Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , όχι επειδή το είπε η ΕΛΙΝ , από τη στιγμή που ανάγκη δίμηνο σου δίνει τη δυνατότητα ο ΔΕΔΔΗΕ να δίνεις μέτρηση άσχετα σε ποιον πάροχο είσαι

Ναι το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα οταν μου λενε οτι ειναι καθε μηνα εναντι οτι και να κανω εγω δεν εχει νοημα.

Τι μετρηση να καταχωρησω οταν αυτοι θα μου στελνουν τον μηνα ενταντι κι εγω θα στελνω για διμηνο μετρηση?

Θα γινει μπερδεμα τρελο.

 

23 λεπτά πριν, korakios είπε

NRG και ΚΟΤ γιόκ δηλαδή ;

Tωρα μου απαντησαν για το 4u και η απαντηση ηταν:

Επικοινώνησα με τον προϊστάμενό μου και με ενημέρωσε πως ΚΟΤ και 4υ συνδυάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα οταν μου λενε οτι ειναι καθε μηνα εναντι οτι και να κανω εγω δεν εχει νοημα.

Τι μετρηση να καταχωρησω οταν αυτοι θα μου στελνουν τον μηνα ενταντι κι εγω θα στελνω για διμηνο μετρηση?

Θα γινει μπερδεμα τρελο.

 

Πάσο μιας και δε μπορώ να σου εγγυηθώ . Αν κοιτούσα εγώ για ΕΛΙΝ πάντως σίγουρα θα περίμενα 2μηνο εκκαθαριστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Πάσο μιας και δε μπορώ να σου εγγυηθώ . Αν κοιτούσα εγώ για ΕΛΙΝ πάντως σίγουρα θα περίμενα 2μηνο εκκαθαριστικό 

Δεν μπορω να το ρισκαρω αν δεν ειναι σιγουρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Καλημέρα σας...Για αυτό τι λέτε απο την Protergia?

Max 45 οικιακό?

protergia.JPG

Και εγώ αυτό βλέπω να βάζω, λέω να ρισκάρω.. Έχει οριακή τιμή 40-50 με πολύ μικρή χρέωση σε νύχτα και μέρα. μάλιστα διάβασα σε συνέντευξη που λέει ο Μυτιληναίος ότι για το 2021 δεν πρόκειται να υπάρξει κάποια μεταβολή στην ρήτρα και έχουν διαμαρτυρηθει οι υπόλοιποι παροχοι γιατί λέει πουλά κάτω από το κόστος. Η έκπτωση ισχύει μέχρι 17/1 αν διάβασα καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε 2 μήνες πάντως θα σου πω σίγουρα από κολλητό μου :)

Θα ξαναμιλησω παλι μαζι τους τι να πω ρε φιλε ο καθενας λεει οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vsk είπε

Καλημέρα! H Volterra μου έστειλε τελικά το τυποποιημένο email που στέλνουν σε όλους τώρα τελευταία, χωρίς να μπει καν στον κόπο να ασχοληθεί με αυτά που ρωτούσα.

Οπότε κι εγώ θα δω μήπως στον επόμενο λογαριασμό σε μερικές μέρες προβούν σε κάποια διορθωτική κίνηση, όπως μου είχαν πει κι από το τηλέφωνο και αναλόγως θα πράξω.

Και σε εμένα και τους απάντησα κατευθείαν ότι είναι απαράδεκτοι και ότι αν δεν αλλάξουν τη χρέωση θα το προχωρήσω στο συνήγορο του καταναλωτή και θα τους ζητήσω και αποζημίωση για υλική και ηθική βλάβη (είναι η τέταρτη φορά που προσπαθούν να με χρεώσουν εκτός συμβολαίου)
Απότι κατάλαβα η πρακτική τους είναι να σε παπατζέυουν και να μη σου απαντάνε επι της ουσίας ελπίζοντας ότι δε θα το συνεχίσεις. ¨Οταν επιμένω μου διορθώνουν. Την πρώτη φορά χρειάστηκε βέβαια να απευθυνθώ στο συνήγορο του καταναλωτή, ο οποίος του έκραξε επίσης.
Δυστυχώς η ΡΑΕ κάνει πώς δε βλέπει.

2 ώρες πριν, ababa641 είπε

Μόλις μου ήρθε η σύμβαση από ΕΛΤΑ για υπογραφή.
Δεν αναφέρει πουθενά τον τύπο για χρέωση ΟΤΣ.
Η έκπτωση 10% είναι και για τη νύχτα...αλλά στο τέλος της σύμβασης λέει οτι η διάρκεια της σύμβασης είναι 12μηνη.

1672901_.png.9539190b7773106ccad6d607dec9bbfd.png

Η αναφορά γίνεται στους γενικούς όρους του συμβολαίου όχι στους ειδικούς του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ε ναι εννοειται.

Σε υπολογισμούς που έκανα για ένα εκκαθαριστικό θα πληρώνω 88 ευρώ με protergia ενώ π. Χ με της ελιν οικιακό νυχτερινο (ΟΤΣ 58) 101 ευρω. Ακόμα και στα 3 τετράμηνα να είναι 55 η οτσ (που δεν το βλέπω) βγαίνω κερδισμένος 6 ευρώ ανά τετράμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirilas είπε

Σε υπολογισμούς που έκανα για ένα εκκαθαριστικό θα πληρώνω 88 ευρώ με protergia ενώ π. Χ με της ελιν οικιακό νυχτερινο (ΟΤΣ 58) 101 ευρω. Ακόμα και στα 3 τετράμηνα να είναι 55 η οτσ (που δεν το βλέπω) βγαίνω κερδισμένος 6 ευρώ ανά τετράμηνο.

Αναλογα τι συγκρινεις αλλα ολα αυτα ειναι υποθετικα γιατι μπορει να σου πεταξουν καποια στιγμη εναν τυπο υπολογισμου τρελο και να ψαχνεσαι χωρις να βγαζεις ακρη.

Γιατι μπλεκεις με ΟΤΣ και δεν κοιτας ενα προγραμμα που δεν εχει καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirilas είπε

Σε υπολογισμούς που έκανα για ένα εκκαθαριστικό θα πληρώνω 88 ευρώ με protergia ενώ π. Χ με της ελιν οικιακό νυχτερινο (ΟΤΣ 58) 101 ευρω. Ακόμα και στα 3 τετράμηνα να είναι 55 η οτσ (που δεν το βλέπω) βγαίνω κερδισμένος 6 ευρώ ανά τετράμηνο.

Βασικά ξεκινάς με το να βρεις πως υπολογίζει τη ρήτρα η Protergia και η Ελιν με βάση την ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή αρχή να έχουμε με nrg save 40 fixed! Έπεσαν οι υπογραφές... Για τους δύσπιστους στα συμβόλαια το γραφει κανονικά σαν πρόγραμμα της nrg . Τώρα αν είναι αξιόπιστη σαν εταιρία η nrg θα δείξει:

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kirilas είπε

Γιατί?? Λόγω ΟΤΣ? 

Ναι φυσικά. 

Τελικά η ....πολύφερνη νύφη που ακούει στο όνομα «απελευθέρωση στην αγορά της ενέργειας» δημιούργησε νέες θέσεις εργασίας....μεσαζόντων, λογιστών και νομικών!!
 

Nυχθημερόν με κομπιουτεράκια και στατιστικά δελτία υπολογίζουν, σβήνουν,  και ξανά υπολογίζουν συντελεστές και παραμέτρους α και β,  για να μην πέσουν έξω, οι δε νομικοί θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι σιδεράδες αφού οταν διαβάζω ορους συμβάσεων αισθάνομαι λες και είμαι φυλακισμένος και δεν μπορώ να δραπετευσω  από πουθενά  αφού απο τη στιγμή που θα υπογράψω μια σύμβαση έχω μόνο υποχρεώσεις  καικανένα δικαίωμα! 
Για αυτό επιλέγω ΦΙΞ, παρόλο που την χρεώνουν παραπάνω γιατί λένε ότι η ΦΙΞ είναι  ακριβή .


 

Επεξ/σία από stsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...