Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Σκέφτομαι να πάω πακέτο  ηλεκτρικό ρεύμα και φυσικό αέριο.

Οκ, απλά πρόσεχε (πλην της Ελιν) , για ρεύμα αν εφαρμόζει ο πάροχος ρήτρα αναπροσαρμογής και τον τύπο εφαρμογής της. Έχει αρκετές πληροφορίες στις προηγούμενες σελίδες για την ρήτρα ΟΤΣ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης μια άμεση πρόταση για οικονομία είναι αν μπορείς να καλυτερεύσεις λίγο την αναλογία στις κιλοβατώρες σου ημερήσιο/νυχτερινό, δουλεύοντας πχ. πλυντήριο, θερμοσίφωνες κλπ. πιο στοχευμένα εκείνες τις ώρες. Αν μπορείς να φτάσεις την αναλογία 3/1 ή και παραπάνω. Ακόμα και το 2/1 είναι δεν είναι ανεφικτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Οκ, απλά πρόσεχε (πλην της Ελιν) , για ρεύμα αν εφαρμόζει ο πάροχος ρήτρα αναπροσαρμογής και τον τύπο εφαρμογής της. Έχει αρκετές πληροφορίες στις προηγούμενες σελίδες για την ρήτρα ΟΤΣ

Την Ελίν σκέφτομαι και μάλιστα έκανα αίτηση στο site και περιμένω τηλέφωνο από εκπρόσωπο. Τι πακέτο νομίζετε ότι είναι καλύτερο να συζητήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Την Ελίν σκέφτομαι και μάλιστα έκανα αίτηση στο site και περιμένω τηλέφωνο από εκπρόσωπο. Τι πακέτο νομίζετε ότι είναι καλύτερο να συζητήσω;

Για ρεύμα με νυχτερινό και χωρίς ΟΤΣ ένα πακέτο υπάρχει. Αυτό που σου έστειλα. Αν ρωτάς για Φ.Α. δεν ξέρω. Μπορείς να δεις στο άλλο τόπικ που σου παρέθεσε ο korakios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

Οκ, απλά πρόσεχε (πλην της Ελιν) , για ρεύμα αν εφαρμόζει ο πάροχος ρήτρα αναπροσαρμογής και τον τύπο εφαρμογής της. Έχει αρκετές πληροφορίες στις προηγούμενες σελίδες για την ρήτρα ΟΤΣ

 

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Για ρεύμα με νυχτερινό και χωρίς ΟΤΣ ένα πακέτο υπάρχει. Αυτό που σου έστειλα. Αν ρωτάς για Φ.Α. δεν ξέρω. Μπορείς να δεις στο άλλο τόπικ που σου παρέθεσε ο korakios.

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο πήρα τηλ στην ΗΡΩΝ και ρώτησα εάν στο 6μηνο υπάρχει ενδεχόμενη χρέωση από ρήτρες αναπροσαρμογής λόγω ΟΤΣ. Μου απάντησε ότι για ένα 6μηνο δεν υπάρχει καμία χρέωση τέτοια . Της είπα ότι με βάση τους όρους της σύμβασης αναφερεται ότι παραμένουν σταθερές για ένα 6μηνο  μόνο οι ανταγωνιστικές χρεώσεις και μου απάντησε ότι και οι ρήτρες αναπροσαρμογής θεωρουνται ανταγωνιστικές χρεώσεις. Παρόλο που έχω τις επιφυλάξεις μου,  σκέφτομαι  να την κάνω για ηρωνα στο πρόγραμμα up. Νυκτερινό,  που είναι χωρίς δέσμευση , για κανα 5μηνο μέχρι να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα  με τους παρόχους γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stsp είπε

Πριν λίγο πήρα τηλ στην ΗΡΩΝ και ρώτησα εάν στο 6μηνο υπάρχει ενδεχόμενη χρέωση από ρήτρες αναπροσαρμογής λόγω ΟΤΣ. Μου απάντησε ότι για ένα 6μηνο δεν υπάρχει καμία χρέωση τέτοια . Της είπα ότι με βάση τους όρους της σύμβασης αναφερεται ότι παραμένουν σταθερές για ένα 6μηνο  μόνο οι ανταγωνιστικές χρεώσεις και μου απάντησε ότι και οι ρήτρες αναπροσαρμογής θεωρουνται ανταγωνιστικές χρεώσεις. Παρόλο που έχω τις επιφυλάξεις μου,  σκέφτομαι  να την κάνω για ηρωνα στο πρόγραμμα up. Νυκτερινό,  που είναι χωρίς δέσμευση , για κανα 5μηνο μέχρι να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα  με τους παρόχους γενικά. 

Απο τη στιγμή που δεν έχει δέσμευση μπορείς να ρισκάρεις , εγώ περιμένω τον @ababa641να μας πει για τα ΕΛΤΑ τι παίζει ...

Άσχετο, απο Ζενιθ πήρα καταπληκτική προσφορά τώρα που λήγει σε 2 βδομάδες το συμβόλαιο :

Απο αορίστου που θα έχει ίδια χρέωση που είχα ,μπορούν να με βάλουν σε 24μηνη δέσμευση για να έχω πάλι την ίδια χρέωση.... με άφησε μλκ η κοπέλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπισθεν ολοταχώς από ΗΡΩΝΑ ..Μόλις διάβασα σχόλια αξιολογήσεων στο google , το τελευταίο μάλιστα είναι χθεσινό, που λένε ότι δεν εκδίδουν λογαριασμούς από το καλοκαίρι!!!! 
Ειλικρινά έμεινα άφωνος. Ένα καλό σχόλιο δεν μπόρεσα να βρω. 
Οποτε  μακριά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

Μάλλον λάθος κάνανε ,καλύτερα να επικοινωνήσεις να δεις τι παίζει.

Γίνεται κανονικά , τουλάχιστον έτσι είπαν απο Ελιν στο φιλαράκι μου και δε βλέπω λόγο να μη γίνεται αφού οι εταιρίες παίρνουν μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ

Πάρε τηλ να στο επιβεβαιώσουν

Nαι ετσι θα κανω θα παρω τηλεφωνο να μου το επιβεβαιωσουν.

Στους ορους της συμβασης της Ελιν που γραφει:Από 01/01/2021 έως και 31/12/2021 θα εφαρμόζεται χρέωση Ειδικού Λογαριασµού ΑΠΕ (Ε.Λ.ΑΠΕ) ίση με 0,002 €/kWh.......θα πρεπει λες να το υπολογισουμε και στο excel?

Το ιδιο ισχυει φανταζομαι για ολους τους παροχους εκτος απο την ΔΕΗ αν θυμαμαι καλα που το ειχε ανακοινωσει οτι θα απορροφησει την χρεωση.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Το ιδιο ισχυει φανταζομαι για ολους τους παροχους εκτος απο την ΔΕΗ αν θυμαμαι καλα που το ειχε ανακοινωσει οτι θα απορροφησει την χρεωση.

Αυτό το Ε.Λ.ΑΠΕ είναι μανούρα μεγάλη . Κανονικά στις ρυθμιζόμενες έλεγα να το βάλω , σίγουρα η ΔΕΗ δεν το εφαρμόζει? Το μόνο που διάβασα ήταν οτι αν θέλουν οι πάροχοι το απορροφούν και οτι η ΔΕΗ θα το απορροφήσει λόγω Covid, όπως κάτι άλλες εκπτώσεις που έκανε  ... δηλαδή παίζει ανα πάσα στιγμή να το εφαρμόσει .

Μήπως να το αφήσουμε προς το παρών να δούμε τι θα γίνει ?

0,002 είναι η επιβάρυνση ,το πολύ πολύ να τα αφαιρέσω στη ΔΕΗ αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Αυτό το Ε.Λ.ΑΠΕ είναι μανούρα μεγάλη . Κανονικά στις ρυθμιζόμενες έλεγα να το βάλω , σίγουρα η ΔΕΗ δεν το εφαρμόζει? Το μόνο που διάβασα ήταν οτι αν θέλουν οι πάροχοι το απορροφούν και οτι η ΔΕΗ θα το απορροφήσει λόγω Covid, όπως κάτι άλλες εκπτώσεις που έκανε  ... δηλαδή παίζει ανα πάσα στιγμή να το εφαρμόσει .

Μήπως να το αφήσουμε προς το παρών να δούμε τι θα γίνει ?

0,002 είναι η επιβάρυνση ,το πολύ πολύ να τα αφαιρέσω στη ΔΕΗ αργότερα

Ναι αστο ετσι και το βλεπουμε αργοτερα.

Εχω κανει ηδη ερωτημα στην Ελιν για την καταχωρηση της ενδειξης του μετρητη και περιμενω να μου απαντησουν. 

Αν μου απαντησουν θετικα θα παω και το ρευμα αλλα και το φυσικο αεριο στην Ελιν χωρις καμια δεσμευση και στα δυο.

Και να βγει κατι καλυτερο σε αλλο παροχο αυριο μεθαυριο μπορει να φυγω οποτε θελω χωρις να πληρωσω καμια ρητρα αποδεσμευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για να διαλέξεις πάροχο πρέπει να έχεις πτυχίο πυρηνικού φυσικού;

Μιλάμε στα posts άντε να πιάσουμε ένα 10% των λέξεων.

Τα άλλα είναι ορολογία!

ΛΟΛ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τελικά για να διαλέξεις πάροχο πρέπει να έχεις πτυχίο πυρηνικού φυσικού;

Μιλάμε στα posts άντε να πιάσουμε ένα 10% των λέξεων.

Τα άλλα είναι ορολογία!

ΛΟΛ

Μπορεις να μας ρωτησεις οτι θες αλλα πριν ξεκινησουμε το μεταπτυχιακο μας γιατι τοτε δεν θα εχουμε πολυ χρονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πηραν τηλεφωνο απο το allazorevma γιατι ειχα κανει την αιτηση για την ΕΛΙΝ, ωστε να συμπληρωσω τα χαρτια και να τους τα στειλω μεσω e-mail.

1ον) Εχει βαλει κανεις ρευμα μεσω του allazorevma; Ειναι πιο αργη ή πιο γρηγορη διαδικασια;

2ον) Το 20αρικο πως ακριβως το παιρνεις;

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

 

Εχω κανει ηδη ερωτημα στην Ελιν για την καταχωρηση της ενδειξης του μετρητη και περιμενω να μου απαντησουν. 

 

Τι εννοεις; Τι ειναι η καταχωρηση ενδειξης του μετρητη;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...