Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, armaanid είπε

Ένα πρόχειρο excelάκι με διάφορα προγράμματα που με ενδιαφέρουν
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1v2bUihwIIEFKTOjWGjS74liwTz2bdhKfha7LCMra7wQ/edit?usp=sharing

το my home enter έχει 5% εκπτωση συνέπειας  ενώ στο excel το έχεις 0

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, cinrtc είπε

το my home enter έχει 5% εκπτωση συνέπειας  ενώ στο excel το έχεις 0

Την έχω περάσει ήδη την έκπτωση στην αρχική κιλοβατώρα, θεωρώ δεδομένη την έγκαιρη πληρωμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, armaanid είπε

Ένα πρόχειρο excelάκι με διάφορα προγράμματα που με ενδιαφέρουν
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1v2bUihwIIEFKTOjWGjS74liwTz2bdhKfha7LCMra7wQ/edit?usp=sharing

 

Ωραίο το excel . Αν εδινες δυνατότητα για κατέβασμα ωστε να πειραματισθεί κάποιος με διαφορες τιμες καταναλώσεων θα βοηθούσε πιο πολύ.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου,  οι παροχές  μιλιταρυ protergia δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, λίαν προσφάτως οι 

ΖΕΝΙΘ,

ΗΡΩΝ,

ΑΕΡΙΟ ΑΤΙΙΚΗΣ

Άλλαξαν τους τύπους υπολογισμού της ρήτρας προς τα (πολύ) επάνω...

Αν έχει όρεξη κάποιος να μας στείλει τους τύπους όλων των εταιρείων, να δούμε ποιες είναι οι πιο τίμιες...

Επίσης, όσοι γλυκοκοιτάτε ΕΛΤΑ να έχετε υπόψιν σας πως εδώ και αρκετό καιρό έχει παρθεί η απόφαση να κλείσουν την δραστηριότητα...https://energypress.gr/news/feygoyn-apo-tin-promitheia-reymatos-ta-elta-diereynoyn-tin-agora-gia-polisi-tis-drastiriotitas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armaanid είπε

Την έχω περάσει ήδη την έκπτωση στην αρχική κιλοβατώρα, θεωρώ δεδομένη την έγκαιρη πληρωμή 

Ok μπράβο για την υπεύθυνη κοπιαστική δουλειά για το excelακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

16 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

 

Επίσης, όσοι γλυκοκοιτάτε ΕΛΤΑ να έχετε υπόψιν σας πως εδώ και αρκετό καιρό έχει παρθεί η απόφαση να κλείσουν την δραστηριότητα...https://energypress.gr/news/feygoyn-apo-tin-promitheia-reymatos-ta-elta-diereynoyn-tin-agora-gia-polisi-tis-drastiriotitas

https://energypress.gr/news/ypen-erhetai-nomoshedio-gia-toys-katanalotes-paragogoys-ilektrikis-energeias-ti-dynamiki

ΥΠΕΝ: Έρχεται νομοσχέδιο για τους καταναλωτές – παραγωγούς ηλεκτρικής ενέργειας, τη δυναμική τιμολόγηση και τους έξυπνους μετρητές – Τι αλλάζει από το 2021 στην αγορά.

Καλά, ότι θα υπάρξουν ανακατατάξεις και νεα δεδομένα στην αγορά ενέργειας είναι βεβαιο, αρκεί οι πάροχοι να αποβάλουν την νεοελληνική κουτοπονηριά και να κατανοήσουν ότι εδω είναι Ευρωπη επιτέλους.

Οση προσπάθεια και να κάνει το ΥΠΕΝ  αν δεν αφήσουμε πίσω το σαράκι της ελληνικής κουτοπονηριάς, δεν μπορεί να γίνει τίποτα απολύτως.

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια, όταν  τα καυσόξυλα πωλούνταν με το κιλό,  οι πονηροί έμποροι τα έβρεχαν το βραδυ για να παίρνουν βαρος. Τότε το υπουργείο, για την αντιμετώπιση του φαινομένου, όρισε ότι εφεξής τα καυσόξυλα θα πωλούνται με το κυβικό μέτρο. Πάλι όμως η ελληνική κουτοπονηριά βρήκε τρόπο και ανακάλυψε το  «χύδην». Δηλαδή επειδή  τους υποχρέωνε ο νόμος, έφτιαξαν μεν ένα πρόχειρο κουτι ενός κυβικού μέτρου για να  κανουν ογκομέτρηση, στην πράξη όμως τα  πετάνε εκει μεσα ακανόνιστα ‘ωστε να αφήνουν πολλά κενά μεταξυ τους. Οταν πας να αγοράσεις ξύλα άλλη τιμή έχουν τα «χύδην» και άλλη τα «στοιβαγμένα» σε παλέτα.

Ομοια και με τους παρόχους, ναι μεν υπάρχει απελευθερωση της αγοράς ενέργειας, ναι στις τυπικες συμβατικες υποχρεωσεις τους,  αλλά,  άλλα λένε οι τηλεφωνικοί « κραχτες» και άλλα οι συμβάσεις με αποτέλεσμα και την επέμβαση του ΡΑΕ. Μάλιστα τα επιπλέον κόστη είναι γραμμένα και «χωμένα" στους ορους της συμβασης με τετοιο τροπο, που ακόμη και εμεις μετα από τοσες ωρες ψαξιμο, ψαχνουμε και ξαναψαχνουμε τους ορους.

Επεξ/σία από stsp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stsp είπε

 

Ωραίο το excel . Αν εδινες δυνατότητα για κατέβασμα ωστε να πειραματισθεί κάποιος με διαφορες τιμες καταναλώσεων θα βοηθούσε πιο πολύ.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου,  οι παροχές  μιλιταρυ protergia δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικές.

Απλά πάτα νέο αντίγραφο ή λήψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stsp είπε

 

 

 

https://energypress.gr/news/ypen-erhetai-nomoshedio-gia-toys-katanalotes-paragogoys-ilektrikis-energeias-ti-dynamiki

ΥΠΕΝ: Έρχεται νομοσχέδιο για τους καταναλωτές – παραγωγούς ηλεκτρικής ενέργειας, τη δυναμική τιμολόγηση και τους έξυπνους μετρητές – Τι αλλάζει από το 2021 στην αγορά.

Καλά, ότι θα υπάρξουν ανακατατάξεις και νεα δεδομένα στην αγορά ενέργειας είναι βεβαιο, αρκείο οι πάροχοι να αποβάλουν την νεοελληνική κουτοπονηριά και να κατανοήσουν ότι εδω είναι Ευρωπη επιτέλους.

Συγκλονιστικά τα νέα, αλλάζει εντελώς το τοπίο.

Αν καταλαβαίνω σωστά, δυνατότητα τιμολόγησης ανά ημέρα και δυνατότητα αλλαγής παρόχου εντός 24 ωρών και όλα αυτά στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον. Προϋπόθεση η εγκατάσταση "έξυπνου" μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Συγκλονιστικά τα νέα, αλλάζει εντελώς το τοπίο.

Αν καταλαβαίνω σωστά, δυνατότητα τιμολόγησης ανά ημέρα και δυνατότητα αλλαγής παρόχου εντός 24 ωρών και όλα αυτά στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον. Προϋπόθεση η εγκατάσταση "έξυπνου" μετρητή.

Καλημέρα..Η τοποθέτηση νέων μετρητών θα καθυστερήσει λίγο ακόμα.. Φαντάζομαι ότι αυτό θα γίνει σταδιακά  στα επόμενα 3-4 χρόνια τουλάχιστον... Μπορεί να πάρει και παραπάνω σε χρόνο..Θα δείξει.. Ακόμη δεν έχει γίνει καμμία προκήρυξη για νέους μετρητές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε επικοινωνία μου με τη Volterra με ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα που δεν έχει ΟΤΣ δεν είναι το V1 αλλά ονομάζεται "Βασικός Τιμοκατάλογος" ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Ειμαι στη ΔΕΗ και ψαχνομαι να αλλαξω παροχο, ετησιες καταναλωσεις 3153 ημερησιο 902 νυχτερινο

Κοιταω για ΔΕΗ myhome enter λογω της μικρης διαφορας σε σχεση με τους αλλους παροχους, εχετε καποια καλυτερη προταση?

@korakios @armaanid Στα excel σας δεν εχετε συμπεριλαβει την Προτεργια, υπαρχει καποιος λογος για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, roalexa2010 είπε

Καλημερα

Ειμαι στη ΔΕΗ και ψαχνομαι να αλλαξω παροχο, ετησιες καταναλωσεις 3153 ημερησιο 902 νυχτερινο

Κοιταω για ΔΕΗ myhome enter λογω της μικρης διαφορας σε σχεση με τους αλλους παροχους, εχετε καποια καλυτερη προταση?

@korakios @armaanid Στα excel σας δεν εχετε συμπεριλαβει την Προτεργια, υπαρχει καποιος λογος για αυτο?

Καλημέρα, το excel μου είναι προσωπικές μου επιλογές συν κάποιες που έβαλα για λόγους σύγκρισης. 

Για την protergia λόγω επαγγέλματος έχω δυο προσφορές μέσα (military), η είμαι είναι custom και η άλλη είναι ουσιαστικά το MAX 45 χωρίς εγγύηση και με μια εφάπαξ έκπτωση 30€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, armaanid είπε

Ένα πρόχειρο excelάκι με διάφορα προγράμματα που με ενδιαφέρουν
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1v2bUihwIIEFKTOjWGjS74liwTz2bdhKfha7LCMra7wQ/edit?usp=sharing

Ευχαριστουμε πολυ την δουλεια σου.

Μια ερωτηση ...Τα 5 ευρω εκπτωση του ΔΕΗ Γ1 για ηλεκτρονικο λογαριασμο δεν ισχυουν και στο ΔΕΗ MY HOME ENTER?

Γιατι βλεπω το παραδοξο οτι για μεχρι περιπου 140 kwh το μηνα συμφερει πιο πολυ το ΔΕΗ Γ1.

Επισης ξερουμε αυτα τα 5 ευρω εκπτωση στο ηλεκτρονικο λογαριασμο μεχρι ποτε θα ισχυουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Volterra Customer Loyalty, μίλησα. Έχουν ΟΤΣ 35-45. Ισχύουν ασχέτως το εως 30/11 αλλά είπε κάτι για έξτρα χρέωση λόγω της αγοράς κλπ. Ενώ τον ρωτούσα για το Loyalty μου πρότεινε το βασικό "που αυτό δεν έχει κρυφές χρεώσεις"

*μόνος του το είπε έτσι ακριβώς... 

Επεξ/σία από nixi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, FLIMIT είπε

Ευχαριστουμε πολυ την δουλεια σου.

Μια ερωτηση ...Τα 5 ευρω εκπτωση του ΔΕΗ Γ1 για ηλεκτρονικο λογαριασμο δεν ισχυουν και στο ΔΕΗ MY HOME ENTER?

Γιατι βλεπω το παραδοξο οτι για μεχρι περιπου 140 kwh το μηνα συμφερει πιο πολυ το ΔΕΗ Γ1.

Επισης ξερουμε αυτα τα 5 ευρω εκπτωση στο ηλεκτρονικο λογαριασμο μεχρι ποτε θα ισχυουν?

Όχι, απ'όσο έψαξα δεν υπάρχουν αυτά τα 5€ έκπτωσης στο enter. Επίσης δε γνωρίζω μέχρι πότε θα ισχύουν είτε τα 5€ είτε το 5%, ειλικρινά έχω την αίσθηση ότι (εδώ και αρκετό καιρό αλλά) ειδικά το τελευταίο διάστημα όλα είναι εντελώς ρευστά

1 λεπτό πριν, nixi είπε

Volterra Customer Loyalty, μίλησα. Έχουν ΟΤΣ 35-45. Ισχύουν ασχέτως το εως 30/11 αλλά είπε κάτι για έξτρα χρέωση λόγω της αγοράς κλπ. Μου πρότεινε το βασικό "χωρίς κρυφές χρεώσεις"

*μόνος του το είπε έτσι ακριβώς... 

Ακριβώς, "Βασικός Τιμοκατάλογος" το ονόμασε και μου το πρότεινε για να αποφύγω τις έξτρα χρεώσεις...
Πάντως των ρώτησα και για το μοντέλο υπολογισμού προσαύξησης (με ΟΤΣ), και -είτε δεν είχε ενημερωθεί είτε έχει αλλάξει πάλι και ισχύει αυτό- μου ανέφερε τον τύπο

 Μέσο Προσαυξημένο ΆθροισμαΝ (€/MWh) = ( ΟΤΣΝ + Μοναδιαίες Χρεώσεις ΛΠΝ + Χρέωση ΜΜΚΘΣΣΝ ) * ( 1 + Συντελεστής Απωλειών Δικτύου %Ν ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...