Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα.

Ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει. Πρόκειται για νέα ηλεκτροδότηση που δεν έχει γίνει ακόμα η εγκατάσταση του ρολογιού. έχουμε τελειώσει με ότι γραφειοκρατία χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ και έχει έρθει η ώρα να απευθυνθούμε στον πάροχο. Έχει νόημα να απευθυνθούμε αρχικά στην ΔΕΗ από την άποψη ότι θα έρθει το ρεύμα πιο γρήγορα ή έτσι κι αλλιώς θα τον φάμε τον μήνα?

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Arch77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, Arch77 είπε

Καλημέρα στην ομάδα.

Ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει. Πρόκειται για νέα ηλεκτροδότηση που δεν έχει γίνει ακόμα η εγκατάσταση του ρολογιού. έχουμε τελειώσει με ότι γραφειοκρατία χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ και έχει έρθει η ώρα να απευθυνθούμε στον πάροχο. Έχει νόημα να απευθυνθούμε αρχικά στην ΔΕΗ από την άποψη ότι θα έρθει το ρεύμα πιο γρήγορα ή έτσι κι αλλιώς θα τον φάμε τον μήνα?

Ευχαριστώ 

Καλημέρα..Σε όποιον  πάροχο και να πας το ίδιο  είναι  πάνω κάτω..Απλά  νομίζω  στην  Δεη μπορεί  να εκτελεστεί μέσα σε  2-3 μέρες πιο γρήγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τελικά επέλεξα nrg  save fixed! 

Επικοινώνησα, θα μου στείλουν με email όλα τα απαιτούμενα και θα τους τα στείλω με email επίσης χωρίς να περιμένω στην ουρά στους κούριερ . 


Σε ετήσια βάση, με τους υπολογισμουσ που έκανα αλλά και μα τους πίνακες του Korakios, τα χρήματα είναι τα ίδια με ΕΛΤΑ αλλά η nrg  έχει και το «απλικεισιο» και σου κάνει τη  ζωή λίγο πιο εύκολη. 


Αποχαιρετώ λοιπόν την αλουπεντισον γιατί « το πρόγραμμα που είχατε δεν υπάρχει πια και θα πρέπει να επιλέξετε άλλο»! 
Ενταξει, επέλεξα άλλον πάροχο!  

 

Επεξ/σία από stsp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Κρίμα και περίμενα πληροφορίες για ΕΛΤΑ 😛

11 και σήμερα για λελε απο Ζενιθ !

Από εδώ και πέρα πληροφορίες μόνο για ngr παρακαλώ  😀!

 Επειδή έχω νυχτερινό, να προλάβω  δύο πιθανές απορίες σχετικά με το πρόγραμμα που επέλεξα:

1. Η τιμή ναι μεν είναι η ίδια και σταθερή  ημέρας και νύχτας (0,06265€/kWh) , αλλά η νυχτερινή κατανάλωση συνεχίζει και προσμετράται ως νυχτερινή για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις όπως και πρν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δεν υπάρχει δηλαδή καμία αλλαγή ως προς αυτό επειδή η χρέωση της kWh  ένας  πάροχος τη χρεώνει με ενιαία τιμή. 

Σε σύγκριση με άλλα προγραμματα  fixed  ( πχ αλουπεντισον φιξ), το ετήσιο κόστος του συγκεκριμένου προγράμματος παραμένει σταθερό. Δηλ για 7000 kWh είναι 547 ευρώ. Αρχίζει και γίνεται ευνοικότερο για την elpedison,  όταν η νυχτερινή κατανάλωση ως ποσοστό υπερβαίνει το 35%.Αν δε το ποσοστό ημερήσιας και  νυχτερινής κατανάλωσης είναι 50-50 ( δηλαδή ποτέ), και για ετήσια κατανάλωση πάλι 7000  kWh, τότε η elpedison φoξ θα είναι φθηνότερη κατά 19  ευρώ το χρόνο μόνο.

Επεξ/σία από stsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Κρίμα και περίμενα πληροφορίες για ΕΛΤΑ 😛

11 και σήμερα για λελε απο Ζενιθ !

Αντε καλη λευτερια.😛

Ξερουμε τελικα με σιγουρια αν στο προγραμμα της nrg μπορουν να μπουνε πελατες με ΚΟΤ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάστε μου ήρθε εξωπραγματική επιβάρυνση ΟΤΣ στον τελευταίο λογαριασμό και μου απάντησαν τελικά.

Νέος τρόπος υπολογισμού ΟΤΣ της Ζενιθ με 50 όριο. Επιστήμονες οι άνθρωποι

αντί για 1,17*ΟΤΣ+19 - 50 το κάνανε πιο απλό:

ΟΤΣ*κιλοβατώρες , ανώτερα μαθηματικά λέμε.....

Και με χρέωσαν ΟΤΣ και απο προηγούμενες καταναλώσεις (!) που ήδη είχα χρεωθεί (ελάχιστο μεν) στους λογαριασμούς

Περιμένω να δω τι θα απαντήσουν μιας και τα έχω συντάξει όλα για ΣτΚ. Εννοείται ο πίνακας με

ΟΤΣ μηνός * κιλοβατώρες ,

φεύγει για ΡΑΕ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Αντε καλη λευτερια.😛

Ξερουμε τελικα με σιγουρια αν στο προγραμμα της nrg μπορουν να μπουνε πελατες με ΚΟΤ?

Την πήρα τηλ και την ρώτησα και είπε ναι ότι στο ίδιο πρόγραμμα υπάρχουν ειδικοί όροι άρ αγίνεται, οπότε τηλεφωνησε και δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόγραμμα της nrg με το 40% είναι από την επίσημη σελίδα τους ή πρέπει να το κάνουμε μέσω τρίτου;

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, stsp είπε

Την πήρα τηλ και την ρώτησα και είπε ναι ότι στο ίδιο πρόγραμμα υπάρχουν ειδικοί όροι άρ αγίνεται, οπότε τηλεφωνησε και δες.

 

24 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Το πρόγραμμα της nrg με το 40% είναι από την επίσημη σελίδα τους ή πρέπει να το κάνουμε μέσω τρίτου;

Εγω πηρα τωρα τηλεφωνο κατευθειαν στην nrg και μιλησα γιατι δεν ηξερα σε ποιον να απευθυνθω.Τους ρωτησα αν μπορω να μπω στο προγραμμα ενω ειμαι στο ΚΟΤ και μου ειπαν οτι μπορω.

Ζητησα να μου στειλουν τους ορους της συμβασης να τους διαβασω πριν προχωρησω στην διαδικασια της αποστολης των δικαιολογητικων και μολις μου τους εστειλαν.

Διαβαζω στο αρθρο 6 και συγκεκριμενα στο 6.1 οτι:Ο Γενικός Τιμοκατάλογος ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ισχύουν τουλάχιστον για έξι (6) μήνες από τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας, μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Ορους και την κείμενη νομοθεσία.

stsp...... εσενα σου εστειλαν τους ορους της συμβασης αν μπορεις να το επιβεβαιωσεις?

korakios...... μηπως αυτο ειναι οπως στα προγραμματα της elpedison οπου μετα απο 6 μηνες μπορουν να κανουν την διακοπη της εκπτωσης?

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Το πρόγραμμα της nrg με το 40% είναι από την επίσημη σελίδα τους ή πρέπει να το κάνουμε μέσω τρίτου;

Eγω πήγα σε αυτο:

https://mbc.gr/home-2/nrg-mbc/mbc-nrgsave/

Είναι συνεργάτες, συγκεντρώνουν ό,τι χρειάζεται και τα αποστελουν στην nrg. 

Για παραδειγμα της ζητησα να βαλω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα αλλά μου απάντησε οτι η εταιρία δεν δεχεται κατι τετοιο αλλά πάγια εντολή μεσω λογαριασμού, πράγμα το οποίο βεβαια αναγραφεται και στους ορους.

Κατα τα λοιπά μου απέστειλε και τους ορους κλπ, και ειναι αυτα τα γνωστα της nrg.

Nα σημειώσω ότι οι πάγιες εντολές μέσω Εθνικής, που έχω λογαριασμούς, χρεωνονται κανονικά και σε καθε λογριασμό πληρώνεις από 0,30-0,50 ευρω.Δεν είναι δωρεάν. Ετσι βεβαιως εξηγούνται και οι  ουρες που παρατηρουνται σε καταστηματα κινητής κλπ για να πληρωθούν οι λογαριασμοί, επειδή ετσι  δεν υπάρχει χρεωση.

Εν ολίγοις για να πληρωσεις λογαριασμούς σε ετησια βαση με πάγιες εντολές χρειάζεσαι 15-20 ευρω . Ποσό αμελητέο μεν αλλά αν σκεφτεις οτι για να έχεις 15 ευρω εισόδημα απο τοκους πρεπει να εχεις στην τραπεζα 10,000 ευρω, αντιλαμβάνεσαι  τον τρόπο με τον οποίο βγαζουν χρηματα οι τραπεζες από το μηδεν. Εσυ δηλαδη με 10,000 ευρω, θα κερδισεις το χρονο οσα η τραπεζα με το να σου πληρωσει με δικα σου χρηματα τους λογαριασμους. Φερτε για λιγο στο νου σας ποσα βγαζει  η τράπεζα το χρονο όταν σου δανειζει 10 χιλιαρικα και ποσα βγαζετε εσεις οταν τα αφηνετε στην τραπεζα κλειστα για 1 χρονο. 

Καλα θα μου πειτε τραπεζα ειναι και ετσι βγαζει λεφτα. Οκ, ειναι ομως και για να δανειζει για επιχειρησεις θα πω εγω.

Πηγαμε προ ετων σε μεγαλη τραπεζα εδω στην Καιγαμωτηχωρα και ζητησαμε δανειο για εγκατασταση φωτοβολταικου παρκου. Ειχαμε βρει τα παντα. Απο Γερμανια ινβερτερς, πανελ ,  κλπ.Στην τραπεζα μας ειπαν να ανεβουμε επανω να μας υποδεχθει το καταλληλο προσωπο, ο γκουρου για τις ....επενδυσεις! . Μας λεει λοιπον το γραβατωμενο παιδι ότι, βεβαιως δινουμε δανειο, αλλα πρωτα  γινεται η εγκατασταση στα φωτοβολταικά, γινεται η διασυνδεση με τον αδμηε , μας φερνετε τα χαρτια και μετα σας δινουμε τα λεφτα. ΣΩΠΑ!!!!!!! του ειπαμε. ΑΛΗΘΕΙΑ????ΚΑι ποιος θα πληρωσει τους γερμανους ρωτησαμε για να μας δωσουν τα μηχανηματα που θελεις να εγκαταστησουμε, οταν στην γερμανια δεν δεχονται καμια τραπεζικε εντολή γιατι οι ελληνικες τραπεζες ηταν για τα σκουπιδια??????

Σορρυ για το οφ τοπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

korakios...... μηπως αυτο ειναι οπως στα προγραμματα της elpedison οπου μετα απο 6 μηνες μπορουν να κανουν την διακοπη της εκπτωσης?

Δε νομίζω , η elpedison λέει ανα πάσα στιγμή και το έχει για να μη θεωρηθεί αιτία διακοπής χωρίς ρήτρα. Αυτό είναι και το ζουμί της υπόθεσης.

Πρέπει να ρωτήσεις στην nrg συγκεκριμένα αν η διακοπή έκπτωσης (που είναι και 40%!) σημαίνει και δυνατότητα λύσης του συμβολαίου .

Αν όχι είναι ρίσκο μιας και υψηλή κιλοβατώρα (ενδέχεται) να έχεις και ρήτρα αποχώρησης θα χρειαστεί να πληρώσεις για να φύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 

Εγω πηρα τωρα τηλεφωνο κατευθειαν στην nrg και μιλησα γιατι δεν ηξερα σε ποιον να απευθυνθω.Τους ρωτησα αν μπορω να μπω στο προγραμμα ενω ειμαι στο ΚΟΤ και μου ειπαν οτι μπορω.

Ζητησα να μου στειλουν τους ορους της συμβασης να τους διαβασω πριν προχωρησω στην διαδικασια της αποστολης των δικαιολογητικων και μολις μου τους εστειλαν.

Διαβαζω στο αρθρο 6 και συγκεκριμενα στο 6.1 οτι:Ο Γενικός Τιμοκατάλογος ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ισχύουν τουλάχιστον για έξι (6) μήνες από τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας, μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Ορους και την κείμενη νομοθεσία.

stsp...... εσενα σου εστειλαν τους ορους της συμβασης αν μπορεις να το επιβεβαιωσεις?

korakios...... μηπως αυτο ειναι οπως στα προγραμματα της elpedison οπου μετα απο 6 μηνες μπορουν να κανουν την διακοπη της εκπτωσης?

Ναι ετσι λεει και σε μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stsp είπε

Ναι ετσι λεει και σε μενα.

Αυτο σημαινει οτι μπορουν μετα τους 6 μηνες να κοψουν την εκπτωση του 40% και να μην μπορουμε να κανουμε τιποτα μιας και η συμβαση ειναι για 24 μηνες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Αυτο σημαινει οτι μπορουν μετα τους 6 μηνες να κοψουν την εκπτωση του 40% και να μην μπορουμε να κανουμε τιποτα μιας και η συμβαση ειναι για 24 μηνες.

Δεν το ξέρεις γιατί θέλει αποκρυπτογράφηση το

21 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Ορους και την κείμενη νομοθεσία.

Και αυτό μόνο η NRG μπορεί να το λύσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...