Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Xtac_inside είπε

Παιδια θα πω μια εμπειρια μου με εναλλακτικο πάροχο, και γιατι τελικα έκατσα στην Δεη, κάτι "βρωμούσε".

Ένας ενοικιαστής μου είχε ενα προβλημα και εβαλα το ρευμα του στο ονομα μου, οσο εκατσε στο σπιτι(καποιους μηνες)

Οταν ηρθε η στιγμη να αποχωρησει, εκανε αιτηση διακοπης και του ηρθε τελικος λογαριασμος.

Εγω περιμενα να μου δωσει τα χρηματα αυτος, για να πληρωσω το ρευμα, οποτε εκανε περιπου 2 μηνες να πληρωθει ο τελικος λογαριασμος. Και τωρα ερχεται το περιεργο...

Μετα την διακοπη, ερχεται ο τελικος εκκαθαριστικος. δεν θυμαμαι το ποσο, ας πουμε 100ε.

Δεν το πληρωνω γιατι περιμενω να με πληρωσει ο αλλος, μετα απο ενα μηνα ερχεται κι αλλος λογαριασμος παλι εκκαθαριστικος, ο οποιος διορθωνει τον προηγουμενο, και ειναι πιο λιγα! 90ε.

Τον επομενο μηνα ερχεται και αλλος, ακομα πιο φτηνος. Σε καθε λογαριασμο τελικο-εκκαθαριστικο, το ρευμα ηταν ιδιο, και αφαιρουσαν απο τις λοιπες χρεωσεις(αυτα τα διαφορα, τελη δημου κτλ)

Αφου 2 μηνες δεν πληρωθηκε λοιπον, ο τελικος λογαριασμος ηταν πιο λιγα. Εαν τα πληρωνα στην ωρα μου, θα ηταν πιο πολλα, και κανεις δεν θα ελεγε: Επρεπε να πληρωσεις πιο λιγα. Θα εμπαιναν στην τσεπη τους.

Οταν τους ρωτησα, μου ειπαν οτι ειχε γινει λαθος στην χρεωση των εξτρα. Επισης περιεργο ειναι οτι καθε φορα που εβγαινε ο επομενος λογαριασμος, αλλαζαν την ημερομηνια και φαινοταν οτι ο λογαριασμος αυτος εκδοθηκε την μερα μετα την διακοπη, ενω ηταν πχ ο 3ος λογαριασμος, δύο μήνες μετα! 3λογαριασμοι μετα την διακοπη, καθε ενας μειωνε τις εξτρα χρεωσεις.

Με λιγα λόγια, αυτοι οι τυποι κάνουν άνετο μαγείρεμα των εξτρά χρεώσεων.τί 30 τί 35 σου λεει, κανεις μας δεν ξερει ποσο ειναι πραγματικα αυτες οι εξτρα χρεωσεις, μονο τιμη για ρευμα ξερουμε και τις κιλοβατωρες. Δεν θα πω ποιος ηταν ο εναλλακτικος, αλλα προσοχη. Δινουν εκπτωση και τα παιρνουν απο αλλου μαλλον.

Εγω μετα απο αυτο φοβηθηκα, και εκατσα δεη.

Αν δεν εχουμε ολες τις λεπτομερειες αναλυτικα για να βγαλουμε ενα συμπερασμα ο καθενας μπορει να πει οτι θελει.

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε θα μπει στο πρόγραμμα βασικά , μην το ψάχνεις ...

Αυτή είναι η απάντηση :)

Ειναι σιγουρο αυτο το εχεις ψαξει?

Δηλαδη οσοι εχουν ΚΟΤ δεν μπορουν να μπουνε σε προγραμμα με ρητρα ΟΤΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειναι σιγουρο αυτο το εχεις ψαξει?

Δηλαδη οσοι εχουν ΚΟΤ δεν μπορουν να μπουνε σε προγραμμα με ρητρα ΟΤΣ?

Μπορούν να μπουν ΜΟΝΟ σε πρόγραμμα διαθέσιμο για ΚΟΤ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Αν δεν εχουμε ολες τις λεπτομερειες αναλυτικα για να βγαλουμε ενα συμπερασμα ο καθενας μπορει να πει οτι θελει.

Λεπτομέρειες σχετικα με αυτο που ειπα, νομιζω τα αναφερα, μονο τον παροχο δεν ειπα.

Ο μονος τροπος παρεπιντοντως να αποδειξω οτι ήταν 3 λογαριασμοι σε διαφορετικες ημερομηνίες, ήταν να τραβηξω φωτογραφια την μερα που εβγαινε, καθως ηταν ηλεκτρονικοι απο την πλατφορμα του παροχου, και με παλια ημερομηνια, καθε φορα που εβγαινε ο λογαριασμος. Η πλακα ειναι οτι ομως επαιρνα μηνυμα στο viber οτι εκδοθηκε.

 

Αυτους αμα τους κανεις μηνυση, θα ελεγαν μαλλον δες την ημερομηνια, την ιδια μερα διορθωθηκε το λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Μπορούν να μπουν ΜΟΝΟ σε πρόγραμμα διαθέσιμο για ΚΟΤ

Ναι το ξερω αυτο αλλα εγω αλλο ρωταω.

Αν ενα προγραμμα που εχει ρητρα ΟΤΣ ειναι διαθεσιμο για ΚΟΤ τοτε θα χρεωθει η ρητρα ΟΤΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Xtac_inside είπε

Λεπτομέρειες σχετικα με αυτο που ειπα, νομιζω τα αναφερα, μονο τον παροχο δεν ειπα.

Ο μονος τροπος παρεπιντοντως να αποδειξω οτι ήταν 3 λογαριασμοι σε διαφορετικες ημερομηνίες, ήταν να τραβηξω φωτογραφια την μερα που εβγαινε, καθως ηταν ηλεκτρονικοι απο την πλατφορμα του παροχου, και με παλια ημερομηνια, καθε φορα που εβγαινε ο λογαριασμος. Η πλακα ειναι οτι ομως επαιρνα μηνυμα στο viber οτι εκδοθηκε.

 

Αυτους αμα τους κανεις μηνυση, θα ελεγαν μαλλον δες την ημερομηνια, την ιδια μερα διορθωθηκε το λαθος

Μόνο ΔΕΗ, το'παμε , ο @HERTHANείναι αιρετικός και θα καεί στη Solar

Δε χρειάζεται συνέχεια , ευχαριστούμε πάντως που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xtac_inside είπε

Λεπτομέρειες σχετικα με αυτο που ειπα, νομιζω τα αναφερα, μονο τον παροχο δεν ειπα.

Ο μονος τροπος παρεπιντοντως να αποδειξω οτι ήταν 3 λογαριασμοι σε διαφορετικες ημερομηνίες, ήταν να τραβηξω φωτογραφια την μερα που εβγαινε, καθως ηταν ηλεκτρονικοι απο την πλατφορμα του παροχου, και με παλια ημερομηνια, καθε φορα που εβγαινε ο λογαριασμος. Η πλακα ειναι οτι ομως επαιρνα μηνυμα στο viber οτι εκδοθηκε.

 

Αυτους αμα τους κανεις μηνυση, θα ελεγαν μαλλον δες την ημερομηνια, την ιδια μερα διορθωθηκε το λαθος

Ναι αλλα για ποιον λογο εγινε αυτο που εγινε πηρες καποιο τηλεφωνο να το διευκρινισεις?

Μπορει να ηταν πολυ λιγοτερα κι εσυ να πληρωσες περισσοτερα ακομα κι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν ενα προγραμμα που εχει ρητρα ΟΤΣ ειναι διαθεσιμο για ΚΟΤ τοτε θα χρεωθει η ρητρα ΟΤΣ?

Δε γνωρίζω πρόγραμμα με ΚΟΤ και ΟΤΣ, αν βρεις πάσο :)
Στέλνω και email

Edit : Υπάρχουν τελικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι αλλα για ποιον λογο εγινε αυτο που εγινε πηρες καποιο τηλεφωνο να το διευκρινισεις?

Μπορει να ηταν πολυ λιγοτερα κι εσυ να πληρωσες περισσοτερα ακομα κι ετσι.

αυτο ακριβως ελεγα!! και αυτο σκεφτηκα και εγω, οντως θα μπορουσαν να ειναι και λιγοτερα. αλλα με τα τηλεφωνα δεν εβγαλα ακρη. ηθελαν να μπω και εγω σε αυτους, εστειλα email, πηρα τηλεφωνο, απαντηση δεν πηρα.

Απλα εβαλα το νουμερο τους σε μπλοκ.

 

edit: η μονη απαντηση που πηρα, ηταν μια ανευθυνη του τυπου: εγινε λαθος αλλα το διορθωσαμε. Αυτο που ειπα εγω ηταν: αμα τα πληρωνα στην ωρα τους ομως θα πληρωνα πιο πολλα!. Δεν βγηκε ακρη απο τη συζητηση ομως. Δεν μιλησε καποιος υπευθυνα και στο τελος το παρατησα.

Επεξ/σία από Xtac_inside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε γνωρίζω πρόγραμμα με ΚΟΤ και ΟΤΣ, αν βρεις πάσο :)
Στέλνω και email

Θα κοιταξω να βρω κανενα να σιγουρευτω γιατι κι εγω 100% δεν θυμαμαι διοτι δεν τα εχω κοιταξει και ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα κοιταξω να βρω κανενα να σιγουρευτω γιατι κι εγω 100% δεν θυμαμαι διοτι δεν τα εχω κοιταξει και ολα.

https://www.nrg.gr/el/idiotes/revma/nrg-basic

Και δεν είχες ρωτήσει για elpedison που σου είπαν οτι δεν εφαρμόζουν το 15%?

Έχει ΟΤΣ, άρα μλκ έλεγα .

Το θέμα είναι αν όντως δεν εφαρμόζεται η ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.nrg.gr/el/idiotes/revma/nrg-basic

Και δεν είχες ρωτήσει για elpedison που σου είπαν οτι δεν εφαρμόζουν το 15%?

Έχει ΟΤΣ, άρα μλκ έλεγα .

Το θέμα είναι αν όντως δεν εφαρμόζεται η ρήτρα

Το προγραμμα της NRG τι ειναι?

Στην Elpedison το εγραφε στους ορους για την εκπτωση συνεπειας οχι για ΟΤΣ.

Δεν ειχε ΟΤΣ το προγραμμα της Elpedison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ειχε ΟΤΣ το προγραμμα της Elpedison

Έχει ,αλλά βάζεις extra το fixed , αυτό το πρόγραμμα δε λες?

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/electricityhome/

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το προγραμμα της NRG τι ειναι?

Ένα παράδειγμα που έχει ΟΤΣ αλλά προσφέρεται και για ΚΟΤ . Στα πλαίσια να μάθουμε αν εφαρμόζεται ΟΤΣ σε ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stsp είπε

Όπισθεν ολοταχώς από ΗΡΩΝΑ ..Μόλις διάβασα σχόλια αξιολογήσεων στο google , το τελευταίο μάλιστα είναι χθεσινό, που λένε ότι δεν εκδίδουν λογαριασμούς από το καλοκαίρι!!!! 
Ειλικρινά έμεινα άφωνος. Ένα καλό σχόλιο δεν μπόρεσα να βρω. 
Οποτε  μακριά. 

Λογαριασμοί εκδίδονται αλλά όχι σε όλους λόγω του ότι η εταιρία έβαλε το sap κ έτσι υπάρχουν κάποια προβλήματα μέχρι να στρώσει . Το ίδιο πρόβλημα είχε κ η nrg με τους λογαριασμούς αερίου . Το πρόγραμμα που λες είναι πολύ καλό , σχόλια αρνητικά υπάρχουν για όλες τις εταιρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Έχει ,αλλά βάζεις extra το fixed , αυτό το πρόγραμμα δε λες?

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/electricityhome/

Ένα παράδειγμα που έχει ΟΤΣ αλλά προσφέρεται και για ΚΟΤ . Στα πλαίσια να μάθουμε αν εφαρμόζεται ΟΤΣ σε ΚΟΤ

Ναι της elpedison ειναι με το fixed στο excel σωστα.Στους ορους απλα εγραφε για την εκπτωση βεβαια οτι δεν εφαρμοζεται σε πελατες ΚΟΤ οποτε γενικοτερα σαν προγραμμα δεν συμφερει.

Το θεμα τωρα ειναι να μαθουμε αν εφαρμοζεται γενικοτερα ρητρα ΟΤΣ σε πελατες ΚΟΤ.Θα ρωτησω αν μπορεσω αυριο και θα παρακολουθω και το αλλο forum.

Aν μαθεις κατι η οποιοσδηποτε αλλος μπορει να μαθει ας ενημερωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...