Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Αυτά βγαίνουν απο ένα excelάκι που έχω φτιάξει που είναι χωρίς ρήτρες. Κέρδος το χρόνο για τριφασικό και χωρίς δέσμευση ,πλην 24μηνης της elpedison με δικαίωμα κατάργησης έκπτωσης.Με το καινούριο της ΔΕΗ 24μηνο είσαι στα ~78Ε/έτος με την έκπτωση

Αν δεν κανω λαθος στο excel που ειχες φτιαξει μου βγαζει διαφορετικα νουμερα σε σχεση με το allazorevma.

Δεν ξερω γιατι αλλα δεν προλαβα να το αναλυσω περισσοτερο.

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχες φτιαξει ενα για Γ1 3Φ κι αλλο ενα για Γ1Ν 3Φ ετσι δεν ειναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εκλεισα 1 ετος στον ηρων συγκρινα με ενα ετος στην δεη και απο 271€/μηνα επεσα στα 215€ καλη μειωση ειμαι ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν δεν κανω λαθος στο excel που ειχες φτιαξει μου βγαζει διαφορετικα νουμερα σε σχεση με το allazorevma.

Δεν ξερω γιατι αλλα δεν προλαβα να το αναλυσω περισσοτερο.

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχες φτιαξει ενα για Γ1 3Φ κι αλλο ενα για Γ1Ν 3Φ ετσι δεν ειναι?

Ναι , δε θυμάμαι γιατί σου έβγαζε άλλα ,μόλις το τσέκαρα και εγώ αλλά ειλικρινά ,περισσότερο εμπιστεύομαι το δικό μου .
Αν βρεις κανα λάθος πες
https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Δεν ειναι ευκολο ετσι να επιλεξεις παροχο...

Πανεύκολο

30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα πρεπει να προσεξεις πολυ... ( μπορει και  να θελεις και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου ΥΔΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ)

Χάνεις 50 στη χειρότερη  ,κερδίζεις περισσότερα

30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Γιατι μερικες φορες ταζους λαγους με πετραχηλια και στο τελος ειναι λιγο φουμαρα..

Ισχύει ,γιαυτό ποτέ δεν υπογράφεις τίποτα αν δε διαβάσεις τους όρους. Αυτονόητο είναι δε νομίζω να χρειάζεται να το λέμε...
Χαρακτηριστικές περιπτώσεις είναι οτι

-Κρύβουν Ρήτρα

-Παρουσιάζουν μηδενικά πάγια αλλά έχουν "ετήσια συνδρομή"

-Μπορούν να καταργήσουν έκπτωση ανα πάσα στιγμή

-Σου λένε δεν έχεις δέσμευση αλλά τελικά έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Βαζουν αλλες τιμες καταναλωσεις που δεν γινονται

Δε γίνεται να βάλει κάποιος κιλοβατώρες που δεν έκαψες

30 λεπτά πριν, takoulou είπε

εχω ακουσει πολλα πραγματα..

Σαν?

30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Και προπαντος τωρα που σε λιγο θα ανεβουν οι τιμες λογω ΟΤΣ... Ειναι χειμωνας με πολλες καταναλωσεις..

Ήδη απο Σεπτέμβριο έχω ΟΤΣ . Δεν είναι οτι δε συμφέρει μέχρι σήμερα. Πχ Ζενιθ έχω 0,06Ε/kw απλά ,τώρα ,με πάει στα 0,075 μέχρι και 0,08 έχω δει με πάγια και ΟΤΣ. (χαμηλή κατανάλωση έχω γενικά)
Απλά προτιμώ να έχω ξεκάθαρη εικόνα και να μην παρακολουθώ άρθρα για αλλαγή μέτρησης της ΟΤΣ, ανεβαίνει/κατεβαίνει κτλ... γιαυτό και θα φύγω

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω μια πάγια εντολή προς την ΕΛΙΝ στην Alpha bank αλλά δεν την βλέπω στο λογαριασμό μου. Κάποιος που χρησιμοποιεί την alpha να με διαφωτίσει που θα τη δω; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Ναι , δε θυμάμαι γιατί σου έβγαζε άλλα ,μόλις το τσέκαρα και εγώ αλλά ειλικρινά ,περισσότερο εμπιστεύομαι το δικό μου .
Αν βρεις κανα λάθος πες
https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

 

Δωσε μου λιγο παλι το Γ1Ν να δω αν εχεις αλλαξει κατι με αυτο που εχω.

Επισης μου βγαζει αλλα 2 προγραμματα τωρα το allazorevma χωρις ΟΤΣ.

Ειναι το Volton unique free το οποιο ειναι χωρις δεσμευση και το volton unique flat το οποιο ειναι με δεσμευση.

Παντως στο excel σε σχεαη με το αλλαζω ρευμα οι διαφορες ειναι τεραστιες.

Για παραδειγμα στο excel μου βγαζει για το elin fixed οφελος ανα ετος 155 ευρω και το allazorevma για το ιδιο προγραμμα μου βγαζει 288 ευρω.

Το ιδιο ισχυει και για τους αλλους παροχους.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Καλησπέρα. Έχω μια πάγια εντολή προς την ΕΛΙΝ στην Alpha bank αλλά δεν την βλέπω στο λογαριασμό μου. Κάποιος που χρησιμοποιεί την alpha να με διαφωτίσει που θα τη δω; Ευχαριστώ. 

Τελικά δε φαίνεται λόγω Σαββατοκύριακου. Από Δευτέρα θα εμφανιστεί κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

Nαι ακριβως το ιδιο εχω κι εγω.

Δεν ξερω γιατι υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες και δεν ξερω που ειναι το λαθος.

Σιγουρα υπαρχει κερδος αλλα ποιο ειναι το ακριβες κερδος και ποιο ειναι το σωστο δεν το γνωριζω.Να πω οτι ηταν μια μικρη διαφορα στα 5 η στα 10 ευρω να το καταλαβω αλλα οι διαφορες ειναι τεραστιες.

Απορω για ποιο λογο δεν βγαζουν μια επισημη πλατφορμα συγκρισης τιμων η οποια θα ενημερωνεται καθημερινα και να βοηθησουν τον κοσμο να επιλεξει ομορφα και γρηγορα τι τον συμφερει.

Πρεπει να ξεκαθαρισουν αμεσα το τοπιο με τις ΟΤΣ και τις οποιες κρυφες χρεωσεις και να δωσουν καθαρο τιμοκαταλογο κι ας αφησουν τον ανταγωνισμο να παιξει τον ρολο του.

Μια σωστη δουλεια σ'αυτην την σπουδαια απο ιστορια και ομορφια γαμωχωρα δεν προκειται να γινει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να προσέξω αυτά που λέει ο φίλος korakios 

Κρύβουν Ρήτρα

-Παρουσιάζουν μηδενικά πάγια αλλά έχουν "ετήσια συνδρομή"

-Μπορούν να καταργήσουν έκπτωση ανα πάσα στιγμή

-Σου λένε δεν έχεις δέσμευση αλλά τελικά έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

Από όσο μου είπαν στη volton, τα πάγια (ΕΡΤ,ΔΕΔΗΕ κ.τ.λ.) που πληρώνω στη ΔΕΗ θα τα πληρώνω και σε αυτούς.

Μήπως να βάλω νυχτερινό καλύτερα στη ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν αναφέρετε ότι έχετε κέρδος 50 η 100 πέστε και τι καταναλωση κανετε και γιατί διαστημα για να έχουμε εικόνα και μεις

που ψαχνόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κατανάλωση....περίπου 600-900kw σε κάθε λογαριασμο της ΔεΗ που έρχεται... σταθερά κάτω από 1000kw. 

 

Συμφέρει να πάω σε άλλο πάροχο;

Είδα μια διαφήμιση για Ζενιθ... μόλις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάντως πιστεύω ότι αν έχεις σχετικά υψηλή κατανάλωση συμφέρει να κάνεις την αλλαγή. Στη δική μου περίπτωση σε 8kva με μέση κατανάλωση πάνω από 1300 kwh το τετράμηνο, ήδη με κάποιους υπολογισμούς θεωρώ οτι υπάρχει οφελος 30-35€ στη χρέωση κατανάλωσης με την επιλογή εταιρείας χωρίς ΟΤΣ και χωρίς ελάχιστη παραμονή. Σε λίγους μήνες μετακομίζω σε σπίτι με διπλάσια τετραγωνικά, με αντλια θερμότητας και κατά συνέπεια θα εχω τριφασικό. Κλίνω πλέον κατά πολύ στη Volterra με τις συνθήκες που περιέγραψα παραπάνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mitsoschios είπε

Άρα να προσέξω αυτά που λέει ο φίλος korakios 

 

Κρύβουν Ρήτρα

-Παρουσιάζουν μηδενικά πάγια αλλά έχουν "ετήσια συνδρομή"

-Μπορούν να καταργήσουν έκπτωση ανα πάσα στιγμή

-Σου λένε δεν έχεις δέσμευση αλλά τελικά έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

Από όσο μου είπαν στη volton, τα πάγια (ΕΡΤ,ΔΕΔΗΕ κ.τ.λ.) που πληρώνω στη ΔΕΗ θα τα πληρώνω και σε αυτούς.

Μήπως να βάλω νυχτερινό καλύτερα στη ΔΕΗ?

Νυχτερινό βάλε , αυτά που έγραψα φαίνονται στους όρους του συμβολαίου , αν δε τους διαβάζεις και απλά στηρίζεσαι στα λόγια του πωλητή κάτσε όπως είσαι.
Του δήμου και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν αλλάζουν, καλά σου είπαν απο τη volton

15 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Μπορείτε να βάλετε στο τριφασικό νυκτερινό και το φυσικό αέριο αττικής ;

Όχι γιατί έχει ΟΤΣ (δεύτερη φορά που με ρωτάς)

 

1 ώρα πριν, tsiro39 είπε

Παιδιά πάντως πιστεύω ότι αν έχεις σχετικά υψηλή κατανάλωση συμφέρει να κάνεις την αλλαγή. Στη δική μου περίπτωση σε 8kva με μέση κατανάλωση πάνω από 1300 kwh το τετράμηνο, ήδη με κάποιους υπολογισμούς θεωρώ οτι υπάρχει οφελος 30-35€ στη χρέωση κατανάλωσης με την επιλογή εταιρείας χωρίς ΟΤΣ και χωρίς ελάχιστη παραμονή. Σε λίγους μήνες μετακομίζω σε σπίτι με διπλάσια τετραγωνικά, με αντλια θερμότητας και κατά συνέπεια θα εχω τριφασικό. Κλίνω πλέον κατά πολύ στη Volterra με τις συνθήκες που περιέγραψα παραπάνω. 

Αν βάλεις αντλία ,οπωσδήποτε νυχτερινό μιας και θα εκτοξευτεί η κατανάλωση . Αξίζει να στείλεις και στην elpedison αν γίνεται να σου εγγυηθεί (γραπτώς) οτι η έκπτωση θα ισχύει όλη τη διάρκεια συμβολαίου (δεν έχω ακούσει απο κανέναν οτι τη σταματά αλλά ποτέ δε ξέρεις)

5 ώρες πριν, PedroG είπε

Παιδιά έχω κατανάλωση....περίπου 600-900kw σε κάθε λογαριασμο της ΔεΗ που έρχεται...

Το τετράμηνο εκκαθαριστικός ? Αν ναι ,ακόμα και το ΔΕΗ myhome enter συμφέρει, Ζενιθ όχι γιατί έχει μεγάλο πάγιο

16 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Επισης μου βγαζει αλλα 2 προγραμματα τωρα το allazorevma χωρις ΟΤΣ.

Ειναι το Volton unique free το οποιο ειναι χωρις δεσμευση και το volton unique flat το οποιο ειναι με δεσμευση.

Ναι αλλά δε συμφέρουν καθόλου γιαυτό και δε τα έβαλα, και υψηλή κιλοβατώρα και υψηλό πάγιο/ετήσια συνδρομή . Μάλλον θα βγάλω και το myhome online της ΔΕΗ

16 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Παντως στο excel σε σχεαη με το αλλαζω ρευμα οι διαφορες ειναι τεραστιες.

Για παραδειγμα στο excel μου βγαζει για το elin fixed οφελος ανα ετος 155 ευρω και το allazorevma για το ιδιο προγραμμα μου βγαζει 288 ευρω.

Ώπα! Με τι κατανάλωση ?

15 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Πρεπει να ξεκαθαρισουν αμεσα το τοπιο με τις ΟΤΣ και τις οποιες κρυφες χρεωσεις και να δωσουν καθαρο τιμοκαταλογο κι ας αφησουν τον ανταγωνισμο να παιξει τον ρολο του.

Βασικά πρέπει στα προγράμματα με ΟΤΣ να αναγράφεται η τιμή ως "ελάχιστη χρέωση κιλοβατώρας" και να έχουν αστεράκι που να οδηγεί σε πίνακα με τις αναπροσαρμογές που εφαρμόστηκαν το τελευταίο έτος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, korakios είπε

Νυχτερινό βάλε , αυτά που έγραψα φαίνονται στους όρους του συμβολαίου , αν δε τους διαβάζεις και απλά στηρίζεσαι στα λόγια του πωλητή κάτσε όπως είσαι.
Του δήμου και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν αλλάζουν, καλά σου είπαν απο τη volton

Όχι γιατί έχει ΟΤΣ (δεύτερη φορά που με ρωτάς)

 

Αν βάλεις αντλία ,οπωσδήποτε νυχτερινό μιας και θα εκτοξευτεί η κατανάλωση . Αξίζει να στείλεις και στην elpedison αν γίνεται να σου εγγυηθεί (γραπτώς) οτι η έκπτωση θα ισχύει όλη τη διάρκεια συμβολαίου (δεν έχω ακούσει απο κανέναν οτι τη σταματά αλλά ποτέ δε ξέρεις)

Το τετράμηνο εκκαθαριστικός ? Αν ναι ,ακόμα και το ΔΕΗ myhome enter συμφέρει, Ζενιθ όχι γιατί έχει μεγάλο πάγιο

Ναι αλλά δε συμφέρουν καθόλου γιαυτό και δε τα έβαλα, και υψηλή κιλοβατώρα και υψηλό πάγιο/ετήσια συνδρομή . Μάλλον θα βγάλω και το myhome online της ΔΕΗ

Ώπα! Με τι κατανάλωση ?

Βασικά πρέπει στα προγράμματα με ΟΤΣ να αναγράφεται η τιμή ως "ελάχιστη χρέωση κιλοβατώρας" και να έχουν αστεράκι που να οδηγεί σε πίνακα με τις αναπροσαρμογές που εφαρμόστηκαν το τελευταίο έτος

 

Καλησπερα... Να προσεξετε τι υπογραφεται... Οι παροχοι αλλαζουν και λενε αλλα αντι αλ΄λωνν.. Μο εχει τυχει πολλες φορες... Βαζουν λαθος καταναλωσεις δεν σου λενε  για ΟΤΣ.. Και πολλα αλλα... Υπαρχουν πολλες ανακριβειες...Ισως και να τα βλεπω αυτα!!!

 

49 λεπτά πριν, korakios είπε

Νυχτερινό βάλε , αυτά που έγραψα φαίνονται στους όρους του συμβολαίου , αν δε τους διαβάζεις και απλά στηρίζεσαι στα λόγια του πωλητή κάτσε όπως είσαι.
Του δήμου και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν αλλάζουν, καλά σου είπαν απο τη volton

Όχι γιατί έχει ΟΤΣ (δεύτερη φορά που με ρωτάς)

 

Αν βάλεις αντλία ,οπωσδήποτε νυχτερινό μιας και θα εκτοξευτεί η κατανάλωση . Αξίζει να στείλεις και στην elpedison αν γίνεται να σου εγγυηθεί (γραπτώς) οτι η έκπτωση θα ισχύει όλη τη διάρκεια συμβολαίου (δεν έχω ακούσει απο κανέναν οτι τη σταματά αλλά ποτέ δε ξέρεις)

Το τετράμηνο εκκαθαριστικός ? Αν ναι ,ακόμα και το ΔΕΗ myhome enter συμφέρει, Ζενιθ όχι γιατί έχει μεγάλο πάγιο

Ναι αλλά δε συμφέρουν καθόλου γιαυτό και δε τα έβαλα, και υψηλή κιλοβατώρα και υψηλό πάγιο/ετήσια συνδρομή . Μάλλον θα βγάλω και το myhome online της ΔΕΗ

Ώπα! Με τι κατανάλωση ?

Βασικά πρέπει στα προγράμματα με ΟΤΣ να αναγράφεται η τιμή ως "ελάχιστη χρέωση κιλοβατώρας" και να έχουν αστεράκι που να οδηγεί σε πίνακα με τις αναπροσαρμογές που εφαρμόστηκαν το τελευταίο έτος

Καλησπερα.. Θα πρεπει να ξερετε τι υπογραφεται... Γιατι οι παροχοι λενε αλλα και εννοουν αλλα στο τελος..Δεν λενε για την ΟΤΣ... Οτι μπορει να χρειαστειας νεα ΥΔΕ... Μου εχει τυχει πολλες φορες αυτο... ΒΑΖΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ.. Μετα λενε δεν περασε ο Δεδδηε... Μετα λενε θα σου κανουμε διακανονισμο στον επομενο λογαριασμο... ΚΤΛ.. Τα γνωριζω και τα βλεπω αυτα!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...