Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Like, όχι γιατί η ΔΕΗ είναι μονόδρομος (υπάρχουν και τα πακέτα χωρίς ΟΤΣ για λιγότερα... μπλεξίματα), αλλά επειδή κυνηγάς το δίκαιο έστω για το γαμώτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Like, όχι γιατί η ΔΕΗ είναι μονόδρομος (υπάρχουν και τα πακέτα χωρίς ΟΤΣ για λιγότερα... μπλεξίματα), αλλά επειδή κυνηγάς το δίκαιο έστω για το γαμώτο.

Ευχαριστώ.Παντως τα πακέτα χωρίς οριακή τιμή συστήματος όλο και λιγοστεύουν.Η nrg μέχρι αρχές 2019 δεν είχε τέτοιο όρο στο συμβόλαιο και τελικά έβαλε.Η Ελεκτρικον μέχρι Οκτώβρη του 20 δεν είχε και τώρα έβαλε. Τα ΕΛΤΑ δεν είχαν και έβαλαν.Τα προγράμματα fixed είναι ασύμφορα.Άρα ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Ευχαριστώ.Παντως τα πακέτα χωρίς οριακή τιμή συστήματος όλο και λιγοστεύουν.Η nrg μέχρι αρχές 2019 δεν είχε τέτοιο όρο στο συμβόλαιο και τελικά έβαλε.Η Ελεκτρικον μέχρι Οκτώβρη του 20 δεν είχε και τώρα έβαλε. Τα ΕΛΤΑ δεν είχαν και έβαλαν.Τα προγράμματα fixed είναι ασύμφορα.Άρα ΔΕΗ 

Η τσέπη του πελάτη αποφασίζει στην τελική. Αν ο κόσμος διάλεγε περισσότερο τα πακέτα χωρίς ΟΤΣ οι πάροχοι θα αναγκάζονταν είτε να τα αναβαθμίσουν, είτε να ξεγυμνωθούν και να αποφασίσουν ποια θα είναι η πολιτική των τιμών τους. Σε κάθε περίπτωση θα ξεκαθάριζε γρηγορότερα το τοπίο. Βέβαια για να γίνει αυτό θα έπρεπε περισσότερος κόσμος να το μελετάει πριν αποφασίσει και έπειτα να μην κυνηγάει το μέγιστο κέρδος, αλλά να περιορίζεται στο μικρότερο αλλά πιο σίγουρο.

Ξέρεις, πιστεύω και τα όποια περιθώρια για εκπτώσεις έχουν οι ιδιώτες, από εκεί τα βγάζουν. Δηλαδή τη μη επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση χαμηλής ΟΤΣ, το καπέλο της ΟΤΣ στον πολύ κόσμο που θα πληρώσει χωρίς να παρατηρήσει την αύξηση κλπ.

Τα προγράμματα fixed δεν είναι ασύμφορα πάντως για την ώρα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Η τσέπη του πελάτη αποφασίζει στην τελική. Αν ο κόσμος διάλεγε περισσότερο τα πακέτα χωρίς ΟΤΣ οι πάροχοι θα αναγκάζονταν είτε να τα αναβαθμίσουν, είτε να ξεγυμνωθούν και να αποφασίσουν ποια θα είναι η πολιτική των τιμών τους. Σε κάθε περίπτωση θα ξεκαθάριζε γρηγορότερα το τοπίο. Βέβαια για να γίνει αυτό θα έπρεπε περισσότερος κόσμος να το μελετάει πριν αποφασίσει και έπειτα να μην κυνηγάει το μέγιστο κέρδος, αλλά να περιορίζεται στο μικρότερο αλλά πιο σίγουρο.

Ξέρεις, πιστεύω και τα όποια περιθώρια για εκπτώσεις έχουν οι ιδιώτες, από εκεί τα βγάζουν. Δηλαδή τη μη επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση χαμηλής ΟΤΣ, το καπέλο της ΟΤΣ στον πολύ κόσμο που θα πληρώσει χωρίς να παρατηρήσει την αύξηση κλπ.

Τα προγράμματα fixed δεν είναι ασύμφορα πάντως για την ώρα.

Εξαρτάται με τι τα συγκρίνεις.Αν βάλω fixed και πληρώνω την κιλοβατώρα πάνω από την ΔΕΗ ή πληρώνω πέναλτι αν θέλω να φύγω τότε τι όφελος έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Εξαρτάται με τι τα συγκρίνεις.Αν βάλω fixed και πληρώνω την κιλοβατώρα πάνω από την ΔΕΗ ή πληρώνω πέναλτι αν θέλω να φύγω τότε τι όφελος έχω;

Δεν ξέρω αν έχεις βρει τέτοια προγράμματα, πάντως εγώ προφανώς μιλάω για μικρότερη χρέωση κιλοβατώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δεν ξέρω αν έχεις βρει τέτοια προγράμματα, πάντως εγώ προφανώς μιλάω για μικρότερη χρέωση κιλοβατώρας.

Διαιρώντας το άθροισμα από το  πάγιο του προγράμματος και το πάγιο του fixed με τις kWh που έχεις κάψει προκύπτει ένα νούμερο.Αν αυτό το προσθέσεις στην τιμή της kWh που σε χρεώνει η εταιρεία προκύπτει μια μεγαλύτερη τιμή.π.χ.εχω κάψει 300 kWh και το άθροισμα πάγιων fixed και προγράμματος είναι 9 ευρώ.Διαιρωντας τα 9 ευρώ με τις 300 kWh προκύπτει πηλίκο 3 λεπτά.Αν η εταιρεία με χρεώνει 0.088 την kWh τότε προσθέτω τα 3 λεπτά και βγαίνει 0,118 η kWh οπότε είναι ασύμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλά λέω ότι αυτό δε συμβαίνει στα προγράμματα των solar energy, Ελίν, weenergy και νομίζω και volterra, τα οποία έχουν αναφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Διαιρώντας το άθροισμα από το  πάγιο του προγράμματος και το πάγιο του fixed με τις kWh που έχεις κάψει προκύπτει ένα νούμερο.Αν αυτό το προσθέσεις στην τιμή της kWh που σε χρεώνει η εταιρεία προκύπτει μια μεγαλύτερη τιμή.π.χ.εχω κάψει 300 kWh και το άθροισμα πάγιων fixed και προγράμματος είναι 9 ευρώ.Διαιρωντας τα 9 ευρώ με τις 300 kWh προκύπτει πηλίκο 3 λεπτά.Αν η εταιρεία με χρεώνει 0.088 την kWh τότε προσθέτω τα 3 λεπτά και βγαίνει 0,118 η kWh οπότε είναι ασύμφορο.

Γιατι υπαρχει παγιο 9 ευρω?

Δεν υπαρχει προγραμμα ακριβοτερο απο την ΔΕΗ χωρις ΟΤΣ.Εκτος αν δεν το ξερω;

Επισης παντα αυτο που πρεπει να κοιταει καποιος ειναι τι καιει.Αν εχει πολυ μικρη καταναλωση συμφερει το myhome enter με δυο χρονια δεσμευση.

Οσο μεγαλυτερη καταναλωση κανει καποιος δεν συμφερει με τιποτα η ΔΕΗ.Εγω και μικρη καταναλωση να ειχα παλι θα ηθελα να φυγω απο την ΔΕΗ κι ας πληρωνα και λιγο παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Γιατι υπαρχει παγιο 9 ευρω?

Δεν υπαρχει προγραμμα ακριβοτερο απο την ΔΕΗ χωρις ΟΤΣ.Εκτος αν δεν το ξερω;

Επισης παντα αυτο που πρεπει να κοιταει καποιος ειναι τι καιει.Αν εχει πολυ μικρη καταναλωση συμφερει το myhome enter με δυο χρονια δεσμευση.

Οσο μεγαλυτερη καταναλωση κανει καποιος δεν συμφερει με τιποτα η ΔΕΗ.Εγω και μικρη καταναλωση να ειχα παλι θα ηθελα να φυγω απο την ΔΕΗ κι ας πληρωνα και λιγο παραπανω.

Φυσικά και 10,5 ευρώ το μήνα.nrg electricity  4u 6,5 ευρώ το μήνα και 4 ευρώ το fixed σύνολο 10,5 ευρώ το μήνα.Τα χω ψάξει όλα άπειρες ώρες.Το μόνο ασφαλές καταφύγιο είναι η ΔΕΗ .Και αν βρω κάποιο φθηνότερο τώρα και σε 1 μήνα αυξήσει τιμές 15% που θα πάω; Θα έχει λήξει και η προσφορά του my home enter

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίνεις με βάση έναν από τους ακριβότερους ιδιώτες. Έχεις ψάξει τα άλλα πακέτα; Δεν είναι πολλά, αλλά υπάρχουν συμφέροντα. Αν όλοι πάντως γύριζαν στη ΔΕΗ, θα έπαυε να είναι "ασφαλές καταφύγιο". "Και ο άγιος φοβέρα θέλει". Το καλύτερο είναι να υπάρχει ανταγωνισμός από πολλές εταιρείες. Αν έλλειπαν και τα πακέτα με τα ψιλά γράμματα θα ήταν καλύτερα βέβαια.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Κρίνεις με βάση έναν από τους ακριβότερους ιδιώτες. Έχεις ψάξει τα άλλα πακέτα; Δεν είναι πολλά, αλλά υπάρχουν συμφέροντα.

Τα έχω ψάξει όλα.Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη.Οταν αύξησε τον Σεπτέμβρη του 19 τα τιμολογια η ΔΕΗ τοτε τα αύξησαν και οι ιδιώτες μέσα σε 1 μήνα.Οσο οι ιδιώτες αγόραζαν ρεύμα από την ΔΕΗ μέσω NOME σε τιμή χαμηλότερη απ ότι της κόστιζε να το παράγει ήταν τζάμπα μάγκες και φθηνότεροι.Τωρα που καταργήθηκαν τα NOME κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του.Είναι σαν να έχεις μια Οινοποιία και να σου κοστίζει το μπουκάλι κρασί 3 ευρώ. Πουλας στα supermarket 4 Ευρώ.Ερχομαι εγώ  που δεν εχω Οινοποιία και αγοράζω από σένα  2 ευρώ το λίτρο και πουλάω στα supermarket 3 ευρώ το κρασί σου.Θα σου πάρω όλη την πελατεία Ναι η Όχι; Αν όμως αρχίσεις να μου πουλάς 4 ευρώ και όχι 2 το λίτρο τότε θα γυρίσουν σε σένα όλοι οι πελάτες και θα το κλείσω το ρημάδι το μαγαζί που έκανα χονδρική πώληση.Αυτό έπαθαν οι ιδιώτες με την κατάργηση των NOME και το target model. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό δε διαφωνώ ότι μπορεί να πάει έτσι μελλοντικά. Είναι πολύ πιθανό. Απλά όχι ότι δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή οικονομικότερα πακέτα. Γιατί κάπως έτσι το έγραψες νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Σε αυτό δε διαφωνώ ότι μπορεί να πάει έτσι μελλοντικά. Είναι πολύ πιθανό. Απλά όχι ότι δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή οικονομικότερα πακέτα. Γιατί κάπως έτσι το έγραψες νωρίτερα.

Ναι αλλά σε κλέβουν ότι ώρα θέλουν αλλάζοντας τιμολόγια και όρους στο συμβόλαιο. Για μένα είναι πολύ ψυχοφθόρο να τους κυνηγάω με το ντουφέκι να μην με κλέψουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cinrtc είπε

Φυσικά και 10,5 ευρώ το μήνα.nrg electricity  4u 6,5 ευρώ το μήνα και 4 ευρώ το fixed σύνολο 10,5 ευρώ το μήνα.Τα χω ψάξει όλα άπειρες ώρες.Το μόνο ασφαλές καταφύγιο είναι η ΔΕΗ .Και αν βρω κάποιο φθηνότερο τώρα και σε 1 μήνα αυξήσει τιμές 15% που θα πάω; Θα έχει λήξει και η προσφορά του my home enter

Οκ μιλας για προγραμματα που τα βαζει 1 στους 1000 που λεει ο λογος αλλα και παλι αν εχει μεγαλες καταναλωσεις με αντλια θερμοτητας συμφερει πολυ περισσοτερο απο την ΔΕΗ συγκριτικα.

Το πιο ασφαλες καταφυγιο για τον καθεναν ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απο την τσεπη του και απο τα θελω του.

Εγω προσωπικα θελω να φυγω απο την ΔΕΗ γιατι μπορω να βρω αλλου φθηνοτερα και δεν θελω να χανω χρηματα.Αλλα οπως ξαναειπα και ακριβοτερα να ηταν απο την ΔΕΗ παλι θα ηθελα να φυγω γιατι δεν θελω να τους πληρωνω.

Οπως τον αρεσει τον καθεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cinrtc είπε

Διαιρώντας το άθροισμα από το  πάγιο του προγράμματος και το πάγιο του fixed με τις kWh που έχεις κάψει προκύπτει ένα νούμερο.Αν αυτό το προσθέσεις στην τιμή της kWh που σε χρεώνει η εταιρεία προκύπτει μια μεγαλύτερη τιμή.π.χ.εχω κάψει 300 kWh και το άθροισμα πάγιων fixed και προγράμματος είναι 9 ευρώ.Διαιρωντας τα 9 ευρώ με τις 300 kWh προκύπτει πηλίκο 3 λεπτά.Αν η εταιρεία με χρεώνει 0.088 την kWh τότε προσθέτω τα 3 λεπτά και βγαίνει 0,118 η kWh οπότε είναι ασύμφορο.

Το εκανα. Το παγιο ειναι 7.5€ ομως και η τιμη της κιλοβατωρας 0.0638. Οποτε βγαινει 0.0888€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...