Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Παντως τα  ΕΛΤΑ έτσι όπως έγινε η αγορά είναι καλή περίπτωση με οτσ στο 55-65 για όποιον ψάχνει αυτή την περίοδο.

Τα ΕΛΤΑ άσχετα με το τι γράφουν στους όρους, δεν χρεώνουν ΟΤΣ. Και δεν υπάρχει και πλάνο να χρεώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2020 στις 7:28 ΜΜ, volleyball είπε

Σε σένα μόλις έγινε η αλλαγή στο νέο πρόγραμμα, εκδόθηκε λογαριασμός, ουσιαστικά εκκαθαριστικός για να γίνει καταγραφή στις κιλοβατώρες που ξεκινάς το νέο πρόγραμμα ; 
Να βγάλουν δηλαδή τι έχεις καταναλώσει μέχρι την αλλαγή και μετά να βγουν τους επόμενους 3 μήνες έναντι λογαριασμοί και στον 4ο μήνα εκκαθαριστικός. 

Όχι φίλε μου. Ο εκκαθαριστικός θα βγει την ημερομηνία που θα έβγαινε και πριν, μέχρι τότε θα βγαίνει κάθε μήνα έναντι, μαζί φυσικά με την προβλεπόμενη έκπτωση στο πάγιο και την επιστροφή του 1.25€

Επεξ/σία από Michael39
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ξενοίκιαστο για μήνες σπίτι είχε γίνει διακοπή του ρεύματος.

Στάλθηκε ΥΔΕ στη ΔΕΔΔΗΕ και υπογράφτηκε συμβόλαιο με νέα εταιρία (ΔΕΗ -> ΖΕΝΙΘ) στο όνομα του ενοίκου. Τώρα απλώς περιμένουμε να έρθει ως δια μαγείας το φως ή πρέπει να γίνει και τίποτα άλλο (πχ να έρθει τεχνικός);

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakura22 είπε

Σε ξενοίκιαστο για μήνες σπίτι είχε γίνει διακοπή του ρεύματος.

Στάλθηκε ΥΔΕ στη ΔΕΔΔΗΕ και υπογράφτηκε συμβόλαιο με νέα εταιρία (ΔΕΗ -> ΖΕΝΙΘ) στο όνομα του ενοίκου. Τώρα απλώς περιμένουμε να έρθει ως δια μαγείας το φως ή πρέπει να γίνει και τίποτα άλλο (πχ να έρθει τεχνικός);

Καλησπερα...Ποτε στειλατε την νεα ΥΔΕ στον Δεδδηε;; Με ποιον τροπο;;  Ποσες μερες εχουν περασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakura22 είπε

Σε ξενοίκιαστο για μήνες σπίτι είχε γίνει διακοπή του ρεύματος.

Στάλθηκε ΥΔΕ στη ΔΕΔΔΗΕ και υπογράφτηκε συμβόλαιο με νέα εταιρία (ΔΕΗ -> ΖΕΝΙΘ) στο όνομα του ενοίκου. Τώρα απλώς περιμένουμε να έρθει ως δια μαγείας το φως ή πρέπει να γίνει και τίποτα άλλο (πχ να έρθει τεχνικός);

Βασικά.. πρώτα γίνεται η σύνδεση και μετά ζητείται ΥΔΕ, έτσι θυμάμαι τουλάχιστον. Έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα...Ποτε στειλατε την νεα ΥΔΕ στον Δεδδηε;; Με ποιον τροπο;;  Ποσες μερες εχουν περασει...

Μια βδομαδα με κουριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Βασικά.. πρώτα γίνεται η σύνδεση και μετά ζητείται ΥΔΕ, έτσι θυμάμαι τουλάχιστον. Έχει αλλάξει κάτι;

Ναι.. Οχι πρωτα καταθετεις την ΥΔΕ και μετα σου δινει ρευμα ο Δεδδηε.. Θα πρεπει να παρεις τηλεφωνο στον Δεδδηε της περιοχης που την εχεις καταθεσει η να στειλεις καποιο  email αν εχει παραληφθει και εχει μπει μεσα στο συστημα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχει μπει στο συστημα κανω κατι αλλο; Πχ καλω ηλεκτρολογο; Την εταιρια (ζενιθ);

Ή συνδεεται αυτοματως; (Σηκωνω διακοπτη του πινακα κι εχω ρευμα)

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakura22 είπε

Αν εχει μπει στο συστημα κανω κατι αλλο; Πχ καλω ηλεκτρολογο; Την εταιρια (ζενιθ);

Ή συνδεεται αυτοματως; (Σηκωνω διακοπτη του πινακα κι εχω ρευμα)

Έρχεται υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και συνδέει και παίρνει και την πρώτη μέτρηση. (εκτός κι αν έχει αλλάξει κι αυτό)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι θα περασει ο Δεδδηε να σου δωσει ρευμα...Περιμενεις... Δεν εχει καμια δουλεια η Ζενιθ..

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έρχεται υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και συνδέει και παίρνει και την πρώτη μέτρηση. (εκτός κι αν έχει αλλάξει κι αυτό)

Κανονικα  η ενδειξη ειναι η ιδια οταν εγινε η διακοπη... Δεν θα εχει αλλαξει..

Επεξ/σία από takoulou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sakura22 είπε

Μηπως ξερετε και ποσες μερες θελει περιπου μεχρι να ρθει;

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.

Αν εχει περασει στο συστημα του Δεδδηε 2-3 μερες... Σε ποια περιοχη εισαι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι που αγόρασα έχει δεη χωρίς νυχτερινό στο όνομα της πρώην ιδιοκτήτριας. Δε θέλω να γίνει διακοπή ρεύματος καθόλου αλλά θέλω να αλλάξω το όνομα και πάροχο αφού διάβασα αρκετές σελίδες και είδα ότι ακόμα και με τα -100ε της ΔΕΗ στο νέο πρόγραμμα πάλι συμφέρει να αλλάξω; εφόσον η ελιν έβαλε ΟΤΣ, σκέφτομαι https://weenergy.gr/prasino-revma/we-free/

ή με ΟΤΣ; https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi/ που δίνει 60€ αβ βελγοπουλο.

Η κατανάλωση μου είναι 3100kwh το χρονο δεν ξέρω αν μπορώ να το γυρίσω σε νυχτερινό. Πολύ σημαντικό να μην σταματήσει η ηλεκτροδότηση. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από nkour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nkour είπε

Στο σπίτι που αγόρασα έχει δεη χωρίς νυχτερινό στο όνομα της πρώην ιδιοκτήτριας. Δε θέλω να γίνει διακοπή ρεύματος καθόλου αλλά θέλω να αλλάξω το όνομα και πάροχο αφού διάβασα αρκετές σελίδες και είδα ότι ακόμα και με τα -100ε της ΔΕΗ στο νέο πρόγραμμα πάλι συμφέρει να αλλάξω; εφόσον η ελιν έβαλε ΟΤΣ, σκέφτομαι https://weenergy.gr/prasino-revma/we-free/

ή με ΟΤΣ; https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi/ που δίνει 60€ αβ βελγοπουλο.

Η κατανάλωση μου είναι 3100kwh το χρονο δεν ξέρω αν μπορώ να το γυρίσω σε νυχτερινό. Πολύ σημαντικό να μην σταματήσει η ηλεκτροδότηση. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ

Θα πας σε εναν παροχο και θα ζητησεις  την αλλαγη του ονοματος στο δικο σου με την  αλλαγη που εκανες με την αγορα της οικιας με ολα τα στοιχεια της αγορας σου... Δεν θα γινει καθολου η  διακοπη.. Απλα μπορει και να σου ζητηθει νεα ΥΔΕ αν  αυτη εχει ληξει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω και γω για φοιτητικό σε εναλλακτικό πάροχο και γίνεται χαμός.
Οι επιλογές είναι είτε Ηρων Φοιτητικό είτε Ελιν 24/7 και τέλος το ΦΑ φοιτητικό αλλά έχει χαμηλό διάστημα στη ρήτρα ΟΤΣ (30-40). Έχετε κάποια γνώμη εσείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...