Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, stsp είπε

Δεν λεει οτι δεν υφιστανται ρητρα, λεει οτι για 6 μηνες δεν τους αναπροσαρμοζει προς τα επανω η προς τα κατω.

Συμφωνώ όπως είπα και πιο πάνω. Απλά είπα και τι λέει το allazorevma και η τηλεφωνική εξυπηρέτηση του ΗΡΩΝΑ, μήπως κάποιος πελάτης του στο forum μας πει τι ισχύει στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Να σημειώσω βέβαια ένα μειονέκτημα που για μένα είναι μεγάλο. Έχουν μόνο ένα 5ψηφιο τηλέφωνο με χρονοχρέωση για επικοινωνία μαζί τους. Κάτι τέτοια με χαλάνε πολύ προσωπικά.

google 2103353250
Είδα και λίγες αξιολογήσεις , εννοείται κλασσικά έχει κάποιες αρνητικές (δεν κάνει κανένας τον κόπο να δώσει θετικη, για αρνητική κατευθείαν!)
 

21 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Νομίζω των ΕΛΤΑ θα άξιζε να το βάλεις στα excel που ανεβάζεις, σε ξεχωριστό πίνακα και με υποσημείωση.

Θα το σκεφτώ, βασικά θα περιμένω απάντηση σε email που έστειλα ζητώντας ανάλυση στον τρόπο υπολογισμού ρήτρας
Αν είναι όντως 1,17*ΟΤΣ + 0 - 65 τότε ναι

_________________________________________________________
Άσχετο είχα κάνει λάθος στα πάγια στη ΔΕΗ Γ1, έβαλα και ένα ακόμα της elpedison 24ώρες νυχτερινό για να τη σπάσω στον @stsp!
Είναι μόνο για τρελά μεγκαβάτ όπως ένα της nrg

μέρας
https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

νύχτας
https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά τη μελέτη, χρειάζομαι και εγώ την ομαδική σοφία σας!

Έχω ετήσια κατανάλωση ημέρας 10500 kWh και νύχτας 3500 kWh σε τριφασικό. Αρχικά σκεπτόμουν για ΗΡΩΝ UP/1N, επειδή δεν έχει χρονική δέσμευση και έχει άνω όριο ΟΤΣ στα 50€/MWh.

Με όσα διάβασα εδώ τείνω πλέον προς συμβόλαιο χωρίς ρήτρα ΟΤΣ. Στα συγκριτικά τόσο του korakiou, όσο και στα allazorevma.gr και energycost.gr βγαίνει ως οικονομικότερη λύση η NRG Electricity 4U σε συνδυασμό με τα πρόσθετα 4€/μήνα της συνδρομής NRG fixed. Είναι κάτι κατά τη γνώμη σας που μου συνιστάτε να προσέξω στο συγκεκριμένο ή κάποιο καλύτερο πρόγραμμα;

Επεξ/σία από windglider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, windglider είπε

Έχω ετήσια κατανάλωση ημέρας 10500 kWh και νύχτας 3500 kWh σε τριφασικό.

Αντλία θερμότητας ??!

Με το energy 4u παίρνεις και δώρο 50 για βενζίνη shell

Απλά ρώτα αν έχουν όρια. Πχ η Ζενιθ αλλάζει χρέωση αν πας πάνω απο 6000 στο χρόνο

Η elpedison έχει το 24ώρες νυχτερινό και ενώ στα άλλα προγράμματα δε δίνει τα 50Ε δώρο με το fixed, στο συγκεκριμένο ίσως δίνει ,μιας και δεν αναφέρει τίποτα. Μπορεί να προτιμάς 50Ε στο χέρι παρά καύσιμο γιαυτό το λέω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, armaanid είπε

Ένα πρόχειρο excelάκι με διάφορα προγράμματα που με ενδιαφέρουν
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1v2bUihwIIEFKTOjWGjS74liwTz2bdhKfha7LCMra7wQ/edit?usp=sharing

Να σε ρωτήσω για το φυσικό αέριο , που βρήκες τις τιμές για τον τύπο της ρήτρας? Τώρα το κοιτούσα, όπως έψαχνα και για ΕΛΤΑ.

Επίσης καλό είναι να βάλεις και τα κάτω όριο μιας και επιστροφή γίνεται μόνο αν πέσει στα κάτω απο το κατώτατο όριο. (δηλαδή ποτέ πρακτικά!) Αν είναι ανάμεσα δεν εφαρμόζεται η ΟΤΣ απλά.

Η voltera παίζει να μην έχει ΟΤΣ το έχουμε αναλύσει σε προηγούμενες σελίδες

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/spiti-mou-v1-v1n/

στείλε email και ρώτα τους τι παίζει και με την έκπτωση και τελική τιμή

Ωραίο excelάκι :)
Για κάποιο λόγο δε scrollάρει άνετα στο λαπτοπ ,ίσως φταίει που έχω τα libreoffice και θέλει καμια ρύθμιση

Άκυρο τελικά το κατέβασα σαν ods αντι xlsx, όλα καλά!

Edit : απλά το νου σου με τις ρήτρες μιας και τις περισσότερες κιλοβατώρες θα τις κάψεις λογικά όταν καίει όλη η υπόλοιπη Ελλάδα, δηλαδή όταν θα υπάρχει ζήτηση ,επομένως όταν η ΟΤΣ θα είναι αυξημένη...

Edit2 : ο υπολογισμός στη wefree είναι λάθος ,δίνει απλά τους πρώτους 6 μήνες την έκπτωση . Εγώ επειδή έχω ανα χρόνο απλά έβαλα το μέσο όρο. Μάλλον θα θέλεις χειροκίνητα να το δώσεις μιας και το σπας σε μηνες ,χρόνο, διετία...

Edit3 : γιατί αν δώσω 1 κιλοβατώρα βγαίνουν αρνητικές τιμές? (άκυρο, αφαιρείς τυχών εκπτώσεις, οκ!)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσα την ΟΤΣ από τη volterra αλλά...το μετάνιωσα...βασικά δεν είμαι σίγουρος διότι:

Στη σελίδα  με το πρόγραμμα της και συγκεκριμένα στον τιμοκατάλογο γράφει:
"Ειδικοί Όροι: 1. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Οριακής Τιμής Συστήματος ή από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή."
Την ίδια στιγμή όμως στους γενικούς όρους σύμβασης προμήθειας αναφέρει ξεκάθαρα την ΟΤΣ.
Μου φαίνεται θα επαναφέρω την ΟΤΣ στο πρόγραμμά της στο excel....

Για το φυσικό αέριο, αν και από το v4.3 τιμοκατάλογο του προγράμματος έχει αφαιρεθεί το πλαίσιο που ανέφερε ρητά την ΟΤΣ, μπορείς να τη βρεις ως ΤΕΑ στη σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας.

Νομίζω ότι είναι εντελώς χαμένος χρόνος να υπολογίσω επιστροφή λόγω χαμηλής ΟΤΣ...ας έρθει δωροέκπληξη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηνιαίος εκκαθαριστικός στο elpedison ElectricityHome Night Fixed (το παλιό με 1.5€)

ΥΓ Βλέπετε πόσο όφελος έχουμε από τον νυχτερινό μετρητή στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Όπως το έχουμε ξαναπεί, πρώτα βάζουμε νυχτερινό μετρητή και μετά κοιτάμε για πάροχο.

17dadae1304b333b7e2cebcbf10035de.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

: (i) Εάν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΤΕΑ,(ΙΙ) και των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ προσαυξημένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο  Προσαυξημένο  Άθροισμα»)

Θέλει και αυτό που έχω τονισμένο επί το συντελεστή απωλειών.

Άλλοι πάροχοι βάζουν δικιά τους σταθερά

Βρήκα και αυτό

 

21 λεπτά πριν, armaanid είπε

Νομίζω ότι είναι εντελώς χαμένος χρόνος να υπολογίσω επιστροφή λόγω χαμηλής ΟΤΣ...ας έρθει δωροέκπληξη

Νόμιζα οτι την αφαιρούσες , οκ !

21 λεπτά πριν, armaanid είπε

Ειδικοί Όροι: 1. H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Οριακής Τιμής Συστήματος ή από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή."
Την ίδια στιγμή όμως στους γενικούς όρους σύμβασης προμήθειας αναφέρει ξεκάθαρα την ΟΤΣ.
Μου φαίνεται θα επαναφέρω την ΟΤΣ στο πρόγραμμά της στο excel....

Το έχω υπεραναλύσει σε άλλες σελίδες

και σε άλλο φόρουμ. Θα μας πει σε ένα μήνα ένα παιδί που υπέγραψε :)

Και εγώ στο excel την έχω σε "αναμονή" !

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

: (i) Εάν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΤΕΑ,(ΙΙ) και των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ προσαυξημένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο  Προσαυξημένο  Άθροισμα»)

Θέλει και αυτό που έχω τονισμένο επί το συντελεστή απωλειών.

 

Έχω βρει πίνακα με τις ωριαίες αλλά ειλικρινά δεν βγάζω άκρη, έχεις κάπου τις μεσαίες μοναδιαίες χρεώσεις ΛΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, armaanid είπε

Έχω βρει πίνακα με τις ωριαίες αλλά ειλικρινά δεν βγάζω άκρη, έχεις κάπου τις μεσαίες μοναδιαίες χρεώσεις ΛΠ;

Σώθηκες ...Σήμερα μετά απο μήνα βρήκα τις μηνιαίες ΤΕΑ, γιατί νομίζεις έφτιαξα excel χωρίς ΟΤΣ ?!!!

@MasterBlaster?? Υπάρχει site που να έχει μέσο όρο ΛΠ ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μηνιαίος εκκαθαριστικός στο elpedison ElectricityHome Night Fixed (το παλιό με 1.5€)

ΥΓ Βλέπετε πόσο όφελος έχουμε από τον νυχτερινό μετρητή στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Όπως το έχουμε ξαναπεί, πρώτα βάζουμε νυχτερινό μετρητή και μετά κοιτάμε για πάροχο.

17dadae1304b333b7e2cebcbf10035de.png

Αυτό θεωρούσα κι εγώ και παραξενεύτηκα που για τις δικές μου καταναλώσεις (10500 ημερήσιο και 3500 νυκτερινό) βγαίνει πιο συμφέρουσα η NRG Electricity 4U+fixed που έχει ίδια τιμή ημερήσιο και νυκτερινό.

Επεξ/σία από windglider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, windglider είπε

Αυτό θεωρούσα κι εγώ και παραξενεύτηκα που για τις δικές μου καταναλώσεις (10500 ημερήσιο και 3500 νυκτερινό) βγαίνει πιο συμφέρουσα η NRG Electricity 4U+fixed που έχει ίδια τιμή ημερήσιο και νυκτερινό.

1. Έχει υπερχαμηλή στο ημερήσιο

2. Δε σε τρώνε τα πάγια γιατί έχεις τεράαααστια κατανάλωση

3. Δεν μετράνε οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις στις συγκρίσεις

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο @liakjim γλύτωσε 7,94Ε , μόνο απο τις ρυθμιζόμενες όπου και δεν υπολογίστηκε το νυχτερινό :)

Σε εσένα θα είναι μεγάλα τα ποσά !

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, windglider είπε

Αυτό θεωρούσα κι εγώ και παραξενεύτηκα που για τις δικές μου καταναλώσεις (10500 ημερήσιο και 3500 νυκτερινό) βγαίνει πιο συμφέρουσα η NRG Electricity 4U+fixed που έχει ίδια τιμή ημερήσιο και νυκτερινό.

Λογικό. Έχει χαμηλή τιμή ημέρας.

Αν καταφέρεις να μεταφέρεις περισσότερες κιλοβατώρες στη νυχτερινή χρέωση λογικά θα αλλάξει το αποτέλεσμα.

Προσωπικά έχω καταφέρει και το έχω πάει 32% νυχτερινό.

Εσύ είσαι στο 25%.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Λέτε η ΔΕΗ να δώσει καμμια παράταση στο δώρο της επιστροφής των 100€ και πέραν του έτους; Έχετε ακούσει/διαβάσει τίποτα;

Αν πηγε καλα μπορει να το συνεχισουν κανεναν μηνα.

Αν δεν πηγε καλα και ημουνα στην θεση τους θα εδινα προσφορα με double energy.

Υποθεσεις κανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...