Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

 

 

Ώπα! Με τι κατανάλωση ?



 

 

Οτι καναλωση και να βαλεις υπαρχει διαφορα με το allazorevma.

Τσεκαρε το και θα το δεις και συγκρινε το με το αλλαζω ρευμα.

Η καταναλωση ειναι περιπου 8000 κιλοβατωρες τον χρονο πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες, έχει κανείς Zenith Dual Power να ανεβάσει κανένα εκκαθαριστικο λογαριασμό να κάνω κάποιες συγκρίσεις που θέλω γιατί σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οτι καναλωση και να βαλεις υπαρχει διαφορα με το allazorevma.

Τσεκαρε το και θα το δεις και συγκρινε το με το αλλαζω ρευμα.

Η καταναλωση ειναι περιπου 8000 κιλοβατωρες τον χρονο πανω κατω.

Έχεις δίκαιο , έβαλα 8000Kw στο αλλάζωρεύμα και έχει μεγάλες διαφορές. Αλλά δε νομίζω οτι κάνω κάτι λάθος (οκ βρήκα οτι το πάγιο στην Ελιν έχει 1,33 αντι 1,32)
Μετά βάζω ΦΠΑ και στο σύνολο μαζί με το πάγιο. Αλλά έστω και το πάγιο να μην έχει ΦΠΑ είναι πολύ μικρό για τέτοιες αποκλίσεις 0,06

 

23 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Παιδες, έχει κανείς Zenith Dual Power να ανεβάσει κανένα εκκαθαριστικο λογαριασμό να κάνω κάποιες συγκρίσεις που θέλω γιατί σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί;

Για 42 μέρες, μου βγήκε ~0,0714 η κιλοβατώρα.
Υπόψιν οτι έχω παλιότερο power home max με αρχική 0,08 και έκπτωση 25% με 4.5/μήνα πάγιο.
Φυσικά παραμένω στο Τ2 για φυσικό αέριο που έχει ίδιες τιμές με το και καλά 30% έκπτωση στο αέριο

Screenshot_20201129_165056.png

Και μια με ρήτρα παλιότερη που μου βγήκε σχετικά φθηνά για 29 μέρες ~0,078

2.png

Υπόψιν αλλάζει η χρέωση αν υπερβείς 6.000kWh ετησίως

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

Έχεις δίκαιο , έβαλα 8000Kw στο αλλάζωρεύμα και έχει μεγάλες διαφορές. Αλλά δε νομίζω οτι κάνω κάτι λάθος (οκ βρήκα οτι το πάγιο στην Ελιν έχει 1,33 αντι 1,32)
Μετά βάζω ΦΠΑ και στο σύνολο μαζί με το πάγιο. Αλλά έστω και το πάγιο να μην έχει ΦΠΑ είναι πολύ μικρό για τέτοιες αποκλίσεις 0,06

 

Ναι οι διαφορες ειναι μεγαλες και εννοειται οσο κι αν εψαξα σημερα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το λαθος.

Συμφωνα με το excel και με προχειρους υπολογισμου φαινονται να ειναι σωστα.

Τωρα το allazorevma δεν ξερω τι υπολογισμους κανει και πως βγαινουν οι διαφορες αυτες.Πιο πολυ εμπιστοσυνη εχω στο excel παρα στο αλλαζω ρευμα γιατι ειναι κατι που μπορω να το υπολογισω και μονος μου.

Αν οι διαφορες στις κιλοβατωρες που καιω ειναι στην καλυτερη στα 155 ευρω τον χρονο χωρις να εχω υπολογισμενο το ΚΟΤ-Β που εχω τοτε δεν αξιζει να αλλαξω παροχο διοτι με το ΚΟΤ μειωνεται ακομη περισσοτερο η ψαλιδα.

Δεν ξερω αν κανω καπου λαθος και λεω μλκιες αλλα θεωρω οτι σωστα τα υπολογιζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν οι διαφορες στις κιλοβατωρες που καιω ειναι στην καλυτερη στα 155 ευρω τον χρονο χωρις να εχω υπολογισμενο το ΚΟΤ-Β που εχω τοτε δεν αξιζει να αλλαξω παροχο διοτι με το ΚΟΤ μειωνεται ακομη περισσοτερο η ψαλιδα.

Στη χειρότερη δεν πας ΔΕΗ myhome enter να τσιμπήσεις το 100αρι? Πάντως διαβάζω και η Ελιν δίνει ΚΟΤ στο fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Στη χειρότερη δεν πας ΔΕΗ myhome enter να τσιμπήσεις το 100αρι? Πάντως διαβάζω και η Ελιν δίνει ΚΟΤ στο fixed

Δεν θελω να κανω συμβολαιο για 2 χρονια.Και σε αλλη εταιρια να πηγαινα θα πηγαινα καπου χωρις δεσμευση.

Ξερω και η Ελιν δινει ΚΟΤ αλλα και παλι τις ιδιες κιλοβατωρες θα πληρωνω και στην Ελιν και στη ΔΕΗ με το ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Έχεις δίκαιο , έβαλα 8000Kw στο αλλάζωρεύμα και έχει μεγάλες διαφορές. Αλλά δε νομίζω οτι κάνω κάτι λάθος (οκ βρήκα οτι το πάγιο στην Ελιν έχει 1,33 αντι 1,32)
Μετά βάζω ΦΠΑ και στο σύνολο μαζί με το πάγιο. Αλλά έστω και το πάγιο να μην έχει ΦΠΑ είναι πολύ μικρό για τέτοιες αποκλίσεις 0,06

 

Για 42 μέρες, μου βγήκε ~0,0714 η κιλοβατώρα.
Υπόψιν οτι έχω παλιότερο power home max με αρχική 0,08 και έκπτωση 25% με 4.5/μήνα πάγιο.
Φυσικά παραμένω στο Τ2 για φυσικό αέριο που έχει ίδιες τιμές με το και καλά 30% έκπτωση στο αέριο

Screenshot_20201129_165056.png

Και μια με ρήτρα παλιότερη που μου βγήκε σχετικά φθηνά για 29 μέρες ~0,078

2.png

Υπόψιν αλλάζει η χρέωση αν υπερβείς 6.000kWh ετησίως

Εγω εχω ηδη αεριο 1 χρονο περιπου και στο ρευμα ειμαι ΔΕΗ Γ1 με ~800 KWh/τετράμηνο. Ειχα ΚΟΤ ως τωρα και φετος ξεπέρασα τα κριτήρια και σκέφτομαι αν αξιζει να αλλάξω παροχο ρευματος.

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

στο ρευμα ειμαι ΔΕΗ Γ1 με ~800 KWh/τετράμηνο. Ειχα ΚΟΤ ως τωρα και φετος ξεπέρασα τα κριτήρια και σκέφτομαι αν αξιζει να αλλάξω παροχο ρευματος.

Με τόση χαμηλή κατανάλωση για voltera είσαι ~90Ε/χρόνο. Στη ζενιθ μόνο το πάγιο είναι 55Ε/χρόνο

23 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ξερω και η Ελιν δινει ΚΟΤ αλλα και παλι τις ιδιες κιλοβατωρες θα πληρωνω και στην Ελιν και στη ΔΕΗ με το ΚΟΤ.

Η Ελιν δεν εφαρμόζει επιπλέον έκπτωση στο ΚΟΤ ? Δηλαδή πάλι πιο φθηνά θα σου βγει, τώρα το πόσο εσύ το ξέρεις και το αν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Η Ελιν δεν εφαρμόζει επιπλέον έκπτωση στο ΚΟΤ ? Δηλαδή πάλι πιο φθηνά θα σου βγει, τώρα το πόσο εσύ το ξέρεις και το αν αξίζει

Οχι σε οποιον παροχο και να πας η τιμη στο ΚΟΤ ειναι η ιδια σε ολους δεν αλλαζει κατι.

Ειτε στην ΔΕΗ εισαι ειτε στην Ελιν το ιδιο ειναι.

Διαφορα θα υπαρξει μονο αν ξεπερασεις το οριο του ΚΟΤ που εχει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια απορια .

Δικαιουμε ΚΟΤ .. γιατι να επιλεξω καποια ιδιωτικη εταιρεια που ενδεχεται να εχει παγιο και να μην μηνω στην ΔΕΗ αφου ιδεες χρεωσεις εχει το κοτ ...εχω μπερδευτη..Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι στην ΔΕΗ ένα χρόνο και έχω εικόνα ποσο ρεύμα καταναλώνω. Ειπα να μπω στην διαδικασία να δω εάν με συμφέρει να αλλάξω παροχο.

Στο σπίτι που ειμαι (εχει και νυχτερινο μετρητή) η κατανάλωση που έχω κάθε 4μηνο κυμαίνεται από 1000 έως 1050 kWh (~30% Νυχτερινή κατανάλωση).

Μπήκα στην διαδικασία να δω τι προσφέρουν οι άλλοι παροχοι, αλλά είμαι ακόμα αρκετά μπερδεμένος.

Αρχικά από σχόλια σας καταλαβα οτι εχει μεγάλη σημασία η ρητρα ΟΤΣ. Με την κατανάλωση που έχω υπάρχει περίπτωση να την ξεπεράσω?

Επίσης δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει αυτή η ρητρα. Δηλαδή βλέπω ότι ο κάθε παροχος εχει διαφορετικό κατώτατο και ανωτατο όριο.

Οποτε για να συνοψίσω. Με βάση την εμπειρία σας, με ποιον παρόχο θα έχω μεγαλύτερη έκπτωση στο ρεύμα. 

ps1 Δεν έχω πρόβλημα με την 24μηνη δέσμευση που επιβάλουν πολλοί πάροχοι

ps2. Υπάρχει καλύτερη επιλογή από αυτό το πακετο της volton?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manos256 είπε

Με την κατανάλωση που έχω υπάρχει περίπτωση να την ξεπεράσω?

Επίσης δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει αυτή η ρητρα. Δηλαδή βλέπω ότι ο κάθε παροχος εχει διαφορετικό κατώτατο και ανωτατο όριο.

Με λίγα λόγια η ρήτρα δεν εξαρτάται απο την κατανάλωσή σου αλλά απο τη χοντρική που αγόρασε η εταιρία. Αν αγοράζει ακριβά την κιλοβατώρα όταν υπάρχει ζήτηση με το κολπάκι που κάνανε σε χρεώνουν παραπάνω απο την τιμή του συμβολαίου. Το πόσο είναι άγνωστο μιας και εξαρτάται ανα μέρα και θέλει να το ψάχνεις ο ίδιος για να δεις αν έγινε λάθος.
Εγώ θα διάλεγα πάροχο χωρίς ρήτρες και ας μου βγαίνει λίγο παραπάνω.
Αν είσαι φαν της ΔΕΗ με την κατανάλωση που έχεις το myhome enter με τα 100Ε δώρο σου έρχεται το ίδιο με Voltera και Solar

Ακόμα δεν έχει ποστάρει κανένας πρόσφατο λογαριασμό να δούμε τι γίνεται με τη ρήτρα και πόσο χτυπά ο καθένας δυστυχώς


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά sos έχω νοικιάσει ένα σπίτι εδώ και μια βδομάδα και έκανα αίτηση ΔΕΗ για επανηλεκτροδοτηση από τότε από ΔΕΗ κανένα νέο στέλνω mail τίποτα τηλέφωνα τα ίδια έχω αρχίσει να τα παίρνω τρέλα άμα πάω σε πάροχο ξέρετε άμα αναλαμβάνουν αυτοι την διαδικασία πρόκειται να γίνει πιο γρήγορα; γιατί προφανώς θέλω να μπω στο σπίτι 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chris96 είπε

Παιδιά sos έχω νοικιάσει ένα σπίτι εδώ και μια βδομάδα και έκανα αίτηση ΔΕΗ για επανηλεκτροδοτηση από τότε από ΔΕΗ κανένα νέο στέλνω mail τίποτα τηλέφωνα τα ίδια έχω αρχίσει να τα παίρνω τρέλα άμα πάω σε πάροχο ξέρετε άμα αναλαμβάνουν αυτοι την διαδικασία πρόκειται να γίνει πιο γρήγορα; γιατί προφανώς θέλω να μπω στο σπίτι 

ευχαριστω 

Καλησπερα... Την επανανσυνδεση την κανει ο Δεδδηε... Σε ολες τις εταιρειες... Εκει θα ρωτησεις αν την εχουν παρει την εντολη απο την Δεη.. Στα τηλεφωνα δεν απαντουν στην Δεη  800900100..

Δεδδηε τηλεφωνα 2111900500..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...