Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μπορει να πουμε σε εναν παροχο οτι ειμαστε 40-50-60 πελατες και θελουμε το προγραμμα ταδε χωρις ΟΤΣ.
Λες κι εχουμε να χασουμε τιποτα?

Τα βλέπω ανέφικτα αυτά τα πράγματα.

Ουσιαστικά ζητάς να σου δημιουργήσουν ένα προσωποποιημένο πρόγραμμα. Ποιός θα αναλάβει κάτι τέτοιο; Με τί περιθώρια κέρδους; Εδώ δε βλέπεις τί σφαγή γίνεται με την ΟΤΣ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τα βλέπω ανέφικτα αυτά τα πράγματα.

Ουσιαστικά ζητάς να σου δημιουργήσουν ένα προσωποποιημένο πρόγραμμα. Ποιός θα αναλάβει κάτι τέτοιο; Με τί περιθώρια κέρδους; Εδώ δε βλέπεις τί σφαγή γίνεται με την ΟΤΣ;

Καλα εννοειται δεν ειπα οτι ειναι εφικτο αλλα δεν εχουμε να χασουμε και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Καλα εννοειται δεν ειπα οτι ειναι εφικτο αλλα δεν εχουμε να χασουμε και τιποτα.

Εμμμ, χρόνο;:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βλέπω ΤΩΡΑ, ότι η ΔΕΗ κάνει έκπτωση συνέπειας στο ΚΟΤ β !!!!!

Που το ειδες αυτο?

Εγω εχω ΚΟΤ-Β και δεν εχω παρει ποτε εκπτωση συνεπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Που το ειδες αυτο?

Εγω εχω ΚΟΤ-Β και δεν εχω παρει ποτε εκπτωση συνεπειας.

ΣΗΜΕΡΑ ήρθε ο λογαριασμός και το βλέπω !!!!

ΥΓ. Πρέπει να πληρώσεις ΠΡΙΝ την λήξη !!!

 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΣΗΜΕΡΑ ήρθε ο λογαριασμός και το βλέπω !!!!

ΥΓ. Πρέπει να πληρώσεις ΠΡΙΝ την λήξη !!!

 

Εννοειται οτι παντα πληρωνω πριν την ληξη.

Ποτε δεν μου εχει ερθει εκπτωση συνεπειας.

Στους ορους για την εκπτωση συνεπειας αναγραφει το παρακατω:

2.  Σε ποιους εφαρμόζεται η έκπτωση;

Στους συνεπείς πελάτες με τιμολόγιο: Οικιακό: Γ1, Γ1Ν & Επαγγελματικό: Γ21, Γ22, Γ23, στη Χαμηλή Τάση και ΒΓ, ΒΧ ή ΒΥ στη Μέση Τάση.

Δεν περιλαμβάνονται οι πελάτες που απολαμβάνουν ήδη τιμολογιακών προνομίων, όπως πελάτες ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο, Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύης,  Αγροτικό Τιμολόγιο και οι Αυτοπαραγωγοί με Ενεργειακό Συμψηφισμό (net metering).

Εντούτοις, εάν οι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), κάποιο συγκεκριμένο τετράμηνο, λόγω υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης της κατηγορίας τους, δεν λάβουν την έκπτωση του ΚΟΤ, αλλά τιμολογηθούν με κάποιο από τα Οικιακά Τιμολόγια (Γ1 ή Γ1Ν), εφόσον είναι συνεπείς τότε θα λάβουν το ποσό της έκπτωσης 5% για τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό λογαριασμό

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-5-kai-evnoikis-rythmisis-ton-ofeilon/ekptwsi-5-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuria

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες εταιρίες έχουν τιμολόγια με έκπτωση συνέπειας μέχρι την τη που δίνουν έκπτωση για το ΚΟΤ , πχ το τιμολόγιο ξεκινάει από το 0.089 δίνουν ένα 10% κ πάει στο 0.078 κ από εκεί μπαίνει η έκπτωση κοτ που αυτή δεν έχει φυσικά συνέπεια γιατί είναι από το κράτος . Τώρα από όσα έχω δει κ ξέρω το τιμολόγιο του ΗΡΩΝ με 0.078 χωρίς έκπτωση συνέπειας νομίζω είναι το καλύτερο αν δεν ξεπερνάτε το όριο του κοτ , αν το ξεπερνάτε τότε πρέπει να πάτε σε πιο οικονομικό πρόγραμμα γιατί δεν έχετε έκπτωση κοτ . Για να γνωρίζετε η έκπτωση κοτ δίνεται με βάση το όριο του καθενός συν ένα 10 % επιπλέον , αν το ξεπεράσετε τότε πληρώνετε με την τιμή του προγράμματος που είστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Εννοειται οτι παντα πληρωνω πριν την ληξη.

Ποτε δεν μου εχει ερθει εκπτωση συνεπειας.

Στους ορους για την εκπτωση συνεπειας αναγραφει το παρακατω:

2.  Σε ποιους εφαρμόζεται η έκπτωση;

Στους συνεπείς πελάτες με τιμολόγιο: Οικιακό: Γ1, Γ1Ν & Επαγγελματικό: Γ21, Γ22, Γ23, στη Χαμηλή Τάση και ΒΓ, ΒΧ ή ΒΥ στη Μέση Τάση.

Δεν περιλαμβάνονται οι πελάτες που απολαμβάνουν ήδη τιμολογιακών προνομίων, όπως πελάτες ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο, Τιμολόγιο Υπηρεσιών Αλληλεγγύης,  Αγροτικό Τιμολόγιο και οι Αυτοπαραγωγοί με Ενεργειακό Συμψηφισμό (net metering).

Εντούτοις, εάν οι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), κάποιο συγκεκριμένο τετράμηνο, λόγω υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης της κατηγορίας τους, δεν λάβουν την έκπτωση του ΚΟΤ, αλλά τιμολογηθούν με κάποιο από τα Οικιακά Τιμολόγια (Γ1 ή Γ1Ν), εφόσον είναι συνεπείς τότε θα λάβουν το ποσό της έκπτωσης 5% για τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό λογαριασμό

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-5-kai-evnoikis-rythmisis-ton-ofeilon/ekptwsi-5-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuria

Ίσως έγινε λόγω covid.

Ο λογαριασμός μου εκδόθηκε 08 Δεκεμβρίου.

Μήπως έσενα θα εκδοθεί σύντομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Σιγα ρε τι χρονο ενα email θα στειλουμε.

Τί μέηλ να στείλεις; "Καλησπέρα σας, έχω άλλους 50 από πίσω μου, τί καλύτερη τιμή μπορείτε να μας κάνετε;".

Έλα ρε συ τώρα...😄

Στην τελική αν τα βλέπεις έτσι, στείλε εσύ και πες μας τι θα σου πουν. Ή είστε του "να μαζευτούμε να πάτε" και τα λες για να το κάνει κανας άλλος;;;:P

Δεν παίζει πάντως σε καμμία περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ίσως έγινε λόγω covid.

Ο λογαριασμός μου εκδόθηκε 08 Δεκεμβρίου.

Μήπως έσενα θα εκδοθεί σύντομα ?

Δεν εγινε λογω covid.

Kι εμενα 9 Δεκεμβριου εκδοθηκε ο λογαριασμος με το καινουριο το εντυπο.

 

25 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί μέηλ να στείλεις; "Καλησπέρα σας, έχω άλλους 50 από πίσω μου, τί καλύτερη τιμή μπορείτε να μας κάνετε;".

Έλα ρε συ τώρα...😄

Στην τελική αν τα βλέπεις έτσι, στείλε εσύ και πες μας τι θα σου πουν. Ή είστε του "να μαζευτούμε να πάτε" και τα λες για να το κάνει κανας άλλος;;;:P

Δεν παίζει πάντως σε καμμία περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο.

Οχι ρε τι καλυτερη τιμη σου ειπα για την ΟΤΣ.

Το θεμα δεν ειναι πως τα βλεπω εγω υποθεσεις και κουβεντα κανουμε ρε.

Το δεν παιζει υπαρχει μονο αν δεν κανεις τιποτα.

 

1 ώρα πριν, Depeche3 είπε

Κάποιες εταιρίες έχουν τιμολόγια με έκπτωση συνέπειας μέχρι την τη που δίνουν έκπτωση για το ΚΟΤ , πχ το τιμολόγιο ξεκινάει από το 0.089 δίνουν ένα 10% κ πάει στο 0.078 κ από εκεί μπαίνει η έκπτωση κοτ που αυτή δεν έχει φυσικά συνέπεια γιατί είναι από το κράτος . Τώρα από όσα έχω δει κ ξέρω το τιμολόγιο του ΗΡΩΝ με 0.078 χωρίς έκπτωση συνέπειας νομίζω είναι το καλύτερο αν δεν ξεπερνάτε το όριο του κοτ , αν το ξεπερνάτε τότε πρέπει να πάτε σε πιο οικονομικό πρόγραμμα γιατί δεν έχετε έκπτωση κοτ . Για να γνωρίζετε η έκπτωση κοτ δίνεται με βάση το όριο του καθενός συν ένα 10 % επιπλέον , αν το ξεπεράσετε τότε πληρώνετε με την τιμή του προγράμματος που είστε .

Για το only home λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι ρε τι καλυτερη τιμη σου ειπα για την ΟΤΣ.

Το θεμα δεν ειναι πως τα βλεπω εγω υποθεσεις και κουβεντα κανουμε ρε.

Το δεν παιζει υπαρχει μονο αν δεν κανεις τιποτα.

Ναι κουβέντα να κάνουμε, αλλά να βγαίνει και κάποιο συμπέρασμα.

Η ΟΤΣ δεν περιλαμβάνεται στο θέμα της χρέωσης σε τελική ανάλυση; Ένα συγκέρασμα όλων είναι το τελικό προϊόν. Γι' αυτό άλλωστε σου έχουν πακέτα και με και χωρίς ΟΤΣ για να διαλέξεις. Δεν καταλαβαίνω με τι ακριβώς πρόταση θα πας. Να μην έχεις ΟΤΣ; Ωραία θα σου πουν "διαλέξτε το Χ υπάρχον πακέτο που δεν έχει ΟΤΣ". Ε άρα εκεί δε θα καταλήξεις να κάνεις αντιπρόταση για χαμηλότερη χρέωση κιλοβατώρας στο συγκεκριμένο και ήδη υπάρχον "Χ" πακέτο; Τι άλλο απομένει να διαπραγματευτείς... Αυτό και το πάγιο. Άρα τί θα ζητήσεις; Διακεκριμένη προνομιακή τιμή χρέωσης κιλοβατώρας για σένα και την παρέα σου;;; Επειδή...;;;

Τέλος πάντων, για να μην κάνει κύκλους η κουβέντα... Σου είπα. Αν θεωρείς ότι έχει το παραμικρό νόημα, στείλε mail, ενημέρωσέ μας για την απάντηση κι εδώ είμαστε.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν εγινε λογω covid.

Kι εμενα 9 Δεκεμβριου εκδοθηκε ο λογαριασμος με το καινουριο το εντυπο.

 

Οχι ρε τι καλυτερη τιμη σου ειπα για την ΟΤΣ.

Το θεμα δεν ειναι πως τα βλεπω εγω υποθεσεις και κουβεντα κανουμε ρε.

Το δεν παιζει υπαρχει μονο αν δεν κανεις τιποτα.

 

Για το only home λες?

Δηλαδή, είσαι ΚΟΤ β, πληρώσες πριν την ΛΗΞΗ, εκδόθηκε ο λογαριασμός στις 09-12 και ΔΕΝ είδες έκπτωση συνέπειας !

ΥΓ. Έχει αλλάξει θέση πάνω στο λογαριασμό, λόγω του νέου εντύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...