Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι μονο τους 4 πρωτους που γινεσαι πελατης.

οκ οπότε είναι 4*4=16Ε/έτος  ή 8Ε/έτος

Επεξ/σία από nixi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τη ΔΕΗ, εάν γνωρίζει κανείς. Οι προηγούμενοι έκαναν διακοπή και όταν έκανα αναζήτηση τον αριθμό παροχής στο ιντερνετ έλεγε ότι ο αριθμός παροχής δεν είναι ενεργός. Έχω κάνει εχθές αίτηση στην ΕΛΙΝ, αλλά σήμερα που πήγα στο καινούριο το σπίτι είχε ρεύμα. Αλλά πριν από λίγο που τσέκαρα στο site, παλι έλεγε ότι δεν είναι ενεργός ο αριθμός παροχής. Τι φάση; Αποκλείεται να μπήκε το ρεύμα σε 1 ημέρα. 

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Σχετικά με τη ΔΕΗ, εάν γνωρίζει κανείς. Οι προηγούμενοι έκαναν διακοπή και όταν έκανα αναζήτηση τον αριθμό παροχής στο ιντερνετ έλεγε ότι ο αριθμός παροχής δεν είναι ενεργός. Έχω κάνει εχθές αίτηση στην ΕΛΙΝ, αλλά σήμερα που πήγα στο καινούριο το σπίτι είχε ρεύμα. Αλλά πριν από λίγο που τσέκαρα στο site, παλι έλεγε ότι δεν είναι ενεργός ο αριθμός παροχής. Τι φάση; Αποκλείεται να μπήκε το ρεύμα σε 1 ημέρα. 

Καλύτερα να απευθυνθείς στη ΔΕΔΔΗΕ

7 λεπτά πριν, nixi είπε

οκ οπότε είναι 4*4=16Ε/έτος  ή 8Ε/έτος

κουλ μπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Σχετικά με τη ΔΕΗ, εάν γνωρίζει κανείς. Οι προηγούμενοι έκαναν διακοπή και όταν έκανα αναζήτηση τον αριθμό παροχής στο ιντερνετ έλεγε ότι ο αριθμός παροχής δεν είναι ενεργός. Έχω κάνει εχθές αίτηση στην ΕΛΙΝ, αλλά σήμερα που πήγα στο καινούριο το σπίτι είχε ρεύμα. Αλλά πριν από λίγο που τσέκαρα στο site, παλι έλεγε ότι δεν είναι ενεργός ο αριθμός παροχής. Τι φάση; Αποκλείεται να μπήκε το ρεύμα σε 1 ημέρα. 

        Καλησπερα.. Το ρευμα ειχε κοπει; Το τσεκαρες; Που εκανες αναζητηση και ειδες οτι ηταν κομμενο το ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Στον κοινό αγώνα για την εύρεση του φθηνότερου προμηθευτή ρεύματος, καταθέτω κι εγώ ένα φύλλο excel που - αν δεν έχει κάποιο λάθος - υπολογίζει την πραγματική τιμή της κιλοβατώρας, που τελικά πληρώνουμε.

Αφορά τους προμηθευτές που χρησιμοποιούν τον Τύπο υπολογισμού Ρήτρας Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας βάσει μεταβολών της ΤΕΑΕΗ, όπως τον αναφέρει η ΕΛΙΝ εδώ.

Οδηγίες: Συμπληρώνετε στα πράσινα κελιά την μέση TEAEH (Τιμή Εκκαθάρισης της Αγοράς Επόμενης Ημέρας) για το διάστημα τιμολόγησης, τους συντελεστές Α και Β και τα όρια ΟΤΣ του συμβολαίου σας και βέβαια την τιμή της KWh που υποτίθεται ότι πληρώνετε. Στο πορτοκαλί κελί θα δείτε τί πραγματικά πληρώνετε.

Μπορείτε να κάνετε λήψη το αρχείο από εδώ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1m8zpilS9Ucnmk8b49tV3RKlxeRAwp-2pE30MtmfVoww/edit?usp=sharing

Εννοείται ότι αν δείτε κάποιο λάθος κάπου, μου το λέτε να το διορθώσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nixi είπε

οκ οπότε είναι 4*4=16Ε/έτος  ή 8Ε/έτος

Επιπλεον σε αυτο δεν ξερω αννθα πρεπει να υπολογισουμε το Bonus Time που γραφει οτι σου επιστρεφει το 20% σε 6 μηνες και 30% σε 12 μηνες αν πληρωσεις εμπροθεσμα ολους τους λογαριασμους.

Στα επιστρεφει σαν δωρο και μενει η εγγυηση?

Η αν π.χ. εδωσες 100 ευρω εγγυηση και μεχρι τελος του 12 μηνο σου επιστρεψει τα 50 ευρω και μεινουν στην εγγυηση τα υπολοιπα 50.

Φανταζομαι το δευτερο σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takoulou είπε

        Καλησπερα.. Το ρευμα ειχε κοπει; Το τσεκαρες; Που εκανες αναζητηση και ειδες οτι ηταν κομμενο το ρευμα;

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazostat είπε

Καλημερα... Αρα μαλλον ειχε κοπει... Θα διαπιστωσεις αν εγινε η επανανσυνδεση μονο αν παρεις τον Δεδδηε τηλεφωνο.. Και ποτε εγινε αυτο; Εχεις κατεθεσεις πιστοποιητικο;;  Γιατι αν λειπει δεν θα σου εδιναν ρευμα... Εχει ληξει αυτο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διακοπη συνηθως οταν δεν προκειται για οφειλες κλπ ειναι απλα κατεβασμα του μικροαυτοματου στον μετρητη, οποτε αν η παρχοχη φαινεται κομμενη, αλλα εχεις ρευμα, μαλλον καποιος ανεβασε τον μικροαυτοματο.

Εσενα δεν σε αφορα, δινεις στον παροχο σου την μετρηση (η ερχεται ο ΔΕΔΔΗΕ και παιρνει μετρηση) και απο κει και περα η παροχη γυρναει στο ονομα σου, και εισαι υπευθυνος για τις καταναλωσεις.

ΥΓ οχι δε μπορεις να κανεις την παπια και να το αφησεις αιολο, στην επομενη καταμετρηση αν ο ΔΕΔΔΗΕ δει καταναλωση σε κομμενο ρολοι θα το κοψει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ΕΛΙΝ και μου είπαν ότι δεν έχουν κάνει κάτι ακόμα, περιμένουν την ΔΕΗ. να δώσει έγκριση. Οπότε είτε οι προηγούμενοι δεν έχουν κάνει διακοπή ρεύματος, είτε αυτό που λες με τον μικρόαυτόματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

περιμένουν την ΔΕΗ. να δώσει έγκριση.

Αν δεν μπερδεύτηκες και δεν εννοείς ΔΕΔΔΗΕ για επανασύνδεση , τότε ναι , δεν το κόψανε και θα δώσει η ΔΕΗ το οκ.
Φαντάζομαι έχεις βγάλει φωτογραφίες τη μέτρηση στο ρολόι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν δεν μπερδεύτηκες και δεν εννοείς ΔΕΔΔΗΕ για επανασύνδεση , τότε ναι , δεν το κόψανε και θα δώσει η ΔΕΗ το οκ.
Φαντάζομαι έχεις βγάλει φωτογραφίες τη μέτρηση στο ρολόι

Έχω βγάλει φώτο, αλλά το περίεργο είναι ότι στο μειωμένο οι κιλοβατωρες είναι περισσότερες. Μήπως θα είχανε κανένα πρόγραμμα που είναι 24ωρο χαμηλή τάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Έχω βγάλει φώτο, αλλά το περίεργο είναι ότι στο μειωμένο οι κιλοβατωρες είναι περισσότερες. Μήπως θα είχανε κανένα πρόγραμμα που είναι 24ωρο χαμηλή τάση; 

Δεν ξέρω , ίσως να ανάβανε τη αντλία θερμότητας αποκλειστικά στο νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν ξέρω , ίσως να ανάβανε τη αντλία θερμότητας αποκλειστικά στο νυχτερινό

Voltron On είχανε. 0.07 ημέρα και βράδυ. 

 

 

Screenshot_20210115-132516_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, vsk είπε

Καλησπέρα!

Στον κοινό αγώνα για την εύρεση του φθηνότερου προμηθευτή ρεύματος, καταθέτω κι εγώ ένα φύλλο excel που - αν δεν έχει κάποιο λάθος - υπολογίζει την πραγματική τιμή της κιλοβατώρας, που τελικά πληρώνουμε.

Αφορά τους προμηθευτές που χρησιμοποιούν τον Τύπο υπολογισμού Ρήτρας Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας βάσει μεταβολών της ΤΕΑΕΗ, όπως τον αναφέρει η ΕΛΙΝ εδώ.

Οδηγίες: Συμπληρώνετε στα πράσινα κελιά την μέση TEAEH (Τιμή Εκκαθάρισης της Αγοράς Επόμενης Ημέρας) για το διάστημα τιμολόγησης, τους συντελεστές Α και Β και τα όρια ΟΤΣ του συμβολαίου σας και βέβαια την τιμή της KWh που υποτίθεται ότι πληρώνετε. Στο πορτοκαλί κελί θα δείτε τί πραγματικά πληρώνετε.

Μπορείτε να κάνετε λήψη το αρχείο από εδώ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1m8zpilS9Ucnmk8b49tV3RKlxeRAwp-2pE30MtmfVoww/edit?usp=sharing

Εννοείται ότι αν δείτε κάποιο λάθος κάπου, μου το λέτε να το διορθώσω.

Ωραίος :)
Να προτείνω να βάλεις ένα link στο excel για τις τιμές ?

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

Και αν έχεις όρεξη γιατί είναι μεγάλη μανούρα ,να βάζουμε ανα πάροχο τους συντελεστές ?

___________________________________________________

20 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Voltron On είχανε. 0.07 ημέρα και βράδυ. 

 

 

Screenshot_20210115-132516_1.jpg

Αν είχανε Volton τι δουλειά έχει η ΔΕΗ ? Με μπέρδεψες !
Τώρα για τη διαφορά ημερήσιου νυχτερινού δεν έχω ιδέα, λες και αλλάξανε μετρητή ημέρας φαίνεται (υποθέτω)

_____________________________________________________

Τελικά ούτε με τα σταθερά τηλέφωνα βγήκε άκρη δυστυχώς με την ΟΤΣ των ΕΛΤΑ και μου είπε να στείλω στο support (είχα στείλει στο info πριν 3βδόμαδο)
Δε με ενθουσιάζει η κατάσταση για να είμαι ειλικρινής και ξενερώνω γιατί είναι προς το παρών πρώτη επιλογή :(

Επεξ/σία από korakios
___________________
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...