Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ούτε ραντεβού με την γκαντεμιά να είχες...Έφυγες από Εντερ ΔΕΗ (και σπίτι), ΑΚΡΙΒΩΣ τον καιρό που άρχισε "το πανηγυράκι" ρε φίλε....Τσκ. Αυτά είναι...

Τεσπα τουλάχιστον αφού δεν έχεις υψηλές καταναλώσεις, πάλι καλά να λες (αυτοί που έχουν 3 και 4 χιλιάδες κιλοβατώρες τί να πουν - άσε τους επαγγελματίες που τους έρχονται εξτρά ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ € να πληρώσουν...).

Με τις "περίπου πληροφορίες" δεν γίνεται ακριβώς δουλειά, οι αυτούσιοι λογαριασμοί τα λένε καλύτερα - αλλά ας πούμε ΟΚ. Πάμε σ΄αυτά που ρωτάς

ΟΛΟΙ οι πάροχοι έχουν (και) σταθερής τιμής προγράμματα. Της ΔΕΗ είναι  τα φθηνότερα της αγοράς - και από κάθε άποψη καλύτερα στη ΔΕΗ. Το "εγγυημένη" σηκώνει κουβέντα, καθώς οι περισσότεροι πάροχοι έχουν ανεβάσει τιμές μετά το 6μηνο (από την υπογραφή), από το φθινόπωρο και μετά. Δηλαδή αν κάποιος μπήκε πχ στην ΕΦΑ "σου" σε σταθερό της τέλος Ιούλη, αυτές τις μέρες να περιμένει να του αλλάξουν τιμές, καθώς του δίνει το δικαίωμα ο "Κώδικας Προμήθειας" (...ας πούμε "ο Νόμος", πιο απλά) να το κάνει. Δίνει βέβαια δικαίωμα και στον πελάτη αν θέλει να μαζέψει τα κουβαδάκια του και να πάει σ' άλλη παραλία, χωρίς ποινή πρόωρης αποχώρησης. Η ΔΕΗ μέχρι στιγμής πάντως, δεν φαίνεται να έχει διάθεση να το κάνει - δεν έχει αλλάξει τιμές στα παλιά συμβόλαια με σκοτωμένες τιμές. Και γενικά έχει μόνο 12 μήνες δέσμευση και την μικρότερη ποινή πρόωρης αποχώρησης, όταν άλλοι έχουν 24 μήνες και τριπλάσια ποινή (και πάγια "για γέλια", όταν άλλοι τα έχουν μέχρι και 10πλάσια) - γενικά η ΔΕΗ είναι που κάνει το παιχνίδι από το καλοκαίρι.

(...και ναι, το "Μάξι σου", είναι ο ΑΛΛΟΣ τύπος προγραμμάτων, αυτών με την κυμαινόμενη διατίμηση.)

Όσο για Οκτώβρη-Νοέμβρη που ρωτάς, ΜΗΠΩΣ ο τότε λογαριασμός αφορούσε περίοδο κατανάλωσης για πχ μέχρι Αύγουστο; Διότι η ρήτρα αναπροσαρμογής άρχισε να εφαρμοζεται στους περισσότερους από Αύγοτσο και μετά (μιλάω για ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ, όχι πότε σου ερχόντουσαν λογαριασμοί). Επίσης, μήπως ήταν ΕΝΑΝΤΙ του Οκτώβρη-Νοέμβρη; Πάντως όχι, η αναπροσαρμογή δεν έχει να κάνει με το ύψος της κατανάλωσης. Απλά όσο λιγότερο καταναλώνεις, τόσο πιο "μαζεμένα" είναι τα αναπροσαρμοσμένα ποσά, με την έννοια ότι "δεν βγάζουν μάτι" (είναι καθαρά η διαφορά του να παίρνεις πχ ένα κιλό βοδινό με 10€, πράγμα "βατό", και να παίρνεις,,,10 κιλά, όπου το κατοστάρι "το νιώθεις"...). Επίσης, η αναπροσαρμογή δεν είχε όλο αυτό το διάστημα που εφαρμόζεται, την ίδια τιμή χονδρικής : πχ τον Αύγουστο ήταν 120 (€/ΜWh), και τον Δεκέμβρη 240...

Όσο για το τί να κάνεις : εξαρτάται από τις καταναλώσεις σου. Αν έχεις πάνω από 300kWh TON MHNA, καλύτερα να πας σε σταθερό. Αν όχι, κι εκεί να κάτσεις που είσαι (όσο δίνονται επιδοτήσεις), κάτι γίνεται. Τοδε "πανηγυράκι", δύσκολα θα πάει ένα ακόμη 6μηνο, γίνεται ένα γενικό τουρλουμπούκι στην ενέργεια παγκόσμια, και ΜΑΛΛΟΝ προς το χειρότερο θα πάει, παρά στο καλύτερο,,,ή έστω δεν θα ξαναγυρίσει στα πριν του καλοκαιριού του '21. Οπότε ή "σταθερότητα" επιλέγεις (ΔΕΗ και κάποιο από τα 2 σταθερά της - καλύτερα Έντερ), ή ρισκάρεις να δεις "πού θα πάει η δουλειά" στα ρητροπρογράμματα (και στις επιδοτήσεις)σε βάθςο χρόνου...

Οπως τα ειχα καταλαβει λοιπον ειναι....τρελη γκαντεμια.

Μπορεις να δεις εδω τους λογαριασμους που πηρα αυτους τους 4 μηνες :

https://drive.google.com/drive/folders/180w2VXyiH5W0VZTOmXWR0NN9LXNCr-5z?usp=sharing

Γενικα οι 245-260 KWh των πρωτων 2 μηνων ειναι πιο αντιπροσωπευτικες γιατι μετα εκανα κατι βλακειες με το PC και δουλευε ολη μερα, γιαυτο ανεβηκε η καταναλωση. Εντωμεταξυ εδω και 1.5 μηνα εχω συνδεθει και στο φυσικο αεριο οποτε δεν ανοιγουμε πια θερμοσυφωνα.

Και οι 4 λογαριασμοι "Εναντι" δειχνουν....τι διαολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

Κάνεις αίτηση αύριο - "δεν έχει σχέση" το ρολόι. Απλά μετά που θα μπει, θα ενεργοποιηθείς και στην  ΔΕΗ.

Του ΔΕΔΔΗΕ ειναι πλέον "εγγυημένη υπηρεσία" (η τοποθέτηση ρολογιού), που σημαίνει αν καθυστερήσουν από το προβλεπόμενο διάστημα (γκούγκλαρε "δεδδηε εγγυημενες υπηρεσιες να δεις πόσο είναι), θα σου...χρωστάνε αποζημίωση (λογικά μετά τις 10 εργάσιμες μέρες είναι εφ' άπαξ 20άρικο). Που σημαίνει ψιλοσκίζονται πια να προλάβουν, οπότε να είσαι εκεί τις επόμενες 2 βδομάδες ή έστω να βρούνε πρόσβαση στο "κουτί" να κάνουν την δουλειά τους, γιατί μετά, αφού θα ε΄χουν "βγάλει την υποχρέωση της επίσκεψης", θα κα΄νουν καιρό να ξαναπεράσουν....Με την ευκαιρία, αν δεν το ζήτησες ήδη, ζήτα να ενεργοποιηθεί το νυχτερινό (ούτςω ή άλλως, ΛΟΓΙΚΑ θα σου βάλουν ψηφιακό μετρητη και απλά θα πρέπει να το ενεργοποιήσουν το νυχτερινό).

Και μία ερώτηση ακόμα μιας και βλέπω ότι τα γνωρίζεις αρκετά καλά. Να προτιμήσω το enter από το online? Ούτως ή άλλως θα βάλω πάγια εντολή. Έχω να φοβάμαι κάτι για το online? Κερδίζω κάτι με το enter?

Επεξ/σία από bpel86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Οπως τα ειχα καταλαβει λοιπον ειναι....τρελη γκαντεμια.

Μπορεις να δεις εδω τους λογαριασμους που πηρα αυτους τους 4 μηνες :

https://drive.google.com/drive/folders/180w2VXyiH5W0VZTOmXWR0NN9LXNCr-5z?usp=sharing

Γενικα οι 245-260 KWh των πρωτων 2 μηνων ειναι πιο αντιπροσωπευτικες γιατι μετα εκανα κατι βλακειες με το PC και δουλευε ολη μερα, γιαυτο ανεβηκε η καταναλωση. Εντωμεταξυ εδω και 1.5 μηνα εχω συνδεθει και στο φυσικο αεριο οποτε δεν ανοιγουμε πια θερμοσυφωνα.

Και οι 4 λογαριασμοι "Εναντι" δειχνουν....τι διαολο?

Τους λογαριασμούς ή άλλοι θα δουν και θα σου πουν, ή εγώ πιο μετά.

...και φυσικά,,,"βρήκες τον καιρό να δουλεύει το πισί όλη μέρα"....:ρ Από γκαντεμιά καλά σε πάει....:) Ο θερμοσίφωνας τραβάει πολύ ρεύμα φυσικά (~4.000W/h), αλλά εξαρτάται και πόσο συχνά καίει (το κατάλαβα ότι δεν καις θερμοσίφωνα πια - σαν παράδειγμα για όταν άναβες λέω). Αν πχ τον καις μισή ώρα κάθε μέρα, μιλάμε για 2 κιλοβατώρες (πες). Από την άλλη το πισί, αν δουλεύει 24 ώρες και αν τραβάει 400W/h,,,,γάμα τα! Και τα μισά πες - μέσο όρο - να τραβάει, και 20 ώρες αν όχι 24, πάλι είναι σαν,,,2 θερμοσίφωνες...Καλύτερα λάπτοπ, έστω και των 300€, από το να τα δίνεις στον πάροχο μέσα σε μερικούς μήνες...

Βάλε νυχτερινό αν δεν έχεις, δες αν δικαιούσαι ΚΟΤ και γενικώς περιόρισε καταναλώσεις. Και δίνε μέτρηση ο ίδιος στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ για να σου έρχεται τουλάχιστον έναντι με τις δικές σου, πραγματικές μετρήσεις. Όσο για εκκαθαριστικό, μήπως δεν έχει πρόσβαση ο καταμετρητής όταν έρχεται; Πρόσεξε μην κάνουν 8μηνο να σου βγάλουν εκκαθάριση και σου έρθουν μαζεμένα...

 

11 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Και μία ερώτηση ακόμα μιας και βλέπω ότι τα γνωρίζεις αρκετά καλά. Να προτιμήσω το enter από το online? Ούτως ή άλλως θα βάλω πάγια εντολή. Έχω να φοβάμαι κάτι για το online? Κερδίζω κάτι με το enter?

Ναι γνώμη μου είναι Έντερ αντί Ονλάιν, εκτός κι αν έχεις συνηθίσει να είσαι πάνω από την εφαρμογή του ebill, γιατί αρχικά θα μπεις στο Γ1, και θα πρέπει μόνος να ενεργοποιήσεις μεσα από το ebill το Ονλάιν, κι αν κάνεις κάτι λάθος θα παραμείνεις στο Γ1 και επειδή τελειώνει η προθεσμία ενεργοποίησής των (31/1), μη γίνει καμμιά στραβή και καθυστερήσει η ενεργοποίηση. Γι' αυτό πάνε σε κατάστημα ΔΕΗ και κατευθείαν υπογραφή για Εντερ που θα ενεργοποιηθεί μόνο του. Απλά για Έντερ θα δώσεις 100€ εγγύηση (με την πάγια θα τα πάρεις πίσω στον 1ο λογαριασμό). Το Ονλάιν από κάθε άποψη λίγο πιο φθηνό λοιπόν (δεν θέλει κι εγγύηση), αλλά αν δεν καίγεσαι για τα λίγα αυτά, βάλε καλύτερα το Έντερ που είναι λιγότερος μπελάς...Α κι αν τυχόν διακιούσαι ΚΟΤ, το Έντερ είναι που παίρνει ΚΟΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα στα γρήγορα 3 σελίδες και όλοι τα ίδια

Ούτε που διαβάζετε έστω 10 προηγούμενες σελίδες

__________________________________________________________

1. όσοι φάγατε ρήτρες δείτε το λινκ της υπογραφής μου για αμφισβήτηση

2. Απο 3/12 δεν είναι μονόδρομος η ΔΕΗ , αργήσατε να κλείσετε σε φθηνό σταθερό και

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Αν δηλαδή δε σας καλύπτει τότε πάτε σε ακριβό σταθερό ,αλλιώς κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση

3 .Και φυσικά να βάλετε νυχτερινό όσοι έχετε μεγάλες καταναλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτόν το λογαριασμό;είναι σωστός;εάν κάνω αίτημα αμφισβήτησης τι να γράψω;

 

IMG_20220123_174039.jpg

 

IMG_20220123_172239.jpg

Επεξ/σία από Oxilithos86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Oxilithos86 είπε

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτόν το λογαριασμό;είναι σωστός;

όχι μιας και δεν ανέβασες τις αναλυτικές χρεώσεις

21 λεπτά πριν, Oxilithos86 είπε

εάν κάνω αίτημα αμφισβήτησης τι να γράψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εκλεισα ραντεβου για δεη, αλλα μου ζηταει τελευταιο πληρωμενο λογαριασμο προηγουμενου παροχου, εγω δεν εχω τετοιο πραγμα, ονλαιν μου ερχονται και τα πληρωνω μεσω ιμπανκινγκ, τι να τους παω δηλαδη; Σκεφτομαι για το home παντως, δε ψηνομαι να βαλω παγια εντολη για πληρωμες απο τη καρτα μου. Οσο για τη βατ και βολτ, λεω να παω σε καταστημα να δωσω 200, και να τους πω τα υπολοιπα 1/3 να τα δωσω να τελειωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TRILOBYTER είπε

ονλαιν μου ερχονται και τα πληρωνω μεσω ιμπανκινγκ, τι να τους παω δηλαδη;

εκτυπωμένο λογαριασμό και εκτυπωμένη απόδειξη πληρωμής

συνέχεια στο άλλο θέμα για online/enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

εκτυπωμένο λογαριασμό και εκτυπωμένη απόδειξη πληρωμής

συνέχεια στο άλλο θέμα για online/enter

Οκ, ο προηγουμενος μου δεν ειναι 100% πληρωμενος, ειχα δωσει νομιζω απο τα 175 τα 100, να τους παω αυτο; Η κατι παλιοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Οκ, ο προηγουμενος μου δεν ειναι 100% πληρωμενος, ειχα δωσει νομιζω απο τα 175 τα 100, να τους παω αυτο; Η κατι παλιοτερο

δεν έχω ιδέα ,

6 λεπτά πριν, korakios είπε

συνέχεια στο άλλο θέμα για online/enter

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ,

θα αλλάξω σπίτι σε αυτό που είμαι δεν ήταν στο όνομα μου το ρεύμα οπότε δεν είχα ασχοληθεί. 

Επειδή μέσα στην εβδομάδα θα αρχίσω την διαδικασία να συνδέσω το ρεύμα, σκεφτόμουν να πάω σε κάποιο άλλο πάροχο π.χ. elpedison. Αξίζει τον κόπο και αν ναι σε πιο πάροχο προτείνεται. Πρόκειται για οικία με 2 air-condition αλλά γενικά δεν θα έχω τρομερή κατανάλωση διότι λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από armagedwnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι μιας και δεν ανέβασες τις αναλυτικές χρεώσεις

Αδερφέ το διορθωσα

IMG_20220123_172239.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το συμβολαιο μου, και επειδη ειμαι στους 7-12 μηνες μπορω να καταγγειλω τη συμβαση με 60ε και να φυγω.

Οταν λετε οτι μεχρι 300KWh ειναι πανω κατω μια η αλλη και δεν αξιζει απαραιτητα η αλλαγη σε ΔΕΗ, μιλαμε για 300/μηνα ή 300/τετραμηνο?

Επειδη ειμαι φυσιολογικα στις 250-300 / μηνα, τα 60ε δεν ειναι τιποτα αν ειναι να γλιτωσω επομενες ρητρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

Ειδα το συμβολαιο μου, και επειδη ειμαι στους 7-12 μηνες μπορω να καταγγειλω τη συμβαση με 60ε και να φυγω.

Οταν λετε οτι μεχρι 300KWh ειναι πανω κατω μια η αλλη και δεν αξιζει απαραιτητα η αλλαγη σε ΔΕΗ, μιλαμε για 300/μηνα ή 300/τετραμηνο?

Επειδη ειμαι φυσιολογικα στις 250-300 / μηνα, τα 60ε δεν ειναι τιποτα αν ειναι να γλιτωσω επομενες ρητρες...

...στα είπα (νομίζω) ήδη όμως : δεν θα κοιτάς ΜΟΝΟ το "άμεσο κέρδος κάποιων Ευρώ". Πχ, ΕΙΝΑΙ η κύρια κατοικία σου στο Taxis για το 2020, ή ήδη από Γενάρη δεν παίρνεις επιδότηση (άρα ΔΕΝ συμφέρει ακόμη και με "οριακές' καταναλώσεις, πχ 250 ΤΟΝ ΜΗΝΑ) και δεν το ξέρουμε;. Θα συνεχίσουν άραγε οι επιδοτήσεις τον Φλεβάρη, τον Μάρτη και όσο τεσπα θα είναι ψηλά η χονδρική; ΔΕΝ το ξέρουμε. Όπως δεν ξέρουμε, ακόμη κι αν θα συνεχίσουν, αν θα βάλουν και ΑΛΛΑ κριτήρια όπως τον Γενάρη με κύρια κατοικία ή αν θα κουτσουρέψουν κι άλλο την επιδότηση (όπως τον Γενάρη). Θα ΠΕΣΕΙ η χονδρική (αρκετά) προς καλοκαίρι; ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ για το υπόλοιπο του '22 κάτω; Θα αυξήσει η ΔΕΗ τιμές/δέσμευση/ποινή αποχώρησης στα σταθερά της από 1/2 (άρα μήπως πρέπει κάποιος ΤΩΡΑ να προλάβει να πάει σε αυτά; ); Θα ΕΙΝΑΙ στο ίδιο ύψος οι καταναλώσεις σου  για το υπόλοιπο της χρονιάς; Θα μειωθούν; Θα αυξηθούν; Questions, questions...(όρεξη να 'χεις για questions...).

H ΜΟΝΗ σίγουρη απάντηση που μπορεί κάποιος να δώσει στο "σταθερό ή ρήτρα", είναι αν κάποιος έχει φερ' ειπείν, 3-4 ΧΙΛΙΑΔΕΣ κιλοβατώρες το 4μηνο : ασυχητητί ΝΑΙ. Στις "οριακές", είναι θέμα πώς το βλέπεις ο ίδιος, κι αν προτιμάς να "τζογάρεις" είτε με την "ασφάλεια" του σταθερού (της ΔΕΗ πάντα), είτε με την "ρήτρα" (σε οποιονδήποτε πάροχο)...

ΕΓΩ, θεωρώ πως "καλύτερα ασφάλεια κι ας τυχόν χάσω πιο μετά", παρά "ζάρι μπας και πέσουν οι τιμές". Ειδικά που όπως ΕΧΟΥΝ τα πράγματα (με τις τιμές πάνω και ομίχλη στο βάθος του τούνελ) το 2ο μου φαντάζει να θέλω να παίξω Τζόκερ πρώτη μου φορά με δελτίο 3 Ευρώ (το ελάχιστο) και να περιμένω να κερδισω το τζάκποτ...

Από 'και και πέρα, είπαμε ότι μόλις στους 6 μήνες από τώρα, το κόστος αποχώρησης από σταθερό ΔΕΗ είναι "αστείο". Άρα είναι σχεδόν σαν να είσαι από τώρα ελεύθερος ν' αλλάξεις ΑΝ αλλάξουν (δραματικά) προς το καλύτερο τα πράγματα, με τα κυμαινόμενα. Κι από την άλλη, είναι η "ευκαιρία" να μπεις σε ένα πρόγραμμα σταθερό, ΤΩΡΑ που έχει έστω και 0,17 την κιλοβατώρα (το ΕΝΤΕΡ λέω, που με έκπτωση συνέπειας τόσο πάει από 0,18), γιατί ποιος να ξέρει πόσο θα το ανεβάσει είτε από 1/2 είτε κι αργότερα η ΔΕΗ, καθώς ακόμη κι αυτό το 0,17 είναι σκοτωμένη τιμή, όταν οι "εναλλακτικοί" παίζουν μέχρι και στο,,,0,35 (Πρωτέργεια), και σαν μ.ο. στο 0,25...Μπορεί με αυτές τις τιμές να χάνει η ΔΕΗ (όσο η χονδρική παίζει στο 0,24) ΓΙΑ ΝΑ κερδίζει πελάτες,,,αλλά δεν θα το κάνει κι εσαεί....

2 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Χαιρετώ,

θα αλλάξω σπίτι σε αυτό που είμαι δεν ήταν στο όνομα μου το ρεύμα οπότε δεν είχα ασχοληθεί. 

Επειδή μέσα στην εβδομάδα θα αρχίσω την διαδικασία να συνδέσω το ρεύμα, σκεφτόμουν να πάω σε κάποιο άλλο πάροχο π.χ. elpedison. Αξίζει τον κόπο και αν ναι σε πιο πάροχο προτείνεται. Πρόκειται για οικία με 2 air-condition αλλά γενικά δεν θα έχω τρομερή κατανάλωση διότι λείπω πολλές ώρες από το σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σε ποιον πάροχο είσαι τώρα και σε ποιο πρόγραμμα (κυμαινόμενης τιμής ή σταθερής; ), με τί τιμή κιλοβατώρας, τί καταναλώσεις έχεις ανά 4μηνο; Έχεις νυχτερινό; Δικαιούσαι ΚΟΤ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΠΑ Ο (ολόκληρος) ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ (σβησμένα προσωπικά στοιχεία) ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΡΩΤΑΜΕ; :P

(...όπως είπε κι ο korakios νωρίτερα,,,διαβάστε και λίγο θρεντ ρε παιδιά πρώτα...Πιθανώς θα πάρετε πολλές απαντήσεις πριν καν μας ρωτήσετε...)

Μεταξύ χαβαλέ και αστείου τα προηγούμενα,,,αλλά έναν λογαριασμό, τον θέλουμε. Στο ζουμί μέχρι τότε : ΜΑΚΡΥΑ από Ελπέντισον. Γενικά μακρυά από όλους σχεδόν τους "εναλλακτικούς", ΠΙΑ. Μέχρι το καλοκαίρι, καλά ήταν. Πλέον, "αναγκαστικά" ΔΕΗ (σε πρόγραμμα "σταθερής τιμής"). Εκτός κι αν υπάρχει προηγούμενο χρέος που για να πας θα σε υποχρεώσουν να το ξοφλήσεις... Διάβασε τις σελίδες των προηγούμενων 1-2 ημερών (δες και στο θρεντ της ΔΕΗ) και θα καταλάβεις πώς το θέτω...

3 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Οκ, ο προηγουμενος μου δεν ειναι 100% πληρωμενος, ειχα δωσει νομιζω απο τα 175 τα 100, να τους παω αυτο; Η κατι παλιοτερο

...ΚΑΝΟΝΙΚΑ ζητάνε τον τελευταίο εξεδομένο και να είναι και εξοφλημένος,,,αλλά ας πούμε ότι γίνεται δουλειά και χωρίς να τον έχεις ξοφλήσει (μανούριασέ τους back, αν σε μανουριάσουν πρώτοι). Παλιότερο πάντως όχι. Κατά τ' άλλα, στο 'πα και χθες, εκτύπωσε εσύ τον τελευταίο αλλά και,,,2-3 πριν από αυτόν, ΜΠΑΣ και πέσεις σε κανένα "αστέρι" και ευαρεστηθεί με κάποιον από αυτούς, αν τυχόν τον...χαλάει ο τελευταίος. Εξήγησέ τους πως δεν συνηθίζεις ν' αφήνεις χρέη (ψήσε τους τεσπα), αν τσινίσουν, κι ότι όπως ήρθαν τα πράγματα (με τις αυξήσεις), αναγκάστηκες και μισο-πλήρωσες τον προηγούμενο και πλέον σ' έχουν γονατίσει με την ρήτρα που καν δεν ήξερες τί σε περίμενε, γι' αυτό κι ενημερώθηκες ότι σε αυτούς τα πράγματα είναι πιο ανθρώπινα και γι' αυτό έχεις πάει ώστε να σε εντάξουν στην οικογένειά τους, "κύριε/κυρία ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ συνεργάτη"...(:ρ)

Σε ποιον θα πέσεις είναι (εδώ βάζουν κόσμο χωρίς να έχει πάει μισθωτήριο, τί να λέμε τώρα). Χειρίσου το "γλυκά", και πιθανώς θα πάνε όλα καλά. 

3 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Οσο για τη βατ και βολτ, λεω να παω σε καταστημα να δωσω 200, και να τους πω τα υπολοιπα 1/3 να τα δωσω να τελειωνω.

...είπαμε, και να δώσεις τα 200, μπορεί να είναι δώρο-άδωρο, αν δεν το ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙΣ πρώτα μαζί τους. Οι συγκεκριμένοι μάλιστα είναι έντονα φραγκοφονιάδες, και παίζει ακόμη κι αν τους πεις "παιδιά, ΔΕΧΕΣΤΕ να πληρώσω το 90% του λογαριασμού και ν' αφήσουμε το 10% για 1/3;" να σου πουν "ΟΧΙ" και να σε ειδοποιήσουν για πιθανή διακοπή λόγω χρέους κλπ...Παίζει να είναι τραβηγμένο σενάριο, αλλά παίζει και να γίνει. Πρέπει να μιλήσεις με κάποιον "προϊστάμενο" του οικονομικού τους τμήματος (όχι σε μαγαζί βέβαια), που ίσως να δεχτεί μια "καλή πρόταση" που θα του κάνεις, για διακανονισμό....Είναι γονατισμένοι άλλωστε όλοι (με όσους φύγανε για ΔΕΗ κτλ), ο κόσμος (που δεν έχει) αφήνει ήδη απλήρωτους, και τα πράγματα είναι δύσκολα για να κάνουν,,,ευκολίες. Άρα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους πρώτα. Κι αν τελικά φας πόρτα, ε αν δεν έχεις, ΤΟΤΕ μόνο να παίξεις την ζαριά "πληρώνω όσα ΕΓΩ νομίζω/μπορώ, και τα υπόλοιπα 1/3" και φυσικά, ό,τι βρέξει θα κατεβάσει....

Πάντως μην αφήσει πάνω από 300€ υπόλοιπο. Τόσα νομίζω είναι το όριο για διακοπή (αλλά μπορεί να είναι κι 150 ξερωγώ....ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕ). Το οποίο, είπαμε, είναι το ΝΟΜΙΜΟ, αλλά,,,ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα στο κόψουν και,,,παράνομα (από καποιανού μαλακία δλδ) και μετά θα...τρέχεις για να βρεις το (νόμιμο) δίκιο σου και το ρεύμα σου....(σου ξαναθυμίζω, το ν' ανεβάσεις απλά τον διακόπτη όταν στο 'χει "κόψει" ο ΔΕΔΔΗΕ, μια κουβέντα είναι, καθώς μια κινησούλα για ένα κλικ με το δάχτυλο που θα κάνεις, ενδέχεται να σε πάνε για ρευματοκλοπή, και δεν είναι αστείο πράμμα : γκούγκλαρε και θα καταλάβεις...)

3 ώρες πριν, Oxilithos86 είπε

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτόν το λογαριασμό; είναι σωστός;

..."σωστός" είναι (λίγο "τσιμπημένη" η ρήτρα - αλλά εξαρτάται κι απ' τον τύπο υπολογισμού της Βόλτον που δεν έχω ιδέα ποιος είναι - μιλάμε όμως πιθανώς για 0,01 με 0,02 στην κιλοβατώρα, "λίγο" δηλαδή...) - το θέμα είναι αν όντως καις περίπου 1000 κιλοβατώρες τον ΜΗΝΑ (διότι είναι έναντι, και ποιος ξέρει αν είναι "κουτουρού" οι κιλοβατώρες και στην εκκαθάριση θα έχεις είτε λίγα ποσά είτε και,,,αρνητικά). Καις ρεύμα για θέρμανση (a/c, θερμοσυσσωρευτές, σόμπες αλογόνου, αντλία θερμότητας - ή μήπως κι ΟΛΑ ΜΑΖΙ; :P; Μπορείς ν' ανεβάσεις τον τελευταίο εκκαθαριστικό;

Έχεις, υπ' όψιν, κι ανεξόφλητο προηγούμενο....ΜΗΝ τ' αφήνεις και μαζεύονται, γιατί μετά θα γονατίσεις... 

Για αμφισβήτηση θα τα πείτε με korakio, εγώ απλά να σου πω (αν ζορίζεσαι οικονομικά και γι' αυτό έχεις ανεξόφλητο), μέχρι και τον,,,γενικό να κατεβάσεις, για λίγο διάστημα. Τεσπα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, ΑΛΛΑ προσπάθα να μειώσεις πολύ τις καταναλώσεις σου, για όσο περισσότερο διάστημα μπορείς. Έχεις νυχτερινό, οπότε προσπάθα να βάλεις όσο δυνατόν περισσότερη κατανάλωση στα ωράριά του (γκούγκλαρέ τα, μπορεί και να μην τα ξέρεις σωστά) και δες αν δικαιούσαι ΚΟΤ (ιδανικά, ρώτα λογιστή). 

Η ουσία πάντως είναι ότι (αν δεν έχεις κανένα ανεξόφλητο από παλιά στην ΔΕΗ), φύγε τρέχοντας από το ρητροπρόγραμμα της Βόλτον (...κι αν τυχόν έχεις και καμμιά μεγάλη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, εκεί είναι τα ωραία....) και πάνε Εντερ ΔΕΗ, ΑΝ όντως φτάνεις τις 1000kwh/μήνα. Θα,,,πεθάνεις (οικονομικά).

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...