Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Είναι μια εναλλακτική που εξετάζω. Αυτοί δεν έχουν χρονική δέσμευση; Τί ΟΤΣ έχει;

Ξαναπερνάω μία τους όρους της Solar Energy. Για δείτε την παράγραφο 8.3.γ. Μήπως είναι κεκαλυμμένη ΟΤΣ με όριο 0,060€/kWh;;; Γιατί κάτι τέτοιο μου κάνει όσο το κοιτάζω. Μήπως γι' αυτό και το energycost δεν τους εμφανίζει στα σχετικά πακέτα;

Οχι δεν υπαρχει δεσμευση στο Ελτα Οικια Ν και η ΟΤΣ ειναι 55-65.

Μπορεις να το δεις και στα Χρησιμα Εντυπα παρακατω και συγκεκριμενα στο 12 που λεει Οροι Συμβασης ΧΤ.

https://eltaenergeia.gr/chrisimes-plirofories/

Για την ΟΤΣ το αναγραφει συγκεκριμενα στο Αρθρο 10.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι δεν υπαρχει δεσμευση στο Ελτα Οικια Ν και η ΟΤΣ ειναι 55-65.

Μπορεις να το δεις και στα Χρησιμα Εντυπα παρακατω και συγκεκριμενα στο 12 που λεει Οροι Συμβασης ΧΤ.

https://eltaenergeia.gr/chrisimes-plirofories/

Για την ΟΤΣ το αναγραφει συγκεκριμενα στο Αρθρο 10.

https://eltaenergeia.gr/wp-content/uploads/2019/04/ΓΕΝΙΚΟΙ-ΟΡΟΙ-ΣΥΜΒΑΣΗΣ-XT.pdf

Οκ, ουσιαστικά είναι 65 το άνω όριο αν καταλαβαίνω καλά.

Απλά τώρα που διάβασα των ΕΛΤΑ, μου γίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρο (μιας και η δομή των κειμένων μοιάζει) ότι και η Solar Energy ουσιαστικά έχει ΟΤΣ (στα 60) στο πρόγραμμα S1N Fixed. Υψηλό όριο μεν, αλλά δεν ξέρω γιατί το διαφημίζει ως "άνευ ΟΤΣ". Και μάλλον γι' αυτό, ξαναλέω, η σύγκριση παρόχων από τη ΡΑΕ δεν περιλαμβάνει το πρόγραμμα στα αποτελέσματα.

Αρχίζει και μου φαίνεται πιο ελκυστικό το πρόγραμμα των ΕΛΤΑ. Βγαίνει οικονομικότερο και από το αντίστοιχο fixed της Ελίν, κατά 29€ περίπου για 1 έτος. Απλά ελπίζεις να μην εκτοξευτεί η ΟΤΣ. Έχει και μηνιαίο πάγιο μόλις 0,25€ για μονοφασικό, έναντι 0,98€.

Ξέρουμε πώς επιστρέφεται η  εγγύηση στα ΕΛΤΑ; Δεν το βρήκα. Στους άλλους συνήθως είναι το δεύτερο μήνα μετά την εφαρμογή πάγιας εντολής.

Αναφορά σε κείμενο

Για όλους τους καταναλωτές με Οικιακό πακέτο ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ απαιτείται εγγύηση 50€, η καταβολή της οποίας γίνεται με τον πρώτο λογαριασμό.

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

https://eltaenergeia.gr/wp-content/uploads/2019/04/ΓΕΝΙΚΟΙ-ΟΡΟΙ-ΣΥΜΒΑΣΗΣ-XT.pdf

Οκ, ουσιαστικά είναι 65 το άνω όριο αν καταλαβαίνω καλά.

Απλά τώρα που διάβασα των ΕΛΤΑ, μου γίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρο (μιας και η δομή των κειμένων μοιάζει) ότι και η Solar Energy ουσιαστικά έχει ΟΤΣ (στα 60) στο πρόγραμμα S1N Fixed. Υψηλό όριο μεν, αλλά δεν ξέρω γιατί το διαφημίζει ως "άνευ ΟΤΣ". Και μάλλον γι' αυτό, ξαναλέω, η σύγκριση παρόχων από τη ΡΑΕ δεν περιλαμβάνει το πρόγραμμα στα αποτελέσματα.

Αρχίζει και μου φαίνεται πιο ελκυστικό το πρόγραμμα των ΕΛΤΑ. Βγαίνει οικονομικότερο και από το αντίστοιχο fixed της Ελίν, κατά 29€ περίπου για 1 έτος. Απλά ελπίζεις να μην εκτοξευτεί η ΟΤΣ. Έχει και μηνιαίο πάγιο μόλις 0,25€ για μονοφασικό, έναντι 0,98€.

Ναι το 65 ειναι το πανω οριο και το 55 το χαμηλο.

Αυτο που καταλαβα εγω απο την Solar ετσι οπως το γραφει ειναι οτι ΔΕΝ χρεωνει ΟΤΣ αλλα ταυτοχρονα χρεωνει.Οτι να'ναι δηλαδη.

Αν ηταν να επιλεξω καποιο απο τα δυο θα επελεγα σιγουρα του Ελτα.

Λιγο που εψαξα για τα Ελτα και διαβασα ειναι οτι αργουνε να πληρωσουν την ΔΕΗ με αποτελεσμα να χανονται εκπτωσεις αλλα και να γινονται διακοπες ρευματος.Βεβαια αυτα τα αρθρα ειναι του 2018 και δεν ξερω κατα ποσο εχει ομαλοποιηθει η κατασταση απο τοτε.Λογικα δεν θα υπαρχει καποιο θεμα αλλιως θα διαβαζαμε διαφορα.

https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiosyni/151652_ereyna-gia-kathysterisi-katabolis-ekat-eyro-apo-ta-elta-sti-dei

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3290997/ti-trexei-me-ta-elta-kai-ti-dei

Επισης ενα αλλο αρθρο απο τον Μαρτιο γραφει οτι τα Ελτα φευγουν απο την προμηθεια ρευματος.

https://energypress.gr/news/feygoyn-apo-tin-promitheia-reymatos-ta-elta-diereynoyn-tin-agora-gia-polisi-tis-drastiriotitas

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι κιολας να εχω διαβασει για κανεναν που ειναι στα Ελτα,Θα βοηθουσε να μας εδινε περισσοτερες πληροφοριες και για την εξυπηρετηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως φαίνεται να υπάρχουν ημέρες που ξεπερνιέται ακόμα και το 65 ΟΤΣ.

https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/kyrioi-deiktes-dashboard/exelixi-ota-ots

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι κιολας να εχω διαβασει για κανεναν που ειναι στα Ελτα,Θα βοηθουσε να μας εδινε περισσοτερες πληροφοριες και για την εξυπηρετηση.

Α μου άρχισες τα ίδια με Σουμπάση πάλι.:lol:

Για ψυχολογική στήριξη θες να είναι και άλλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Εδώ πάντως φαίνεται να υπάρχουν ημέρες που ξεπερνιέται ακόμα και το 65 ΟΤΣ.

https://www.admie.gr/agora/statistika-agoras/kyrioi-deiktes-dashboard/exelixi-ota-ots

Α μου άρχισες τα ίδια με Σουμπάση πάλι.:lol:

Για ψυχολογική στήριξη θες να είναι και άλλοι;

Ναι ενταξει μπορει να ξεπερνει το 65 αλλα ειναι διαφορετικα να εχεις ανωτατο οριο το 65 και διαφορετικα το 45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Ναι ενταξει μπορει να ξεπερνει το 65 αλλα ειναι διαφορετικα να εχεις ανωτατο οριο το 65 και διαφορετικα το 45.

Προφανώς. Απλά τα βάζουμε όλα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Α μου άρχισες τα ίδια με Σουμπάση πάλι.:lol:

Για ψυχολογική στήριξη θες να είναι και άλλοι;

Οχι ρε........χαχαχαχαχα!!!!

Εγω δεν θελω ΟΤΣ και δεσμευση αλλα να μην ειμαι και μονος σε μια εταιρια θελω στηριξη.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Προφανώς. Απλά τα βάζουμε όλα κάτω.

Ναι ρε εννοειται.

Με 65 ΟΤΣ φυσικα κι εγω το σκεφτομαι αλλα ταυτοχρονα σκεφτομαι οτι εχουμε απο την μια την ΔΕΗ που ειναι τα βοδια μου αργα και θελουμε να παμε στον Ελτα που ειναι επισης τα βοδια μου αργα.

Εχουμε μπλεξει ελπιζω να το καταλαβαινεις.

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Τί άλλο; Και καμμια ξανθιά δίμετρη δώρο;

Που υπογραφω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Ναι ρε εννοειται.

Με 65 ΟΤΣ φυσικα κι εγω το σκεφτομαι αλλα ταυτοχρονα σκεφτομαι οτι εχουμε απο την μια την ΔΕΗ που ειναι τα βοδια μου αργα και θελουμε να παμε στον Ελτα που ειναι επισης τα βοδια μου αργα.

Εχουμε μπλεξει ελπιζω να το καταλαβαινεις.

Ρεύμα σου δίνουν. Δεν σου παρέχουν τεχνική υποστήριξη σε online υπηρεσία για να δίνεις πολύ βάση σε αυτό. Γνώμη μου.

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Που υπογραφω?

Στον κ#λ@ της! Θα έχουμε εκεί αποτυπωμένο το συμβόλαιο.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ρεύμα σου δίνουν. Δεν σου παρέχουν τεχνική υποστήριξη σε online υπηρεσία για να δίνεις πολύ βάση σε αυτό. Γνώμη μου.

Πες οτι ερχεται ενας λογαριασμος και υπαρχει καποιο λαθος.Αν ειναι να γερασω μεχρι να μιλησω μαζι τους η μεχρι να παρω χαπια για να ηρεμησω τοτε να παει να γαμ.... ι και χαμηλη τιμη και οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πες οτι ερχεται ενας λογαριασμος και υπαρχει καποιο λαθος.Αν ειναι να γερασω μεχρι να μιλησω μαζι τους η μεχρι να παρω χαπια για να ηρεμησω τοτε να παει να γαμ.... ι και χαμηλη τιμη και οτιδηποτε αλλο.

Κατ' αρχάς ας μην το θεωρούμε δεδομένο ότι θα γίνεται έτσι. Κατά δεύτερον αν δεις ότι γίνεται έτσι, τους παρατάς και πας στον επόμενο φθηνότερο. Γι' αυτό διαλέγεις πακέτο χωρίς δέσμευση. Για να μπορείς να τα δοκιμάσεις στην πράξη και να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία αν χρειαστεί. Αλλιώς δε βλέπω νόημα. Πήγαινε σε μια μεγάλη εταιρεία που σου εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και κάνε και 24μηνη δέσμευση να πάρεις οικονομικότερο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Κατ' αρχάς ας μην το θεωρούμε δεδομένο ότι θα γίνεται έτσι. Κατά δεύτερον αν δεις ότι γίνεται έτσι, τους παρατάς και πας στον επόμενο φθηνότερο. Γι' αυτό διαλέγεις πακέτο χωρίς δέσμευση. Για να μπορείς να τα δοκιμάσεις στην πράξη και να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία αν χρειαστεί. Αλλιώς δε βλέπω νόημα. Πήγαινε σε μια μεγάλη εταιρεία που σου εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και κάνε και 24μηνη δέσμευση να πάρεις οικονομικότερο πρόγραμμα.

Το οτι ειναι τα βοδια μου αργα το εχω δεδομενο.Τωρα για την εξυπηρετηση εχω τις επιφυλαξεις μου.Μπορει να ειναι και αψογη.

Στο υπολοιπο εχεις δικιο οποτε θελουμε φευγουμε αν δουμε οτι δεν ειμαστε ευχαριστημενοι καπου γιατι ειναι χωρις δεσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω λογαριασμό στην ΕΛΙΝ  με το παλιό τιμολόγιο, χωρίς ΟΤΣ. Βλέπω στον αναλυτικό λογαριασμό που μου ήρθε μια χρέωση που την ονομάζει "Ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Τι ακριβώς είναι αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Καλημέρα. Έχω λογαριασμό στην ΕΛΙΝ  με το παλιό τιμολόγιο, χωρίς ΟΤΣ. Βλέπω στον αναλυτικό λογαριασμό που μου ήρθε μια χρέωση που την ονομάζει "Ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Τι ακριβώς είναι αυτό; 

ΔΕΔΔΗΕ. Τα έχουμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...