Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Το εκανα. Το παγιο ειναι 7.5€ ομως και η τιμη της κιλοβατωρας 0.0638. Οποτε βγαινει 0.0888€

Εγω με 10 ευρω παγιο τον μηνα μου βγαινει τελικη τιμη κιλοβατωρας 0,0783 και τωρα στην ΔΕΗ πληρωνω 0,11058.

Δηλαδη συμφωνα με την καταναλωση μου πληρωνω στην ΔΕΗ 280 ευρω χοντρικα παραπανω τον χρονο.

Καταφυγιο με ακριβο ενοικιο που σε αρμεγει η ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, cinrtc είπε

.......Όχι φυσικά.Εγω ήμουν στην nrg όπου έχει εύρος 45-60.Και τους 7 μήνες ήταν κάτω από 45 η μέση οριακή τιμή συστήματος.Εντούτοις δεν μου πιστωσαν ποτέ χρήματα λόγω Ρήτρας αναπροσαρμογής.......

 

Για να σου εδιναν ρήτρα αναπροσαρμογής, θα έπρεπε με βάση τους γενικούς όρους της ngr,  η μέση τιμή της MWh  να πέσει κάτω από τα 32-33 ευρω ώστε το συνολικό άθροισμα να παραμένει κάτω από το όριο των 45 που αναφέρεις.. Οπότε σωστά δεν σου επέστρεψαν χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stsp είπε

 

Για να σου εδιναν ρήτρα αναπροσαρμογής, θα έπρεπε με βάση τους γενικούς όρους της ngr,  η μέση τιμή της MWh  να πέσει κάτω από τα 32-33 ευρω ώστε το συνολικό άθροισμα να παραμένει κάτω από το όριο των 45 που αναφέρεις.. Οπότε σωστά δεν σου επέστρεψαν χρήματα.

Αυτό το 32-33 από που προκύπτει; Και γιατί δεν μου απάντησαν ακόμα αν είναι έτσι;Γιατί δεν παρέχουν τον τύπο που υπολογίζει το ποσό πάνω στον λογαριασμό;

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Εγω με 10 ευρω παγιο τον μηνα μου βγαινει τελικη τιμη κιλοβατωρας 0,0783 και τωρα στην ΔΕΗ πληρωνω 0,11058.

Δηλαδη συμφωνα με την καταναλωση μου πληρωνω στην ΔΕΗ 280 ευρω χοντρικα παραπανω τον χρονο.

Καταφυγιο με ακριβο ενοικιο που σε αρμεγει η ΔΕΗ.

Σε ποια εταιρεία σου βγαίνει τόσο;Και τι περιμένεις και δεν πάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους γενικούς όρους της nrg έχει έναν τυπο από τον οποίο προκύπτει το νουμερο που ανέφερα. Για την ακριβεια η μεση τιμη ΟΤΣ  που προκύπτει  ειναι 31,35 ευρω,  κατω απο την οποια θα σου επεστρεφαν χρηματα αν το οριο σου ηταν 45-60  όπως ειπες. Ποιο προγραμμα ειχες;

Επεξ/σία από stsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Σε ποια εταιρεία σου βγαίνει τόσο;Και τι περιμένεις και δεν πάς;

Στο προγραμμα που ανεφερες μου βγαινει τοσο και δεν παω γιατι δεν ειναι για πελατες ΚΟΤ.

Εχω επιλεξει 2 αλλα προγραμματα απο αλλους παροχους χωρις ρητρες και δεσμευσεις και μαλλον σε ενα απο τα 2 θα παω το επομενο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cinrtc είπε

.Τα προγράμματα fixed είναι ασύμφορα.Άρα ΔΕΗ 

Δεν ισχύει γενικά και μην παραπληροφορείς τον κόσμο.
Η μόνη περίπτωση που η ΔΕΗ είναι ανταγωνιστική είναι στο πακέτο myhome enter που δίνει τα 100Ε δώρο και καις πάρα πολύ λίγο ρεύμα σε ετήσια βάση.

Επίσης το δώρο όπως και η κατάργηση της επιβάρυνσης του ορίου >2000/τετράμηνο για το Γ1 ισχύει μέχρι τέλος του έτους ,για λίγες μέρες δηλαδή ακόμα

10 ώρες πριν, stsp είπε

 Αλλά προσωπικά καταλαβαίνω τα εξής: Στην τιμή της ΟΤΣ των ΕΛΤΑ περιλαμβάνεται μόνο ο συντελεστής απωλειών δικτύου και τιποτα άλλο. Ο συντελεστής απωλειων δικτύου, σύμφωνα με τη ΡΑΕ είναι 1,1348. Επομενως το συνολικό άθροισμα υπολογίζεται ως εξής για τα ΕΛΤΑ:

ΑΘΡΟΙΣΜΑΝ (€/MWh) = (A * ΟΤΣΝ) όρια: 55 – 65 €/MWh

 

Όπου:

➢ ΑΘΡΟΙΣΜΑN: το αποτέλεσμα του αθροίσματος για τον υπό εξέταση μήνα Ν, σε €/MWh ➢ ΟΤΣN: η μέση Οριακή Τιμή Συστήματος για τον υπό εξέταση μήνα Ν, σε €/MWh
➢ Α: ο συντελεστής προσαύξησης 1,1348

Το θέμα είναι να το βρούμε στο site των ΕΛΤΑ ή να στείλει κάποιος email

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Το θέμα είναι να το βρούμε στο site των ΕΛΤΑ ή να στείλει κάποιος email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stsp είπε

Στους γενικούς όρους της nrg έχει έναν τυπο από τον οποίο προκύπτει το νουμερο που ανέφερα. Για την ακριβεια η μεση τιμη ΟΤΣ  που προκύπτει  ειναι 31,35 ευρω,  κατω απο την οποια θα σου επεστρεφαν χρηματα αν το οριο σου ηταν 45-60  όπως ειπες. Ποιο προγραμμα ειχες;

Nrg basic n.Θα μπορούσες να ποστάρεις τον τύπο και τις τιμές που οδηγούν στο 31,35;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stsp είπε

Ναι , το έχω δει αλλά ρωτάω πως εφαρμόζει τη ρήτρα ,το μαθηματικό τύπο που έγραψες : 

ΑΘΡΟΙΣΜΑΝ (€/MWh) = (A * ΟΤΣΝ) όρια: 55 – 65 €/MWh

Εκτός αν στο κείμενο το αναφέρει με τρόπο που δεν το καταλαβαίνω παρά μόνο το πάνω και κάτω όριο :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

« Αθροισμα ΟΤΣ προσαυξημένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου»  =  η ΟΤΣ επί τον συντελεστή απωλειών

Η αλλιώς : ΑΘΡΟΙΣΜΑ=Α*ΟΤΣ, όπου Α ο συντελεστής απωλειών.

Αυτό το ΑΘΡΟΙΣΜΑ στους όρους της σύμβασης ονομάζεται ΜΕΣΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΟΤΣ.

Η διαφορά εδώ με άλλους παρόχους είναι ότι τα ΕΛΤΑ δατηρούν μόνο τον συντελεστή που είναι από τη ΡΑΕ και είναι 1,1348 ενω αλλοι πα΄ροχοι χρησιμοποιουν αυξημενο συντελεστη και στο τελος προσθετουν και αλλη μια σταθερα. Αλλος το 5 αλλος το 8 κλπ, με αποτέλεσμα το ανωτατο οριο διακυμανσης να ξεπερνιεται εύκολα και να επιβαλονται χρεωσεις.

Επεξ/σία από stsp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν ισχύει γενικά και μην παραπληροφορείς τον κόσμο.
Η μόνη περίπτωση που η ΔΕΗ είναι ανταγωνιστική είναι στο πακέτο myhome enter που δίνει τα 100Ε δώρο και καις πάρα πολύ λίγο ρεύμα σε ετήσια βάση.

Επίσης το δώρο όπως και η κατάργηση της επιβάρυνσης του ορίου >2000/τετράμηνο για το Γ1 ισχύει μέχρι τέλος του έτους ,για λίγες μέρες δηλαδή ακόμα

Το θέμα είναι να το βρούμε στο site των ΕΛΤΑ ή να στείλει κάποιος email

Το ποιός παραπληροφορεί τον κόσμο το ξέρουμε όλοι και είναι οι ιδιώτες πάροχοι που μιλάνε για εκπτώσεις 45% ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν τέτοιες εκπτώσεις.Ερώτημα που σε παρακαλώ να απαντήσεις.Αφου η ΔΕΗ είναι ακριβή και κακιά και οι πάροχοι φθηνοί και καλοί τότε γιατί χρεώνουν την οριακή τιμή συστήματος που καταλήγει όπως στο λογαριασμό στη φώτο να δίνει τιμή kWh ημέρας 0.1222€ και νύχτας 0,0833€ και οι δύο τιμές ακριβότερες από τις αντίστοιχες της ΔΕΗ; Προφανώς γιατί δεν βγαίνουν να την πουλήσουν  φθηνότερα και έτσι δικαιώνεται η ΔΕΗ που πουλάει σε αυτές τις τιμές.

Screenshot_20201225-220455.png

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Nrg basic n.Θα μπορούσες να ποστάρεις τον τύπο και τις τιμές που οδηγούν στο 31,35;

162502268_2020-12-2522_00_18.png.43c78d4645a99b6318bc91040638ef99.png

Υ=Αχ(SMP)+B

SMP= το ζητουμενο

45=1,18 Χ SMP+8

SMP=(45-8)/1,18

SMP=31,35 €/MWh

Δεν ξερω για το δικο σου συμβολαιο,πάντως τους γενικους ορους αναφερει ότι η διακυμναση ειναι 48-58 και οχι 45.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cinrtc είπε

Το ποιός παραπληροφορεί τον κόσμο το ξέρουμε όλοι και είναι οι ιδιώτες πάροχοι που μιλάνε για εκπτώσεις 45% ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν τέτοιες εκπτώσεις.

Σε αυτό συμφωνώ και θα έπρεπε να υπήρχε παρέμβαση φορέα.
Το έχω ξαναγράψει, πρέπει να υπάρχει στη σελίδα τιμοκαταλόγου η τελική τιμή μαζί με τη ρήτρα αναπροσαρμογής του τελευταίου έτους και η τιμή που αναγράφουν να αναφέρεται ως ελάχιστη τιμή χρέωσης χωρίς ρήτρα

Διαφωνώ στο να λέει κάποιος γενικά οτι τα fixed δεν συμφέρουν και σε αυτό έκανα παράθεση.
 

7 λεπτά πριν, stsp είπε

« Αθροισμα ΟΤΣ προσαυξημένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου»  =  η ΟΤΣ επί τον συντελεστή απωλειών

Η αλλιώς : ΑΘΡΟΙΣΜΑ=Α*ΟΤΣ, όπου Α ο συντελεστής απωλειών.

Αυτό το ΑΘΡΟΙΣΜΑ στους όρους της σύμβασης ονομάζεται ΜΕΣΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΟΤΣ.

Η διαφορά εδώ με άλλους παρόχους είναι ότι τα ΕΛΤΑ δατηρούν μόνο τον συντελεστή που είναι από τη ΡΑΕ και είναι 1,1348 ενω αλλοι πα΄ροχοι χρησιμοποιουν αυξημενο συντελεστη και στο τελος προσθετουν και αλλη μια σταθερα. Αλλος το 5 αλλος το 8 κλπ, με αποτέλεσμα το κατωτατο οριο διακυμανσης να ξεπερνιεται εύκολα.

Για πολλοστή φορά ευχαριστώ :)
Που να δεις η Ζενιθ που κατέβασε τα όρια και ανέβασε τη σταθερά στο 19!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Αφου η ΔΕΗ είναι ακριβή και κακιά και οι πάροχοι φθηνοί και καλοί τότε γιατί χρεώνουν την οριακή τιμή συστήματος που καταλήγει όπως στο λογαριασμό στη φώτο να δίνει τιμή kWh ημέρας 0.1222€ και νύχτας 0,0833€ και οι δύο τιμές ακριβότερες από τις αντίστοιχες της ΔΕΗ;

1) Δε "χρεώνουν όλοι οι πάροχοι" σε αυτό που μας παραθέτεις, αλλά η εταιρεία που έχεις επιλέξει. Και βγαίνει ακριβό γιατί έχεις επιλέξει πακέτο ΜΕ ΟΤΣ και μιας ακριβής εταιρείας. Προφανώς και οι ιδιώτες παραπληροφορούν, γι' αυτό είμαστε στο τόπικ για να τα ανακαλύπτουμε. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οπωσδήποτε δεν υπάρχει οικονομικότερη λύση από τη ΔΕΗ, αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

2) Εδώ δεν ψάχνουμε καλούς και κακούς, αλλά τους φθηνότερους. Αυτό πάει σε όλους μας. Να μην το κάνουμε microsoft vs apple κλπ. το θέμα. Αν θέλουμε να το κάνουμε "vs κάτι", ας το κάνουμε τσέπη μας vs τσέπη τους.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε


Που να δεις η Ζενιθ που κατέβασε τα όρια και ανέβασε τη σταθερά στο 19!

Με μια προχειρη ματιά είδα στη ΖΕΝΙΘ ότι η διακυμανση ΟΤΣ είναι 40-50 και ο συντελεστής Β ( η σταθερα) είναι 9.

Με αυτα τα δεδομένα επιβαλλονται εξτρα χρεωσειςλόγω ΟΤΣ  -δηλαδη ξεπερνιεται το ανωτατο συνολικό οριο των 50-  όταν η μεση τιμη της ειναι 35!

Τωρα αν το αναπροσαρμοσαν και αντι 9 ειναι 19 τα πράγματα ειναι ακομη πιο δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...