Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Δεν βρηκα κατι απο link αδερφε και γι'αυτο σου ειπα οτι δεν καταλαβα.

Πατάς εκεί που λέει "25 Οκτωβρίου" και σε πάει στο μήνυμα.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 31/10/2020 στις 7:54 ΜΜ, Michael39 είπε

Παίρνει περίπου δύο ημέρες να εγκριθεί. Επειδή χρειαζεται αυτόματη πληρωμή ζητάει αριθμό κάρτας εκτός εάν είχες ήδη πάγια εντολή εξόφλησης σε αυτή την περίπτωση δεν ζητάει.

Σε σένα μόλις έγινε η αλλαγή στο νέο πρόγραμμα, εκδόθηκε λογαριασμός, ουσιαστικά εκκαθαριστικός για να γίνει καταγραφή στις κιλοβατώρες που ξεκινάς το νέο πρόγραμμα ; 
Να βγάλουν δηλαδή τι έχεις καταναλώσει μέχρι την αλλαγή και μετά να βγουν τους επόμενους 3 μήνες έναντι λογαριασμοί και στον 4ο μήνα εκκαθαριστικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Δεν βρηκα κατι απο link αδερφε και γι'αυτο σου ειπα οτι δεν καταλαβα.

Θα κανω ενα ερωτημα να δω τι θα μου πουνε.

Ευχαριστημενος εισαι εσυ απο την elpedison?

Διαβαζα παλιοτερα και διαβαζω διαφορα οτι πολλες φορες χρεωνουν οτι να'ναι και δεν την ειχα κοιταξει ποτε να σου πω την αληθεια κι ετσι την ειχα αποκλεισει τελειως.Και με φιλο που μιλησα πριν λιγο απο την εξυπηρετηση δεν ηταν ικανοποιημενος κι επεστρεψε στην ΔΕΗ.

Σε ρωταω για να μου πεις κι εσυ την γνωμη σου μιας και εισαι εκει.

Μέχρι τώρα όλα καλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση, αν βαρέσει κάποια εταιρεία κανόνι, τότε αν μας αναλάβει πάλι η ΔΕΗ θα πρέπει να πληρώσουμε για άλλη μια φορά τους λογαριασμούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sinuhe είπε

Ρε παιδιά μια ερώτηση, αν βαρέσει κάποια εταιρεία κανόνι, τότε αν μας αναλάβει πάλι η ΔΕΗ θα πρέπει να πληρώσουμε για άλλη μια φορά τους λογαριασμούς;

Ναι μαζί με την απομείωση ψυχικής οδύνης... 😛

Πάρτι θα κάνεις αν βαρέσει κανόνι.

Μετά μπαίνεις στον καθολικό πάροχο (ΔΕΗ νομίζω είναι) και ξεκινάς αίτηση για άλλον πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Ναι μαζί με την απομείωση ψυχικής οδύνης... 😛

Πάρτι θα κάνεις αν βαρέσει κανόνι.

Μετά μπαίνεις στον καθολικό πάροχο (ΔΕΗ νομίζω είναι) και ξεκινάς αίτηση για άλλον πάροχο

Αύριο θα καλέσω τη weenergy, πόσο χειρότερη μπορεί να είναι πια από τη ΔΕΗ 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για το smart home της Ελιν αλλά διαβάζω εδώ για την ΟΤΣ και θελω να ρωτήσω . Με αλλαγή της ΟΤΣ θα υπάρξει τόσο μεγάλη διαφορά σε χρέωση και για αυτό πολλοί προσπαθούν να αποφύγουν εταιρίες με ΟΤΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, greekn1c είπε

Ενδιαφέρομαι για το smart home της Ελιν αλλά διαβάζω εδώ για την ΟΤΣ και θελω να ρωτήσω . Με αλλαγή της ΟΤΣ θα υπάρξει τόσο μεγάλη διαφορά σε χρέωση και για αυτό πολλοί προσπαθούν να αποφύγουν εταιρίες με ΟΤΣ ?

1. Ο σχετικός όρος είναι διαφορετικός σε κάθε εταιρεία.

Σε κάποιες εταιρείες μπορεί να σου πάει την τιμή μέχρι 50% επάνω από αυτή που σου λένε και να έχει εφαρμογή σε κάθε λογαριασμό. Αυτή η περίπτωση για εμένα είναι εξαπάτηση.

Σε κάποιες περιπτώσεις αφορά μόνο ακραίες διακυμάνσεις, οπότε μπορώ να δικαιολογήσω την ύπαρξη του όρου, καθώς οι διακυμάνσεις της αγοράς είναι απρόβλεπτες και για τις εταιρείες και η απρόβλεπτη  άυξηση μοιράζεται κάπως με τον καταναλωτή.

2. Είναι προτιμότερο να για πολλούς να ξέρουν ακριβώς τι πληρώνουν από το να ρισκάρουν τις διακυμάνσεις της αγοράς. Εφόσον οι εταιρείες θέλουν να μεταφέρουν το ρίσκο στον καταναλωτή θεωρώ ότι θα το κάνουν με όρους και εκτιμήσεις που είναι υπέρ τους και ποντάρουν στην σχετική άγνοια των καταναλωτών. Αυτό φαίνεται εύκολα στο ότι όταν προσπαθούν να σου πουλήσουν συμβόλαιο κάνουν πώς δεν καταλαβαίνουν όταν ρωτάς για ρήτρα ΟΤΣ.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Σε κάποιες εταιρείες μπορεί να σου πάει την τιμή μέχρι 50% επάνω από αυτή που σου λένε

Σε ποιες ? Δεν έχω διαβάσει τόσο ακραίες μεταβολές

1 ώρα πριν, greekn1c είπε

Ενδιαφέρομαι για το smart home της Ελιν αλλά διαβάζω εδώ για την ΟΤΣ και θελω να ρωτήσω . Με αλλαγή της ΟΤΣ θα υπάρξει τόσο μεγάλη διαφορά σε χρέωση και για αυτό πολλοί προσπαθούν να αποφύγουν εταιρίες με ΟΤΣ ?

Περισσότερο είναι οτι ο καταναλωτής (εμείς) ,δεν μπορεί  να την υπολογίσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή κάποιοι λέτε "έλα μωρέ τι είναι η ΟΤΣ, σιγά ποσο θα πάει" 

εδώ είναι δύο δικά μου παραδείγματα από το 2018 που η ΟΤΣ ανέβασε τόσο την τιμή τις KWh που την έκανε πιο ακριβή από τη ΔΕΗ τότε!

οποτε προσοχή! Όχι ΟΤΣ!

image.png.f8f5706746d553d2678ddf939f0604ec.pngimage.png.34042c79e222f7b7435fed935c085b93.png

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

επειδή κάποιοι λέτε "έλα μωρέ τι είναι η ΟΤΣ, σιγά ποσο θα πάει" 

εδώ είναι δύο δικά μου παραδείγματα από το 2018 που η ΟΤΣ ανέβασε τόσο την τιμή τις KWh που την έκανε πιο ακριβή από τη ΔΕΗ τότε!

οποτε προσοχή! Όχι ΟΤΣ!

image.png.f8f5706746d553d2678ddf939f0604ec.pngimage.png.34042c79e222f7b7435fed935c085b93.png

Σε ποιον πάροχο (ακριβός είναι πάντως) και πόση έκπτωση συνέπειας έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε ποιες ? Δεν έχω διαβάσει τόσο ακραίες μεταβολές

potergia και ΗΡΩΝ σίγουρα, ενδεχομένως και άλλες που δεν έχω ψάξει. Καμπανάκι έιναι η υπερβολική χαμηλή τιμή που σου υπόσχονται, του στυλ 45% φθηνότερα από τη ΔΕΗ.
 

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, korakios said:

Σε ποιον πάροχο (ακριβός είναι πάντως) και πόση έκπτωση συνέπειας έχει?

2015-2018 Elpedison, ENERGY FAMILY SIMPLE (δεν υπάρχει πια) δεν υπήρχαν τότε εκπτώσεις συνέπειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...