Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mavrospete είπε

στην nrg η ΟΤΣ ειναι η ρητρα αναπροσαρμογης. ολοι δεν χρεώνονται το ειδικο τελος μειωσης εκπομπων αεριων ρυπων;

εχεις δικιο...Το τελος το χρεωνονται ολοι.

Αρα για ΟΤΣ σε χρεωσαν 15,65 με τοσες λιγες KWh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εχεις δικιο...Το τελος το χρεωνονται ολοι.

Αρα για ΟΤΣ σε χρεωσαν 15,65 με τοσες λιγες KWh?

Η NRG εχει θεμα σοβαρο οπως ολοι αλλωστε απλα περιμενουμε να δουμε κ οι μεγαλοι τι θα χρεωσουν.....παντως η ρητρα ειναι τρελη παιζει να πηγε κ παραπανω απο δεη η κιλοβατωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Όπως το βλέπει ο καθένας τώρα αν εσύ θέλεις να πας σε ένα πρόγραμμα κ να πληρώνεις πάντα ρήτρα γιατί αυτά τα προγράμματα που λες κ του Ήρων με 7 ευρώ πάγιο !!!! αλλά κ τις ελιν που το πληρώνεις με 0.095 έχουν μέσα την ρήτρα γιατί είναι πανάκριβα όπως κ της ΔΕΗ είναι δικαιωμα σου . Εγώ θα προτιμήσω ένα πρόγραμμα φτηνό με ρήτρα όπως λες που για 6 μήνες δεν την έχω.....

Οι εταιρίες να κερδίζουν θέλουν κ το ρεύμα αυτή την στιγμή για όλες τις εταιρίες ακόμα κ για αυτές που το παράγουν κ το πουλάνε είναι πανάκριβο αλλά μελλοντικά με τα ίδια δεδομένα εταιρίες όπως η ελιν κ οι υπόλοιπες μικρές θα αντέξουν ;;;;

Δύσκολα .....

Οχι εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ να παω σε προγραμμα που εχεις ρητρα ΟΤΣ και ειδικα σε εταιριες οπως ο Ηρων που υπολογιζουν την ρητρα με τυπους ακατανοητους που μπορουν να σε χρεωσουν οποτε θελουν γιατι υπολογιζουν αν καταλαβα καλα την μεση τιμη γι'αυτο και ανεφερα τα συγκεκριμενα προγραμματα.Αντιθετως αν εσυ θελεις να πληρωνεις ρητρες και να μην ξερεις ποτε ποσο θα σου ερθει ο λογαριασμος καλα κανεις ειναι δικαιωμα σου να επιλεξεις αυτα τα ακριβα προγραμματα που με τις ρητρες που βαζουν κοριδευουν τον κοσμο.

Ειναι προτιμοτερο καποιος να επιλεξει ενα φθηνο προγραμμα ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΟΤΣ και να ξερει τι πληρωνει παρα να επιλεξει ενα προγραμμα που δεν θα ξερει ποτε τι ακριβως θα πληρωσει.Προσωπικα για εμενα μακρια απο ρητρες και μεγαλη προσοχη ακομα και στα προγραμματα του φυσικου αεριου του Ηρων γιατι εχουν και αυτα ρητρα ΟΤΣ.

Ολα προγραμματα που ανεφερα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΗΤΡΑ ΟΤΣ και μπορει καποιος με Κοινωνικο Τιμολογιο να τα επιλεξει.

Το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου τον ενδιαφερει η τσεπη του και να εξοικονομει οσο περισσοτερα χρηματα μπορει και δεν τον νοιαζει αν μια εταιρια παραγει ρευμα η οχι.Αλλωστε τα περισσοτερα προγραμματα απο αυτα που ανεφερα ειναι χωρις δεσμευση και ο καθενας μπορει να φυγει οποτε θελει και να αλλαξει εταιρια σε περιπτωση οποιασδηποτε στραβης.

Τωρα για το αν θ'αντεξουν η οχι καποιες εταιριες οπως η Ελιν και η καθε Ελιν δεν το ξερω.Αν θελουν με ολο αυτο που γινεται να τις βγαλουν απο τον χωρο της ενεργειας θα ειναι κριμα γιατι θα χαθουν πολλες θεσεις εργασιας.Αλλα αν ειναι να γινει θα γινει.

 

 

2 ώρες πριν, mavrospete είπε

Παιδια εμενα μου ηρθε ο μηνιαιος της nrg:

33€ η χρεωση των 533kw, 4.64€ το παγιο, 15.65€ η χρεωση αναπροσαρμογης και 9€ το ειδικο τελος μειωσης εκπομπων αεριων ρυπων.

Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα η παροχο με fixed χρεωση αποφεύγοντας την ρουλετα;

Εχω γραψει 2 μηνυματα πριν το δικο σου ποιες εταιριες και προγραμματα δεν εχουν ρητρα ΟΤΣ.

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εχεις δικιο...Το τελος το χρεωνονται ολοι.

Αρα για ΟΤΣ σε χρεωσαν 15,65 με τοσες λιγες KWh?

Φαντασου να ειχε και περισσοτερο ποσο θα τους ερχοταν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα με την nrg και μου ειπαν για την δυνατοτητα να παει το παγιο +4€ και να σταματησω να χρεώνομαι τις ρυθμιζομενες χρεώσεις (Εθνικό Σύστημα Μεταφοράς, Εθνικό Δίκτυο Διανομής, Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας) και την ρητρα αναπροσαρμογης. Δηλαδη τρομερη ευκαιρια, αλλα βρωμαει λιγο η δουλεια

Επεξ/σία από mavrospete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Μιλησα με την nrg και μου ειπαν για την δυνατοτητα να παει το παγιο +4€ και να σταματησω να χρεώνομαι τις ρυθμιζομενες χρεώσεις (Εθνικό Σύστημα Μεταφοράς, Εθνικό Δίκτυο Διανομής, Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας) και την ρητρα αναπροσαρμογης. Δηλαδη τρομερη ευκαιρια, αλλα βρωμαει λιγο η δουλεια

Μαλλον κατι μπορει να μην καταλαβες καλα απο αυτα που σου ειπαν.

Αποκλειεται να σου ειπαν οτι δεν θα χρεωνεσαι ρυθμιζομενες χρεωσεις.Λογικα σου ειπαν να μπεις σε ενα προγραμμα fixed με μια επιπλεον χρεωση στο παγιο και να μην χρεωνεσαι την ρητρα ΟΤΣ.

Τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τις πληρωνουν ολοι και δεν μπορει να τις αποφυγει κανεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Μαλλον κατι μπορει να μην καταλαβες καλα απο αυτα που σου ειπαν.

Αποκλειεται να σου ειπαν οτι δεν θα χρεωνεσαι ρυθμιζομενες χρεωσεις.Λογικα σου ειπαν να μπεις σε ενα προγραμμα fixed με μια επιπλεον χρεωση στο παγιο και να μην χρεωνεσαι την ρητρα ΟΤΣ.

Τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τις πληρωνουν ολοι και δεν μπορει να τις αποφυγει κανεις.

Εγω μια χαρα τα καταλαβα, αυτος η δεν ηξερε τι ελεγε η μου πουλαγε φουμαρα. Του ειπα τρεις φορες: "Δηλαδη εκτος της ρητρας θα γλιτώσω και τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τυπου κοινης ωφελειας κτλ;" και μου απαντα "Ναι ολες τις ρυθμιζομενες".
Να προσθεσω οτι μου ειπε πως με κοινωνικό τιμολογιο δεν αλλαζει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mavrospete είπε

Εγω μια χαρα τα καταλαβα, αυτος η δεν ηξερε τι ελεγε η μου πουλαγε φουμαρα. Του ειπα τρεις φορες: "Δηλαδη εκτος της ρητρας θα γλιτώσω και τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τυπου κοινης ωφελειας κτλ;" και μου απαντα "Ναι ολες τις ρυθμιζομενες".
Να προσθεσω οτι μου ειπε πως με κοινωνικό τιμολογιο δεν αλλαζει κατι

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.

Καποιο λαθος θα εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.

Καποιο λαθος θα εγινε.

Σιγουρα, ουτως η αλλως θα με παρουν την Δευτερα απο το αρμοδιο τμημα, οπου λογικα δεν θα ακουσω τα ιδια.

image.png.b000de5802a6eef21e8a57a0a59c9f6b.png

Μηπως μου αφαιρουν την αναπροσαρμογη ετσι; μπορει καποιος να καταλαβει;

Να προσθεσω πως το παγιο των 4.6€ ειναι το υψηλότερο ολων των μηνων. Ειχα την εντυπωση το παγιο σημαινει σταθερη χρεωση.

Επεξ/σία από mavrospete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Σιγουρα, ουτως η αλλως θα με παρουν την Δευτερα απο το αρμοδιο τμημα, οπου λογικα δεν θα ακουσω τα ιδια.

image.png.b000de5802a6eef21e8a57a0a59c9f6b.png

Μηπως μου αφαιρουν την αναπροσαρμογη ετσι; μπορει καποιος να καταλαβει;

Να προσθεσω πως το παγιο των 4.6€ ειναι το υψηλότερο ολων των μηνων. Ειχα την εντυπωση το παγιο σημαινει σταθερη χρεωση.

Ναι λογικα την χρεωση αναπροσαρμογης θα γλιτωσεις.

Το παγιο συνηθως ειναι σταθερο αλλα υπαρχουν προγραμματα με παγιο που προσαυξανεται αν περασεις καποιο οριο κιλοβατωρων.

Δες αν το προγραμμα που εχεις ισχυει κατι τετοιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Οχι εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ να παω σε προγραμμα που εχεις ρητρα ΟΤΣ και ειδικα σε εταιριες οπως ο Ηρων που υπολογιζουν την ρητρα με τυπους ακατανοητους που μπορουν να σε χρεωσουν οποτε θελουν γιατι υπολογιζουν αν καταλαβα καλα την μεση τιμη γι'αυτο και ανεφερα τα συγκεκριμενα προγραμματα.Αντιθετως αν εσυ θελεις να πληρωνεις ρητρες και να μην ξερεις ποτε ποσο θα σου ερθει ο λογαριασμος καλα κανεις ειναι δικαιωμα σου να επιλεξεις αυτα τα ακριβα προγραμματα που με τις ρητρες που βαζουν κοριδευουν τον κοσμο.

Ειναι προτιμοτερο καποιος να επιλεξει ενα φθηνο προγραμμα ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΟΤΣ και να ξερει τι πληρωνει παρα να επιλεξει ενα προγραμμα που δεν θα ξερει ποτε τι ακριβως θα πληρωσει.Προσωπικα για εμενα μακρια απο ρητρες και μεγαλη προσοχη ακομα και στα προγραμματα του φυσικου αεριου του Ηρων γιατι εχουν και αυτα ρητρα ΟΤΣ.

Ολα προγραμματα που ανεφερα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΗΤΡΑ ΟΤΣ και μπορει καποιος με Κοινωνικο Τιμολογιο να τα επιλεξει.

Το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου τον ενδιαφερει η τσεπη του και να εξοικονομει οσο περισσοτερα χρηματα μπορει και δεν τον νοιαζει αν μια εταιρια παραγει ρευμα η οχι.Αλλωστε τα περισσοτερα προγραμματα απο αυτα που ανεφερα ειναι χωρις δεσμευση και ο καθενας μπορει να φυγει οποτε θελει και να αλλαξει εταιρια σε περιπτωση οποιασδηποτε στραβης.

Τωρα για το αν θ'αντεξουν η οχι καποιες εταιριες οπως η Ελιν και η καθε Ελιν δεν το ξερω.Αν θελουν με ολο αυτο που γινεται να τις βγαλουν απο τον χωρο της ενεργειας θα ειναι κριμα γιατι θα χαθουν πολλες θεσεις εργασιας.Αλλα αν ειναι να γινει θα γινει.

 

 

Εχω γραψει 2 μηνυματα πριν το δικο σου ποιες εταιριες και προγραμματα δεν εχουν ρητρα ΟΤΣ.

Φαντασου να ειχε και περισσοτερο ποσο θα τους ερχοταν.

 

Επειδη προφανως καπου εχεις μπερδευτει θα προσπαθησω να σε ξεμπερδεψω .....

Κατ αρχην κανενας Ηρων δεν εχει ΟΤΣ στο αεριο γιατι τετοιο πραγμα δεν υπαρχει παρε ενα τηλ στην ΡΑΕ οπως εκανα εγω να στο εξηγησουν η χρεωση αυτη που διαβασες στους ορους του Ηρων ειναι ενα οριο που το ιδιο εχουν ολες οι εταιριες σε περιπτωση που η αγορα απο την εταιρια ξεπερασει το συγκεκριμενο οριο τοτε μπορει να αναπροσαρμοσει την τιμη.Επειδη ομως αυτη η τιμη δεν προκειτε ποτε να φτασει εκει γιατι ειναι πολυ πιο κατω δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε.Η Ελλαδα αυτη την στιγμη εχει αποθηκευμενο τοσο αεριο που η τιμη δυσκολα θα φτασει στα επιπεδα προηγουμενων ετων γιατι ως γνωστων η τιμη του αεριου εξαρταται απο την ζητηση κ την προσφορα και επιδη η προσφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την ζητηση για αυτο κ η τιμη του ειναι πολυ χαμηλα κ ετσι ενδεχομενως αυτη την περιοδο να ειναι καλυτερα να επιλεξει καποιος ενα φλεξ τιμολογιο απο ενα φιξ.Ο Ηρων εχει πολυ καλα προγραμματα οπως κ η Protergia.

Τωρα οσον αφορα το ρευμα καμια μα καμια εταιρια δεν ξερει τι μπορει να γινει γιατι τα πραγματα ειναι ρευστα με target model η κυβερνηση εχει δυσκολη εξισωση γιατι παει να βαλει ενα οριο αλλα απο εξω δεν το θελουν κ αν επικρατησει η λογικη που το επανω χερι οπως κ στην ευρωπη το εχουν οι παραγωγοι ρευματος τοτε δυστηχως οι μη καθετοποιημενοι δεν θα αντεξουν κ θα μεινουν λιγοι κ καλοι ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Επειδη προφανως καπου εχεις μπερδευτει θα προσπαθησω να σε ξεμπερδεψω .....

Κατ αρχην κανενας Ηρων δεν εχει ΟΤΣ στο αεριο γιατι τετοιο πραγμα δεν υπαρχει παρε ενα τηλ στην ΡΑΕ οπως εκανα εγω να στο εξηγησουν η χρεωση αυτη που διαβασες στους ορους του Ηρων ειναι ενα οριο που το ιδιο εχουν ολες οι εταιριες σε περιπτωση που η αγορα απο την εταιρια ξεπερασει το συγκεκριμενο οριο τοτε μπορει να αναπροσαρμοσει την τιμη.Επειδη ομως αυτη η τιμη δεν προκειτε ποτε να φτασει εκει γιατι ειναι πολυ πιο κατω δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε.Η Ελλαδα αυτη την στιγμη εχει αποθηκευμενο τοσο αεριο που η τιμη δυσκολα θα φτασει στα επιπεδα προηγουμενων ετων γιατι ως γνωστων η τιμη του αεριου εξαρταται απο την ζητηση κ την προσφορα και επιδη η προσφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την ζητηση για αυτο κ η τιμη του ειναι πολυ χαμηλα κ ετσι ενδεχομενως αυτη την περιοδο να ειναι καλυτερα να επιλεξει καποιος ενα φλεξ τιμολογιο απο ενα φιξ.Ο Ηρων εχει πολυ καλα προγραμματα οπως κ η Protergia.

Τωρα οσον αφορα το ρευμα καμια μα καμια εταιρια δεν ξερει τι μπορει να γινει γιατι τα πραγματα ειναι ρευστα με target model η κυβερνηση εχει δυσκολη εξισωση γιατι παει να βαλει ενα οριο αλλα απο εξω δεν το θελουν κ αν επικρατησει η λογικη που το επανω χερι οπως κ στην ευρωπη το εχουν οι παραγωγοι ρευματος τοτε δυστηχως οι μη καθετοποιημενοι δεν θα αντεξουν κ θα μεινουν λιγοι κ καλοι ...........

Για να μην παραπληροφορεις τον κοσμο με αυτα που λες οτι ο Ηρων δεν εχει ΟΤΣ στο φυσικο αεριο μπορει ο καθενας να διαβασει τους ορους της συμβασης και ξεκαθαρα θα δει οτι γραφει Ρητρα οριακης τιμης απο 0,013 εως 0,022.Οποιος δεν το πιστευει ας μπει να το διαβασει.Αυτο ισχυει και για το fix αλλα και για το flex προγραμμα φυσικου αεριου.

Eπιπλεον επειδη μιλησα με τον Ηρων μεσα στην εβδομαδα τηλεφωνικα μου ανεφεραν ξεκαθαρα οτι υπαρχει ρητρα ΟΤΣ στα προγραμματα του φυσικου αεριου και μπορει να το εξακριβωσει ο καθενας αν λεω ψεματα με ενα τηλεφωνο.

Επειδη εχω μιλησει τηλεφωνικα αλλα κι εχω διαβασει τις συμβασεις των αλλων παροχων σε οτι εχει να κανει με το φυσικο αεριο θελω να ενημερωσω και μπορει ο καθενας να το εξακριβωσει οτι κανενας αλλος παροχος δεν εχει ρητρα ΟΤΣ στα προγραμματα του φυσικου αεριου.

Ο Ηρων ειναι ο μοναδικος παροχος που χρεωνει ρητρα ΟΤΣ στο φυσικο αεριο.Προσωπικα δεν εχω ενημερωθει αλλα ουτε εχω διαβασει για κανενας αλλο παροχο να χρεωνει ρητρα ΟΤΣ.Αν θες μπορεις να μας πεις ποιος αλλος χρεωνει για να ξερει ο κοσμος να το αποφυγει.

Τωρα για Ηρων και Protergia που γραφεις μπορεις καποιος να διαβασει διαφορους ορους που εχουν στις συμβασεις τους σε διπλανο forum στις σελιες 360 και 361 συγκεκριμενα κι ας βγαλει τα συμπερασματα τους για το ποσο καλες ειναι και πως χρεωνουν την ΟΤΣ και οποια αλλη ρητρα εχουν.Δεν βαζω link για ευνοητους λογους αλλα μπορει ο καθενας να τα βρει πολυ ευκολα και να τα διαβασει.

Ο καθενας μπορει να κανει την ερευνα του για το αν ισχυουν η οχι αυτα που εχω αναφερει παραπανω.Τωρα αν μου λενε ψεματα στα τηλεφωνα η λενε ψεματα στις συμβασεις οι ιδιοι οι παροχοι τοτε ψεματα σας λεω κι εγω.

Ας ληξει εδω λοιπον το θεμα ας κανει ο καθενας την ερευνα του κι ας μας πει ο κοσμος τι ισχυει και τι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για να μην παραπληροφορεις τον κοσμο με αυτα που λες οτι ο Ηρων δεν εχει ΟΤΣ στο φυσικο αεριο μπορει ο καθενας να διαβασει τους ορους της συμβασης και ξεκαθαρα θα δει οτι γραφει Ρητρα οριακης τιμης απο 0,013 εως 0,022.Οποιος δεν το πιστευει ας μπει να το διαβασει.Αυτο ισχυει και για το fix αλλα και για το flex προγραμμα φυσικου αεριου.

Eπιπλεον επειδη μιλησα με τον Ηρων μεσα στην εβδομαδα τηλεφωνικα μου ανεφεραν ξεκαθαρα οτι υπαρχει ρητρα ΟΤΣ στα προγραμματα του φυσικου αεριου και μπορει να το εξακριβωσει ο καθενας αν λεω ψεματα με ενα τηλεφωνο.

Επειδη εχω μιλησει τηλεφωνικα αλλα κι εχω διαβασει τις συμβασεις των αλλων παροχων σε οτι εχει να κανει με το φυσικο αεριο θελω να ενημερωσω και μπορει ο καθενας να το εξακριβωσει οτι κανενας αλλος παροχος δεν εχει ρητρα ΟΤΣ στα προγραμματα του φυσικου αεριου.

Ο Ηρων ειναι ο μοναδικος παροχος που χρεωνει ρητρα ΟΤΣ στο φυσικο αεριο.Προσωπικα δεν εχω ενημερωθει αλλα ουτε εχω διαβασει για κανενας αλλο παροχο να χρεωνει ρητρα ΟΤΣ.Αν θες μπορεις να μας πεις ποιος αλλος χρεωνει για να ξερει ο κοσμος να το αποφυγει.

Τωρα για Ηρων και Protergia που γραφεις μπορεις καποιος να διαβασει διαφορους ορους που εχουν στις συμβασεις τους σε διπλανο forum στις σελιες 360 και 361 συγκεκριμενα κι ας βγαλει τα συμπερασματα τους για το ποσο καλες ειναι και πως χρεωνουν την ΟΤΣ και οποια αλλη ρητρα εχουν.Δεν βαζω link για ευνοητους λογους αλλα μπορει ο καθενας να τα βρει πολυ ευκολα και να τα διαβασει.

Ο καθενας μπορει να κανει την ερευνα του για το αν ισχυουν η οχι αυτα που εχω αναφερει παραπανω.Τωρα αν μου λενε ψεματα στα τηλεφωνα η λενε ψεματα στις συμβασεις οι ιδιοι οι παροχοι τοτε ψεματα σας λεω κι εγω.

Ας ληξει εδω λοιπον το θεμα ας κανει ο καθενας την ερευνα του κι ας μας πει ο κοσμος τι ισχυει και τι οχι.

Αν περιμενεις απο τα τηλ κεντρα να ξερουν απο ρευμα κ αεριο σωθηκες.........Το τι εχω ακουσει να μου λενε δεν λεγετε μεχρι κ οτι η εταιρια φυσικο αεριο ειναι 140 ετων λες κ με νοιαζει.....

Παρε στην ΡΑΕ που ειναι κ αυτοι που ξερουν να σου πουν τι ειναι αυτο που διαβασες στους ορους.....στο ξαναλεω δεν υπαρχει ΟΤΣ στο αεριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Αν περιμενεις απο τα τηλ κεντρα να ξερουν απο ρευμα κ αεριο σωθηκες.........Το τι εχω ακουσει να μου λενε δεν λεγετε μεχρι κ οτι η εταιρια φυσικο αεριο ειναι 140 ετων λες κ με νοιαζει.....

Παρε στην ΡΑΕ που ειναι κ αυτοι που ξερουν να σου πουν τι ειναι αυτο που διαβασες στους ορους.....στο ξαναλεω δεν υπαρχει ΟΤΣ στο αεριο .

Την συμβαση με τον Ηρων την εκανες η με την ΡΑΕ?

Δεν εχει καμια σχεση η ΡΑΕ με το τι θα γραψουν και το τι θα βαλουν οι ιδιωτες παροχοι στις συμβασεις τους.Αν βαλει καποιος και τον χρεωσει με ΟΤΣ θα παρει να κανει παραπονα στην ΡΑΕ?

Ο Ηρων εχει κανονικα ΟΤΣ στο φυσικο αεριο μην παραπληροφορεις και λες οτι δεν εχει το γραφει στην συμβαση τους και μου το ειπαν και τηλεφωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-flex-economy/
 

Οι χρεώσεις του ως άνω πίνακα αφορούν αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια φυσικού αερίου υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Ο ακριβής προσδιορισμός αυτών επεξηγείται στους Γενικούς Όρους του Προγράμματος.

Που έρχεται σε αντίθεση με τους ειδικούς όρους που αναιρούν 

https://www.heron.gr/media/t0mhtzcb/ειδικοί-όροι-εμπορικού-προγράμματος-gas-flex-economy.pdf

Οι Γενικοί Όροι Γ6.3 και Γ6.4 της Σύμβασης δεν εφαρμόζονται κατά τη διάρκεια ισχύος του παρόντος Εμπορικού Προγράμματος του Προμηθευτή «GAS FLEX ECONOMY », όπως αυτή ορίζεται στον ως άνω Ειδικό Όρο Ε2.1

https://www.heron.gr/media/y0jnev2k/γενικοί-όροι-σύμβασης-προμήθειας-φυσικού-αερίου.pdf

Γ 6.3. O Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόσει διακριτή Χρέωση ∆ιακύμανσης της Οριστικής Μοναδιαίας Τιμής Εκκίνησης Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας (ΤΕ∆), όπως αυτή δημοσιεύεται κάθε μήνα στην ιστοσελίδα της ∆ημόσιας Επιχείρησης Αερίου (∆ΕΠΑ) (http://www.depa.gr///content/article/002006004/355.html#), καθ’ όλη την διάρκεια ισχύος της παρούσης, ως εξής: εφ’ όσον η εκάστοτε Οριστική Μοναδιαία Τιμή Εκκίνησης της Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας σε €/kWh κυμαίνεται από 0,013 έως 0,022 €/kWh, η Αναλογική Τιμή Χρέωσης Φυσικού Αερίου παραμένει αμετάβλητη. Στην περίπτωση κατά την οποία η Οριστική Μοναδιαία Τιμή Εκκίνησης της Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας κυμαίνεται εκτός των ως άνω ορίων, η Χρέωση ∆ιακύμανσης θα αυξάνεται ή θα μειώνεται κατά τη διαφορά του Αθροίσματοςμετοόριοτων0,022€/kWhκαι0,013€/kWhαντιστοίχως καιθαπιστώνεται(ανείναιμικρότερηαπό0,013€/kWh)ήθαχρεώνεται(αν είναι μεγαλύτερη από 0,022€/kWh) διακριτά στον Λογαριασμό Προμήθειας Φυσικού Αερίου του Πελάτη. Η Οριστική Μοναδιαία Τιμή Εκκίνησης της Εκάστοτε Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας ∆ΕΠΑ δημοσιεύεται σε $/MWh και θα μετατρέπεται σε €/MWh κάθε μήνα, με την ισοτιμία ευρώ δολαρίου (€/$) της 7ης εργάσιμης ημέρας κάθε μήνα όπως αυτή ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/euro_reference_exchange_rates/html/eurofxref-graph-usd.en.html

 

Αυτο λέτε ΟΤΣ για φυσικό αέριο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...