Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/1/2022 στις 7:44 ΠΜ, washcloud είπε

...έτσι ακριβώς.

 

...ναι διότι προφανώς θέλουν να "καθαρίσουν" την αγορά από τους,,,μικρούς κι αλλοπαρμένους, και να ισχυροποιηθούν όσο γίνεται (ειδικά τώρα που πουλήθηκε κι άλλο μεγάλο της κομμάτι...). Και γενικά έχουν εμφανώς πάντα τις "κρατικές" (...ή κυβερνητικές, αν θες...) πλάτες. Όπως πάντα ο βασικός πάροχος στην Τηλεφωνία θα είναι ο ΟΤΕς, έτσι θα είναι και η ΔΕΗούλα στην Ενέργεια...Πάντα αυτοί θα κάνουν παιχνίδι, όταν θα τιγκάρουν στους ανεξόφλητους θα τους μπεϊλαουτάρει Το Κράτος, κλπ (και οι μικροί ας κόψουν τον λαιμό τους κλπκλπ). Τεσπα γι' αυτά και για άλλα, η ΔΕΗ έχει το πιο συμφέρον πακέτο σταθερής τιμής από το καλοκαίρι κι έπειτα : 0,18 & 0,17, μηνιαίο πάγιο "αστείο", 12 μήνες μόνο δέσμευση, 60€ μόνο ποινή πρόωρης αποχώρησης που μειώνεται κατά 20 κάθε 3μηνο, δέχεται νυχτερινό, δέχεται ΚΟΤ, δεν δείχνει διάθεση να κάνει αναπροσαρογές τιμών και άλλων όρων, προσφέρει όρους ξεκάθαρους, δεν κάνει "γητευτικό/ταχυδακτυλουργικό marketing με αλχημείες ψιλών γραμμάτων και εκπλήξεων", αποδίδει κανονικά τις κρατικές επιδοτήσεις. Ό,τι δηλαδή δεν κάνουν οι "εναλλακτικοί", που φάνηκε η "γύμνια" τους (από όλες τις απόψεις), από το καλοκαίρι κι εντεύθεν (που βέβαια ΜΕΧΡΙ το καλοκαίρι, ήταν προφανώς καλύτεροι, κυρίως με τις τιμές επί κιλοβατώρας).

Όπως ήδη σου είπαν, η αναπροσαρμογή (="ρήτρα") τον Γενάρη τρέχει  με 215. Τον Δεκέμβρη ήταν 240, Νοέμβρη 230, Οκτώβρη 200, Σεπτέμβρη 130 κτλ (πάντα έπαιζε γύρω στο 50άρι...μέχρι τον Απρίλη-Μάη περίπου που μας πέρασε κι άρχισε η κόλαση). Όσο θα βγαίνει ο χειμώνας και θα μειώνεται η ζήτηση, τόσο και θα πέφτει, αλλά είναι πολλοί παράγοντες (από τον κορωνοϊό μέχρι τον Πούτιν, και όχι μόνο) που εμπλέκονται σχετικά με το πόσο θα κατέβει και για πόσο καιρό θα σταθεροποιηθεί. Λογικά θα έχει μια γενική ύφεση μέχρι το επόμενο φθινόπωρο, χωρίς ίσως να ξαναπέσει κάτω από το κατοστάρι/μεγαβατώρα, και κάπου 'κει ίσως ξαναρχίσει πάλι ν' ανεβαίνει, χωρίς να φτάσει το χάλι του '21. Αλλά τις τιμές που ξέραμε, πιθανώς θα κάνουμε καιρό να τις ξαναδούμε - ΑΝ ποτέ τις ξαναδούμε...

...όχι /4μηνο, 300/kWh ανά ΜΗΝΑ. Καθώς είναι το επιδοτούμενο όριο (από 'κει και πέρα, "0,30" κι αγιος ο θεός...).

...προσοχή 400kWh στις 100 μέρες (δηλ. ~500 στο ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ), σημαίνει πολύ μικρή κατανάλωση, και όχι, τα λεγόμενά μου δεν σήμαιναν "πάνε με 500/4μηνο σε ΣΤΑΘΕΡΟ"...Εξαρτάται βέβαια απ' την περίπτωσή σου, πχ τί ρήτρα πρόωρης αποχώρησης έχεις - ΑΝ έχεις, πότε λήγει το συμβόλαιό σου, αν η παροχή είναι στ' όνομά σου και η κατοικία είναι δηλωμένη στη φορολογική ως η κύριά σου, ώστε αν συνεχίσεις να παίρνεις επιδότηση για όσο ακόμα θα δίνεται, και από άλλα διάφορα (πχ τί καταναλώσεις έχεις ΧΕΙΜΩΝΑ)...αλλά γενικά, τα σταθερά είναι μία εξασφάλιση. Ενώ τα ρητροπρογράμματα, συνεχής ζαριά (πλέον). Πάνω όμως από πχ 1.000kWh/4μηνο, ασυζητητί σταθερό...

Οι καθολικής υπηρεσίας είναι, ας πούμε, όσοι είναι υπό διακανονισμό. Το Online παίζει να μην δέχεται πλέον ΚΟΤ. Ρώτα την ΔΕΗ τί ισχύει. Αυτό που σίγουρα δέχεται είναι το Έντερ.

...ότι από την συμπλήρωση του 6μηνου από την έναρξη του προγράμματος θα έχουν δικαίωμα αλλαγής τιμών (εφ' όσον σ' έχουν ενημερώσει 2 μήνες πριν την αλλαγή) και εσύ δικαίωμα να φύγεις χωρίς ποινή αποχώρησης. Αλλέως πώς, αν όντως στις 1/3 κλείνεις 6μηνο, μέχρι τις 28/2 να έχεις φύγει για αλλού (αφού σε ΕΧΟΥΝ ειδοποιήσιε έγκαιρα...). Με άλλα λόγια, εξαντλείς 6μηνο και φεύγεις χωρίς ποινή (εκτός κι αν θες να φύγεις και νωρίτερα, αν έχεις λόγο, πχ να προλάβεις πρόγραμμα που δεν ξέρεις τί τιμές όρους θα έχει σ' ένα μήνα από τώρα, όπως τα σταθερά της ΔΕΗ, στα οποία εγώ στη θέση σου θα πήγαινα από τώρα, καθώς από 1/2 ποιος ξέρει τί τιμές/δεσμεύσεις θα έχουν....).

 

...θα αιτηθούν να σου κοπεί το ρεύμα.

...δεν έχει σημασία πού θα είσαι, ο Νόμος τους δίνει πλέον το δικαίωμα να ζητήσουν (από τον ΔΕΔΔΗΕ και όχι από την ΔΕΗ) την διακοπή. Πρόσεχε πάντως με τον "γενικό", γιατί αν σε πιάσουν να έχεις ανεβάσει τον διαπόπτη του ρολογιού ενώ επισήμως είναι "κομμένο", θα πας για ρευματοκλοπή και δεν είναι καθόλου αστείο...

...και ποιος νοιάζεται για τον κοσμάκη; (Τον βασικό λες εσύ, εγώ θα σου πω για τους ηλικιωμένους που είναι σε ακόμη χειρότερη μοίρα...). "Να κόψετε τον λαιμό σας να βρείτε να τα πληρώσετε", είναι η 'λογική' τους...

Ανέβασε τον τελευταίο έναντι, τον εκκαθαριστικό πριν από αυτό και την σελίδα με την τιμολόγηση από το συμβόλαιό σου,,,αλλά γενικά (αφού χρησιμοποιείς κλιματιστικό για θέρμανση), ΠΡΕΠΕΙ να πας ΔΕΗ - σε σταθερό της πρόγραμμα (καλύτερα στο MyHome Enter, πάνε σε κατάστημα κι όχι ιντερνετικά, να υπογράψεις. ΑΜΕΣΑ γιατί από 1/2 παίζει ν' αλλάξουν τιμές/όρους. Δευτέρα το αργότερο θα σου έλεγα, για να προλάβει να ενεργοποιηθεί πριν τέλος του μήνα.

Αν δεν έχεις νυχτερινό, κάνε αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ (ονλάιν φόρμα). 42,16€ με ΦΠΑ κάνει (εφ' άπαξ είναι), και θα σου κόψει αρκετά απ' τον λογαριασμό, αρκεί να κάνεις καταναλώσεις μέσα στα ωράριά του (γκούγκλαρέ τα, διαφέρουν τον χειμώνα). Αλλά θα γλυτώσεις λεφτά κι απ' τις "Ρυθμιζομενες Χρεώσεις", με το νυχτερινό. Θα πρέπει να το αιτηθείς ΑΦΟΥ πας ΔΕΗ όμως. Αν έχεις εισόδημα μέχρι 9Κ/έτος (μαζί με τεκμήρια), δικαιούσαι ΚΟΤ. Είναι σημαντική έκπτωση (αν δικαιούσαι ΚΕΑ μάλιστα - αν τυχόν δουλεύεις μαύρα- παίρνεις ΚΟΤ-Α που είναι ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερη η έκπτωση στην κιλοβατώρα).

Ένας νόμιμος τρόπος να πιστολιάσεις τον νυν πάροχο είναι να βρεις άλλον (στενό συγγενή μάλλον που να το δεχτεί) να πάρει την παροχή στ' όνομά του, αλλάζοντας ταυτόχρονα και πάροχο. Εκεί μπλέκεις όμως με πιθανά μισθωτήρια (να μην το αναλύσω εγώ εδώ - ρώτα λογιστή) της οικίας. Και φυσικά αν έχεις κάτι στο όνομά σου, διατρέχεις τον κίνδυνο να σου βγάλουν διαταγή πληρωμής κτλ...Θελει γνώση, καπατσοσύνη και "τρέξιμο" για να γλυτώσεις με "πιστόλι" - δεν είναι απλά καφετέρια να σηκωθείς να φύγεις...Άλλωστε ένα μεγάλο μέρος του λογαριασμού (πιθανώς πάνω απ' το μισό), είναι τα ποσά χωρίς αναπροσαρμογή που ούτως ή άλλως θα πλήρωνες. Και μάλλον δεν σου έχουν βάλει ακόμα την (σωστή) κρατική επιδότηση (πιθανώς στον εκκαθαριστικό θα την βάλουν), και η "ρήτρα" φαντάζει μεγαλύτερη απ' ότι θα είναι,,,έστω εκ των υστέρων (εξαρτάται βέβαια κι απ' τις καταναλώσεις σου).

Τα περσινά και γενικώς τα παλιά, ξέχνα τα. Η τιμή κιλοβατώρας έχει πάρει αύξηση 400 με 500%, που σημαίνει ότι πρακτικά οι λογαριασμοί περιπου διπλασιάστηκαν (450 πέρσι - 900 φέτος, κράτα αυτό).

Ξέχνα επίσης την σπατάλη ρεύματος. Προσπάθα να μαζέψεις τις καταναλώσεις σου, στο ελάχιστο δυνατό. ΤΙΠΟΤΑ που να μην είναι απαραίτητο, να μην "καίει". Υπολογιστές σταθεροί, κατεβαστηρια, σέρβερς, miners κτλ, στοπ (αλλαγή σταθερού με λάπτοπ). Οθόνες (και τηλεοράσεις) στην ελάχιστη δυνατή φωτεινοτητα, παλιές συσκευές χαμηλής ενεργιακης κλάσης αλλαγή (ψυγείο, πλυντήριο, φούρνος, κλίμα), "πολυτελειες" όπως αφυγραντήρες τέρμα - και παει λέγοντας. Μόνο με οικονομία,/νυχτερινό/ΚΟΤ/και πέρασμα σε σταθερό ΔΕΗ κάνεις κάτι, αλλιώς θα τα πετάς με τα κατοστάρια στους παρόχους. Ξεκίνα ΑΜΕΣΑ όσα από αυτά μπορείς, γιατί ο κάθε επόμενος λογαριασμός θα είναι πιο ζόρικος.

Για τα ποσά αναπροσαρμογής που ήδη πλήρωσες, δες την υπογραφή του korakios (διαδικασία αμφισβήτησης/καταγγελία στην ΡΑΕ). Δεν είναι εύκολη, ούτε σίγουρη πως θα δικαιωθείς (και πότε) χρήματα πίσω. Μπορείς παράλληλα να απευθυνθείς στον ΣτΚ, την Προστασία Καταναλωτή, με κεντρικό νόημα ότι δεν ήξερες τί ήταν η "ρητρα" όταν υπέγραφες, δεν σε ενημέρωσαν επαρκώς και δεν έχεις καν την οικονομική δυνατότητα ν' ανταπεξέλθεις. Είναι αρκετή μανούρα για να καταλάβεις την διαδικασία, θέλει χρόνο και αφοσίωση και αν δεν τα διαθέτεις, απλά πλήρωσε, πάνε άμεσα ΔΕΗ (υπογραφή για  Hοme Enter σε κατάστημα), βαλε νυχτερινό, δες για ΚΟΤ, κάνε οικονμία κι απλά άλλαξε σελίδα.... Αν ψήνεσαι να το κυνηγήσεις, διάβασε όσο μπορείς από το θρεντ.

Επίλογος : δεν είναι παράλογο "όλο αυτό" - είναι κατά βάση ανήθικο. Έχουν πετάξει τον κόσμο σε μια ζούγκλα χωρις προστασία/ενημέρωση και τον τρώνε τα θηρία των αυξήσεων (των καθ' όλα νόμιμων), της καπιταλιστΡικής ομορφιάς που ζούμε εδώ και δεκαετίες.

edit : αν έχεις οικονομική άνεση,,,απλά πλήρωσε. Αν ΔΕΝ έχεις και παλεύεις για επιβίωση, σκέψου τη περίπτωση να το γυρίσεις από ρεύμα σε υγραέριο, κι εννοώ σόμπα. Τσέκαρε στο θρεντ για το νυχτερινό τιμολόγιο ποστ που έγραψα σε κάποιον χθες και μιλάω (εκτενώς :ρ) σχετικά... 

Ευχαριστω για την απαντηση και το χρονο σου. Δεν δικαιουμαι τιποτα απο εκπτωσεις, απλα ειναι κριμα να δινω τοσα λεφτα για ρευμα οταν δουλευω σκληρα για να αποκτησω. Και η χρηση ειναι λαιτ, ειμαι πολλες ωρες δουλεια, εκεινες τις ωρες δουλευει μονο το ψυγειο και ο αφυγραντηρας στο χαμηλο. Οταν επιστρεφω αργα το βραδυ, βαζω κλιματιστικο 12 το βραδυ με 11 το πρωι. Επισης εχω θερμοσιφωνα που αναβω 1 ωρα την ημερα. 185 ηταν ο εκκαθατιστικος του προηγουμενου μηνα, και τωρα ηρθε 500 απο τα οποια τα 380 ηταν ρητρα, ο λογαριασμος αυτος ειναι εναντι ομως, ερχεται καθε μηνα, ειναι δηλαδη το εναντι απο 17 νοεμβριου μεχρι 6 ιανουαριου (50 μερες), εχω αλλα 2 εναντι και εναν εκκαθιστικο για να κλεισει 4 μηνο λογαριασμου.

 

Μπορει να αλλαξω παροχο, δεν εχω χρονο να ασχοληθω με αλλαγες συμβολαιου κλπ. Θα παω να ρωτησω προς δεη μερια, απλα μαλλον θα φαω προστιμο γιατι αυτο το προγραμμα τιμηstable που εχω ειναι λιγων μηνων, λιγο περιεργο που με πηραν τηλ να αλλαξω προγραμμα οταν ηξεραν οτι θα ανεβει η τιμη, και μονο stable δεν το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι μου. Βρίσκομαι σε μια δύσκολη φάση και πραγματικά θέλω την βοήθειά σας. Για 33 μέρες, κατανάλωση 693kw ,275,19 ευρώ (με ρητρα κόστους προμήθειας 168,98 ευρώ.) Τι να κάνω ρε παιδιά είναι λογικό αυτό?. Κάποια συμβουλή πχ να αλλάξω παροχο η μία ιδέα φίλοι μου .Είμαι στην watt and volt  πρόγραμμα liberty choice home .εκκαθαριστικό 

Screenshot_20220122-174934_Write on PDF.jpg

Επεξ/σία από NikolaQ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

Καλησπέρα φίλοι μου. Βρίσκομαι σε μια δύσκολη φάση και πραγματικά θέλω την βοήθειά σας. Για 33 μέρες, κατανάλωση 693kw ,275,19 ευρώ (με ρητρα κόστους προμήθειας 168,98 ευρώ.) Τι να κάνω ρε παιδιά είναι λογικό αυτό?. Κάποια συμβουλή πχ να αλλάξω παροχο η μία ιδέα φίλοι μου .Είμαι στην watt and volt  πρόγραμμα liberty choice home .εκκαθαριστικό 

Screenshot_20220122-174934_Write on PDF.jpg

Εχεις κοιταξει τις πισω σελιδες;; Ριξε μια ματια...Ποσο καιρο εισαιστον παροχο αυτο;;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

Καλησπέρα φίλοι μου. Βρίσκομαι σε μια δύσκολη φάση και πραγματικά θέλω την βοήθειά σας. Για 33 μέρες, κατανάλωση 693kw ,275,19 ευρώ (με ρητρα κόστους προμήθειας 168,98 ευρώ.) Τι να κάνω ρε παιδιά είναι λογικό αυτό?. Κάποια συμβουλή πχ να αλλάξω παροχο η μία ιδέα φίλοι μου .Είμαι στην watt and volt  πρόγραμμα liberty choice home .εκκαθαριστικό 

Screenshot_20220122-174934_Write on PDF.jpg

Φύγε !! 

Μου ήρθε τον Δεκέμβριο εκκαθαριστικος 550€ για 2500 κιλοβατώρες μαζί με τους έναντι 900€ 

Και μου ήρθε Ιανουαρίος 380€!!!! Έναντι με αξία ρεύματος -0,12€ μείον !!!!!!!! 

Γενικά έχει πέσει πολύ κλάμα στην watt και προβλέπω ΦΟΥΝΤΟ !!! 

 

Έκανα αίτηση στην ΔΕΗ με σταθερή τιμή 0.18 και 0.13νυχτερινο χωρίς ρήτρα. 

Επεξ/σία από Twoface
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εχεις κοιταξει τις πισω σελιδες;; Ριξε μια ματια...Ποσο καιρο εισαιστον παροχο αυτο;;

Καλησπέρα..είμαι από τον Ιούλιο 2021 . Ειμουν στην ΔΕΗ και πλήρωνα Μαξ 500 ευρώ 4μηνο. Απλά μετακόμισα και μου πρότειναν φίλοι να αλλάξω παροχο. Κακώς άλλαξα μάλλον.  Οι πίσω σελίδες του λογαριασμού δεν γράφουν κάτι.. από της 4 σελίδες η 2 τελευταίες είναι διαφήμισης. 

10 λεπτά πριν, Twoface είπε

Φύγε !! 

Μου ήρθε τον Δεκέμβριο εκκαθαριστικος 550€ για 2500 κιλοβατώρες μαζί με τους έναντι 900€ 

Και μου ήρθε Ιανουαρίος 380€!!!! Έναντι με αξία ρεύματος -0,12€ μείον !!!!!!!! 

 

Έκανα αίτηση στην ΔΕΗ με σταθερή τιμή 0.18 και 0.13νυχτερινο χωρίς ρήτρα. 

Σκέφτομαι να πάω ΔΕΗ γιαυτό και ζητάω εδώ γνώμες μην κάνω χαζομάρα πάνω στην χαζομάρα.. μπήκες σε κάποιο προγραμα?..θα μου βάλουν προστιμο 140 ευρώ αν κόψω την σύνδεση αλλά θα το κάνω αν είναι για καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

Καλησπέρα..είμαι από τον Ιούλιο 2021 . Ειμουν στην ΔΕΗ και πλήρωνα Μαξ 500 ευρώ 4μηνο. Απλά μετακόμισα και μου πρότειναν φίλοι να αλλάξω παροχο. Κακώς άλλαξα μάλλον.  Οι πίσω σελίδες του λογαριασμού δεν γράφουν κάτι.. από της 4 σελίδες η 2 τελευταίες είναι διαφήμισης. 

Σκέφτομαι να πάω ΔΕΗ γιαυτό και ζητάω εδώ γνώμες μην κάνω χαζομάρα πάνω στην χαζομάρα.. μπήκες σε κάποιο προγραμα?..θα μου βάλουν προστιμο 140 ευρώ αν κόψω την σύνδεση αλλά θα το κάνω αν είναι για καλύτερα. 

και γω στην ιδια φαση, μου ηρθε παρα πολυ ο λογαριασμος στη βαττ, λεω να παω δεη, και θα φαω το προστιμο αλλα παπαρια μου.. το ερωτημα ειναι, μπορω αυτα που χροσταω στη βαττ να τα δωσω σε 2-3 δοσεις; ενω εχω φυγει για δεη;

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

και γω στην ιδια φαση, μου ηρθε παρα πολυ ο λογαριασμος στη βαττ, λεω να παω δεη, και θα φαω το προστιμο αλλα παπαρια μου.. το ερωτημα ειναι, μπορω αυτα που χροσταω στη βαττ να τα δωσω σε 2-3 δοσεις; ενω εχω φυγει για δεη;

Καλησπερα... Αν εχεις εξι μηνες να το ψαξεις...Αυτο με τις δωσεις θα ρωτησεις τον παροχο οταν φυγεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2022 στις 8:12 ΜΜ, washcloud είπε

Δεν αποκλείεται. Λογαριασμό πχ σε Google Drive (ή σε όποια υπηρεσία file hosting σε βολεύει τεσπα), ανεβάζεις εκεί, το ορίζεις προσβάσιμο σε όποιον έχει λινκ, τους στέλνεις (ΡΑΕ) το λινκ.

Κατι άλλο συμβαίνει. Δοκίμασα να στειλω το αιτημα και χωρις συνημμένο,και τίποτα.

Να υπάρχει πρόβλημα στο site τους? Τι στο καλό γίνεται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Κατι άλλο συμβαίνει. Δοκίμασα να στειλω το αιτημα και χωρις συνημμένο,και τίποτα.

Να υπάρχει πρόβλημα στο site τους? Τι στο καλό γίνεται?

Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ιδέα και δεν γνωρίζω καν αρκετά τα της ΡΑΕ. Από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, θα έλεγα να δοκιμάσεις (διάφορες ώρες μέσα στην ημέρα) να τους πάρεις τηλέφωνο, κι αν τους σκαλώσεις, να ρωτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikolaQ είπε

 

Σκέφτομαι να πάω ΔΕΗ γιαυτό και ζητάω εδώ γνώμες μην κάνω χαζομάρα πάνω στην χαζομάρα.. μπήκες σε κάποιο προγραμα?..θα μου βάλουν προστιμο 140 ευρώ αν κόψω την σύνδεση αλλά θα το κάνω αν είναι για καλύτερα. 

Μην το σκέφτεσαι το πρόστιμο, θα το αποσβεσεις στον πρώτο, το πολύ στον δεύτερο μήνα.

Εμένα μου έριξαν 96 ευρώ ρήτρα αποχώρησης το Σεπτέμβριο που έφυγα. Έχω υπολογίσει ότι, αν είχα μείνει σε αυτούς, το ποσο που θα είχα πληρώσει για αυτούς τους μήνες για ρήτρα κόστους προμήθειας (όπως την λένε) θα πλησιαζε τα 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μην το σκέφτεσαι το πρόστιμο, θα το αποσβεσεις στον πρώτο, το πολύ στον δεύτερο μήνα.

Εμένα μου έριξαν 96 ευρώ ρήτρα αποχώρησης το Σεπτέμβριο που έφυγα. Έχω υπολογίσει ότι, αν είχα μείνει σε αυτούς, το ποσο που θα είχα πληρώσει για αυτούς τους μήνες για ρήτρα κόστους προμήθειας (όπως την λένε) θα πλησιαζε τα 300 ευρώ.

Να σαι καλά άνθρωπε μου ..ναι τελικά το πήρα απόφαση από Δευτέρα θα κάνω έτοιμα στην ΔΕΗ..τώρα μένει να δω μόνο ποιο πρόγραμμα να προτιμήσω..εσύ αν επιτρέπεται ποιο διάλεξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

και γω στην ιδια φαση, μου ηρθε παρα πολυ ο λογαριασμος στη βαττ, λεω να παω δεη, και θα φαω το προστιμο αλλα παπαρια μου.. το ερωτημα ειναι, μπορω αυτα που χροσταω στη βαττ να τα δωσω σε 2-3 δοσεις; ενω εχω φυγει για δεη;

Όπως σου είπε ο Τakoulou, είναι τί θα δεχτεί σαν διακανονισμό ο πάροχος. Μίλα μαζί τους (ίσως καλύτερα με μέιλ στην εξυπηρέτηση πελατών), τονίζοντας ότι αδυνατείς οικονομικά να πληρώσεις μια κι έξω (ίσως να είναι καλό να τους κάνεις μια πρόταση διακανονισμού περισσότερων μηνών/ποσών από όσα είσαι πραγματικά διαθέσιμος να δώσεις, μπας και η δική τους πρόταση είναι πιο κοντά σε αυτό που πραγματικά θα σε βόλευε). Ταυτόχρονα να πας σε κατάστημα ΔΕΗ για το Έντερ (έχει κι απογευματινά ραντεβού μέχρι τις 7, ανά περιοχή) μέσα από την εφαρμογή του σάιτ της. Δεν χρειάζεται να πεις στην Βατ ότι πας σε άλλον. Κι αν τυχόν δεν παίζει με τίποτα να πας κατάστημα, τότε econtract από το σάιτ της και αιτήσου είτε το Έντερ είτε το Ονλάιν το πρώτο δεν έχει υποχρεωτική αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας τράπεζας αλλά θέλει 100€ εγγύηση ούτως ή άλλως που ΑΝ βάλεις αυτόματη εξόφληση, θα σου επιστραφεί ως πιστωτικό στον 1ο-2ο λογαριασμό. Το Ονλάιν δεν θέλει εγγύηση, έχει και -30€ στον 1ο λογαριασμό ως δώρο, για ενεργοποιήσεις έως 31/1, αλλά εκτός του ότι είναι υποχρεωτική η αυτόματη εξόφληση κι ο μηνιαίος ηλεκτρονικός λογαριασμός, είναι "μπελαλίδικο", ειδικά που πας από άλλο πάροχο και το κάνεις μέσω econtract (σε κατάστημα δεν γίνεται και αν δεν κάνεις κάτι σωστά μέσα απότο ebill account που θα πρέπει να φτιάξεις, μπορεί να βρεθείς στο Γ1 - ρητροπρόγραμμα) - της ΔΕΗ...Αν πας σε κατάστημα, θα χάσεις μόνο τον χρόνο του πάνε έλα πάντως. Μην το βλέπεις ως "μπλέξιμο με τις αλλαγές παρόχου" (σε καταλαβαίνω μεν, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό, κι αν δεν ήταν το deadline της 31/1, ας το έκανες μέσω econtract, που από 'κει μπορεί και ν' αργήσει να γίνει η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ του σταθερού και να μην προλάβεις τρέχουσες τιμές/όρους, ΑΝ τελικά αλλα΄ξουνε από 1/2...). Γκούγκλαρε, ρώτα τους σε τηλ ή ρώτα εδώ τί δικαιολογητικά θα χρειαστείς για να πας μια κι έξω (λογικά ταυτότητα, μισθωτήριο αν εισαι νοίκι, και τελευταίο ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΟ λογαριασμό από Βατ (πάρε μαζί ΚΑΙ τον ανεξόφλητο καλού-κακού. Ελπίζω να μην είχες πιστολιάσει παλιότερα την ΔΕΗ, διότι θα σε βάλουν να υπογράψεις και μια δήλωση ότι αποδέχεσαι παλιότερα χρέη. Ρώτα και τον ιδιοκτήτη του ακινήτου, αν δεν είσαι εσύ, αν τυχόν είχε αφήσει ΑΥΤΟΣ χρέη από παλιά στην ΔΕΗ, γιατί και ΑΥΤΑ θα ζητήσουν να πληρωθούν...). Θα χρειαστεις ραπιντ ή πιστοποιητικό εμβολιασμού (...). Σε κάθε περίπτωση, όχι άλλο σε ρητροπρόγραμμα. Αν δεν πας ΔΕΗ, ρώτα την Βατ αν σε βάζουν στο δικό τους σταθερό, που ναι μεν δεν έχει σχέση με της ΔΕΗ (ακριβότερο, με 24 μήνες δέσμευση, μεγάλη ποινή πρόωρης αποχώρησης), αλλά από το τίποτα....Αλλιώς φρόντισε να μειώσεις καταναλώσεις δραματικά (ΚΑΝΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ, ΣΗΜΕΡΑ ΚΙ ΟΛΑΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΔΕΔΔΗΕ, αφού καις κλίμα την νύχτα!), αν μείνεις στο ρητροπρόγραμμα της Βατ. Λογαριασμό δεν ανέβασες για να σου πούμε ακριβώς τί παίζει/τί να κάνεις, αλλά "η ρήτρα" πιθανώς δεν είναι όσα νομίζεις : από το ποσό της αφαιρείς τις "πιστώσεις ΤΕΜ (την κρατική επιδότηση)", ΑΝ βέβαια στις βάλανε σωστά ή και,,,καθόλου (το συνηθίζει η Βατ...).

Σίγουρα δεν δικαιούσαι ΚΟΤ; Έστω "Β"; 9 χιλιάρικα το χρόνο το όριο. Ρώτα τον λογιστή σου για σίγουρα. Είναι μεγάλη η έκπτωση - μην τυχόν το παίρνεις "light-hearted"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αγανακτισμενος πελάτης volton και μετά από λίγο διάβασμα εδώ, έστειλα σήμερα, ένα mail αμφισβήτησης λογαριασμού κατανάλωσης (το έγραψα στο χέρι, το πήρα φωτογραφια και το έστειλα με mail). Τους ζητάω επεξήγηση της οτσ, ανάλυση, γιατί δεν ενημερώθηκα κλπ κλπ επίσης ζητάω επιστροφή του ποσού και αποχώρηση αζημιως.

Τι κάνω μετά?

Ποτε πάω στη ΔΕΗ? 

Ποιο πρόγραμμα κάνω στη ΔΕΗ? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

Όπως σου είπε ο Τakoulou, είναι τί θα δεχτεί σαν διακανονισμό ο πάροχος. Μίλα μαζί τους (ίσως καλύτερα με μέιλ στην εξυπηρέτηση πελατών), τονίζοντας ότι αδυνατείς οικονομικά να πληρώσεις μια κι έξω (ίσως να είναι καλό να τους κάνεις μια πρόταση διακανονισμού περισσότερων μηνών/ποσών από όσα είσαι πραγματικά διαθέσιμος να δώσεις, μπας και η δική τους πρόταση είναι πιο κοντά σε αυτό που πραγματικά θα σε βόλευε). Ταυτόχρονα να πας σε κατάστημα ΔΕΗ για το Έντερ (έχει κι απογευματινά ραντεβού μέχρι τις 7, ανά περιοχή) μέσα από την εφαρμογή του σάιτ της. Δεν χρειάζεται να πεις στην Βατ ότι πας σε άλλον. Κι αν τυχόν δεν παίζει με τίποτα να πας κατάστημα, τότε econtract από το σάιτ της και αιτήσου είτε το Έντερ είτε το Ονλάιν το πρώτο δεν έχει υποχρεωτική αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας τράπεζας αλλά θέλει 100€ εγγύηση ούτως ή άλλως που ΑΝ βάλεις αυτόματη εξόφληση, θα σου επιστραφεί ως πιστωτικό στον 1ο-2ο λογαριασμό. Το Ονλάιν δεν θέλει εγγύηση, έχει και -30€ στον 1ο λογαριασμό ως δώρο, για ενεργοποιήσεις έως 31/1, αλλά εκτός του ότι είναι υποχρεωτική η αυτόματη εξόφληση κι ο μηνιαίος ηλεκτρονικός λογαριασμός, είναι "μπελαλίδικο", ειδικά που πας από άλλο πάροχο και το κάνεις μέσω econtract (σε κατάστημα δεν γίνεται και αν δεν κάνεις κάτι σωστά μέσα απότο ebill account που θα πρέπει να φτιάξεις, μπορεί να βρεθείς στο Γ1 - ρητροπρόγραμμα) - της ΔΕΗ...Αν πας σε κατάστημα, θα χάσεις μόνο τον χρόνο του πάνε έλα πάντως. Μην το βλέπεις ως "μπλέξιμο με τις αλλαγές παρόχου" (σε καταλαβαίνω μεν, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό, κι αν δεν ήταν το deadline της 31/1, ας το έκανες μέσω econtract, που από 'κει μπορεί και ν' αργήσει να γίνει η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ του σταθερού και να μην προλάβεις τρέχουσες τιμές/όρους, ΑΝ τελικά αλλα΄ξουνε από 1/2...). Γκούγκλαρε, ρώτα τους σε τηλ ή ρώτα εδώ τί δικαιολογητικά θα χρειαστείς για να πας μια κι έξω (λογικά ταυτότητα, μισθωτήριο αν εισαι νοίκι, και τελευταίο ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΟ λογαριασμό από Βατ (πάρε μαζί ΚΑΙ τον ανεξόφλητο καλού-κακού. Ελπίζω να μην είχες πιστολιάσει παλιότερα την ΔΕΗ, διότι θα σε βάλουν να υπογράψεις και μια δήλωση ότι αποδέχεσαι παλιότερα χρέη. Ρώτα και τον ιδιοκτήτη του ακινήτου, αν δεν είσαι εσύ, αν τυχόν είχε αφήσει ΑΥΤΟΣ χρέη από παλιά στην ΔΕΗ, γιατί και ΑΥΤΑ θα ζητήσουν να πληρωθούν...). Θα χρειαστεις ραπιντ ή πιστοποιητικό εμβολιασμού (...). Σε κάθε περίπτωση, όχι άλλο σε ρητροπρόγραμμα. Αν δεν πας ΔΕΗ, ρώτα την Βατ αν σε βάζουν στο δικό τους σταθερό, που ναι μεν δεν έχει σχέση με της ΔΕΗ (ακριβότερο, με 24 μήνες δέσμευση, μεγάλη ποινή πρόωρης αποχώρησης), αλλά από το τίποτα....Αλλιώς φρόντισε να μειώσεις καταναλώσεις δραματικά (ΚΑΝΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ, ΣΗΜΕΡΑ ΚΙ ΟΛΑΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΔΕΔΔΗΕ, αφού καις κλίμα την νύχτα!), αν μείνεις στο ρητροπρόγραμμα της Βατ. Λογαριασμό δεν ανέβασες για να σου πούμε ακριβώς τί παίζει/τί να κάνεις, αλλά "η ρήτρα" πιθανώς δεν είναι όσα νομίζεις : από το ποσό της αφαιρείς τις "πιστώσεις ΤΕΜ (την κρατική επιδότηση)", ΑΝ βέβαια στις βάλανε σωστά ή και,,,καθόλου (το συνηθίζει η Βατ...).

Σίγουρα δεν δικαιούσαι ΚΟΤ; Έστω "Β"; 9 χιλιάρικα το χρόνο το όριο. Ρώτα τον λογιστή σου για σίγουρα. Είναι μεγάλη η έκπτωση - μην τυχόν το παίρνεις "light-hearted"...

Ευζαριστω εισαι κατατοπιστικοτατος. Οχι τιποτα δε δικαιουμαι, εχω μεγαλο καθαριστικο.

 

Μολις ξαναμπηκα στους λογαριασμους, απο οτι βλεπω ειναι 296 η ρητρα τελικα, για 50 μερες. Βαζω και τον προηγουμενο.

 

 

45D951A9-A6B0-4EE7-A09C-6A9FCCA3C621.jpeg

A94E3E2D-C038-427E-9E85-4572A690B935.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikolaQ είπε

Καλησπέρα φίλοι μου. Βρίσκομαι σε μια δύσκολη φάση και πραγματικά θέλω την βοήθειά σας. Για 33 μέρες, κατανάλωση 693kw ,275,19 ευρώ (με ρητρα κόστους προμήθειας 168,98 ευρώ.) Τι να κάνω ρε παιδιά είναι λογικό αυτό?. Κάποια συμβουλή πχ να αλλάξω παροχο η μία ιδέα φίλοι μου .Είμαι στην watt and volt  πρόγραμμα liberty choice home .εκκαθαριστικό 

Nαι είναι λογικό, καθώς από τον,,,Ιούλιο (σ' έκαψαν οι φίλοι σου : ακριβώς όταν ξεκίνησε η κόλαση πήγες στην Βατ, κρίμα που δεν βρέθηκε ένας φίλος που να είχε καταλάβει τί είχε ξεκινήσει, να σου πει τότε να πήγαινες σε σταθερό της ΔΕΗ, γιατί τότε ήταν μισοτιμής σε σχέση με σήμερα) ανέβηκαν οι τιμές χονδρικής στα χρηματιστήρια ρεύματος, σταδιακά από τα 50€ την μεγαβατώρα, στα 250 που περίπου είναι τώρα. Που πρακτικά σημαίνει ότι οι λογαριασμοί περίπου διπλασιάστηκαν, στα προγράμματα κυμαινόμενης διατίμησης (αυτό που τελευταία λέει ο κόσμος "ρήτρα αναπροσαρμογής"). Μέχρι το τέλος της άνοιξης ναι, τα ρητροπρογράμματα ήταν φτηνά. Έκτοτε, χέσε μέσα Πολυχρόνη κτλ. Και θα συνεχίσει ο Πολυχρόνης να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι να βγει ο χειμώνας (που έχει αυξημένη ζήτηση, και ό,που αυξημένη ζήτηση και λιγότερη παραγωγή/διάθεση = ανεβασμένες τιμές). Επειδή όμως το ζήτημα είναι πολύ πιο πολυσύνθετο από την "ζήτηση", έχει υπ' όψιν πως όλο αυτό το χάλι με τις τιμές στο ρεύμα, θα πάρει πιθανώς πολύ καιρό ώστε να εξισορροπηθεί/ξαναγυρίσει στα "50€", ΑΝ ποτέ ξαναγυρίσει. Λογικά κατά την άνοιξη θα υπάρχει πτώση, αλλά το θέμα είναι να μείνει σταθερή για μήνες, ώστε να ξαναπάει κάποιος σε ρητροπρόγραμμα. Επίσης υπ' όψιν πως στον λογαριασμό σου, υπάρχει η κρατική επιδότηση (άρχισε να δίνεται από Σεπτέμβρη, με "escalating" συντελεστές, πχ έκπτωση 0,03€ επί της kWh, και τον Δεκέμβρη έφτασε - καθώς και η χονδρική από 130 τον Σεπτέμβρη έφτασε 250 τον Δεκέμβρη - στα 0,165, για τις πρώτες όμως 300kWh του κάθε μήνα. Τις υπόλοιπες 300 πχ που καις εσύ, τις πληρώνεις με περίπου 0,30...Άρα ξέχνα το "0,05" που γράφει ως "αρχική τιμή κιλοβατώρας" το πρόγραμμά σου. Επίσης, δεν σου έχουν βάλει "πίστωση ΤΕΜ" (=η επιδότηση) για τον Γενάρη, οι Βατβολταζτήδες. Που είτε σημαίνει ότι σου χρωστάνε 28,8€ (και ίσως στα αποδώσουν στον επόμενο - να το ΕΧΕΙΣ υπ' όψιν πάντως), είτε σημαίνει ότι πλέον έχεις ΧΑΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ την επιδότηση, αν το σπίτι ΔΕΝ είναι δηλωμένο (στην φορολογική σου) ως η κύρια κατοικία σου (είναι οι νέες διατάξεις για την επιδότηση, από Γενάρη : την παίρνεις μόνο για την κύρια κατοικία, και κουτσουρεμένη πλέον, καθώς έχει "σπάσει" σε δύο σκάλες κατανάλωσης : επιδότηση 0,16 για τις πρώτες 150kWh του μήνα, και 0,12 για τις επόμενες150, κι από εκεί και πέρα, είπαμε : 0,30.....). Αν είσαι με νοίκι και δεν το νοίκιαζες το '20 (η δήλωση του '21 αφορά το έτος '20...), πρόμπλεμ.....

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ : Α) φροντίζεις να μειώσεις δραματικά τις καταναλώσεις σου. Λογικά καις ηλεκτρικά μέσα θέρμανσης (600-τόσες kWh τον μήνα είναι πάρα πολλές, αν είσαι ένα άτομο στο σπίτι), τα οποία προφανώς φέτος είναι οικονομική αυτοκτονία. Αν υπάρχει inverter κλιματιστικό, τουλάχιστον προτίμησε να καις ΜΟΝΟ αυτό, για θέρμανση, και όσο μπορείς περιορισμένα, να βγει τουλάχιστον ο χειμώνας όσο δυνατόν αλώβητα. "Σπατάλες" πλέον στοπ. Θα ανάβεις μόνο τ' απολύτως απαραίτητα.Μείωσε φωτεινότητες σε τηλεόραση/οθόνες και αν υπάρχει σταθερός υπολογιστής, να μην καίει "24/7" όπως κάνουνε οι περισσότεροι (τα online παιχνίδια ειδικά, "τραβάνε πολύ ρεύμα"). Βάλε να κλείνει/να μπαίνει σε "αναστολή" όταν δεν χρησιμοποιείται, και σκέψου μετάβαση σε λάπτοπ (έστω των 300ων €), προκειμένου να τα χαρίζεις στον πάροχο. Αφυγραντήρες και λοιπές "πολυτέλειες", για φέτος έστω κομμένες. Γενικά προσοχή σε συσκευές που "δεν τις πιάνει το μάτι σου" (ψυγείο, καταψύκτης) που δουλεύουν 24/7 και στην τελική, ειδικά αν είναι παλιές ("φτωχής ενεργειακής κλάσης"), παίζει να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά από κλίματιστικό, φούρνο, πλυντήριο, θερμοσίφωνα... 

Β) Κάνε άμεσα αίτηση για νυχτερινό μετρητή (στην εφαρμογή της σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ), εφ' άπαξ κόστος μαζί με τον ΦΠΑ, 42,16€, γκούγκλαρε τα ωράρια του "νυχτερινού", διαφέρουν με την εποχή (πχ αυτό το σιάστημα έχει και δίωρο μεσημεριανό), και προσπάθα να κάνεις χρήση ενεργοβόρων συσκευών μέσα σε αυτά. Εκτ΄ςο απ' την τιμή "νυχτερινής" kWh, θα έχεις μείωση ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" (κοίτα τον λογαριασμό σου). 

Γ) Τσέκαρε αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ (κοινωνικό τιμολόγιο). Γκούγκλαρε τα κριτήρια (εισοδηματικά) και για πιο σιγουριά, μίλα με τον λογιστή σου (που τα ξέρει απ' έξω). Αυτός μάλιστα (επειδή ακριβώς τα ξέρει), ίσως μπορεί με "μαγειρέματα", σε περίπτωση που δεν το δικαιούσαι ως έχει, να αλλάξει κάτι και να το πάρεις (πχ μια κοπέλα πριν βδομάδες εδώ, έλεγε το έχανε για μόλις ΜΙΣΟ Ευρώ ή κάτι τέτοιο, και αυτό μπορείς να το συνεννοηθείς μέχρι και με τον εργοδότη σου ώστε ν' αλλάξει. Θέλει μετά και τροποιητική δήλωση κτλ, αλλά δρόμοι υπάρχουν, γι' αυτό λέω μίλα με λογιστή). Η έκπτωση είναι σημαντική. Έχει όμως όρια κατανάλωσης, γκούγκλαρέ τα (τεσπα για νοικοκυριό ενός ατόμου, σύμφωνα με την φορολογική, είναι 1.400kWh/4μηνο) και προσπάθα να μην τα ξεπερνάς - υπάρχει κι ένα περιθώριο +10% ώστε να μην χάνεις την έκπτωση, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για την ώρα. Το πιο σημαντικό για να βοηθήσει να μην χάνεις την έκπτωση είναι να βάλεις νυχτερινό μετρητή που λέγαμε, καθώς οι kWh της "νυχτερινής" κατανάλωσης, δεν προσμετρούνται. Και με το ΚΟΤ έχεις επιπλέον μείωση στις "Ρυθμιζόμενες". Μελέτα, ψάξου, κάνε ό,τι μπορείς για όλα αυτά, μην τ' αφήνεις.

Δ) Πας ασυζητητί με τέτοιες καταναλώσεις σε πρόγραμμα σταθερή τιμής, και δη της ΔΕΗ : είναι η φθηνότερη δυνατή κατάσταση αυτόν τον καιρό (βιάσου όμως, γιατί η μετάβαση από άλλο πάροχο πιθανώς θα καθυστερήσει, και οι τρέχουσες τιμές και άλλοι όροι τους ισχύουν για νέες ενεργοποιήσεις έως 31/1 - δεν ξέρουμε τί θα γίνει από 1/2 κι έπειτα). Πολλοί που είχαν προσπαθήσει να μπούνε στα σταθερά της ΔΕΗ μέχρι και 2/12/21 (τότε που ήταν μισοτιμής που είπαμε) και ήταν από άλλο πάροχο και μάλιστα κάνανε αίτηση από το "econtract" της ΔΕΗ στο σάιτ της, ενεργοποιήθηκαν ΒΔΟΜΑΔΕΣ μετά, χάνοντας έτσι τις τιμές εκείνες (και ακόμη ρποσπαθούν με καταγγελίες να δικαιωθούν - άλλοι ναι, άλλοι όχι), επειδή ειδικά τότε είχε γίνει χαμός με τις αιτήσεις επιστροφής στην ΔΕΗ. Τώρα δείχνει να έχει στρώσει κάπως η κατάσταση, αλλά ενδέχεται αυτές τις μέρες να έχει πάλι άλλο κύμα επιστροφών λόγω της νεάς προθεσμίας, οπότε βιάσου και μην κάνεις econtract αλλά πάνε σε κατάστημα ΔΕΗ (απ'όπου γίνονται αποδεδειγμένα πιο γρηγορα οι διαδικασίες), κλείνοντας ραντεβού από εφαρμογή για ραντεβού που διατηρούν στο σάιτ τους (ανάλογα την περιοχή/το κατάστημα, έχει ΚΑΙ απογευματινά).

ΑΝ αλλάξουν κάποια στιγμή τα πράγματα (πέσει η τιμή χονδρικής - που δεν φτάνει να πέσει αλλά να ΜΕΙΝΕΙ κάτω για μήνες, οπότε μη βιαστεις να ξανακάνεις αλλαγή σε ρητροπρόγραμμα), που για το '22 εγώ δεν το κόβω, τότε θα σκεφτείς να ξαναπας σε ρητροπρόγραμμα (είτε το Γ1 της ΔΕΗ, είτε και αλλού, ανάλογα τί τιμές θα παίζουν μεταξύ των παρόχων τότε) και η ποινή αποχώρησης θα είναι μικρή : πρώτο 3μηνο 60€, 2ο 40, κ.ο.κ. (στους 3 μήνες και μια μέρα από τώρα δηλαδή, θα μπορείς να φύγεις με ένα 40άρι και στους 6 με 20 - αν δεις στους άλλους, οι ποινές είναι για τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα από 100-150 έως και 200...). Και σε κάθε περίπτωση, είναι μόνο 12 μήνες δέσμευσης (στους άλλους συνήθως 24).

Διάβασε όσα μπορείς από το thread από Νοέμβρη και μετά, και κυρίως όπου βλέπεις να δίνουν συμβουλές οι korakios και ekrepali. Και στα υπόλοιπα σχετικα θρεντς (για ΔΕΗ, για νυχτερινό, για ΚΟΤ κλπ). Κι ας το κάνεις σε διάστημα 1-2 βδομάδων. Και γενικά να φροντίζεις να μπαινεις να βλέπεις εξελιξεις για τους επόμενους μήνες. Παίζουν πολλά που σε ένα ποστ δεν μπορώ να γράψω (και θα πάθει και κανένα εγκεφαλικό ο kirileman :ρ). Ενημερώσου λοιπόν και τώρα και στη συνέχεια.

 

4 ώρες πριν, NikolaQ είπε

Σκέφτομαι να πάω ΔΕΗ γιαυτό και ζητάω εδώ γνώμες μην κάνω χαζομάρα πάνω στην χαζομάρα.. μπήκες σε κάποιο προγραμα?..θα μου βάλουν προστιμο 140 ευρώ αν κόψω την σύνδεση αλλά θα το κάνω αν είναι για καλύτερα. 

...το μόνο σίγουρο ότι με τέτοιες κατναλώσεις, ότι ΑΥΤΗ τη φορά θα κάνεις την σωστή κίνηση να πας σε ΣΤΑΘΕΡΟ της ΔΕΗ. Να προσέξεις ό,τι θα υπογράψεις να λέει είτε "MyHome Online", είτε "MyHome Enter" κάπου πάνω του, και να μην είναι "χωρίς ονομασία" ή να μην λέει "Γ1". Εκτός βέβαια κι αν κατέβει ο Ιησού Χριστός (αλλιώς εγώ δεν βλέπω σύντομα λύση) και,,,ρίξει την τιμή χονδρικής που από το καλοκαίρι είναι στον,,,Μπαμπά Του (sic).Ε σε αυτή την περίπτωση, μην μας κράξεις, καθώς το ΜΕΛΛΟΝ δεν μπορούμε να το προβλέψουμε,,,,,αλλά δείχνει (για την ώρα) δυσοίωνο για τις τιμές. Αλλά είπαμε : ακόμη κι έτσι, θα έχεις βγάλει τον χειμώνα έχοντας γλυτώσει πολλά από Φλεβάρη/Μάρτη ξερωγώ, και στην χειρότερη θα φύγεις πάνω στο 6μηνο με ένα 20άρι...(πιο νωρίς, εγώ δεν το βλέπω να έχει νόημα να φύγει κανείς - δεν νομίζω να σταθεροποιηθούν τόσο/ΓΙΑ τόσο, οι τιμές). Πρόσεχε εν τω μεταξύ : εσύ δεν θα κόψεις καμμία σύνδεση - θα απευθυνθείς στην ΔΕΗ και θα κάνει αυτή την μετάβαση χωρίς ούτε δευτερόλεπτο διακοπής. Στη Βατ για παράδειγμα δεν θα πεις τίποτα - δεν χρειάζεται (...απλά πιθανώς αυτοί θα σε τρελλάνουν στα τηλέφωνα "προσφορών" όταν δουν ότι η ΔΕΗ αιτείται μετάβασής σου : ΜΑΚΡΥΑ εσύ όμως. Και ειδικά αν πουν να σε ψήσουν με την μεγαλύτερη παραπλάνησή τους, το πρόγραμμα "Zero", που το προωθούν ως "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" και ο κόσμος νομίζει ότι θα πληρώνει λίγα, ενώ στην ουσία παίζουν με τις λέξεις και για την ακρίβεια σε χρεώνουν ακόμη περισότερο...).

 

6 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

τώρα μένει να δω μόνο ποιο πρόγραμμα να προτιμήσω..εσύ αν επιτρέπεται ποιο διάλεξες;

Σύγκρινέ τα, το ένα θέλει αυτόματη εξόφληση - το άλλο εγγύηση (τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μην τα πολυλαμβάνεις υπ' όψη, πχ τα 30€ δώρο του Ονλάιν) που όμως αν βάλεις αυτόματη εξόφληση θα την πάρεις πίσω ΜΕΤΑ (σε 1-2 λογαριασμούς, ως πίστωση). Δική μου γνώμη, καλύτερο στο Έντερ σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ που λέγαμε, για πιο "ασφαλή" μετάβαση και κυρίως πιο γρήγορη. Αν ήταν αρχές Γενάρη, θα είχα προτείνει το Online. Τώρα είναι η προθεσμία, που καλύτερα (για εμένα) να μην την διακινδυνέψεις. Πχ μπορεί μετά τις 1/2 να αυξήσουν, αν όχι τις τιμές (που για τα δεδομένα της αγοράς, είναι σκοτωμένες ακόμη κι έτσι - οι άλλοι έχουν πλέον τιμές στα σταθερα γύρω στο 0,25 και η Πρωτέργεια που έχει ξεφύγει, στα 0,35 με την πρϋπόθεση μάλιστα της έγκαιρης εξόφληση λογαριασμών, αλλίως πάει στα,,,0,50 : μια μέρα δηλαδή να χάσεις την προθεσμία πληρωμής και τρως αύξηση κιλοβατώρας 40+%...Δηλαδή για εσένα και περίπου 2.500 κιλοβατώρες το 4μηνο, σου λένε "πλήρωσε για μια μέρα που έχασες, 375€ επιπλέον το 4μηνο"...ΠΑΡΑΝΟΙΑ...)  την χρονική δέσμευση, ή/και την ποινή αποχώρησης...

Η επιλογή για ποιο, δική σου, σύμφωνά με τα δικά σου δεδομένα (αν πχ δεν σε χαλάει η εγγύηση 100€ του Έντερ και δεν θες να βάλεις αυτόματη εξόφληση, πάνε σε αυτό και μάλιστα από κατάστημα που είπα. Το Online είναι μόνο για Online ενεργοποιήσεις). Θα χρειαστεί να φτιάξεις ebill account στην ΔΕΗ - αν είχες από πριν και δεν το έχεις ακυρώσει, μετά που θα πας στο κατάστημα, θα τσεκάρεις την άλλη μέρα αν έχει περαστεί η παροχή στο ebill και από εκεί θα ενεργοποιήσεις ό,τι τυχόν θες (πχ για το Online θέλει την αυτόματη εξόφληση, μηνιαίο ηλεκτρονικό λογαριασμό και να δώσεις και αριθμό κάρτας, χρεωστικής ή πιστωτικής για την αυτόματη εξόφληση...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...