Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αρα το πιθανότερο για να δεις την τιμή αυτήν  0,05885, είναι να μένεις σε καλύβα με μια λάμπα led. 

Θα κάτσω στα αβγά μου.

Δεν έχει σχέσει με το πόσο καις αλλά με το πόση ζήτηση ρεύματος υπάρχει στην Ελλάδα και κατα επέκταση πόσο αγοράζει τη κιλοβατώρα ο προμηθευτής σου.
Εσένα έχει σταθερή χρέωση ,χωρίς ρήτρα ? και πόσο?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Υπάρχουν όμως 2-3 εταιρείες που προσφέρουν τέτοια προγράμματα (ΕΛΙΝ, SOLAR, WE)...σωστά; Ε οι περισσότεροι από ότι βλέπω τα μεταβλητά ζαχαρώνουν με ρήτρες, δωροεπιταγές, ακουστικά, τεσλα, σουπερ μάρκετ...

 

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Nαι ετσι ακριβως ειναι.

  Ναι, αλλά εσύ δεν πας.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αρα το πιθανότερο για να δεις την τιμή αυτήν  0,05885, είναι να μένεις σε καλύβα με μια λάμπα led. 

Θα κάτσω στα αβγά μου.

Θες να στείλεις έναν εκκαθαριστικό της Watt να δεις ότι πληρώνεις ρήτρα ΟΤΣ? Βασικά δες το μόνος σου...τσέκαρε όλους τους παλιούς εκκαθαριστικούς σου, στις συμπληρωματικές χρεώσεις και βρες την Ρήτρα Κόστους Προμήθειας (μπορεί να βρεις και ρήτρα CO2)...διαίρεσε το ποσό με τις kWh που κατανάλωσες και πες μας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MasterBlaster υπάρχει και πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ ,ακριβό

https://www.watt-volt.gr/electricity/home-products/home-fixed/

αλλά μάλλον έχει παλιότερο

https://www.watt-volt.gr/en/electricity/home-energy-economy-eng/

το οποίο αν έχει ΟΤΣ παίζει να βγαίνει παραπάνω και απο ΔΕΗ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Θες να στείλεις έναν εκκαθαριστικό της Watt να δεις ότι πληρώνεις ρήτρα ΟΤΣ? Βασικά δες το μόνος σου...τσέκαρε όλους τους παλιούς εκκαθαριστικούς σου, στις συμπληρωματικές χρεώσεις και βρες την Ρήτρα Κόστους Προμήθειας (μπορεί να βρεις και ρήτρα CO2)...διαίρεσε το ποσό με τις kWh που κατανάλωσες και πες μας...

Στο συμβόλαιο δεν έχω ΟΤΣ, είμαι εκει απο τον Μάρτιο και η τιμή που είχα συμφωνήσει τότε ήταν x0,076000€/kWh

Εννοείς οτι το τέλος "Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων" , είναι το αντίστοιχο ΟΤΣ της Watt?

Ο συγκεκριμένος εκκαθαριστικός είναι απο τον Ιούνιο.

Capture.PNG

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Στο συμβόλαιο δεν έχω ΟΤΣ, είμαι εκει απο τον Μάρτιο και η τιμή που είχα συμφωνήσει τότε ήταν x0,076000€/kWh

Εννοείς οτι το τέλος "Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων" , είναι το αντίστοιχο ΟΤΣ της Watt?

Ο συγκεκριμένος εκκαθαριστικός είναι απο τον Ιούνιο.

Capture.PNG

Στις Συμπληρωματικές Χρεώσεις, όχι τις ρυθμιζόμενες. Και σίγουρα πληρώνεις ΟΤΣ...μέχρι πρόσφατα η Watt δεν είχε fixed πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Στις Συμπληρωματικές Χρεώσεις, όχι τις ρυθμιζόμενες. Και σίγουρα πληρώνεις ΟΤΣ...μέχρι πρόσφατα η Watt δεν είχε fixed πρόγραμμα. 

Μπα, όχι, έκτός και αν αναγνωρίζεις εσυ κάτι απο αυτά.

Η αλήθεια ήταν για να μπω σε αυτό το πρόγραμμα ηταν δύσκολο και ταλαιπωρήθηκα αρκετά, καθώς αρχικά με είχαν βάλει στο πρόγραμμά και να πληρώνω ετησια συνδρομή 60 ευρώ , ύστερα τους κυνηγησα και μετα απο αρκετά email και επικοινωνίες, βρήκα το δίκιο μου και με έβαλαν στο πρόγραμμα που αρχικά μου είχε γίνει η προσφορά.

Capture1.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Μπα, όχι, έκτός και αν αναγνωρίζεις εσυ κάτι απο αυτά.

Η αλήθεια ήταν για να μπω σε αυτό το πρόγραμμα ηταν δύσκολο και ταλαιπωρήθηκα αρκετά, καθώς αρχικά με είχαν βάλει στο πρόγραμμά και να πληρώνω ετησια συνδρομή 60 ευρώ , ύστερα τους κυνηγησα και μετα απο αρκετά email και επικοινωνίες, βρήκα το δίκιο μου και με έβαλαν στο πρόγραμμα που αρχικά μου είχε γίνει η προσφορά.

Capture1.PNG

Ή δεν είναι εκκαθαριστικός, ή έπεσες τον μήνα με την ΟΤΣ στα 28€. Δεν υπάρχει εταιρεία που θα έφτιαχνε ειδικό πρόγραμμα για έναν οικιακό καταναλωτή. Πίστεψε με έχω δει πολλούς λογαριασμούς Watt και ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MasterBlaster είπε

Ή δεν είναι εκκαθαριστικός, ή έπεσες τον μήνα με την ΟΤΣ στα 28€. Δεν υπάρχει εταιρεία που θα έφτιαχνε ειδικό πρόγραμμα για έναν οικιακό καταναλωτή. Πίστεψε με έχω δει πολλούς λογαριασμούς Watt και ξέρω..

Εκκαθαριστικός είναι και οι κιλοβατώρες ήταν 947 , οπότε ξεπερνάω τον μήνα ΟΤΣ στα 28 ευρώ.

Δεν το έφτιαξαν για εμένα. Υπήρχε ήδη. Απλά μάλλον δεν το προωθούσαν.

Στην εικόνα έχω και την απάντηση απο τον συνεργάτη τους.

 

Capture2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Εκκαθαριστικός είναι και οι κιλοβατώρες ήταν 947 , οπότε ξεπερνάω τον μήνα ΟΤΣ στα 28 ευρώ.

Δεν το έφτιαξαν για εμένα. Υπήρχε ήδη. Απλά μάλλον δεν το προωθούσαν.

Στην εικόνα έχω και την απάντηση απο τον συνεργάτη τους.

 

Capture2.PNG

Περίεργο πάντως να πουλάνε πρόγραμμα που δεν υπήρχε ποτέ στο site και που δεν ήταν προφανώς διαθέσιμο για όλους τους καταναλωτές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, MasterBlaster said:

Περίεργο πάντως να πουλάνε πρόγραμμα που δεν υπήρχε ποτέ στο site και που δεν ήταν προφανώς διαθέσιμο για όλους τους καταναλωτές...

υπάρχουν προγράμματα που τα δίνουν στους συνεργάτες/μεταπωλητές.

και εγώ αυτό που έχω με την volterra το έδινε μόνο μέσω του allazorevma και δεν υπήρχε στο site της 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Περίεργο πάντως να πουλάνε πρόγραμμα που δεν υπήρχε ποτέ στο site και που δεν ήταν προφανώς διαθέσιμο για όλους τους καταναλωτές...

Σε αυτά τα περίεργα έμπλεξα και μου πήρε 2 μήνες να βγάλω άκρη με τα τηλέφωνα και email, ώσπου δικαιώθηκα.

Θυμάμαι, όταν μου είχε προτείνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα η πωλήτρια, ήταν επειδή της εξήγησα πως έχω κάτω απο 1000KW το 4μηνο. Κάπως έτσι μου είπε οτι έχουν ένα αλλο πρόγραμμα και ίσως με ενδιαφέρει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Capture2.PNG

Αυτό είναι σούπερ πρόγραμμα, είσαι απο τους τυχερούς...

20 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Εκκαθαριστικός είναι και οι κιλοβατώρες ήταν 947 , οπότε ξεπερνάω τον μήνα ΟΤΣ στα 28 ευρώ.

Απλά μην μπερδεύεις τον όρο ΟΤΣ με την κατανάλωση που κάνεις, δεν έχει απολύτως καμία σχέση το ένα με το άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στον Ηρων πριν από ένα χρόνο από ΔΕΗ.Νυχτερινό τιμολόγιο 24/7, ένα 50 ο μηνιαίως λογαριασμός. Μετράω μόνος το ρολόι και κάθε μήνα στέλνω τις καταναλώσεις  στο my heron. Αργούν να στείλουν τον λογαριασμό όμως με συνέπεια να έχεις περιθώριο 7-10 μέρες για την πληρωμή του. Επίσης δεν εχουν app όπως άλλοι πάροχοι που θα εξυπηρετούσε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Αυτό είναι σούπερ πρόγραμμα, είσαι απο τους τυχερούς...

27 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Νομίζω στα ίδια ήταν και η Ελίν τότε. Απλά είχε μεγαλη προκαταβολή.

Είχα προτιμήσει να "ρισκάρω" με την Watt , επειδή ήταν πιο πολύ καιρό στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...