Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το όριο το επιβεβαίωσες σωστά...τον τύπο εφαρμογής της Ρήτρας τον επιβεβαίωσες; Πάω στοίχημα πως η Volton χρεώνει πολύ υψηλότερη ρήτρα και ας έχει υψηλότερο όριο 

Με 60 μέσο όρο πχ , πόσο θα έβγαινε η επιβάρυνση ?

Edit : Όντως δεν είδα το προηγούμενό σου post:

36 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Η ρητρα της volton...

Οπότε εάν υποθέσεις το 57,48 € (που είναι μέση τιμή εβδομάδας μόνο) για ΟΤΣ τότε έχουμε

Ρήτρα = ΑΠΩΛΕΙΕΣ * (ΛΠ2+ΛΠ3+ΜΜΚΘΣΣ+ΜΜΑΕ+ΟΤΣ) = 1,135*(10+57,48) = 1,135*67,48 = 76,58€-45 = 31,58€/mWh ή 0,03158€ kWh

Και έτσι απλά το 0,055€ γίνεται 0,08658€/kWh

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (i) της ΟΤΣ, (ii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («ΛΠ-2), (iii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Επικουρικών και Λοιπών Υπηρεσιών («ΛΠ-3»), (iv) της μοναδιαίας χρέωσης βάσει Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών («ΜΜΚΘΣΣ»), (v) της μοναδιαίας χρέωσης του Μεταβατικού Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας («ΜΜΑΕ») και (vi) της μοναδιαίας χρέωσης του Λογαριασμού Προσαυξήσεων Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («Λ-ΣΤ/ ΠΧΕΦΕΛ») των (i) έως και (vi) προσαυξημένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα»), υπολογιζόμενο βάσει των τιμών αναφοράς που ορίζονται στην παράγραφο 6.2, κυμαίνεται εντός των ορίων 30και 45€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα παραμένουν αμετάβλητες, ως προς τις διακυμάνσεις της ΟΤΣ. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα είναι κάτω του ορίου των 30€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 30€/ΜWhμε το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα είναι άνω του ορίου των 45€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/ ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους Λογαριασμούς Κατανάλωσης, που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη (έναντι και εκκαθαριστικούς).

Με 60 μέσο όρο πχ , πόσο θα έβγαινε η επιβάρυνση ?

δες το προηγούμενο μου post. 

To Αέριο Αττικής έχει νομίζω 30-40 με μόνη προσαύξηση τις απώλειες...οπότε στην ίδια περίπτωση θα υπολογιζόταν ως εξής:

Ρήτρα = 57,48*1,135 = 65,23€-40 = 25,23€/mWh ή 0,02523€/kWh

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτιαξα και ένα ημερήσιο, και έκανα κάποιες διορθώσεις και παρατηρήσεις

Για νυχτερινό (Edited)

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

Για κανονικό (Edited)

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

Μόνο τριφασικό και μόνο χωρίς ρήτρα ,χωρίς τη WeEnergy μιας και καταργεί την έκπτωση μετά τον πρώτο χρόνο και μάλλον θα βγάλω και την elpedison δυστυχώς γιατί όπως και η WeEnergy "διατηρεί το δικαίωμα κατάργησης της έκπτωσης οποιαδήποτε στιγμή"
Θα στείλω email στην elpedison να δω τι θα μου πουν...

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στη δεη. Παιζω  2500-2800kWh το χρονο. Εχω και νυχτερινο. Αξιζει να παω σε καποια εταιρεια? Και 50ευρω να γλυτωνω το χρονο δεν θα πω οχι!

Ειμαι στα 0,11057 με παγιο απο 0,30-0,90ευρω

Νυχτερινο 0,07897 με παγιο απο 0,20-1,30ευρω

Υπαρχει καποια εταιρεια που να μου δινει την kwh μεχρι 0,075  με σταθερα μικρο παγιο και χωρις ΟΤΣ???

Ευχαριστω εκ των προτερων..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

Έφτιαξα και ένα ημερήσιο, και έκανα κάποιες διορθώσεις και παρατηρήσεις

Για νυχτερινό

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

Για κανονικό

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

Μόνο τριφασικό και μόνο χωρίς ρήτρα ,χωρίς τη WeEnergy μιας και καταργεί την έκπτωση μετά τον πρώτο χρόνο και μάλλον θα βγάλω και την elpedison δυστυχώς γιατί όπως και η WeEnergy "διατηρεί το δικαίωμα κατάργησης της έκπτωσης οποιαδήποτε στιγμή"
Θα στείλω email στην elpedison να δω τι θα μου πουν...

Καλησπέρα,

Διορθώσεις...το add on fixed της elpedison ειναι 3.5 ευρώ συν ΦΠΑ, το πάγιο της Ελίν στο ημερήσιο είναι λάθος, το watt n volt now είναι fixed? Που το βρήκες; Επίσης το 65% των παροχών στην Ελλάδα είναι μονοφασικές 8-12kVA...

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ειμαι στη δεη. Παιζω  2500-2800kWh το χρονο. Εχω και νυχτερινο. Αξιζει να παω σε καποια εταιρεια? Και 50ευρω να γλυτωνω το χρονο δεν θα πω οχι!

Ειμαι στα 0,11057 με παγιο απο 0,30-0,90ευρω

Νυχτερινο 0,07897 με παγιο απο 0,20-1,30ευρω

Υπαρχει καποια εταιρεια που να μου δινει την kwh μεχρι 0,075  με σταθερα μικρο παγιο και χωρις ΟΤΣ???

Ευχαριστω εκ των προτερων..!

Όχι... υπάρχουν 3 επιλογές για σένα αυτήν τη στιγμή.

1. We Energy με 24ωρη στο 0.077 για ένα χρόνο σίγουρα και χωρίς πάγιο

2. Solar Energy και Ελίν με χαμηλή τιμή νύχτας στο 0.0661 και χαμηλό πάγιο (χαμηλότερο η Solar στο τριφασικό, χαμηλότερο η Ελίν στο μονοφασικό+πόντοι για το πρατήριο)

Δεν βλέπω κάτι άλλο σε αυτήν την κατανάλωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Καλησπέρα,

Διορθώσεις...το add on fixed της elpedison ειναι 3.5 ευρώ συν ΦΠΑ, το πάγιο της Ελίν στο ημερήσιο είναι λάθος, το watt n volt now είναι fixed? Που το βρήκες; Επίσης το 65% των παροχών στην Ελλάδα είναι μονοφασικές 8-12kVA...

Όχι... υπάρχουν 3 επιλογές για σένα αυτήν τη στιγμή.

1. We Energy με 24ωρη στο 0.077 για ένα χρόνο σίγουρα και χωρίς πάγιο

2. Solar Energy και Ελίν με χαμηλή τιμή νύχτας στο 0.0661 και χαμηλό πάγιο (χαμηλότερο η Solar στο τριφασικό, χαμηλότερο η Ελίν στο μονοφασικό+πόντοι για το πρατήριο)

Δεν βλέπω κάτι άλλο σε αυτήν την κατανάλωση.

Το μονο σαν μειονεκτημα βλεπω αυτο:

Η WE ENERGY διατηρεί το δικαίωμα διακοπής της προσφοράς οποιαδήποτε στιγμή!

Thanks πραγματικα γιατι παιρνω ετοιμες πληροφοριες απο εναν διαβασμενο και βγαινω απο τον κόπο να ψαχνω στα site των εταιρειων οπως και να διαβαζω σελιδες απο το θεμα!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Διορθώσεις...το add on fixed της elpedison ειναι 3.5 ευρώ συν ΦΠΑ

Καλημέρα , το ΦΠΑ προσθέτεται στο τέλος ,όπως με όλες. Μάλλον σε μπέρδεψε η τιμή γιατί περιλαμβάνει και την έκπτωση που κάνει με συνέπεια και στο πάγιο. Αν επιλέξεις το κελί δείχνει τον πολλαπλασιασμό της τιμής με έκπτωση αν παρέχεται

5 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

το πάγιο της Ελίν στο ημερήσιο είναι λάθος

Διορθώθηκε :)

5 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

το watt n volt now είναι fixed?

Μάλλον μπερδεύτηκα με το πρόγραμμα fixed που έχει και έκανα πατάτα με το άλλο. Την έσβησα μιας και η χρέωση στο fixed είναι πανάκριβη

5 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Επίσης το 65% των παροχών στην Ελλάδα είναι μονοφασικές 8-12kVA...

Ας ανεβάσει κάποιος και για 1Φ. Απλά θεωρώ οτι σε μεγάλες καταναλώσεις πιο πιθανό είναι να έχει κάποιος 3Φ.

@PLACEBO_89

Για Voltera είσαι ,εκτός αν χρειάζεσαι πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για ΔΕΔΗΕ που ίσως να τo αποφύγεις με το ΔΕΗ myhome enter για μια 2ετία

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Καλημέρα , το ΦΠΑ προσθέτεται στο τέλος ,όπως με όλες. Μάλλον σε μπέρδεψε η τιμή γιατί περιλαμβάνει και την έκπτωση που κάνει με συνέπεια και στο πάγιο. Αν επιλέξεις το κελί δείχνει τον πολλαπλασιασμό της τιμής με έκπτωση αν παρέχεται

Διορθώθηκε :)

Μάλλον μπερδεύτηκα με το πρόγραμμα fixed που έχει και έκανα πατάτα με το άλλο. Την έσβησα μιας και η χρέωση στο fixed είναι πανάκριβη

Ας ανεβάσει κάποιος και για 1Φ. Απλά θεωρώ οτι σε μεγάλες καταναλώσεις πιο πιθανό είναι να έχει κάποιος 3Φ.

@PLACEBO_89

Για Voltera είσαι ,εκτός αν χρειάζεσαι πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για ΔΕΔΗΕ που ίσως να τo αποφύγεις με το ΔΕΗ myhome enter για μια 2ετία

Σίγουρα παίρνει έκπτωση το add on της Elpedison? Δεν το ήξερα...

Πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει γενικά!

Η Elpedison πάντως σε δεσμεύει στο fixed για 2 χρόνια και γενικά είναι λίγο δυσκοιλιοι στις αλλαγές προγραμμάτων.

Ξέρω πως στην Ελίν είναι πολύ συνεργάσιμοι γενικά και βοηθούν επίσης. Έχουν κάποια μικρά τεχνικά θέματα ακόμα επειδή είναι καινούργιοι στην αγορά αλλά είναι από τις πιο τίμιες εταιρείες. 

Για την solar δεν μπορώ να πω κάτι.

Πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου @Placebo69 θα χρειαστείς μόνο αν αλλάξει ο χρήστης της παροχής ακόμα και αν εχει λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Σίγουρα παίρνει έκπτωση το add on της Elpedison? Δεν το ήξερα...

Ναι.

15 ώρες πριν, korakios είπε

Έφτιαξα και ένα ημερήσιο, και έκανα κάποιες διορθώσεις και παρατηρήσεις

Για νυχτερινό (Edited)

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

Για κανονικό (Edited)

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

Μόνο τριφασικό και μόνο χωρίς ρήτρα ,χωρίς τη WeEnergy μιας και καταργεί την έκπτωση μετά τον πρώτο χρόνο και μάλλον θα βγάλω και την elpedison δυστυχώς γιατί όπως και η WeEnergy "διατηρεί το δικαίωμα κατάργησης της έκπτωσης οποιαδήποτε στιγμή"
Θα στείλω email στην elpedison να δω τι θα μου πουν...

Με την τιμή κιλοβατώρας που έχει η elpedison , είναι νομίζω μονόδρομος για όσους έχουν νυχτερινό μετρητή.

Κατάφερα με προγραμματισμό συσκευών και γενικά αλλαγές στις συνήθειες και πήγα σταδιακά τις κιλοβατώρες μου πάνω από το 32% του ποσοστού επί των συνολικών :

6070aa53c1b7de4c65c3af893fcb91bd.png

Νομίζω ότι είναι εύκολα εφικτό το πάνω από 30% για όλους. Βασικά το κέρδος είναι πολλαπλό μιας και πέφτουν αντίστοιχα οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφού δεν μετράνε οι kwh του νυχτερινού

3ec2ad697ff112b8f3063e9dcdc231c3.png

Βασικά θα έλεγα προς όλους, πρώτα να βάλουν νυχτερινό μετρητή και μετά να κοιτάξουν για εναλλακτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

παραθέτω το παρακάτω από τους όρους της elpedison, που μόλις πριν λίγες μέρες υπέγραψα χωρίς να πολυπροσέξω:

 

Αναφορά σε κείμενο

Εφόσον το Μηνιαίο Μέγεθος Αναφοράς x παραμένει εντός του εύρους διακύμανσης Li =0,030 - Lu=0,045
€/kWh,  η  Χρέωση  Προμήθειας  που  θα  καταβάλλει  ο  Πελάτης  δεν  θα  αλλάζει.  Σε  περίπτωση  που  το  κατά  τα  ως  άνω  οριζόμενο  άθροισμα κυμαίνεται  άνωθεν  του
προαναφερθέντος εύρους, η Χρέωση Προμήθειας θα επαυξάνεται σύμφωνα με τον ακόλουθο τύπο α*(x-Li)+β. Σε περίπτωση που το κατά τα ως άνω οριζόμενο άθροισμα
κυμαίνεται κάτωθεν του προαναφερθέντος εύρους, η Χρέωση Προμήθειας θα απομειώνεται σύμφωνα με τον ακόλουθο τύπο α*(x-Lu)+β. Οι συντελεστές α και β, καθώς και τα
ως άνω Li  και Lu όρια δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή (www.elpedison.gr) και αναπροσαρμόζονται βάσει των τρεχουσών συνθηκών της αγοράς. Σήμερα, οι
συντελεστές α και β ορίζονται ως εξής: α = 1,1343, β = 5.

 

1. αν κατάλαβα καλά, η ρήτρα ενεργοποιείται σε τιμές εκτός 30-45 €/mWh;;; Διάβαζα στα σάητ για 45-55 για την elpedison...

2. κάτι δεν μου πάει καλά στους τύπους α*(x-Li)+β και α*(x-Lu)+β. Αν πχ λέει η τιμή χ ξεπεράσει το 0,045, η χρέωση θα είναι α*(χ-0,030)+β. Μου φαίνεται πιο λογικό το ανάποδο, ή δεν τα καταλαβαίνω σωστά;

3. το προγραμμά μου είναι το home νυχτερινό με χρέωση ημέρας 0,08950, νύχτας 0,06610, εκπτωση 15% στις τιμές αυτές, 0 πάγιο, 50€ δώρο στον πρώτο λογαριασμό. Με ρήτρα 30-45, μήπως να την κοπανήσω όσο προλαβαίνω; Ή να προσθέσω πάγιο 3,5€ τον μήνα και να χάσω το 50άρικο (συνολική επιβάρυνση στα 2 ετη 135€) για σταθερή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, leftermann είπε

καλημέρα,

παραθέτω το παρακάτω από τους όρους της elpedison, που μόλις πριν λίγες μέρες υπέγραψα χωρίς να πολυπροσέξω:

1. αν κατάλαβα καλά, η ρήτρα ενεργοποιείται σε τιμές εκτός 30-45 €/mWh;;; Διάβαζα στα σάητ για 45-55 για την elpedison...

2. κάτι δεν μου πάει καλά στους τύπους α*(x-Li)+β και α*(x-Lu)+β. Αν πχ λέει η τιμή χ ξεπεράσει το 0,045, η χρέωση θα είναι α*(χ-0,030)+β. Μου φαίνεται πιο λογικό το ανάποδο, ή δεν τα καταλαβαίνω σωστά;

3. το προγραμμά μου είναι το home νυχτερινό με χρέωση ημέρας 0,08950, νύχτας 0,06610, εκπτωση 15% στις τιμές αυτές, 0 πάγιο, 50€ δώρο στον πρώτο λογαριασμό. Με ρήτρα 30-45, μήπως να την κοπανήσω όσο προλαβαίνω; Ή να προσθέσω πάγιο 3,5€ τον μήνα και να χάσω το 50άρικο (συνολική επιβάρυνση στα 2 ετη 135€) για σταθερή τιμή;

Αν υποθέσεις ΟΤΣ=40,00€ (δεν το βλέπω πολύ πιθανό)

Τότε Ρήτρα = 1,1343*40+5= 51,07€ - 45 = 6,07€/mWh η ρήτρα σου

Με λίγα λόγια σε χρεώνει ρήτρα από = 45-5=40/1,1343 = 35,26€ /mWh

Σε πιστώνει ρήτρα όταν η οριακή τιμή συστήματος είναι μικρότερη του 30-5=25/1,1343 = 22,04€ (δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ)

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

Κατάφερα με προγραμματισμό συσκευών και γενικά αλλαγές στις συνήθειες και πήγα σταδιακά τις κιλοβατώρες μου πάνω από το 32% του ποσοστού επί των συνολικών :

6070aa53c1b7de4c65c3af893fcb91bd.png

Νομίζω ότι είναι εύκολα εφικτό το πάνω από 30% για όλους. Βασικά το κέρδος είναι πολλαπλό μιας και πέφτουν αντίστοιχα οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφού δεν μετράνε οι kwh του νυχτερινού

Αν και δεν το εχω υπολογισει αναλυτικα αλλα με μια πρωτη ματια το καλοκαιρι ειμαι περιπου στο 20% και τον χειμωνα χωρις να το εχω καθολου υπολογισμενο θα ειμαι αρκετα παραπανω για δουλεουμε πολυ το πλυντηριο πιατων και ρουχων 3-5 το μεσημερι.Γενικοτερα βοηθαει πολυ το 3-5 το μεσημερι.Θεωρω οτι μπορει να φτανω και 25% αλλα θα το υπολογισω τους επομενους μηνες πιο αναλυτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν και δεν το εχω υπολογισει αναλυτικα αλλα με μια πρωτη ματια το καλοκαιρι ειμαι περιπου στο 20% και τον χειμωνα χωρις να το εχω καθολου υπολογισμενο θα ειμαι αρκετα παραπανω για δουλεουμε πολυ το πλυντηριο πιατων και ρουχων 3-5 το μεσημερι.Γενικοτερα βοηθαει πολυ το 3-5 το μεσημερι.Θεωρω οτι μπορει να φτανω και 25% αλλα θα το υπολογισω τους επομενους μηνες πιο αναλυτικα.

Απλά προγραμματίζω τα πλυντήρια ρούχων, πιάτων, θερμοσίφωνες κτλ να ανάβουν όλα στις ώρες του νυχτερινού. Μάλιστα ανεβάζω με πρόγραμματάκι τα κλιματιστικά έναν βαθμό στις ώρες του νυχτερινού και τα ρίχνω πάλι στις άλλες ώρες. 

Φαντάζομαι όσοι έχουν θερμοσυσσωρευτές θα πάνε άνετα πάνω από 50% τον χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απλά προγραμματίζω τα πλυντήρια ρούχων, πιάτων, θερμοσίφωνες κτλ να ανάβουν όλα στις ώρες του νυχτερινού. Μάλιστα ανεβάζω με πρόγραμματάκι τα κλιματιστικά έναν βαθμό στις ώρες του νυχτερινού και τα ρίχνω πάλι στις άλλες ώρες. 

Φαντάζομαι όσοι έχουν θερμοσυσσωρευτές θα πάνε άνετα πάνω από 50% τον χειμώνα.

Εγω μονο πλυντηριο ρουχων και πιατων μπορω να βαλω ευκολα με το νυχτερινο και μονο τον χειμωνα που ειναι 3-5 το μεσημερι.Ολα τα υπολοιπα τα αφηνω ως εχει.

Το καλοκαιρι οτι εχω εξτρα και μου φτανει σε αυτο το 20% ειναι απο το aircondition που το βαζω τα βραδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...