Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, stsp είπε

« Σας πήραμε για να σας πούμε ότι προσφέρουμε ρεύμα με έκπτωση 45%». Λέει η κυρία που παίρνει τον κάθε ευκολόπιστο και ανυποψίαστο καταναλωτή. Δεν του λέει ομωσ « κοιτάξτε αν αυξηθεί η κιλοβατώρα θα πληρώνετε έξτρα χρήματα» . Ειλικρινά , νομίζετε ότι ο κάθε πολίτης  θα τρέξει να διαβάσει τους όρους τους οποίους για να τους κατανοήσει θα χρειαστεί δικηγόρο;

..και λογιστή επίσης.

Αν δεν επιβληθούν απλές, ξεκάθαρες χρεώσεις, χωρίς ψιλά γράμματα και νεολογισμούς τύπου "συνδρομή", δεν υπάρχει ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα έπρεπε απλά να αναφέρουν ως ελάχιστη χρέωση την τιμή κιλοβατώρας που αναγράφουν και να είχαν μια ετήσια βάση που να έδειχνε τη συνολική χρέωση ανα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Θα έπρεπε απλά να αναφέρουν ως ελάχιστη χρέωση την τιμή κιλοβατώρας που αναγράφουν και να είχαν μια ετήσια βάση που να έδειχνε τη συνολική χρέωση ανα μήνα.

Eτσι ακριβως επρεπε να ειναι να ειναι ουτε ΟΤΣ ουτε κρυφες χρεωσεις.

Να σου πει ξεκαθαρα οτι στην ΔΕΗ πληρωνεις 0,11 την κιλοβατωρα με 5 ευρω παγιο κι αν ερθεις σ'εμενα σου δινω 0,10 την κιλοβατωρα με μηδενικο παγιο.

Ουτε υπολογισμοι ουτε να ψαχνουμε ουτε μαλακιες.

Ας ειναι και 40 και 60 και 80 ευρω το κερδος τον χρονο και τελος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Eτσι ακριβως επρεπε να ειναι να ειναι ουτε ΟΤΣ ουτε κρυφες χρεωσεις.

Να σου πει ξεκαθαρα οτι στην ΔΕΗ πληρωνεις 0,11 την κιλοβατωρα με 5 ευρω παγιο κι αν ερθεις σ'εμενα σου δινω 0,10 την κιλοβατωρα με μηδενικο παγιο.

Ουτε υπολογισμοι ουτε να ψαχνουμε ουτε μαλακιες.

Ας ειναι και 40 και 60 και 80 ευρω το κερδος τον χρονο και τελος.

Υπάρχουν όμως 2-3 εταιρείες που προσφέρουν τέτοια προγράμματα (ΕΛΙΝ, SOLAR, WE)...σωστά; Ε οι περισσότεροι από ότι βλέπω τα μεταβλητά ζαχαρώνουν με ρήτρες, δωροεπιταγές, ακουστικά, τεσλα, σουπερ μάρκετ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Υπάρχουν όμως 2-3 εταιρείες που προσφέρουν τέτοια προγράμματα (ΕΛΙΝ, SOLAR, WE)...σωστά; Ε οι περισσότεροι από ότι βλέπω τα μεταβλητά ζαχαρώνουν με ρήτρες, δωροεπιταγές, ακουστικά, τεσλα, σουπερ μάρκετ...

Nαι ετσι ακριβως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, korakios είπε

Υπάρχει και Ζενιθ , Ηρων , nrg και ίσως (σε αναμονή) η volterra

Ζενίθ ετήσια συνδρομή = 59€

ΗΡΩΝ ετήσιο πάγιο = 82,80€

NRG add on fixed = 48€ ετησίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

Υπάρχει και Ζενιθ , Ηρων , nrg και ίσως (σε αναμονή) η volterra

 

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Ζενίθ ετήσια συνδρομή = 59€

ΗΡΩΝ ετήσιο πάγιο = 82,80€

NRG add on fixed = 48€ ετησίως

Στο προγραμμα της NRG που αναφερει Εγγύηση: Διάστημα δύο διαδοχικών λογαριασμών (περίοδος 2 μηνών).

Τι εννοει ο ποιητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Ζενίθ ετήσια συνδρομή = 59€

ΗΡΩΝ ετήσιο πάγιο = 82,80€

NRG add on fixed = 48€ ετησίως

Η NRG είναι +4Ε επιπλέον του παγίου ,64Ε βγαίνει.

Και πάλι πιο φθηνά είναι απο το παλιό ΔΕΗ (όχι όμως του myhome enter με τα 100Ε δώρο) , με σταθερή τιμη (1250kw/τετράμηνο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

Η NRG είναι +4Ε επιπλέον του παγίου ,64Ε βγαίνει.

Και πάλι πιο φθηνά είναι απο το παλιό ΔΕΗ (όχι όμως του myhome enter με τα 100Ε δώρο) , με σταθερή τιμη (1250kw/τετράμηνο).

 

1Φ με ημέρα μόνο:

ΔΕΗ 4 μήνες

Πάγιο = 1,69€

Κατανάλωση = 1250*0,11058=138,22€

Σύνολο χωρίς έκπτωση = 139,92€

Σύνολο με έκπτωση = 132,92€

NRG 4 μήνες

Πάγιο = 1,69+16 = 17,69

Κατανάλωση = 1250*0,098= 122,50

Σύνολο Χωρίς έκπτωση = 140,19€

Σύνολο με έκπτωση = 121,82€

ΕΛΙΝ 4 μήνες

Πάγιο = 1,69€

Κατανάλωση = 1250*0,095= 118,75€

Σύνολο Χωρίς έκπτωση = 120,44€

Σύνολο με έκπτωση = 108,56€

Με Ελίν όμως για παράδειγμα πληρώνω λιγότερο από ότι με την NRG ακόμα και αν είμαι ασυνεπής...

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

1Φ με ημέρα μόνο:

ΔΕΗ 4 μήνες

Πάγιο = 1,69€

Κατανάλωση = 1250*0,11058=138,22€

Σύνολο χωρίς έκπτωση = 139,92€

Σύνολο με έκπτωση = 132,92€

NRG 4 μήνες

Πάγιο = 1,69+16 = 17,69

Κατανάλωση = 1250*0,098= 122,50

Σύνολο Χωρίς έκπτωση = 140,19€

Σύνολο με έκπτωση = 121,82€

ΕΛΙΝ 4 μήνες

 

Πάγιο = 1,69€

Κατανάλωση = 1250*0,095= 118,75€

Σύνολο Χωρίς έκπτωση = 120,44€

Σύνολο με έκπτωση = 108,56€

Με Ελίν όμως για παράδειγμα πληρώνω λιγότερο από ότι με την NRG ακόμα και αν είμαι ασυνεπής...

Δεν αντιλέγω, απλά συμπλήρωσα πριν οτι υπάρχουν και άλλες εταιρίες με σταθερή τιμή χωρίς ΟΤΣ και οτι συμφέρουν σε σχέση με το Γ1 της ΔΕΗ.
Υπάρχει και η we energy και elpedison και στην περίπτωση που καταργήσουν την έκπτωση . Ξέχασα και τη Solar !
Δηλαδή προς το παρών υπάρχουν 7-8 πάροχοι με πρόγραμμα σταθερής τιμής για όποιον δε θέλει να ασχοληθεί με ΟΤΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

εχω Watt & Volt Home Energy Economy

και σε μια πρόσφατη αναζήτηση, το γνωστο αλλάζω ρευμα, μου υπολογίζει 100 ευρώ λιγότερα τον χρόνο αν πάω στο Φυσικό Αέριο

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi/?product-category=household&product-commodity=electric-power

Το έχει δει κανεις; Λένε "Maximum Έκπτωση Συνέπειας 45%!", με τρομάζει λίγο το μέγιστη + οτι έχει ΟΤΣ , κάτι που τώρα δεν το έχω. Είναι κάποιος που έχει ψάξει τους όρους της μετάβασης;

 

Update: Ακυρη η διαφορά, μου υπολογίζει τα 60ευρω δωροεπιταγές + 20 απο το allazorevma

Επεξ/σία από SilentVoice
Ακυρη η διαφορά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Δεν αντιλέγω, απλά συμπλήρωσα πριν οτι υπάρχουν και άλλες εταιρίες με σταθερή τιμή χωρίς ΟΤΣ και οτι συμφέρουν σε σχέση με το Γ1 της ΔΕΗ.
Υπάρχει και η we energy και elpedison και στην περίπτωση που καταργήσουν την έκπτωση . Ξέχασα και τη Solar !
Δηλαδή προς το παρών υπάρχουν 7-8 πάροχοι με πρόγραμμα σταθερής τιμής για όποιον δε θέλει να ασχοληθεί με ΟΤΣ.

Κανονικά η ΡΑΕ υποχρεώνει τους προμηθευτές να έχουν τουλάχιστον ένα σταθερό πρόγραμμα για οικιακούς και επαγγελματικούς πελάτες μέχρι 25KVA (μικροί πελάτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Καλησπέρα,

εχω Watt & Volt Home Energy Economy

και σε μια πρόσφατη αναζήτηση, το γνωστο αλλάζω ρευμα, μου υπολογίζει 100 ευρώ λιγότερα τον χρόνο αν πάω στο Φυσικό Αέριο

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi/?product-category=household&product-commodity=electric-power

Το έχει δει κανεις; Λένε "Maximum Έκπτωση Συνέπειας 45%!", με τρομάζει λίγο το μέγιστη + οτι έχει ΟΤΣ , κάτι που τώρα δεν το έχω. Είναι κάποιος που έχει ψάξει τους όρους της μετάβασης;

Κοίτα με βάση το post

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58350212

και όριο ΟΤΣ 40 του Maxi

Βγαίνει ΟΤΣ 0,0233 δηλαδή 0,08215 η κιλοβατώρα με την ΟΤΣ, απο τη διαφημιζόμενη 0,05885....


Επίσης δε μου άρεσε οτι εξαφάνισαν την ΟΤΣ απο τους όρους ενώ υπήρχε αναφορά σε παλιότερο τιμοκατάλογο
https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2020/07/HR_MainPricelist_ExtraServices_v4_2.pdf

ενώ τώρα έχουν

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2020/12/HR_MainPricelist_ExtraServices_v4_3.pdf

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Κοίτα με βάση το post

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58350212

και όριο ΟΤΣ 40 του Maxi

Βγαίνει ΟΤΣ 0,0233 δηλαδή 0,08215 η κιλοβατώρα με την ΟΤΣ, απο τη διαφημιζόμενη 0,05885....


Επίσης δε μου άρεσε οτι εξαφάνισαν την ΟΤΣ απο τους όρους ενώ υπήρχε αναφορά σε παλιότερο τιμοκατάλογο
https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2020/07/HR_MainPricelist_ExtraServices_v4_2.pdf

ενώ τώρα έχουν

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2020/12/HR_MainPricelist_ExtraServices_v4_3.pdf

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αρα το πιθανότερο για να δεις την τιμή αυτήν  0,05885, είναι να μένεις σε καλύβα με μια λάμπα led. 

Θα κάτσω στα αβγά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...