Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Τεθηκε σε λειτουργία το εργαλείο σύγκρισης τιμών μέσω του www.energycost.gr, στο οποίο περιλαμβάνονται και τα 387 τιμολόγια (ρεύματος και φυσικού αερίου) για οικιακούς πελάτες και επιχειρήσεις που δεν ξεπερνούν τα 25 kVA σε εγκατεστημένη ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα

Τεθηκε σε λειτουργία το εργαλείο σύγκρισης τιμών μέσω του www.energycost.gr, στο οποίο περιλαμβάνονται και τα 387 τιμολόγια (ρεύματος και φυσικού αερίου) για οικιακούς πελάτες και επιχειρήσεις που δεν ξεπερνούν τα 25 kVA σε εγκατεστημένη ισχύ.

Εχει ανοιξει απο προχθες το βραδυ που ειχα ενημερωσει και γι'αυτο συζηταμε εδω και 3 σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εχει ανοιξει απο προχθες το βραδυ που ειχα ενημερωσει και γι'αυτο συζηταμε εδω και 3 σελιδες.

Οκ .. Κανένα πρόβλημα

Σήμερα το διάβασα σε άλλο site και θεώρησα καλό  ότι  έπρεπε να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους σε αυτο το νημα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο energycost.gr στην αναζήτηση με κριτήρια χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δέσμευση, σας βγάζει καθόλου πακέτο της solar energy;

Μπερδεμένα μας τα βγάζει γενικά. Η solar energy πουθενά, τα ΕΛΤΑ τα φθηνότερα, ενώ βλέπω λέτε ότι έχουν ΟΤΣ. Ό,τι να 'ναι. Πάνω που τα είχα ξεκαθαρίσει και κατέληγα στον Σούμπαση (:lol:), πάλι μπλέξαμε τα μπούτια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Στο energycost.gr στην αναζήτηση με κριτήρια χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δέσμευση, σας βγάζει καθόλου πακέτο της solar energy;

Μπερδεμένα μας τα βγάζει γενικά. Η solar energy πουθενά, τα ΕΛΤΑ τα φθηνότερα, ενώ βλέπω λέτε ότι έχουν ΟΤΣ. Ό,τι να 'ναι. Πάνω που τα είχα ξεκαθαρίσει και κατέληγα στον Σούμπαση (:lol:), πάλι μπλέξαμε τα μπούτια μας.

και εγώ για S1n fixed ήμουν. Δεν ξέρω, δύσκολη η όλη φάση με την αλλαγή παρόχου. Δεν το περίμενα.
Ξέρεις κανέναν να είναι Σούμπαση (😆) ? 
Περιμένω και mail απο Volterra για ένα πρόγραμμα να δω τα ψιλά γράμματα.

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Στο energycost.gr στην αναζήτηση με κριτήρια χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δέσμευση, σας βγάζει καθόλου πακέτο της solar energy;

Μπερδεμένα μας τα βγάζει γενικά. Η solar energy πουθενά, τα ΕΛΤΑ τα φθηνότερα, ενώ βλέπω λέτε ότι έχουν ΟΤΣ. Ό,τι να 'ναι. Πάνω που τα είχα ξεκαθαρίσει και κατέληγα στον Σούμπαση (:lol:), πάλι μπλέξαμε τα μπούτια μας.

Οχι δεν μου βγαζει την Solar.

Επειδη κι εγω το ιδιο ψαχνω μου βγαζει κατα σειρα:Ελτα,Voltera,Elin,We energy και ΟΤΕ.

5 προγραμματα συνολο και με την σειρα που εγραψα.

Δεν θελω κι εγω καμια δεσμευση ουτε ΟΤΣ.

Κοιταω για Volterra το προγραμμα Σπιτι μου V1N το οποιοι δεν εχει τιποτα ουτε δεσμευση ουτε ΟΤΣ.Εχει ιδια νυχτερινη χρεωση με την ΔΕΗ και 0,07502 στην ενεργεια ημερας με οπου ειναι τελικη τιμη με την εμπροθεσμη πληρωμη.

Περιπου 200 ευρω γλιτωνω με το προγραμμα αυτο και φευγω οποτε θελω αν βρω καλυτερα χωρις πεναλτι.

Δεν ξερω καθε ποτε ερχονται λογαριασμοι μονο οποτε θα μιλησω μαζι τους.

 

 

1 ώρα πριν, Subzerog7 είπε

και εγώ για S1n fixed ήμουν. Δεν ξέρω, δύσκολη η όλη φάση με την αλλαγή παρόχου. Δεν το περίμενα.
Ξέρεις κανέναν να είναι Σούμπαση (😆) ? 
Περιμένω και mail απο Volterra για ένα πρόγραμμα να δω τα ψιλά γράμματα.

Ποιος ειναι ο Σουμπασης ρε παιδια?

Απο ποιο προγραμμα περιμενεις mail για πληροφοριες απο την volterra?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

Εμένα μου βγάζει τη Solar πάντως

Έβαλα ημερήσιο και ΜΟ

 

Screenshot_20201210_221230.png

Θα εβαλες διαφορετικες επιλογες σε σχεση μ'εμενα γι'αυτο.

Ξερεις καθολου γιατι δεν μου εχουν υπολογισει τις βραδινες κιλοβατωρες στον λογαριασμο της ΔΕΗ και τις υπολογισαν ολες μαζι με τις ημερησιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ΟΤΣ , χωρίς δέσμευση πάλι τη βγάζει , αλλά τώρα είδα οτι δεν την έχει στο νυχτερινό 

Ίσως γιατί στο site της Solar δεν έχουν ανεβάσει πρόγραμμα και μου στείλανε pdf για τις νυχτερινές χρεώσεις μέσω mail...

Όσο για τη ΔΕΗ καλύτερα να απευθυνθείς μέσω email και τηλεφωνικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, korakios είπε

Χωρίς ΟΤΣ , χωρίς δέσμευση πάλι τη βγάζει , αλλά τώρα είδα οτι δεν την έχει στο νυχτερινό 

Ίσως γιατί στο site της Solar δεν έχουν ανεβάσει πρόγραμμα και μου στείλανε pdf για τις νυχτερινές χρεώσεις μέσω mail...

Μια χαρά έχει:
https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/oikiako-programma-s1n/

Έχει και την οικονομικότερη χρέωση ενέργειας ημέρας από οποιονδήποτε άλλο στην αγορά με 0,08055€/KWh. Και 0,0661€/KWh νυχτερινή, που πάλι είναι η φθηνότερη, απλά θα τη βρεις και σε κάποιους άλλους παρόχους την ίδια. Μιλάω πάντα για προγράμματα χωρίς ΟΤΣ και συμβόλαιο.

Άρα αν κοιτάς για μακροπρόθεσμη παραμονή και απαλείψεις κάτι προσφορές των 10€, 20€ κλπ. αρχικής έκπτωσης που κάνουν κάποιοι άλλοι πάροχοι και φαίνονται φθηνότεροι για τον πρώτο χρόνο, δεν μπορεί κανείς να βγει οικονομικότερα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το energycost δεν τη βγάζει τη φθηνότερη. Πραγματικά ενώ με τα άλλα σάιτ σύγκρισης τα είχα ξεκαθαρίσει και μου φαίνονται και λογικά, αυτά που βγάζει η σελίδα της ΡΑΕ δεν μπορώ ακόμα να τα κατανοήσω. Δεν ξέρω αν χάνω κάτι για την ώρα.

Όσο για το αν είναι νέα, άγνωστη, μικρή, είναι του Σουλούμπαση, του Μπουλούμπαση ή του Λουμούμπαση, προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει, καθώς ακριβώς γι' αυτό ψάχνω για πακέτο χωρίς δέσμευση, έτσι με το που γίνει τυχόν η παραμικρή μαλακία να μπορώ να φύγω.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Οχι δεν μου βγαζει την Solar.

Επειδη κι εγω το ιδιο ψαχνω μου βγαζει κατα σειρα:Ελτα,Voltera,Elin,We energy και ΟΤΕ.

5 προγραμματα συνολο και με την σειρα που εγραψα.

Δεν θελω κι εγω καμια δεσμευση ουτε ΟΤΣ.

Κοιταω για Volterra το προγραμμα Σπιτι μου V1N το οποιοι δεν εχει τιποτα ουτε δεσμευση ουτε ΟΤΣ.Εχει ιδια νυχτερινη χρεωση με την ΔΕΗ και 0,07502 στην ενεργεια ημερας με οπου ειναι τελικη τιμη με την εμπροθεσμη πληρωμη.

Περιπου 200 ευρω γλιτωνω με το προγραμμα αυτο και φευγω οποτε θελω αν βρω καλυτερα χωρις πεναλτι.

Δεν ξερω καθε ποτε ερχονται λογαριασμοι μονο οποτε θα μιλησω μαζι τους.

 

 

Ποιος ειναι ο Σουμπασης ρε παιδια?

Απο ποιο προγραμμα περιμενεις mail για πληροφοριες απο την volterra?

 

Δες το logo της Solar energy με προσοχή και θα καταλάβεις τι εστί Σουμπάσης (🤣).
Περιμένω από το https://www.volterra.gr/aeras-ikonomias-sto-spiti/ , σαν του ΦΑ και της Protergias είναι με ΟΤΣ κλπ, φτηνότερη KW. Δεν ξέρω πλέον ίδια μου φαίνονται όλα.
Απλά μου αρέσει το app της Volterra
 

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μια χαρά έχει:
https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/oikiako-programma-s1n/

Έχει και την οικονομικότερη χρέωση ενέργειας ημέρας από οποιονδήποτε άλλο στην αγορά με 0,08055€/KWh. Και 0,0661€/KWh νυχτερινή, που πάλι είναι η φθηνότερη, απλά θα τη βρεις και σε κάποιους άλλους παρόχους την ίδια. Μιλάω πάντα για προγράμματα χωρίς ΟΤΣ και συμβόλαιο.

Άρα αν κοιτάς για μακροπρόθεσμη παραμονή και απαλείψεις κάτι προσφορές των 10€, 20€ κλπ. αρχικής έκπτωσης που κάνουν κάποιοι άλλοι πάροχοι και φαίνονται φθηνότεροι για τον πρώτο χρόνο, δεν μπορεί κανείς να βγει οικονομικότερα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το energycost δεν τη βγάζει τη φθηνότερη. Πραγματικά ενώ με τα άλλα σάιτ σύγκρισης τα είχα ξεκαθαρίσει και μου φαίνονται και λογικά, αυτά που βγάζει η σελίδα της ΡΑΕ δεν μπορώ ακόμα να τα κατανοήσω. Δεν ξέρω αν χάνω κάτι για την ώρα.

Όσο για το αν είναι νέα, άγνωστη, μικρή, είναι του Σουλούμπαση, του Μπουλούμπαση ή του Λουμούμπαση, προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει, καθώς ακριβώς γι' αυτό ψάχνω για πακέτο χωρίς δέσμευση, έτσι με το που γίνει τυχόν η παραμικρή μαλακία να μπορώ να φύγω.

Αφου η Volterra εχει φθηνοτερη την κιλοβατωρα ημερας ρε Down.

Το εγραψα και παραπανω κοιταξε το λιγο.

Τα αλλαζει site συγκρισης δεν φαινονται λογικα ρε φιλος το ειχα πει και στον korakios σε σχεση με το excel που ειχε δωσει.

Ειδικα οι τιμες απο το allazorevma ειναι εξωπραγματικες δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση.

 

27 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Δες το logo της Solar energy με προσοχή και θα καταλάβεις τι εστί Σουμπάσης (🤣).
Περιμένω από το https://www.volterra.gr/aeras-ikonomias-sto-spiti/ , σαν του ΦΑ και της Protergias είναι με ΟΤΣ κλπ, φτηνότερη KW. Δεν ξέρω πλέον ίδια μου φαίνονται όλα.
Απλά μου αρέσει το app της Volterra
 

Εχουν ΟΤΣ αυτα σωστα?

Επισης νομιζει το φυσικο αεριο βγαινει αρκετα ακριβο σε αυτο το συνδυαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αφου η Volterra εχει φθηνοτερη την κιλοβατωρα ημερας ρε Down.

Το εγραψα και παραπανω κοιταξε το λιγο.

Τα αλλαζει site συγκρισης δεν φαινονται λογικα ρε φιλος το ειχα πει και στον korakios σε σχεση με το excel που ειχε δωσει.

Ειδικα οι τιμες απο το allazorevma ειναι εξωπραγματικες δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση.

 

Εχουν ΟΤΣ αυτα σωστα?

Επισης νομιζει το φυσικο αεριο βγαινει αρκετα ακριβο σε αυτο το συνδυαστικο.

Volterra V1N έχει ΟΤΣ σήμερα μίλαγα και εμένα αυτό με ενδιέφερε. 
Και το αέρας οικονομίας πως λέγεται έχει.

Επεξ/σία από Subzerog7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Volterra V1N έχει ΟΤΣ σήμερα μίλαγα και εμένα αυτό με ενδιέφερε. 
Και το αέρας οικονομίας πως λέγεται έχει.

Εισαι σιγουρος οτι εχει ΟΤΣ γιατι κι εμενα αυτο μ'ενδιαφερει.

Σε ολες τις συγκρισεις την βγαζει χωρις ΟΤΣ ενω εχει κανονικα?

Αν ειναι δυνατον.

Δεν μενουν μετα πολλα προγραμματα.Μενουν τρια η τεσσερα προγραμματα χωρις ΟΤΣ και χωρις δεσμευση.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

Χωρίς ΟΤΣ , χωρίς δέσμευση πάλι τη βγάζει , αλλά τώρα είδα οτι δεν την έχει στο νυχτερινό 

Ίσως γιατί στο site της Solar δεν έχουν ανεβάσει πρόγραμμα και μου στείλανε pdf για τις νυχτερινές χρεώσεις μέσω mail...

Όσο για τη ΔΕΗ καλύτερα να απευθυνθείς μέσω email και τηλεφωνικά

Οποτε και η Volterra που ειναι στο excel εχει ΟΤΣ.

Ετσι μενουν μονο η Ελιν η Solar και η WE energy. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...