Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, manosbr είπε

μα έχει επιλογή να διαλέξει κανείς "ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΟΡΙΑΚΗΣ ΤΙΜΗΣ"  πχ στο watt n votl και σε ΕΛΙΝ, 

σε αυτές τις περιπτώσεις κερδίζω ακριβως οσα χρήματα μου λέει (πχ. 190 Ε το έτος) ?

Επίσης η ΔΕΗ έχει βγάλει πιο οικονομικά τιμολογια με ενεργοποιηση του MyhomeEnter για 24μηνη δεσμευση.

ξέρετε αν πλεον εξακολουθουν να ειναι αρκετα πιο συμφέρουσες οι λύσεις των άλλων παρόχων?

Γιατί δεν πολλαπλασιάζεις τις κιλοβατόρες με τη χρέωση της ΔΕΗ , και μετά με τη χρέωση απο τις άλλες . Η διαφορά είναι το κέρδος σου .Απλό είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Καλησπέρα. Πήρα σήμερα τον πρώτο μου λογαριασμό από την ΕΛΙΝ με το παλιό τιμολόγιο (ευτυχώς πρόλαβα τις αλλαγές) και θέλω να ρωτήσω. Αν επιλέξω πληρωμή με πάγια εντολή, για να μου επιστραφεί η εγγύηση, ποια η διαδικασία από εκεί και πέρα; Θα χρεώνεται αυτόματα ο λογαριασμός μου κάθε μήνα και ποια χρονική στιγμή; Όταν εκδίδεται ο λογαριασμός ή λίγο πριν τη λήξη του; 

Καλησπέρα, εγώ σήμερα πήρα τον δεύτερο λογαριασμό μου (είμαι ένα μήνα χρονικά μπροστά από εσένα - με τα παλιά συμβόλαια χωρίς ΟΤΣ) και έχοντας ενεργοποιήσει την πάγια εντολή στη eurobank μου ήρθε πιστωτικός -40€ καθώς πιστώθηκε η εγγύηση πίσω. Φυσικά ήταν έναντι όπως και ο πρώτος και δεν είδα την έκπτωση συνέπειας ακόμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Γιατί δεν πολλαπλασιάζεις τις κιλοβατόρες με τη χρέωση της ΔΕΗ , και μετά με τη χρέωση απο τις άλλες . Η διαφορά είναι το κέρδος σου .Απλό είναι....

Είναι τόσο απλό;

Η ΔΕΗ έχει σταθερο 0,11/kwh , οι άλλες είναι σταθερή η τιμή που λένε ή μπορεί να αλλάζει (ΡΟΤ), επίσης οι πάροχοι οι άλλοι αναφέρουν και κάποιες άλλες χρεώσεις π.χ. μηνιαίο πάγιο κτλ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manosbr είπε

Είναι τόσο απλό;

Η ΔΕΗ έχει σταθερο 0,11/kwh , οι άλλες είναι σταθερή η τιμή που λένε ή μπορεί να αλλάζει (ΡΟΤ), επίσης οι πάροχοι οι άλλοι αναφέρουν και κάποιες άλλες χρεώσεις π.χ. μηνιαίο πάγιο κτλ  

0,11 το επαγγελματικό ?

Η κιλοβατώρα στους άλλους είναι σταθερή σε πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ , το πάγιο απλός πολλαπλασιασμός είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Οπότε θα πρέπει να έχω χρήματα στο λογαριασμό εκείνη την ημέρα. Τι συμβαίνει σε περίπτωση που δεν έχω; Υποθετικά μιλώντας.

Το σύστημα μέσα στην ημέρα προσπαθεί 3 φορές να τραβήξει χρήματα. Αν αλλάξει η μέρα τότε το ποσό του λογαριασμού θα προστεθεί στον επόμενο ο οποίος θα εξοφληθεί κανονικά στην ημερομηνία του με την πάγια. Δεν χάνεις ούτε ακυρώνεται η πάγια εντολή αν δεν έχεις χρήματα μέσα κάποιο μήνα αν αυτό ρωτάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, μιας και είμαι και εγώ στην αναζήτηση εναλλακτικού παρόχου θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εταιρία Φυσικό αέριο μιας και απο ότι είδα στο Site τους έχει την φθηνότερη τιμή e/kwa  με 0,0585. Είναι κανείς που έχει τον συγκεκριμένο πάροχο να μου πει εντυπώσεις?

Το ΟΤΣ επηρεάζει την τιμή  ε/kwa?

Έχουν όλες οι εταιρίες προγράμματα χωρίς ΟΤΣ?

Και στην τελική πόσο μπορεί να ανέβει το κόστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

Άλλαξε σε νυχτερινό και δες

elpedison electricity Home night fixed. Ζήτα όμως στο συμβόλαιο να αναφέρεται ξεκάθαρα οτι η έκπτωση θα ισχύει και τους 24 μήνες .Κέρδος πάνω απο 300Ε το χρόνο.

Αν δε θες δέσμευση ,δες

Solar Energy FIXED N

Watt&Volt W+V NOW , σου δίνει δωρεάν πάγιο (6.8Ε/μήνα) τον πρώτο χρόνο ,να ζητήσεις τους όρους συμβολαίου να δεις τι γίνεται αν φύγεις στο χρόνο ή στη διετία ,μήπως και τα χρεώσουν

Μετά από έρευνα, βρήκα την προσφορά της We Energy ποίο συμφέρουσα για εμένα. Γνωρίζεις κάτι για την συγκεκριμένη εταιρία; Διότι δεν βρίσκω σχόλια για το αν είναι αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgemp2 είπε

Μετά από έρευνα, βρήκα την προσφορά της We Energy ποίο συμφέρουσα για εμένα. Γνωρίζεις κάτι για την συγκεκριμένη εταιρία; Διότι δεν βρίσκω σχόλια για το αν είναι αξιόπιστη.

Βασικά πιστεύω κανένας δε διαβάζει προηγούμενες σελίδες ,

Η WeEnergy αξίζει αν πας για ένα χρόνο μιας και μετά καταργεί την έκπτωση , επίσης στα ψιλά γράφει οτι μπορεί να την κόψει οποιαδήποτε στιγμή

2 ώρες πριν, d3m1s είπε

Το ΟΤΣ επηρεάζει την τιμή  ε/kwa?

Έχουν όλες οι εταιρίες προγράμματα χωρίς ΟΤΣ?

Και στην τελική πόσο μπορεί να ανέβει το κόστος?

Ναι

Ναι

Άγνωστο, αν είχα μεγάλη κατανάλωση ίσως να το ρίσκαρα , περιμένω να ποστάρει κάποιος ειδικά αυτό το διάστημα που η ζήτηση μεγαλώνει.

Στη Ζενιθ πχ απο 0,06 ποτέ δε βγήκε πάνω απο 0,08 (αλλά έχει υψηλό πάγιο 4.5Ε/μήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά πιστεύω κανένας δε διαβάζει προηγούμενες σελίδες ,

Η WeEnergy αξίζει αν πας για ένα χρόνο μιας και μετά καταργεί την έκπτωση , επίσης στα ψιλά γράφει οτι μπορεί να την κόψει οποιαδήποτε στιγμή

Ναι

Ναι

Άγνωστο, αν είχα μεγάλη κατανάλωση ίσως να το ρίσκαρα , περιμένω να ποστάρει κάποιος ειδικά αυτό το διάστημα που η ζήτηση μεγαλώνει.

Στη Ζενιθ πχ απο 0,06 ποτέ δε βγήκε πάνω απο 0,08 (αλλά έχει υψηλό πάγιο 4.5Ε/μήνα)

Ε δεν είναι εύκολο να διαβαστούν όλες αυτές, έψαχνα πιο πολύ για τις καταναλώσεις και μετά δεν έψαξα για τις εταιρίες. Τεσπα.
θα πάω σε αυτήν την επιλογή, elpedison electricity Home night fixed.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τις διαφορές που βγάζουν τα site allazorevma & energy market

Βάζω για επαγγελματικό ρεύμα Γ21 με κατανάλωση 1000kw το 4μηνο και στα 2, και μου βγάζει άλλες τιμές το καθένα και άλλη υπολογίζω εγώ. 

π.χ. για τον υπολογισμό ρεύματος και μονο (απόπου προκύπτουν οι διαφορές στην ΔΕΗ για 1 έτος είναι 3   4μηνα =3000kw = 3000x 0,12269 = 368 E) βγαίνουν οι εξείς διαφορές:

1) Δικός μου υπολογισμός: 3000kw /έτος = 3000χ0,12269 = 368 ευρω

2) ELPEDISON Business 1στο site energy-market: 202 Ευρώ  (και γράφει όφελος ετήσιο  90 ευρω)

3) ELPEDISON Business 1στο site allazorevma: 236.53€ (και γράφει όφελος ετήσιο 170.75€)

Σημ. οτι η elpedison Business 1 δεν έχει πάγιο και χρέωση Kw 0.0750 (άρα εγώ το υπολογίζω το έτος κόστος 3000χ0.075 = 225 Ε)

 

Γιατι αυτές οι διαφορές . Γιατι το energy market βγάζει διαφορά μονο 90Ε το χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μπαίνει και ρήτρα ΟΤΣ κατα εκτίμηση στην ελπέδισον ,η ΔΕΗ κάνει δώρο 5Ε/μήνα μέχρι το τέλος του έτους και πρέπει τουλάχιστον στο allazoreuma να δηλώσεις το 5% της ΔΕΗ....

Εσύ καλά κάνεις και υπολογίζεις μόνος σου ,αλλά σε προγράμματα με ΟΤΣ να βάζεις ένα 10% παραπάνω τουλάχιστον..δεν έχει άλλες χωρίς ΟΤΣ σε επαγγελματικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώθηκε 1χρονος στη elin και για 7240 kwh η τιμή ήταν 0.0745 ευρώ/kwh και μαζί με τις επιπλέον χρεώσεις +ΦΠΑ  0,135 ευρω/kwh. Πρόγραμμα 365 νυχτερινό με παγιο και δέσμευση.Πιστευω ότι σε σχέση με τη ΔΕΗ κέρδισα 200 ευρώ και παραπάνω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς Ρήτρα OTC το allazorevma βγάζει μονο vatt &volt και ectricon. 

Ποια προτέινετε?

 

Γιατι βγάζει πολύ παραπάνω κέρδος τος allazorevma απο το energy-market? 

Που ειναι το λάθος κ που το σωστο άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Συμπληρώθηκε 1χρονος στη elin και για 7240 kwh η τιμή ήταν 0.0745 ευρώ/kwh και μαζί με τις επιπλέον χρεώσεις +ΦΠΑ  0,135 ευρω/kwh. Πρόγραμμα 365 νυχτερινό με παγιο και δέσμευση.Πιστευω ότι σε σχέση με τη ΔΕΗ κέρδισα 200 ευρώ και παραπάνω.

Και εγω περιπου ιδια καταναλωση με το  ιδιο προγραμμα,σιγουρα ειναι πανω απο 200€ το κερδος σε σχεση με  δεη.Δεν μου λες οταν ληξει το συμβολαιο,το δικο μου ληγει σε λιγοτερο απο χρονο,τι θα κανουμε αν δεν μας αφησουν στο ιδιο συμβολαιο??Το εχεις σκεφτει??Διοτι τα νεα προγραμματα ειναι ολιγον τι ποιο ακριβα απο το 365 νυχτερινο λογο οτσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά 

έχει κάνει κάποιος σοβαρή έρευνα για αλλαγή σε πρόγραμμα συνδυαστικό ρεύμα και αέριο να μου πεί που αξίζει κανείς να πάει?

αυτή τη στιγμή είμαι σε ΔΕΗ χωρίς συμβόλαιο με νυχτερινό ρεύμα και κατανάλωση περίπου 1200 κιλοβατώρες το τετράμηνο και στο φυσικό αέριο στη Zenith.

Κάποια πρόταση για double energy???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...