Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

ΔΕΔΔΗΕ. Τα έχουμε όλοι.

Ναι μετά το κατάλαβα. Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο έναντι δεν αφορά κατανάλωση ενός μήνα αλλά 52 ημερών. Στην αρχή ξαφνιάστηκα από το αυξημένο πόσο σε σχέση με αυτό που περίμενα. Είναι σύνηθες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Λιγο που εψαξα για τα Ελτα και διαβασα ειναι οτι αργουνε να πληρωσουν την ΔΕΗ με αποτελεσμα να χανονται εκπτωσεις αλλα και να γινονται διακοπες ρευματος.Βεβαια αυτα τα αρθρα ειναι του 2018 και δεν ξερω κατα ποσο εχει ομαλοποιηθει η κατασταση απο τοτε.Λογικα δεν θα υπαρχει καποιο θεμα αλλιως θα διαβαζαμε διαφορα.

https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiosyni/151652_ereyna-gia-kathysterisi-katabolis-ekat-eyro-apo-ta-elta-sti-dei

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3290997/ti-trexei-me-ta-elta-kai-ti-dei

Είχε γίνει μεγάλη ιστορία τότε, αλλά δεν έχει να κάνει με την προμήθεια ρεύματος από τα ΕΛΤΑ. Τα χρήματα 💸 που κρατούσαν τα ΕΛΤΑ ήταν από πληρωμές λογαριασμών ΔΕΗ στα ταμεία τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Ναι μετά το κατάλαβα. Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο έναντι δεν αφορά κατανάλωση ενός μήνα αλλά 52 ημερών. Στην αρχή ξαφνιάστηκα από το αυξημένο πόσο σε σχέση με αυτό που περίμενα. Είναι σύνηθες; 

Αν ηταν ο πρωτος σου λογαριασμος ειναι συνηθες,επισης οταν βγαινει εκκαθαριστικος  ο εναντι που ερχεται μετα ειναι συνγθως παραπανω απο 30 μερες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα για πρωτη φορα φυσικο αεριο απο την προτεργια και δεν μου δινει δυνατοτητα να στελνω εγω τις ενδειξεις οπως κανω στο ρευμα.

Επισης ο ιδιοκτητης της μονοκοτοικιας μου λεει οτι δεν εχει κλειδακι για να εχω προσβαση στον μετρητη οπως εχω για τον μετρητη του ρευματος.

Το κουτι του μετρητη ειναι  στο δρομο αν αυτο βοηθα σε κατι.

Το ερωτημα ειναι : ειναι σωστη η διαδικασια αυτη  η κατι δεν εχω καταλαβει καλα;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Καλημέρα. Έχω λογαριασμό στην ΕΛΙΝ  με το παλιό τιμολόγιο, χωρίς ΟΤΣ. Βλέπω στον αναλυτικό λογαριασμό που μου ήρθε μια χρέωση που την ονομάζει "Ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Τι ακριβώς είναι αυτό; 

Τί ποσό;

5 ώρες πριν, liakjim είπε

ΔΕΔΔΗΕ. Τα έχουμε όλοι.

Για explain λίγο. Μιλάμε για πάγιο ή one-off χρέωση; Πώς προκύπτει; Αφορά τα κόστη συντήρησης του δικτύου;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Καλημέρα. Έχω λογαριασμό στην ΕΛΙΝ  με το παλιό τιμολόγιο, χωρίς ΟΤΣ. Βλέπω στον αναλυτικό λογαριασμό που μου ήρθε μια χρέωση που την ονομάζει "Ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Τι ακριβώς είναι αυτό; 

αν κάνεις ένα κοπο κ δεις τη δεύτερη σελίδα θα δεις τι είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. το χει σαν B κ αναλύει τι περιλαμβάνει το Β.

εμένα με προβληματίζει ότι εχω έκπτωση συνεπείας 10% ,το εχω πάγια εντολή κ παρατηρώ τώρα οτι δε την έχουν πιστώσει ποτέ

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έστειλα email στην ΡΑΕ γιατί παρατήρησα ότι υπάρχουν λάθη αρκετά στο energycost.gr

Συγκεκριμένα, συγκρινα τις χρεώσεις με διαφορετικές τιμές ΟΤΣ, τις οποίες τις εβαζα μονος μου. Διαπίστωσα ότι στην ΕΛΙΝ και στο πρόγραμμα Smart! HOME για  παράδειγμα , όταν έβαζα χαμηλές τιμές ΟΤΣ υπήρχε χρέωση με  καποιο ποσό και όταν έβαζα υψηλές τιμές, της ταξεως των 90-100 ευρω, δεν με χρεωνε καθόλου παρόλο που το συγκεκριμένο προγραμμα έχει όριο 42-52, που πάνω από αυτό επιβάλει τις χρεώσεις.

Είδα επίσης και κάποι άλλα λάθη στον τρόπο υπολογισμού στην elpedison, οπότε αφού τους πήρα τηλεφωνο, τους εστειλα με εικονες όλα αυτα που παρατηρησα. Μαλιστα η κυρια που απαντησε στο τηλέφωνο μου ζητησε να στειλω αμεσα ό,τι εχω εντοπίσει.

Aυτά επί του παρόντος.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Είχε γίνει μεγάλη ιστορία τότε, αλλά δεν έχει να κάνει με την προμήθεια ρεύματος από τα ΕΛΤΑ. Τα χρήματα 💸 που κρατούσαν τα ΕΛΤΑ ήταν από πληρωμές λογαριασμών ΔΕΗ στα ταμεία τους.

Nαι το γνωριζω ετσι ακριβως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Η αδερφή μου μετακομίζει σε νέο σπίτι 55τμ μέσα στον επόμενο μήνα. Δεν ξέρουμε ποιον παροχο να επιλέξει και τίτην συμφέρει, αφού προς το παρόν δεν γνωρίζουμε την κατανάλωσή της.

  Για θέρμανση θα χρησιμοποιεί κλιματιστικό inverter (δεν γνωρίζω ακόμα χαρακτηριστικά γιατί στο σπίτι γίνεται ανακαίνιση) και μπορεί ενας θερμοπομπός, πράγμα το οποίο μπορεί να αλλάξει, διότι η πολυκατοικία εδω και 10 μήνες έχει κάνει αίτηση για συνδεση με ΦΑ.

  Με αυτά τα λίγα δεδομένα τί προτείνεται? Δεν έχουμε ψάξει καθόλου το θέμα και δεν έχουμε ξέρουμε τι παίζει με το θέμα "ρεύμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, manzana είπε

Για θέρμανση θα χρησιμοποιεί κλιματιστικό inverter (δεν γνωρίζω ακόμα χαρακτηριστικά γιατί στο σπίτι γίνεται ανακαίνιση) και μπορεί ενας θερμοπομπός, πράγμα το οποίο μπορεί να αλλάξει, διότι η πολυκατοικία εδω και 10 μήνες έχει κάνει αίτηση για συνδεση με ΦΑ.

Τον θερμοπομπό αφήστε τον εκτός, αν σας ενδιαφέρει η οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Τί ποσό;

Για explain λίγο. Μιλάμε για πάγιο ή one-off χρέωση; Πώς προκύπτει; Αφορά τα κόστη συντήρησης του δικτύου;

Το ποσό είναι περίπου 20€. Οι χρέωση αφορά τη ΔΕΔΗΕ. Ίδια χρέωση είχα και στη ΔΕΗ όταν ήμουν. Το πρόσεξα μετά. 

2 ώρες πριν, sndev είπε

αν κάνεις ένα κοπο κ δεις τη δεύτερη σελίδα θα δεις τι είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. το χει σαν B κ αναλύει τι περιλαμβάνει το Β.

εμένα με προβληματίζει ότι εχω έκπτωση συνεπείας 10% ,το εχω πάγια εντολή κ παρατηρώ τώρα οτι δε την έχουν πιστώσει ποτέ

 

Ναι έχεις δίκιο. Το είδα μετά. Εμένα είναι ο δεύτερος λογαριασμός μου, το έχω και εγώ με πάγια και είδα κανονικά την έκπτωση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Το ποσό είναι περίπου 20€. Οι χρέωση αφορά τη ΔΕΔΗΕ. Ίδια χρέωση είχα και στη ΔΕΗ όταν ήμουν. Το πρόσεξα μετά. 

Οκ, οπότε μιλάς γι' αυτό που στο λογαριασμό της ΔΕΗ αναφέρεται ως "ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ" ,που προφανώς είναι πάγιο κόστος και αφορά τη συντήρηση του δικτύου ρευματοδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Οκ, οπότε μιλάς γι' αυτό που στο λογαριασμό της ΔΕΗ αναφέρεται ως "ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ" ,που προφανώς είναι πάγιο κόστος και αφορά τη συντήρηση του δικτύου ρευματοδότησης.

Ναι αυτό είναι. Απλά επειδή ο λογαριασμός μου ήρθε αυξημένος (εγώ περίμενα χρέωση μήνα αλλά ήταν για 52 ημέρες) τρόμαξα στην αρχή :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τον θερμοπομπό αφήστε τον εκτός, αν σας ενδιαφέρει η οικονομία.

Ναι σίγουρα την ενδιαφέρει και αυτό την συμβουλεψα κι εγώ. 

  Κάμια ιδέα για το ποια εταιρία να επιλέξει? Τί να προσέξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...