Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνοντας και εγώ για εναλλακτικές εταιρείας ρεύματος ποιο πάνω αναφέρετε για Fixed! Οικιακό Νυχτερινό της Elpedison αλλά στο site τους μου βγάζει στο σύνδεσμο 404 error: Page not found..

εντωμεταξύ βλέπω και για ελιν  Fixed! Οικιακό Νυχτερινό..

έστειλα και τους 2 εταιρίες να δω τι θα μου απαντήσουν γενικά στα τιμολόγια τους για fix τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, glamor είπε

ψάχνοντας και εγώ για εναλλακτικές εταιρείας ρεύματος ποιο πάνω αναφέρετε για Fixed! Οικιακό Νυχτερινό της Elpedison αλλά στο site τους μου βγάζει στο σύνδεσμο 404 error: Page not found..

εντωμεταξύ βλέπω και για ελιν  Fixed! Οικιακό Νυχτερινό..

έστειλα και τους 2 εταιρίες να δω τι θα μου απαντήσουν γενικά στα τιμολόγια τους για fix τιμες

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/Electricity SEPT 20/EL 003_5_09-20_ElectricityHome_SEP20.pdf

Δες το Δ. ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ADD-ONΥΠΗΡΕΣΙΑΣ “FIXED”

Επίσης διάβασε προσεχτικά το Ε.3

"Η έκπτωση εμπρόθεσμης εξόφλησης 15% θα ισχύει εωσότου ο Προμηθευτής ανακοινώσει την διακοπή της συγκεκριμένης έκπτωσης."

Μόλις σκέφτηκα και το οτι ενώ αναφέρει έκπτωση στη πάγια χρέωση ως καλοπληρωτής , υπάρχει ενδεχόμενο να μην εννοεί τα 3.5Ε/μήνα ως πάγια...θέλει και αυτό διευκρίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/Electricity SEPT 20/EL 003_5_09-20_ElectricityHome_SEP20.pdf

Δες το Δ. ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ADD-ONΥΠΗΡΕΣΙΑΣ “FIXED”

Επίσης διάβασε προσεχτικά το Ε.3

"Η έκπτωση εμπρόθεσμης εξόφλησης 15% θα ισχύει εωσότου ο Προμηθευτής ανακοινώσει την διακοπή της συγκεκριμένης έκπτωσης."

Μόλις σκέφτηκα και το οτι ενώ αναφέρει έκπτωση στη πάγια χρέωση ως καλοπληρωτής , υπάρχει ενδεχόμενο να μην εννοεί τα 3.5Ε/μήνα ως πάγια...θέλει και αυτό διευκρίνηση

Η έκπτωση συνέπειας εφαρμόζεται και στο πάγιο του fixed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fixed! Οικιακό Νυχτερινό της ελιν

εχει κανεις αυτο το πρόγραμμα? εχω 4κ Kwh/ετος και ειμαι δεη Γ1Ν. Ψάχνω να βρω αν εχει κάποιο παγίδα. Δεν θελω οτς, παγια εντολή, μηνιαιο λογαριασμο, συμβολαιο. Φαινετε πως παιρνεις την τιμή έκπτωσης απλα αν εισαι συνεπής. Ειναι οντως ετσι η κάτι άλλο παιζει?

 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Fixed! Οικιακό Νυχτερινό της ελιν

εχει κανεις αυτο το πρόγραμμα? εχω 4κ Kwh/ετος και ειμαι δεη Γ1Ν. Ψάχνω να βρω αν εχει κάποιο παγίδα. Δεν θελω οτς, παγια εντολή, μηνιαιο λογαριασμο, συμβολαιο. Φαινετε πως παιρνεις την τιμή έκπτωσης απλα αν εισαι συνεπής. Ειναι οντως ετσι η κάτι άλλο παιζει?

Από την στιγμή που έχεις νυχτερινό μετρητή, θα πρέπει να πας στο ElectricityHome Night και να βάλεις το fixed.

Σε συμφέρει να βάλεις και πάγια εντολή ώστε να έχεις 15% έκπτωση στις χρεώσεις ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από την στιγμή που έχεις νυχτερινό μετρητή, θα πρέπει να πας στο ElectricityHome Night και να βάλεις το fixed.

Σε συμφέρει να βάλεις και πάγια εντολή ώστε να έχεις 15% έκπτωση στις χρεώσεις ρεύματος.

24Μηνο συμβόλαιο εχει αυτο νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

24Μηνο συμβόλαιο εχει αυτο νομίζω

Δεν έχει ακριβώς αλλά αν όντως θέλεις το fixed, πλέον έχουν βάλει σε όρο ρήτρα αποχώρησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

41 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Fixed! Οικιακό Νυχτερινό της ελιν

εχει κανεις αυτο το πρόγραμμα? εχω 4κ Kwh/ετος και ειμαι δεη Γ1Ν. Ψάχνω να βρω αν εχει κάποιο παγίδα. Δεν θελω οτς, παγια εντολή, μηνιαιο λογαριασμο, συμβολαιο. Φαινετε πως παιρνεις την τιμή έκπτωσης απλα αν εισαι συνεπής. Ειναι οντως ετσι η κάτι άλλο παιζει?

Δες και Voltera V1N ,καλύτερα σου βγαίνει απο Ελιν. Το καλό της Voltera είναι οτι δεν έχει πάγια και η έκπτωση είναι μόνο 5% που σημαίνει οτι αν τυχών βγεις εκπρόθεσμος είναι μικρή η επιβάρυνση .
Την καλύτερη απόδοση ~100Ε/χρόνο δίνει η Solar
Πάντως το μηνιαίο λογαριασμό δεν το αποφεύγεις σε καμία ,ακόμα και ΔΕΗ myhome enter

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε συμφέρει να βάλεις και πάγια εντολή ώστε να έχεις 15% έκπτωση στις χρεώσεις ρεύματος.

Η πάγια συνήθως βοηθά στο να επιστραφεί η εγγύηση. Αν πληρώνεις πριν τη λήξη πάλι ισχύουν οι εκπτώσεις (εκτός αν μου διέφυγαν ψιλά γράμματα)
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

  

Δες και Voltera V1N ,καλύτερα σου βγαίνει απο Ελιν. Το καλό της Voltera είναι οτι δεν έχει πάγια και η έκπτωση είναι μόνο 5% που σημαίνει οτι αν τυχών βγεις εκπρόθεσμος είναι μικρή η επιβάρυνση .
Την καλύτερη απόδοση ~100Ε/χρόνο δίνει η Solar
Πάντως το μηνιαίο λογαριασμό δεν το αποφεύγεις σε καμία ,ακόμα και ΔΕΗ myhome enter

Η πάγια συνήθως βοηθά στο να επιστραφεί η εγγύηση. Αν πληρώνεις πριν τη λήξη πάλι ισχύουν οι εκπτώσεις (εκτός αν μου διέφυγαν ψιλά γράμματα)
 

δεν παω μηνιαιο για κανενα λογο. νομιζα η ελιν δεν εχει μηνιαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

δεν παω μηνιαιο για κανενα λογο. νομιζα η ελιν δεν εχει μηνιαιο

Γ10.1 σ3

https://energy.elin.gr/media/yuwpf0aw/electricon-genikoi-oroi_05-11-20.pdf

Μπορεί να κάνω λάθος ,αναφέρει μηνιαίο ή δίμηνο ,ρώτησέ το

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Γ10.1 σ3

https://energy.elin.gr/media/yuwpf0aw/electricon-genikoi-oroi_05-11-20.pdf

Μπορεί να κάνω λάθος ,αναφέρει μηνιαίο ή δίμηνο ,ρώτησέ το

Νομιζω διμηνο ειναι μονο αν εχεις ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Προσπαθώ να παρακολουθήσω το θέμα αλλά είναι ήδη μεγάλο.Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια εταιρία?Είμαι στην ΔΕΗ κανονικό τιμολόγιο(Γ1Ν),ουτε νυχτερινό ούτε τίποτα.Εκκαθαριστικός 3μηνος 150ε-940kw(είμαστε 2 άτομα αλλα λείπαμε 1μιση μήνα μέσα σε αυτο το διάστημα),έναντι 2μηνο 123ε - 583kw. Ο λογαριασμός θα πληρώνετε με πάγια εντολή ανα μήνα. Ευχαρσιτώ όποιον ασχοληθεί!

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Είμαι στην ΔΕΗ κανονικό τιμολόγιο(Γ1Ν),ουτε νυχτερινό

Γ1Ν είναι νυχτερινό , μάλλον εννοείς Γ1

37 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Εκκαθαριστικός 3μηνος 150ε-940kw(είμαστε 2 άτομα αλλα λείπαμε 1μιση μήνα μέσα σε αυτο το διάστημα

Δεν έχεις άλλον εκκαθαριστικό ? (τα έναντι δε χρησιμεύουν). Γιατί αν το πας αναλογικά , αφού έλλειπες το μισό διάστημα και έκαψες 940Kw ,τότε σε 3 μήνες (σίγουρα είναι τρίμηνο και όχι τετράμηνο?) ,υποθετικά θα έκαιγες τα διπλάσια ~1900Kw

Το καλύτερο βέβαια είναι να υπολογίσεις τις κιλοβατώρες ανα έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, korakios είπε

Γ1Ν είναι νυχτερινό , μάλλον εννοείς Γ1

Δεν έχεις άλλον εκκαθαριστικό ? (τα έναντι δε χρησιμεύουν). Γιατί αν το πας αναλογικά , αφού έλλειπες το μισό διάστημα και έκαψες 940Kw ,τότε σε 3 μήνες (σίγουρα είναι τρίμηνο και όχι τετράμηνο?) ,υποθετικά θα έκαιγες τα διπλάσια ~1900Kw

Το καλύτερο βέβαια είναι να υπολογίσεις τις κιλοβατώρες ανα έτος

Γ1Ν είναι άρα έχω νυχτερινό χωρίς να το ξέρω.Δεν μπορώ να υπολογίσω όλο τον χρόνο μέχρι πριν 6 μήνες ειμασταν 4 ατομα στο σπίτι ενω τωρα ειμαστε δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...