Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Εγω εκλεισα τελικα με Volterra home  χωρις ΟΤΣ,παγιο και δεσμευση με 0,0850 με συνεπεια

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/spiti-mou-v1-v1n/

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/06/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf

Είσαι σίγουρος οτι η τιμή είναι 0,085 με συνέπεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω πηρα τηλ και τους ρωτησα .

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/06/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf εδω αναφερει στους ειδικους ορους οτι δεν εχει ΟΤΣ.Αν πας ομως απο το μενου και επιλεξεις το "Σπιτι μου V1 V1N τοτε ο βασικος τιμοκαταλογος αναφερει οτι δεν εχει ΟΤΣ.Αν ομως κανεις κλικ απευθειας  στο μενου-"Σπιτι μου" και μευα στην κατηγορια "Σπιτι μου Ν1" εχει αλλον τιμοκαταλογο.Τωρα δεν ξερω γιατι ειναι ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannis22k είπε

Εγω πηρα τηλ και τους ρωτησα .

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/06/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf εδω αναφερει στους ειδικους ορους οτι δεν εχει ΟΤΣ.Αν πας ομως απο το μενου και επιλεξεις το "Σπιτι μου V1 V1N τοτε ο βασικος τιμοκαταλογος αναφερει οτι δεν εχει ΟΤΣ.Αν ομως κανεις κλικ απευθειας  στο μενου-"Σπιτι μου" και μευα στην κατηγορια "Σπιτι μου Ν1" εχει αλλον τιμοκαταλογο.Τωρα δεν ξερω γιατι ειναι ετσι

Τελικά είναι διαφορετικοί οι κωδικοί πακέτου, άρα άλλο προϊόν .

V1_1Φ899_5%_OΠ_ΟP_0_12E και V1_1Φ899_5%_OΠ_ΟP_50_12E
Αλλά μεγάλη μλκ μιας και έχουν το ίδιο όνομα ουσιαστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο pdf καταλόγου που ανάρτησες , εκεί που υπογράφεις :)

Για το ημέρας που είναι σε ξεχωριστό λινκ και αναφέρει ΟΤΣ ,έχει άλλο κωδικό στον τιμοκατάλογο
Για το νύχτας που είναι σε ξεχωριστό λινκ δεν έχει καθόλου κωδικό και το pdf τιμοκαταλόγου ....δεν είναι ο τιμοκατάλογος !!! (και αναφέρει ρήτρα...)

Αλλά μάλλον τζάμπα το κουράζουμε , απλά έχουν κάνει μλκ τα λινκ.
Απο τη στιγμή που στη προσφορά μέσω email σου λέει ξεκάθαρα οτι δεν ισχύει
ρήτρα και οτι έχεις έκπτωση 5% πιστεύω οτι είναι κομπλέ
Και το σταματάω εδώ :)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, --b}{d-- είπε

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος αν η ΕΛΤΑ (ή και άλλοι πάροχοι) εξακολουθεί να μην χρεώνει ΟΤΣ; 

Για τα ΕΛΤΑ με ενδιαφέρει και μένα μιας και έχει το πιο υψηλό (ασφαλή) όριο
Οι υπόλοιποι χρεώνουν κανονικά ,εκτός αν αναφέρουν στους όρους οτι η ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινά να εφαρμόζεται μετα απο ορισμένο χρονικό διάστημα (πχ 6μήνες) απο τη στιγμή έναρξης του συμβολαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

Για τα ΕΛΤΑ με ενδιαφέρει και μένα μιας και έχει το πιο υψηλό (ασφαλή) όριο
Οι υπόλοιποι χρεώνουν κανονικά ,εκτός αν αναφέρουν στους όρους οτι η ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινά να εφαρμόζεται μετα απο ορισμένο χρονικό διάστημα (πχ 6μήνες) απο τη στιγμή έναρξης του συμβολαίου

Τωρα προσεξα την επιπλεον εκπτωση 3% που εχεις στο excel για την Ελιν σε περιπτωση ενεργποποιησης τους dual με το φυσικο αεριο.Χωρις δεσμευση και τα δυο και ρευμα και φυσικο αεριο.Πολυ καλο.

Με την εξτρα εκπτωση μου βγαινει φθηνοτερο απ'ολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τωρα προσεξα την επιπλεον εκπτωση 3% που εχεις στο excel για την Ελιν σε περιπτωση ενεργποποιησης τους dual με το φυσικο αεριο.Χωρις δεσμευση και τα δυο και ρευμα και φυσικο αεριο.Πολυ καλο.

Με την εξτρα εκπτωση μου βγαινει φθηνοτερο απ'ολα.

 

Απλά να συγκρίνεις την τιμή του φυσικού αερίου σε σχέση με άλλους μήπως σου έρθει και πιο ακριβό συνολικά :)
Είναι κρίμα που δεν έχει ανοίξει αντίστοιχο θέμα για αέριο
Επίσης τελευταία είδα οτι κάποιες έχουν dual energy (απο τότε που πρόσθεσα τη Ζενιθ), επομένως αν δείτε καμιά άλλη που να έχει σε προγραμμα χωρίς ΟΤΣ ,ποστάρετε 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stsp είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή θα αποχωρήσω από την elpedison,  είμαι σε διαδικασία σύγκρισης παρόχων. Οπως ήταν αναμενόμενο διαπίστωσα για μία ακόμη φορά ότι τα οφέλη σε σχέση με τη ΔΕΗ δεν είναι τεράστια και τα οποία εξανεμίζονται όσο ανεβαίνει η ΟΤΣ.

Με βαση το energycost.gr, για τις δικές μου καταναλώσεις ( τελευταίο τετράμηνο Η: 1977 kWh, N: 792 kWh, τριφασικό), προκυπτουν τα εξής:

Χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δεσμεύσεις:  Η πλέον οικονομική λύση είναι το πρόγραμμα ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ(Ν), με κόστος τετραμήνου 341 € προ ΦΠΑ. Ακολουθεί το "Σπίτι Μου V1Ν»  της Voltera που είναι ακριβότερο κατά 30  €  περίπου eνώ το πιο ακριβό πρόγραμμα  είναι το Γ1Ν της ΔΕΗ κατά 68 €.

Λύση με ΟΤΣ  και χωρίς δεσμεύσεις:  Πάλι προκύπτει η ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ (Ν) ώς η οικονομικότερη επιλογή.

Στην περίπτωση δε που η ΟΤΣ αυξηθεί και άλλο, η διαφορά μεγαλώνει.

Δες και τα αποτελέσματα που θα σου βγάλει το allazorevma.gr γιατί νομίζω ότι το energycost.gr έχει θέματα ακόμα σα νέα μηχανή.

Μπορείς να παραθέσεις λινκ προς το πρόγραμμα ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ (Ν) χωρίς ΟΤΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και χαρά για εσάς και τις οικογένειές σας.

Για ετήσια κατανάλωση σε Γ1Ν /3Φ με ετήσιες καταναλώσεις  περί τις 4700-4800 Kwh για ημέρα και 2200-2250 Kwh αντίστοιχα για νύχτα τι προτείνετε;

Πρόγραμμα σταθερό ή με ΟΤΣ ;

Και κάποιο ιδιαίτερο όσον αφορά πάροχο;

Καλοπληρωτής με δυνατότητα πάγιας εντολής και λοιπών ευκολιών (ebill etc)

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, korakios είπε

Απλά να συγκρίνεις την τιμή του φυσικού αερίου σε σχέση με άλλους μήπως σου έρθει και πιο ακριβό συνολικά :)
Είναι κρίμα που δεν έχει ανοίξει αντίστοιχο θέμα για αέριο
Επίσης τελευταία είδα οτι κάποιες έχουν dual energy (απο τότε που πρόσθεσα τη Ζενιθ), επομένως αν δείτε καμιά άλλη που να έχει σε προγραμμα χωρίς ΟΤΣ ,ποστάρετε 

Άνοιξε!;)

Επίσης καλό είναι να ενσωματώσεις στα excel σου και τα προγράμματα των ΕΛΤΑ γιατί είναι από τα οικονομικότερα της αγοράς.

20 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και χαρά για εσάς και τις οικογένειές σας.

Για ετήσια κατανάλωση σε Γ1Ν /3Φ με ετήσιες καταναλώσεις  περί τις 4700-4800 Kwh για ημέρα και 2200-2250 Kwh αντίστοιχα για νύχτα τι προτείνετε;

Πρόγραμμα σταθερό ή με ΟΤΣ ;

Και κάποιο ιδιαίτερο όσον αφορά πάροχο;

Καλοπληρωτής με δυνατότητα πάγιας εντολής και λοιπών ευκολιών (ebill etc)

Καλησπέρα.

Ξεκίνα από το https://allazorevma.gr/ βάζοντας τις καταναλώσεις σου για να αποκτήσεις μία πρώτη εικόνα μόνος σου και μετά ρωτάς ό,τι θες. Επίσης δες και τα excel του korakios, μερικές σελίδες πίσω.

Όπως θα έχεις καταλάβει πάντως, οι περισσότεροι εδώ μέσα αποφεύγουμε τα πακέτα με ΟΤΣ όπως ο διάολος το λιβάνι. Ειδικά αυτή την εποχή που είναι ρευστά τα πράγματα, είναι ρίσκο.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

Απλά να συγκρίνεις την τιμή του φυσικού αερίου σε σχέση με άλλους μήπως σου έρθει και πιο ακριβό συνολικά :)
Είναι κρίμα που δεν έχει ανοίξει αντίστοιχο θέμα για αέριο
Επίσης τελευταία είδα οτι κάποιες έχουν dual energy (απο τότε που πρόσθεσα τη Ζενιθ), επομένως αν δείτε καμιά άλλη που να έχει σε προγραμμα χωρίς ΟΤΣ ,ποστάρετε 

Ναι το εχω συγκρινει το φυσικο αεριο και η τιμη ειναι παρα πολυ καλη σε σχεση με τον ανταγωνισμο και ειδικα χωρις δεσμευση μπορει να ειναι και η καλυτερη απ'ολους.Σαν dual παντως χωρις δεσμευση ειναι το καλυτερο.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω τι συμφερει περισσοτερο με τα 2 προγραμματα που εχει το Medium και το Large.Η διαφορα τους ειναι στην τιμη προμηθεια και το παγιο.Αν καις κατω απο 12000 κιλωβατωρες πας στο Medium κι αν καις πανω απο 12000 κιλωβατωρες πας σιγουρα στο Large.

Eγω δεν ξερω ακομα ποσα καιω τον χρονο.

Dual εχει και η Volterra αλλα δεν αξιζει με την τιμη προμηθειας που εχει.Βγαινει ακριβο.Αυτην που δεν την εχω κοιταξει καθολου ειναι Ζενιθ.

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

 

Επίσης καλό είναι να ενσωματώσεις στα excel σου και τα προγράμματα των ΕΛΤΑ γιατί είναι από τα οικονομικότερα της αγοράς.

 

Δεν εχουν ΟΤΣ αυτα?

Αν θυμαμαι καλα που το συζητουσαμε πρεπει να εχουν ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Δεν εχουν ΟΤΣ αυτα?

Αν θυμαμαι καλα που το συζητουσαμε πρεπει να εχουν ΟΤΣ.

Έτσι θυμάμαι κι εγώ, αλλά ο @stsp ισχυρίστηκε ότι υπάρχει πακέτο χωρίς ΟΤΣ. Περιμένω να μας επιβεβαιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ έχουν ΟΤΣ γιαυτό και δε τα έβαλα στο excel .

Παρ. 10.2

https://eltaenergeia.gr/wp-content/uploads/2019/04/ΓΕΝΙΚΟΙ-ΟΡΟΙ-ΣΥΜΒΑΣΗΣ-XT.pdf
Το θέμα είναι οτι πλέον έχει αλλάξει η ρήτρα της ΟΤΣ και κάθε πάροχος έχει δικιά του φόρμουλα για επιβάρυνση . Δηλαδή μπορεί να έχει όριο 55-65 αλλά δε δείχνει κάπου πως υπολογίζει την επιβάρυνση .

Πχ Ζενιθ σε προγράμματα με ρήτρα ,που είναι και καλά 50 το πάνω όριο ,λέει με 40 ΟΤΣ

Επιβάρυνση=1,17*ΟΤΣ + 19 - πάνω όριο , δηλαδή

1,17*40 - 31 = 15,8 ,δηλαδή παρόλο που το πάνω όριο είναι 50 ,πλέον με ΟΤΣ μικρότερη ,40 στο παράδειγμα , πάλι θα έχεις χρέωση 0,0158

Κάποιος πρέπει να στείλει στα ΕΛΤΑ να ρωτήσει πως υπολογίζουν την επιβάρυνση .
Το energycost πλέον δε μου βγάζει πάροχο ανα κόστος. Για τα ΕΛΤΑ συνεχίζει να δείχνει οτι δεν έχει ρήτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...