Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έχει κουράσει το όλο θέμα. Θα πάω protergia ή nrg ή elpedison να τελειώνω. Πάνω κάτω οι τιμές σε όλους είναι ίδιες στα οικονομικά τους προγράμματα. Η θα έχουν ακριβότερη kw με χαμηλότερο πάγιο ή fixed χωρις ΟΤΣ με ακριβή KW. 
 Το θέμα είναι να πάρεις κάνα μπόνους στην αρχή, πχ φυσικό αέριο 60 ευρώ βασιλόπουλος ή nrg 50 ευρώ shell. 
Απλά καλό είναι να μην έχει διακοπή προσφοράς όποτε θέλει ο πάροχος στα μικρά γράμματα και όσο γίνεται υψηλότερη ΟΤΣ απόσο έχω καταλάβει. 

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά ρώτα μέσω email αν σίγουρα δεν έχει ΟΤΣ και να σου στείλουν τους όρους του συμβολαίου

Εχω στειλει email αλλα επειδη ειναι ΕΛΤΑ μπορει να μου απαντησουν του χρονου τετοια μερα.

27 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Έχει ΟΤΣ αλλά μεγάλη 62 ή 65 δεν θυμάμαι. Το είχα ψάξει το νυχτερινό της ΕΛΤΑ

Μα το θέμα είναι ότι δεν στέκει, βάζεις κατανάλωση, ρήτρες σταθερές χρεώσεις και εκπτώσεις και δεν βγαίνει ο αριθμός που λέει. Κάτι έχουν κάνει λάθος 

Οποτε λανθασμενα το βγαζει στο energycost.gr το προγραμμα του ΕΛΤΑ γιατι επιλεγω να μου εμφανισει στην συγκριση ολα τα προγραμματα χωρις ΟΤΣ ενω αυτο μου βγαζει προγραμμα με ΟΤΣ οπως λες.

Οποτε αφου το εχεις ψαξει οτι εχει ΟΤΣ το νυχτερινο του ΕΛΤΑ και να μου απαντησουν οποτε κι αν γινει αυτο δεν εχει νοημα να μπαινει στην συγκριση το συγκεκριμενο προγραμμα.

Οταν λες οτι δεν στεκει ο αριθμος που σου βγαζει σε ποιο λες οτι σου βγαζει λαθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εχω στειλει email αλλα επειδη ειναι ΕΛΤΑ μπορει να μου απαντησουν του χρονου τετοια μερα.

Οποτε λανθασμενα το βγαζει στο energycost.gr το προγραμμα του ΕΛΤΑ γιατι επιλεγω να μου εμφανισει στην συγκριση ολα τα προγραμματα χωρις ΟΤΣ ενω αυτο μου βγαζει προγραμμα με ΟΤΣ οπως λες.

Οποτε αφου το εχεις ψαξει οτι εχει ΟΤΣ το νυχτερινο του ΕΛΤΑ και να μου απαντησουν οποτε κι αν γινει αυτο δεν εχει νοημα να μπαινει στην συγκριση το συγκεκριμενο προγραμμα.

Οταν λες οτι δεν στεκει ο αριθμος που σου βγαζει σε ποιο λες οτι σου βγαζει λαθος?

 

Το Volterra Customer Loyalty V1N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

Από ότι βλέπω το site δεν έχει δήμο, ΕΡΤ και ΦΠΑ, οπότε να βάζετε και αυτά για να συγκρίνετε τελικό ποσό με λογαριασμό που κρατάτε στα χέρια σας

Αυτα γιατι να μπουνε σε συγκριση απο τη στιγμη που ειναι τα ιδια σε οποιον παροχο κι αν πας?

1 λεπτό πριν, Subzerog7 είπε

Το Volterra Customer Loyalty V1N

Κανεις την συγκριση με ΟΤΣ η χωρις?

30 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Με έχει κουράσει το όλο θέμα. Θα πάω protergia ή nrg ή elpedison να τελειώνω. Πάνω κάτω οι τιμές σε όλους είναι ίδιες στα οικονομικά τους προγράμματα. Η θα έχουν ακριβότερη kw με χαμηλότερο πάγιο ή fixed χωρις ΟΤΣ με ακριβή KW. 
 Το θέμα είναι να πάρεις κάνα μπόνους στην αρχή, πχ φυσικό αέριο 60 ευρώ βασιλόπουλος ή nrg 50 ευρώ shell. 
Απλά καλό είναι να μην έχει διακοπή προσφοράς όποτε θέλει ο πάροχος στα μικρά γράμματα και όσο γίνεται υψηλότερη ΟΤΣ απόσο έχω καταλάβει. 

Εγω προσωπικα με ΟΤΣ δεν θελω να μπλεξω σε καμια περιπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababapanos είπε

καλησπερα, ενας γνωστος μου προτεινε να μεταβω στην Ηρων και να φυγω απο την Δεη, σαν την πιο συμφερουσα επιλογη . μου ειπε οτι εχει πολυ πιο συμφερουσες χρεωσεις και οτι εχει προγραμμα συμβολαιου χωρις μικρα γραμματα και χωρις καθολου δεσμευση και οποτε θελω μπορω να φυγω αν δεν ειμαι ευχαριστημενος. ισχυουν τα παραπανω? θα ηθελα πολυ τα σχολεια σας.

Ευχαριστω

https://www.revmago.gr/?gclid=CjwKCAiAiML-BRAAEiwAuWVggluyctW2d16NYoLQPmDJBMtFj9qWOLY-SsTLSm-9AJNIHzgaW4hmjRoCOrEQAvD_BwE

Συμβόλαιο ΗΡΩΝ χωρίς μικρά γράμματα; Το πιο σύντομο ανέκδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, naive είπε

Συμβόλαιο ΗΡΩΝ χωρίς μικρά γράμματα; Το πιο σύντομο ανέκδοτο.

και στο σαιτ τους ετσι γραφει , διακοπη συμβολαιου χωρις καμια δεσμευση. ψεματα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ababapanos είπε

και στο σαιτ τους ετσι γραφει , διακοπη συμβολαιου χωρις καμια δεσμευση. ψεματα ειναι?

Αυτό μπορέι να ισχύει, αλλά συνήθως αυτή η εταιρεία είναι η χειρότερη στις κρυφές χρεώσεις. Σου δίνει μια χαμηλή τιμή και έχει προσαυξήσεις στα ψιλά γράμματα που μπορούν να σε πάνε 50% επάνω χωρίς να μπορείς καν να τις καταλάβεις. Πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά όλους του γενικούς όρους του συμβολαίου σου (τα "ψιλά γράμματα" δηλαδή) και όχι μόνο τους τίτλους στο site με τους οποίους κάνουν μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το εψαξα περισσοτερο για το ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ (Ν) και σε αλλα site λεει οτι εχει ΟΤΣ 55-65.

Οποτε κακως το βαζουν σε συγκριση χωρις ρητρα ΟΤΣ.

Οτι να'ναι ακομα κι εδω παλι θα πρεπει να τα ψαχνεις ολα για να δεις αν ειναι σωστο η λαθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις τελευταίες σελίδες που διαβάζω εδώ τόσο καιρό τελικά ένα κατάλαβα ότι κανείς δεν μπορεί να βγάλει ένα συμπέρασμα ποιος πάροχος είναι ο πιο συμφέρον . Όλα είναι υποκειμενικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Από τις τελευταίες σελίδες που διαβάζω εδώ τόσο καιρό τελικά ένα κατάλαβα ότι κανείς δεν μπορεί να βγάλει ένα συμπέρασμα ποιος πάροχος είναι ο πιο συμφέρον . Όλα είναι υποκειμενικά . 

Δεν υπαρχει κατι στανταρ.

Θα πρεπει ο καθενας να συγκρινει και να υπολογισει αναλογα με τις καταναλωσεις που εχει και θα κανει στο μελλον και τις κατηγοριες στις οποιες υπαγεται(π.χ. 3Φ,ΚΟΤ κλπ) τι τον συμφερει σε σχεση με τον παροχο στον οποιο ειναι σημερα.

Επισης θα πρεπει να προσεξει και να επιλεξει αν θελει να παει σε προγραμματα με ρητρες η με χρονικες δεσμευσεις.

Αν υπηρχε κατι στανταρ για ολους θα ηταν ολοι σε εναν παροχο.Δηλαδη στον πιο φθηνο.Βεβαια σημερα μπορει να ειναι ο πιο φθηνος και αυριο να ειναι ο πιο ακριβος κι αυτο συμβαινει γιατι υπαρχει ελευθερη αγορα και ολα μπορουν ν'αλλαξουν.

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κατι στανταρ ο καθενας κανει τους υπολογισμους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, HERTHAN said:

Αυτα γιατι να μπουνε σε συγκριση απο τη στιγμη που ειναι τα ιδια σε οποιον παροχο κι αν πας?

Γιατί όταν πας να συγκρίνεις κρατάς ενα λογαριασμό στα χέρια σου για να πάρεις τις kwh, εκεί σου βγάζει ΕΛΤΑ 106 "τελική" χωρίς κανέναν αστερίσκο και συ κοιτάς τον λογαριασμό στα χέρια σου να λέει 120, σκέφτεσαι σε συμφέρει να πας ΕΛΤΑ.

Έλα που όμως ο λογαριασμός που κρατάς στα χέρια σου έχει +26 ευρώ ΦΠΑ δήμο ΕΡΤ κσι στο site δεν λέει πουθενά οτι δεν τα έχει.

(το παράδειγμα είναι αληθινό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

Γιατί όταν πας να συγκρίνεις κρατάς ενα λογαριασμό στα χέρια σου για να πάρεις τις kwh, εκεί σου βγάζει ΕΛΤΑ 106 "τελική" χωρίς κανέναν αστερίσκο και συ κοιτάς τον λογαριασμό στα χέρια σου να λέει 120, σκέφτεσαι σε συμφέρει να πας ΕΛΤΑ.

Έλα που όμως ο λογαριασμός που κρατάς στα χέρια σου έχει +26 ευρώ ΦΠΑ δήμο ΕΡΤ κσι στο site δεν λέει πουθενά οτι δεν τα έχει.

(το παράδειγμα είναι αληθινό)

Το οτι υπαρχει ενα εργαλειο για συγκριση αυτο δεν σημαινει οτι τα νουμερα ειναι και απολυτα σωστα.Αν βαλουμε κατω τους δικους μας υπολογισμους μετα τους υπολογισμους απο το allazorevma και απο το energycost θα βγαλουμε τρια διαφορετικα αποτελεσματα.

Ολοι μα ολοι πρεπει να κανουν προσεκτικα τους υπολογισμους τους και να διαβαζουν τα παντα πριν υπογραψουν οποιαδηποτε συμβαση.

Καποια πραγματα ειναι στανταρ ενω καποια δεν ειναι.Γι'αυτο προσεχουμε τι διαβαζουμε και ρωταμε αν δε ξερουμε κι αναλογως προχωραμε.

Απο εκει και περα ο καθενας ειναι υπευθυνος για την υπογραφη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

Γιατί όταν πας να συγκρίνεις κρατάς ενα λογαριασμό στα χέρια σου για να πάρεις τις kwh, εκεί σου βγάζει ΕΛΤΑ 106 "τελική" χωρίς κανέναν αστερίσκο και συ κοιτάς τον λογαριασμό στα χέρια σου να λέει 120, σκέφτεσαι σε συμφέρει να πας ΕΛΤΑ.

Έλα που όμως ο λογαριασμός που κρατάς στα χέρια σου έχει +26 ευρώ ΦΠΑ δήμο ΕΡΤ κσι στο site δεν λέει πουθενά οτι δεν τα έχει.

(το παράδειγμα είναι αληθινό)

Δεν μας ενδιαφέρουν οι λοιπές χρεώσεις. Δεν αλλάζουν ανεξαρτήτως παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, liakjim said:

Δεν μας ενδιαφέρουν οι λοιπές χρεώσεις. Δεν αλλάζουν ανεξαρτήτως παρόχου.

ή θα έπρεπε να μην έχει καν τότε τις Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις ή στο info της "Τελικής Χρέωσης Ενέργειας" να το λέει. 

επίσης όταν διαλέγεις τριφασικό στην τρίτη σελίδα δεν αλλάζει την Συμφωνημένη Ισχύ Παροχής στα 25KVΑ που είναι το σωστό αλλά το αφήνει 8 της μονοφασικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος της ΔΕΗ.

Ειδα οτι τις νυχτερινες κιλωβατωρες δεν μου τις εχουν υπολογισει καθολου με το νυχτερινο αλλα τις εχουν βαλει συνολικα ολες μαζι υπολογισμενες με το ημερησιο.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...