια όταν την ρώτησα ποια είναι η τιμή της κιλοβατώρας σε αυτό το τόσο γαμάτο πρόγραμμα δεν μπορούσε να μου πει μια συγκεκριμένη τιμή επειδή "αυτή εξαρτάται από την πορεία της αγοράς". 

Κατά τα άλλα το zero δεν έχει ρήτρα...

Όντως, κι εγώ τον άφησα τον εκπρόσωπο να μου το παρουσιάσει για να δω πόσο μπορώ να κρατηθώ χωρίς να γελάσω - δεν κράτησε πολύ, μόλις τον ρώτησα την τιμή της κιλοβατώρας, τα μάσησε, να πρέπει να κάνουμε υπολογισμούς, λέω να σε πω εγώ; Και μόλις τον είπα, ακολούθησε μια μικρή παύση, με χαιρέτησε και το'κλεισε.

Καπάκι πήρα τη μάνα μου να την προειδοποιήσω, δεν πρόλαβε να κλείσει το τηλέφωνο μαζί μου, τσουπ, να το τηλέφωνο. Τον γείωσε με συνοπτικές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πήρε η elpedison να μου πουλήσει πιο φθηνό πρόγραμμα από τη ΔΕΗ, με σταθερή τιμή και χωρίς ρήτρα. Για 100 kwh τον μήνα θα πληρώνω 28€, "χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χρεώνουν 0,28 την kWh". Όταν την εξήγησα τηλεφωνικά πώς κάνουμε διαίρεση στα μαθηματικά, άρχισε να τσιρίζει ότι δεν είναι έτσι και της το έκλεισα...

Την επόμενη φορά θα πω με το καλημέρα ότι είμαι φίλος με τον @korakios και τον @washcloud , να δω εάν θα με ενημερώσουν 😂

Επεξ/σία από ekechagi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...εν τω μεταξύ μόλις μίλησα με Volterra : αρχές Δεκέμβρη είχα "διαβεβαίωση" από δυο υπαλλήλους (που είχαν - υποτίθεται - "σχετική ενημέρωση από την εταιρία", άρα αυτό και μεταφέρανε) ότι "δεν σκοπεύει η εταιρία να κάνει αλλαγή τιμολογίων σε υφιστάμενα τιμολόγια προγραμμάτων ΣΤΑΘΕΡΗΣ τιμής" και να μην το κουνήσω από τις δύο ("προνομιακές") παροχές που έχω (η 2η στους γονείς) σ' αυτούς. Η υπάλληλος σήμερα επιβεβαίωσε πως όντως - ακόμα - αυτή την γραμμή έχουν. Το αναφέρω για όσους τυχόν είναι σε ("παλιό") σταθερό Volterra και έχουν ένα άγχος (όπως κι εγώ), ειδικά για συμβόλαια που πλησιάζουν στην λήξη τους αυτόν τον καιρό (όπως εγώ - των γονιών).

Προφανώς πάντοτε πτερόεντα από φύσεως τα έπεα, αλλά "από το τίποτα", ΚΑΤΙ είναι σαν "επιβεβαιωμένη" (χμμμ...τεσπα) πληροφορία (...και μάλλον είναι και "αρνητικό δείγμα" για την φημολογία του Νοέμβρη ότι έβγαινε για πούλημα από τον Άβακα,,,,,,,,,,,μέχρι φυσικά να γίνει το ανάποδο :ρ)

Ανασάντε! :-) (....για λίγο :ρ)

 

9 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Με πήρε η elpedison να μου πουλήσει πιο φθηνό πρόγραμμα από τη ΔΕΗ, με σταθερή τιμή και χωρίς ρήτρα. Για 100 kwh τον μήνα θα πληρώνω 28€, "χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χρεώνουν 0,28 την kWh". Όταν την εξήγησα τηλεφωνικά πώς κάνουμε διαίρεση στα μαθηματικά, άρχισε να τσιρίζει ότι δεν είναι έτσι και της το έκλεισα...

Την επόμενη φορά θα πω με το καλημέρα ότι είμαι φίλος με τον @korakios και τον @washcloud , να δω εάν θα με ενημερώσουν 😂

 

...βασικά άσε τον Korakio στην ησυχία του τον άνθρωπο, μην τον αναφέρεις καν, πες τους μόνο ότι "θα πω τον Wash να σας πάρει να σας πει ΔΥΟ :P λογάκια...."

😂

(...άσχετο - ΔΕΝ σου είπανε ότι "αυτοί είναι οι φθηνότεροι απ' όλους, διότι βγάζει δικό τους πετρέλαιο ο όμιλος"......;

....Πάει,,,,χαλάσανε κι αυτοί.....🤪)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω watt-volt με το προγραμμα τιμη stable. Μεχρι και πριν λιγους μηνες ολα καλα, απο τοτε που ανεβηκε η τιμη ρευματος, μου ερχεται +ρητρα. Μεχρι στιγμης ειχα δωσει 220 για την ρητρα. Ο προηγουμενος λογαριασμος μου ηταν 185 (εκκαθαριστικος) τον οποιο πληρωσα. Μου ηρθε ξανα αυτο το μηνα (καθε μηνα ερχονται οι λογαριασμοι) εναντι 520 ευρω, και βλεπω οτι η ρητρα ειναι 300κατι ευρω. Με επικοινωνια δεν εβγαλα ακρη, ηταν αγενεστατη η γυναικα στο τηλ, και απο τα λιγα που μου ειπε ειναι οτι καθε μηνα θα μου ερχεται ρητρα. Εχω αλλους 3 λογαριασμους μεχρι τον εκκαθαριστικο, με αυτον τον ρυθμο θα εχω δωσει 1500 για 4 μηνες ρευμα. Περσυ ιδια περιοδο ειχα δωσει 450 για 4 μηνες και ειχαμε τα γερα τα κρυα που δεν εσβηνα κλιματιστικο καθολου. 
 

Η ερωτηση μου ειναι, ποσο ανεβηκε το ρευμα; Και τι μπορω να κανω για να ΜΗΝ τους πληρωσω; Εχω κανει προγραμμα τιμη stable για αυτον ακριβως τον λογο. Δεν δινω τοσα λεφτα για ρευμα, δουλευω 12 ωρες τη μερα και μου φαινεται παραλογο το ολο θεμα, ενας που εχει δηλαδη 3 παιδια τι θα πληρωσει; 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα, εχω watt-volt με το προγραμμα τιμη stable. Μεχρι και πριν λιγους μηνες ολα καλα, απο τοτε που ανεβηκε η τιμη ρευματος, μου ερχεται +ρητρα. Μεχρι στιγμης ειχα δωσει 220 για την ρητρα. Ο προηγουμενος λογαριασμος μου ηταν 185 (εκκαθαριστικος) τον οποιο πληρωσα. Μου ηρθε ξανα αυτο το μηνα (καθε μηνα ερχονται οι λογαριασμοι) εναντι 520 ευρω, και βλεπω οτι η ρητρα ειναι 300κατι ευρω. Με επικοινωνια δεν εβγαλα ακρη, ηταν αγενεστατη η γυναικα στο τηλ, και απο τα λιγα που μου ειπε ειναι οτι καθε μηνα θα μου ερχεται ρητρα. Εχω αλλους 3 λογαριασμους μεχρι τον εκκαθαριστικο, με αυτον τον ρυθμο θα εχω δωσει 1500 για 4 μηνες ρευμα. Περσυ ιδια περιοδο ειχα δωσει 450 για 4 μηνες και ειχαμε τα γερα τα κρυα που δεν εσβηνα κλιματιστικο καθολου. 
 

Η ερωτηση μου ειναι, ποσο ανεβηκε το ρευμα; Και τι μπορω να κανω για να ΜΗΝ τους πληρωσω; Εχω κανει προγραμμα τιμη stable για αυτον ακριβως τον λογο. Δεν δινω τοσα λεφτα για ρευμα, δουλευω 12 ωρες τη μερα και μου φαινεται παραλογο το ολο θεμα, ενας που εχει δηλαδη 3 παιδια τι θα πληρωσει; 

 

Ευχαριστω

Δεν ξέρω τι είναι το stable που λες, δεν το βρήκα στη σελίδα τους, ίσως είναι παλιό πρόγραμμα.
Αν όντως ήταν χωρίς ρήτρα προσαρμογης, πρέπει να δεις πότε και γιατί άλλαξε. Αν άλλα λέει το συμβόλαιό σου και άλλα σου χρέωσαν μπορείς να ξεκινήσεις μια διαδικασία αμφισβήτισης που θέλει να καταλάβεις καλά τι έγινε με τις χρεώσεις και να διαβάσεις προσεκτικά τους όρους του συμβολαίου. Αν είχε όρο με ρήτρα, δε μπορείς να κάνεις κάτι, όλοι το ίδιο έπαθαν, λόγω της γενικής άυξησης της τιμής της ενέργειας.
Γενικώς αν δεν πληρώσεις, κινδυνεύεις να σου κάνουν διακοπή ηλεκτροδότησης.
Αν θες να μην έχει ρήτρα προσαρμογής, αυτή τη στιγμή το πιο φθηνό σταθερ'ο είναι της ΔΕΗ το myhome enter online, με 0,17€την κιλοβατώρα. Τις περσινές τιμές ξέχασέ τες σε κάθε περίπτωση, υπολόγιζε τουλάχιστον 50-80% επάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα, εχω watt-volt με το προγραμμα τιμη stable. Μεχρι και πριν λιγους μηνες ολα καλα, απο τοτε που ανεβηκε η τιμη ρευματος, μου ερχεται +ρητρα.

άρα δεν είναι stable

13 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Η ερωτηση μου ειναι, ποσο ανεβηκε το ρευμα;

0,30 μείον κρατική επιδότηση

13 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Και τι μπορω να κανω για να ΜΗΝ τους πληρωσω;

τίποτα, απλά κάνε καταγγελία αν ήσουν σε σταθερό και σου βάλανε ρήτρα

14 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Εχω κανει προγραμμα τιμη stable για αυτον ακριβως τον λογο.

δες αν είχες ειδοποίηση αν αλλάξανε οι όροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, naive είπε

Δεν ξέρω τι είναι το stable που λες, δεν το βρήκα στη σελίδα τους, ίσως είναι παλιό πρόγραμμα.
Αν όντως ήταν χωρίς ρήτρα προσαρμογης, πρέπει να δεις πότε και γιατί άλλαξε. Αν άλλα λέει το συμβόλαιό σου και άλλα σου χρέωσαν μπορείς να ξεκινήσεις μια διαδικασία αμφισβήτισης που θέλει να καταλάβεις καλά τι έγινε με τις χρεώσεις και να διαβάσεις προσεκτικά τους όρους του συμβολαίου. Αν είχε όρο με ρήτρα, δε μπορείς να κάνεις κάτι, όλοι το ίδιο έπαθαν, λόγω της γενικής άυξησης της τιμής της ενέργειας.
Γενικώς αν δεν πληρώσεις, κινδυνεύεις να σου κάνουν διακοπή ηλεκτροδότησης.
Αν θες να μην έχει ρήτρα προσαρμογής, αυτή τη στιγμή το πιο φθηνό σταθερ'ο είναι της ΔΕΗ το myhome enter online, με 0,17€την κιλοβατώρα. Τις περσινές τιμές ξέχασέ τες σε κάθε περίπτωση, υπολόγιζε τουλάχιστον 50-80% επάνω 

Εχει νοημα να παω σε δεη λες; Αμα τους πιστολιασω και παω δεη τι θα κανουν;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TRILOBYTER είπε

Εχει νοημα να παω σε δεη λες; Αμα τους πιστολιασω και παω δεη τι θα κανουν;  

Εγώ πήγα, το 0,17 είναι καλύτερο από το 0,30

Αν τους πιστολιάσεις θα σου κόψουν το ρεύμα (και ας έχεις αλλάξει πάροχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Εχει νοημα να παω σε δεη λες;

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα


Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Εγώ πήγα, το 0,17 είναι καλύτερο από το 0,30

Αν τους πιστολιάσεις θα σου κόψουν το ρεύμα (και ας έχεις αλλάξει πάροχο)

Πως θα μου κοψουν το ρευμα αν εχω παει δεη; Αφου θα πληρωνω την δεη πλεον; Καλα και να το κοψουν κατεβαινω και ανεβαζω τον γενικο μεχρι να ερθει η δεη, αν εννοεις αυτο.

 

Τωρα εγω γιατι πιστευω οτι οσοι δουλευουν με βασικο δε θα μπορεσουν να τα πληρωνουν αυτα; 560 δεν ειναι ο βασικος; λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Πως θα μου κοψουν το ρευμα αν εχω παει δεη;

δεν έχει σημασία

17 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλα και να το κοψουν κατεβαινω και ανεβαζω τον γενικο μεχρι να ερθει η δεη, αν εννοεις αυτο.

απο ΔΕΔΔΗΕ έρχονται

καλή συνέχεια απο μένα

  

8 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλησπέρα παιδιά ήμουν στην ηρων και μου πρότειναν να έρθω στην εταιρεία το 4u, να το ακυρώσω και να πάω στην δεη? Έχω χίλιες κιλοβατώρες το τετράμηνο 

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα


Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

επίσης κατέβασε το excel της υπογραφής μου αν θες να συγκρίνεις σταθερά ή να δεις οτι τα προγράμματα με ρήτρα μικρές διαφορές έχουν πλέον

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...