Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε νομίζω , η elpedison λέει ανα πάσα στιγμή και το έχει για να μη θεωρηθεί αιτία διακοπής χωρίς ρήτρα. Αυτό είναι και το ζουμί της υπόθεσης.

Πρέπει να ρωτήσεις στην nrg συγκεκριμένα αν η διακοπή έκπτωσης (που είναι και 40%!) σημαίνει και δυνατότητα λύσης του συμβολαίου .

Αν όχι είναι ρίσκο μιας και υψηλή κιλοβατώρα (ενδέχεται) να έχεις και ρήτρα αποχώρησης θα χρειαστεί να πληρώσεις για να φύγεις

Ναι θα το ρωτησω αυτο γιατι αν ειναι να κοψουν την εκπτωση μετα απο 6 μηνες δεν υπαρχει κανενα νοημα να βαλει κανεις αυτο το προγραμμα.

Για να βγει η ρητρα αποχωρησης οπως μου ειπαν πολλαπλασιαζεις το ποσο του παγιου με τους μηνες που απομενουν στο συμβολαιο.

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν το ξέρεις γιατί θέλει αποκρυπτογράφηση το

Και αυτό μόνο η NRG μπορεί να το λύσει

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα σημασια εχει οτι μετα το 6μηνο μπορει αν θελει με τον ορο αυτο να σου διακοψει την εκπτωση ετσι δεν ειναι?

 

13 λεπτά πριν, stsp είπε

Ναι ετσι λεει και σε μενα.

Μπορεις να το ρωτησεις στην mbc που μιλας εσυ κι εγω στην nrg για να δουμε τι θα μας πουνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, stsp είπε

Nα σημειώσω ότι οι πάγιες εντολές μέσω Εθνικής, που έχω λογαριασμούς, χρεωνονται κανονικά και σε καθε λογριασμό πληρώνεις από 0,30-0,50 ευρω.Δεν είναι δωρεάν. Ετσι βεβαιως εξηγούνται και οι  ουρες που παρατηρουνται σε καταστηματα κινητής κλπ για να πληρωθούν οι λογαριασμοί, επειδή ετσι  δεν υπάρχει χρεωση.

Εν ολίγοις για να πληρωσεις λογαριασμούς σε ετησια βαση με πάγιες εντολές χρειάζεσαι 15-20 ευρω . Ποσό αμελητέο μεν αλλά αν σκεφτεις οτι για να έχεις 15 ευρω εισόδημα απο τοκους πρεπει να εχεις στην τραπεζα 10,000 ευρω, αντιλαμβάνεσαι  τον τρόπο με τον οποίο βγαζουν χρηματα οι τραπεζες από το μηδεν. Εσυ δηλαδη με 10,000 ευρω, θα κερδισεις το χρονο οσα η τραπεζα με το να σου πληρωσει με δικα σου χρηματα τους λογαριασμους. Φερτε για λιγο στο νου σας ποσα βγαζει  η τράπεζα το χρονο όταν σου δανειζει 10 χιλιαρικα και ποσα βγαζετε εσεις οταν τα αφηνετε στην τραπεζα κλειστα για 1 χρονο. 

Καλα θα μου πειτε τραπεζα ειναι και ετσι βγαζει λεφτα. Οκ, ειναι ομως και για να δανειζει για επιχειρησεις θα πω εγω.

Αν είσαι μισθωτός άνοιξε τέτοιο λογαριασμό και οι πάγιες εντολές είναι δωρεάν:
https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/payroll-bundles/salary-value

Όλες οι τράπεζες έχουν από ένα αντίστοιχο προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , εγω νομιζω ότι αν αλλαξει η χρεωση αλλαζει το συμβολαιο αρα μπορω να το καταγγειλω και ν α αποχωρησω γιατι δεν μπορεις να μενεις σε ενα συμβολαιο διαφορετικο απο το αρχικο.

Αλλο πραγμα να αποδεχομαι οτι ο παροχος εχει το δικαιωμα να αλλαζει καποια πραγματα και αλλο πραγμα εαν θα παραμεινω να υφισταμαι τις οποιες αλλαγες τις οποιες δεν γνωριζω.

Επομενως πιστευω οτι σε περιπτωση αλλαγης μπορει ο πελατης να καταγγειλει τη συμβαση και να φυγει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα σημασια εχει οτι μετα το 6μηνο μπορει αν θελει με τον ορο αυτο να σου διακοψει την εκπτωση ετσι δεν ειναι?

Αυτό είναι 100% (αν θέλει) .Το θέμα είναι αν παίζει και ρήτρα αποχώρησης .

Επίσης καλό είναι να ρωτήσετε και οι 2 αν η κατάργηση της έκπτωσης γίνεται με ειδοποίηση  πριν την έκδοση της λυπητερής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Αν είσαι μισθωτός άνοιξε τέτοιο λογαριασμό και οι πάγιες εντολές είναι δωρεάν:
https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/payroll-bundles/salary-value

Όλες οι τράπεζες έχουν από ένα αντίστοιχο προϊόν.

Ο μισθοδοτικο ς βαλιου που γραφεις εχει μηνιαιο παγιο 2 ευρω Χ12=24 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stsp είπε

Λοιπον , εγω νομιζω ότι αν αλλαξει η χρεωση αλλαζει το συμβολαιο αρα μπορω να το καταγγειλω και ν α αποχωρησω γιατι δεν μπορεις να μενεις σε ενα συμβολαιο διαφορετικο απο το αρχικο.

Αλλο πραγμα να αποδεχομαι οτι ο παροχος εχει το δικαιωμα να αλλαζει καποια πραγματα και αλλο πραγμα εαν θα παραμεινω να υφισταμαι τις οποιες αλλαγες τις οποιες δεν γνωριζω.

Επομενως πιστευω οτι σε περιπτωση αλλαγης μπορει ο πελατης να καταγγειλει τη συμβαση και να φυγει.

 

Κι εγω ετσι νομιζω αλλα καλυτερα να ρωτησουμε γιατι αυτοι μπορει να νομιζουν διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stsp είπε

Ο μισθοδοτικο ς βαλιου που γραφεις εχει μηνιαιο παγιο 2 ευρω Χ12=24 ευρω

Σωστός. Σε ΕΤΕ πρέπει να είναι αυτό τότε:

https://www.nbg.gr/el/retail/deposits/payroll-bundles/salary-reward

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Αυτό είναι 100% (αν θέλει) .Το θέμα είναι αν παίζει και ρήτρα αποχώρησης .

Επίσης καλό είναι να ρωτήσετε και οι 2 αν η κατάργηση της έκπτωσης γίνεται με ειδοποίηση  πριν την έκδοση της λυπητερής.

Γι'αυτο ειναι σιγουρο οτι θα υπαρξει ενημερωση γιατι σε ολους ενημερωνουν αν υπαρξει καποια αλλαγη αλλιως την μαμησαν.

Το θεμα ειναι αν μπορουμε να φυγουμε χωρις να πληρωσουμε ρητρα αποχωρησης εφοσον κοψουν την εκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης για τους 4 πρώτους μήνες (άρα και για την αρχική αίτηση) δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθεί το NRG save fixed με επιπλέον κόστος 4€/το μήνα γιατί ουσιαστικά το παρέχουν αυτοί, χωρίς να επηρεάζεται ο νέος συνδρομητής από την πιθανότητα της ρήτρας αναπροσαρμογής. Εγώ το ζήτησα και μου το έστειλαν γραπτώς μαζί με την αίτηση από την NRG και θα το ενεργοποιήσω λίγο πριν κλείσουν οι 4 μήνες

Επεξ/σία από billtzaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, billtzaf είπε

Επίσης για τους 4 πρώτους μήνες (άρα και για την αρχική αίτηση) δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθεί το NRG save fixed με επιπλέον κόστος 4€/το μήνα γιατί ουσιαστικά το παρέχουν αυτοί, χωρίς να επηρεάζεται ο νέος συνδρομητής από την πιθανότητα της ρήτρας αναπροσαρμογής. Εγώ το ζήτησα και μου το έστειλαν γραπτώς μαζί με την αίτηση από την NRG και θα το ενεργοποιήσω λίγο πριν κλείσουν οι 4 μήνες

Αυτο που το γραφει για να το ζητησω κι εγω αν ειναι.

Μηπως εχεις κανει καποιο ερωτημα για το αρθρο 6.1 που συζηταμε?

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα που το απαντούν οι ίδιοι στο φεϊσμπουκ, όταν τους χώνουν γκάζια και το ζήτησα από το τμήμα πωλήσεων τους που μιλάω για την σύμβαση να μου το επιβεβαιώσει (όπως και έγινε) και να μου το στείλει γραπτώς να το έχω. 

Screenshot_20210113-180043.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billtzaf είπε

Το είδα που το απαντούν οι ίδιοι στο φεϊσμπουκ, όταν τους χώνουν γκάζια και το ζήτησα από το τμήμα πωλήσεων τους που μιλάω για την σύμβαση να μου το επιβεβαιώσει (όπως και έγινε) και να μου το στείλει γραπτώς να το έχω. 

Θα το ζητησω κι εγω αν και φοβαμαι μην γινει κανενα μπερδεμα αν δεν το ενεργοποιησουμε απο την αρχη και μας χρεωσουν τιποτα ρητρες και τρεχουμε μετα.

Εσυ την αιτηση την εκανες  μεσω της nrg?

Πες μου και αν ρωτησες για το αρθρο 6.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα το ζητησω κι εγω αν και φοβαμαι μην γινει κανενα μπερδεμα αν δεν το ενεργοποιησουμε απο την αρχη και μας χρεωσουν τιποτα ρητρες και τρεχουμε μετα.

Εσυ την αιτηση την εκανες  μεσω της nrg?

Πες μου και αν ρωτησες για το αρθρο 6.1.

Ναι, τους ζήτησα να με καλέσουν και αφού τα είπαμε και μου ανέφεραν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται να τους στείλω μέσω mail, μου επέστρεψαν πίσω την αίτηση προσυμπληρωμένη με την σημείωση που ζήτησα (γιατί δεν αναγράφεται κάπου μου είπαν) και χωρίς το fixed τικαρισμενο. Τώρα πρέπει να την επιστρέψω υπογεγραμμένη. Όχι, δεν ρώτησα σχετικά με το 6.1 γιατί δεν το ήξερα. Θα το ρωτήσω όμως μέσω email πάλι. Thanks!

Επεξ/σία από billtzaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον μολις πηρα τηλ στην nrg (κεντρικα), ρωτησα για τον ορο στο 6.1, επιβεβαιωσε οτι ισχυσει φυσικα, και μου ειπε  οτι αν υπαρξουν αναπροσαρμογες πρωτα ενημερωνομαι και εαν θελω να αποχωρησω αποχωρω. 

Απλα πραγματα .

Επεξ/σία από stsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stsp είπε

και μου ειπε  οτι αν υπαρξουν αναπροσαρμογες πρωτα ενημερωνομαι και εαν θελω να αποχωρησω αποχωρω. 

Απλα πραγματα .

αποχώρηση χωρίς πέναλτι ? Εκεί είναι η απορία. Επίσης άλλο αναπροσαρμογή και άλλο παραθυράκι (ασχέτως νομιμότητας) καταργώ την έκπτωση αλλά παραμένει αμετάβλητη η τιμή κιλοβατώρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...