Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Είμαι στην Volterra από τον Μάρτιο του 2019 στο πρόγραμμα Σπίτι Μου V1 Ν, αορίστου χρόνου, με μηδενικό πάγιο, 0.076415 €/ΚWh ημερήσιο και 0.056185 €/KWh νυχτερινό (συμπεριλαμβάνεται 15% έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής από μία προσφορά που μου έγινε). Στη σύμβαση που υπέγραψα γράφει για εφαρμογή ρήτρας προσαρμογής για ΟΤΣ μικρότερο από 40 και μεγαλύτερο από 60 €/MWh. Δεν αναφέρει κάτι για συντελεστές επιβολής ρήτρας - δεν υπήρχαν τότε; 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια καλύτερη προσφορά που τρέχει αυτή την περίοδο; Ή να μείνω εκεί που είμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

*Στο δικηγόρο και το λογιστή προσθέστε κι έναν χρηματιστή κι έκλεισε το team.

Καλά ξεμπερδέματα.

Ευκολάκια είναι τελικά αν πάρεις φόρα! ...παράνοια η φάση.....αν είναι δυνατόν ο καταναλωτής να ασχολείται με τέτοια πράγματα...

@nixi μην κοιτάς μόνο τα όρια αλλά και τον τύπο που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αναρτησεις τον τελευταιο εκκαθαριστικο θα σου πουμε αν πληρωνεις ρητρα αν και λογικα θα το είχες δει.

Επεξ/σία από stsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vsk είπε

Στη σύμβαση που υπέγραψα γράφει για εφαρμογή ρήτρας προσαρμογής για ΟΤΣ μικρότερο από 40 και μεγαλύτερο από 60 €/MWh. Δεν αναφέρει κάτι για συντελεστές επιβολής ρήτρας - δεν υπήρχαν τότε; 

Αν δε σου έρχεται χρέωση επιπλέον τότε το υπολογίζουν όπως παλιά και αν πάει πάνω απο 60 ,πχ 70 χρεώνουν 70-60=10 δηλαδή +0,01 επιβάρυνση
Δε σου έχει έρθει μέχρι τώρα επιβάρυνση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν δε σου έρχεται χρέωση επιπλέον τότε το υπολογίζουν όπως παλιά και αν πάει πάνω απο 60 ,πχ 70 χρεώνουν 70-60=10 δηλαδή +0,01 επιβάρυνση
Δε σου έχει έρθει μέχρι τώρα επιβάρυνση ?

Όχι, μέχρι και τον τελευταίο εκκαθαριστικό, δεν υπάρχει επιβάρυνση. Πάντως στη σύμβαση, σε άλλο σημείο, αναφέρει ότι ο πάροχος διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής του τρόπου υπολογισμού των χρεώσεων προμήθειας οποτεδήποτε θέλει, αρκεί να με ενημερώσει 60 ημέρες πριν.

Επεξ/σία από vsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

@nixi μην κοιτάς μόνο τα όρια αλλά και τον τύπο που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία

Το κατάλαβα (ότι δεν είναι μόνο η ΟΤΣ αλλά και τι συντελεστες/επαυξήσεις/παραμέτρουςγιαναμηνβγαινειακρη χρησιμοποιούν) κάποια στιγμή αφού είχα τσεκάρει σχεδόν όλα τα προγράμματα της αγοράς και υπολογίσει και δωρακια κλπ. Απελπίστηκα και τα παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stsp είπε

Εγω με μια δευτερη ματιά που έριξα στη σύμβαση του ΗΡΩΝΑ , ΔΕΝ λεει ότι για 6 μήνες δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ΟΤΣ, αλλά ότι διατηρεί σταθερούς τους συντελεστές επιβολής ρητρας, τους οποίους μπορεί να αλλάξει μετά παρέλευση 6 μηνών..

Επειδή ασχολιόμουν με τον ΗΡΩΝΑ, έχεις καταρχήν δίκιο, επειδή διαβάζοντας στους όρους αναφέρει: "Ο Προµηθευτής διατηρεί το δικαίωµα να τροποποιεί τις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις των Εµπορικών του Προγραµµάτων µετά την παρέλευση έξι (6) µηνών από την Ηµεροµηνία Έναρξης Προµήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, όπως αυτή ορίζεται στον Γ.Ο."  

Όταν τους κάλεσα στο τηλέφωνο μου είπαν όμως οτι δεν εφαρμόζεται η ρήτρα ΟΤΣ στο 1ο εξάμηνο. Ομοίως και στο allazorevma δίνουν την ίδια ερμηνεία στην τελευταία στήλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vsk είπε

Όχι, μέχρι και τον τελευταίο εκκαθαριστικό, δεν υπάρχει επιβάρυνση. Πάντως στη σύμβαση, σε άλλο σημείο, αναφέρει ότι ο πάροχος διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής του τρόπου υπολογισμού των χρεώσεων προμήθειας οποτεδήποτε θέλει, αρκεί να με ενημερώσει 60 ημέρες πριν.

Το προγραμμα που εχεις με αυτες τις τιμές, χωρις πάγιο, και ΟΤΣ 40-60 ειναι καλο σε βαθμο που απορω γιατί δεν το καταργησε ή δεν το τροποποίησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, vsk είπε

Όχι, μέχρι και τον τελευταίο εκκαθαριστικό, δεν υπάρχει επιβάρυνση.

Τυχερός είσαι, είναι στο "Διάφορες Χρεώσεις /Φόροι" και λέγεται

"ρήτρα αναπροσαρμογής" . Το λέω γιατί σε άλλο φόρουμ ήρθε κεραμίδα στο ίδιο πρόγραμμα που έχεις (αν και πρέπει να κάνανε λάθος, ελπίζω δηλαδή )

3 λεπτά πριν, windglider είπε

Όταν τους κάλεσα στο τηλέφωνο μου είπαν όμως οτι δεν εφαρμόζεται η ρήτρα ΟΤΣ στο 1ο εξάμηνο.

Απο τηλ μην υπολογίζεις τίποτα, δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, windglider είπε

Ο Προµηθευτής διατηρεί το δικαίωµα να τροποποιεί τις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις των Εµπορικών του Προγραµµάτων µετά την παρέλευση έξι (6) µηνών από την Ηµεροµηνία Έναρξης Προµήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, όπως αυτή ορίζεται στον Γ.Ο."  

Το θέμα είναι αν εννοεί ανταγωνιστικές χρεώσεις μόνο την κιλοβατώρα του ,διαχωρίζοντας τη ρήτρα ή το σύνολο ? Γιατί αν περιλαμβάνει στον όρο "ανταγωνιστικές" και τη ρήτρα ,τότε αυτόματα παίρνει και 45% έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό η επιβάρυνση...
Ο πρώτος λογαριασμός θα είναι λυπητερή γερή βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Των ΕΛΤΑ ετούτο εδώ το πρόγραμμα σημαίνει πως με συνέπεια πληρωμής οι χρεώσεις φτάνουν τα 0,0756€ τη μέρα και 0,05949€ νυχτερινό;

Με πάγια χρέωση €0,25/μήνα για μονοφασικό και €1,00/μήνα για τριφασικό, συν την υψηλή ΟΤΣ, ίσως είναι το μόνο πρόγραμμα με ΟΤΣ με το οποίο αξίζει να ρισκάρεις.

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, windglider είπε

Επειδή ασχολιόμουν με τον ΗΡΩΝΑ, έχεις καταρχήν δίκιο, επειδή διαβάζοντας στους όρους αναφέρει: "Ο Προµηθευτής διατηρεί το δικαίωµα να τροποποιεί τις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις των Εµπορικών του Προγραµµάτων µετά την παρέλευση έξι (6) µηνών από την Ηµεροµηνία Έναρξης Προµήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, όπως αυτή ορίζεται στον Γ.Ο."  

Όταν τους κάλεσα στο τηλέφωνο μου είπαν όμως οτι δεν εφαρμόζεται η ρήτρα ΟΤΣ στο 1ο εξάμηνο. Ομοίως και στο allazorevma δίνουν την ίδια ερμηνεία στην τελευταία στήλη.

 

ΝΑι αλλά παρακάτω γράφει:

916770217_2020-12-2721_09_28.png.ced0b89733327c3e8627a4d6189eea45.png

 

Τι έννοια έχει τοτε  να σου αναφέρει ότι κρατάει τους συντελεστές σταθερούς για 6 μηνες αν δεν σκοπεύει να σου επιβάλει χρεωση αναπροσαρμογης;

Δεν λεει οτι δεν υφιστανται ρητρα, λεει οτι για 6 μηνες δεν τους αναπροσαρμοζει προς τα επανω η προς τα κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Των ΕΛΤΑ ετούτο εδώ το πρόγραμμα σημαίνει πως με συνέπεια πληρωμής οι χρεώσεις φτάνουν τα 0,0756€ τη μέρα και 0,05949€ νυχτερινό;

Ναι ,το έχω στο excel στον υπολογιστή μου και δίνει γερά νούμερα...

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Με πάγια χρέωση €0,25/μήνα για μονοφασικό και €1,00/μήνα για τριφασικό, συν την υψηλή ΟΤΣ, ίσως είναι το μόνο πρόγραμμα με ΟΤΣ με το οποίο αξίζει να ρισκάρεις.

Είναι ρίσκο , αλλά ελπίζω κάποιος να μιλήσει αυτή την εβδομάδα να μας ενημερώσει για λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι ,το έχω στο excel στον υπολογιστή μου και δίνει γερά νούμερα...

Είναι ρίσκο , αλλά ελπίζω κάποιος να μιλήσει αυτή την εβδομάδα να μας ενημερώσει για λεπτομέρειες

Νομίζω των ΕΛΤΑ θα άξιζε να το βάλεις στα excel που ανεβάζεις, σε ξεχωριστό πίνακα και με υποσημείωση.
Να σημειώσω βέβαια ένα μειονέκτημα που για μένα είναι μεγάλο. Έχουν μόνο ένα 5ψηφιο τηλέφωνο με χρονοχρέωση για επικοινωνία μαζί τους. Κάτι τέτοια με χαλάνε πολύ προσωπικά.

Λέτε η ΔΕΗ να δώσει καμμια παράταση στο δώρο της επιστροφής των 100€ και πέραν του έτους; Έχετε ακούσει/διαβάσει τίποτα;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...