Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vsk είπε

Ζενίθ, ποιο πρόγραμμα; Έχεις όρια ΟΤΣ, τιμές KWh και πάγιο (αν υπάρχει) να τα συμπληρώσω;

Όρια: 40 – 50 €/MWh

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

Σίγουρα στο power home και power home max

https://www.zenith.gr/power-home/

https://www.zenith.gr/power-home-max/

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Είδα και το συμβόλαιο απο τα ΕΛΤΑ και είναι το ίδιο που έχουν στο site δυστυχώς. Θα περιμένω κανα 10ήμερο ακόμα μπας και μου απαντήσουν στο 2ο email (το πρώτο ήταν πριν απο μήνα) για τον υπολογισμό της ρήτρας

όχι

Τέτοια πράγματα διαβάζω και τα ερωτήματα έρχονται μόνα τους: 

Αν τα ΕΛΤΑ χρειάζονται ένα μήνα για να  απαντήσουν σε ενδιαφερόμενους που θέλουν να γίνουν   πελάτες τους, άραγε πόσους μήνες θα χρειασθούν  προκειμένου  να απαντήσουν σε πιθανά προβλήματα που θα  έχουν οι   ήδη πελάτες τους; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stsp είπε

Τέτοια πράγματα διαβάζω και τα ερωτήματα έρχονται μόνα τους: 

Αν τα ΕΛΤΑ χρειάζονται ένα μήνα για να  απαντήσουν σε ενδιαφερόμενους που θέλουν να γίνουν   πελάτες τους, άραγε πόσους μήνες θα χρειασθούν  προκειμένου  να απαντήσουν σε πιθανά προβλήματα που θα  έχουν οι   ήδη πελάτες τους; 

Πάντως σε εμένα απάντησαν σε μια μέρα...  στο [email protected]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stsp είπε

Τέτοια πράγματα διαβάζω και τα ερωτήματα έρχονται μόνα τους: 

Αν τα ΕΛΤΑ χρειάζονται ένα μήνα για να  απαντήσουν σε ενδιαφερόμενους που θέλουν να γίνουν   πελάτες τους, άραγε πόσους μήνες θα χρειασθούν  προκειμένου  να απαντήσουν σε πιθανά προβλήματα που θα  έχουν οι   ήδη πελάτες τους; 

Το πρώτο το είχα στείλει στο info ,αν και δε δικαιολογεί . Χθες έστειλα στο support , περιμένω απο Δευτέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Λοιπον επειδη μου ειχε κολλησει στο μυαλο εδω και πολυ καιρο και αναρωτιομουν για ποιον λογο μου εβγαζε συνεχεια το energycost σαν φθηνοτερα προγραμματα το Ελτα Οικια Ν(αν κι εχει ΟΤΣ) και το Ηρων Only Home τελικα βρηκα το γιατι μετα απο ωρες υπολογισμων(και δεν κοιμηθηκα κιολας ρε φουστη μου).

Αυτο αφορα κυριως αυτους αυτους που εχουν ΚΟΤ.

Η εκπτωση ΚΟΤ υπολογιζεται ΠΑΝΤΑ στην αρχικη τιμη προμηθειας που δινει ο καθε παροχος ΠΡΙΝ την εκπτωση.Οσο πιο χαμηλη ειναι δηλαδη η αρχικη τιμη προμηθειας πριν την εκπτωση τοσο μεγαλυτερο ειναι και το κερδος.

Ενδεικτικα θα δωσω καποια παραδειγματα για να γινει αντιληπτο με τις αρχικες τιμες προμηθεια στο ημερησιο.Θα υπολογισω ακομα και το Nrg Save 40% το οποιο αν και δεν ειναι για πελατες ΚΟΤ η τιμη βγαινει ελαχιστα υψηλοτερη ακομα και με το 40% της εκπτωσης που δινει. 

Ελτα Oικια Ν:0,084 - 0,045 *0,9 = 0,0351

Ηρων Only Home:0,0785 - 0,045 = 0,0335

Ελιν Οικιακο N(fixed):0,0950 - 0,045 *0,9 = 0,045

Nrg Save 40%:0,1044 - 0,045 *0,6 = 0,0356

Συμφωνα με τα παραπανω παραδειγματα(υπολογισμοι με ΚΟΤ-Β) και στην συγκριση που γινεται με το ημερησιο τιμολογιο συμφερει περισσοτερο το προγραμμα Hρων Only Home.

Για εμενα πριν απο αυτους τους υπολογισμους στο excel μου εβγαζε φθηνοτερο το προγραμμα της Ελιν ενω μετα τους υπολογισμους που εκανα παραπανω λογω ΚΟΤ μου πολυ φθηνοτερο το προγραμμα της Ηρων.

Ξαναλεω παντα για να μην γινει κανενα μπερδεμα οτι οι υπολογισμοι μου ειναι με βαση το Κοινωνικο Τιμολογιο.

Βεβαια ο καθενας αναλογα με τις καταναλωσεις θα πρεπει να συνυπολογισει και τα παγια του καθε προγραμματος και ολα τα υπολοιπα που εχουμε αναφερει οπως δεσμευσεις και δωρα που μπορει να δινει ο καθε παροχος.

Οσοι εχουν ΚΟΤ λοπον κοιτανε προγραμματα με χαμηλη αρχικη τιμη προμηθειας γιατι αυτο ειναι το βασικο και μετα ολα τα υπολοιπα.

Ρε παιδια δειτε πρωτα το προγραμμα κ μετα πειτε τι συμφερει κ αν συμφερει , το συγκεκριμενο προγραμμα εχει παγιο 6,90 τον μηνα κ νομιζω δεν συμφερει σε σχεση με το νυχτερινο που εχει ιδια χρεωση κ χαμηλοτερο παγιο . Βεβαια θα μου πειτε δεν εχει ΟΤΣ που αυτους τους μηνες εχει παει στον θεο αλλα ξερουμε τι θα γινει στο μελλον;;; Αν η ΟΤΣ πεσει κ δεν εφαρμοζεται δεν θα ειναι ακριβο αυτο το προγραμμα το οποιο εχει 2 χρονια δεσμευση σε σχεση με το αλλο που ειναι αοριστου χρονου;;; 

Εγω παντως εχω 6 μηνες το νυχτερινο κ ειμαι μια χαρα ,ακομα ΟΤΣ δεν ειδα περιμενω τωρα τον εκκαθαριστικο να δω αν εχει ΟΤΣ κ ποσο κ να συγκρινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Τελικά.. Για κατανάλωση 2100 περίπου 4μημο ποιο πρόγραμμα συμφερει χωρίς νυχτερινό? 

Είμαι WATT Wolt αυτό με το 60 ευρώ το έτος.. 

nrg save 40% (αλλά βάλε  και νυχτερινό για κανα έξτρα 50άρικο min )

6 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Εγω παντως εχω 6 μηνες το νυχτερινο κ ειμαι μια χαρα ,ακομα ΟΤΣ δεν ειδα περιμενω τωρα τον εκκαθαριστικο να δω αν εχει ΟΤΣ κ ποσο κ να συγκρινω.

Παίζει ούτε τώρα να δεις ΟΤΣ, τα είπαμε ,μετά το εξάμηνο αρχίζει η χαρά συνήθως . Μετά δες και τελικές τιμές

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Τώρα που γράφω το παλικάρι βλέπω οτι συμπληρώνει στοιχεία

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

nrg save 40% (αλλά βάλε  και νυχτερινό για κανα έξτρα 50άρικο min )

Παίζει ούτε τώρα να δεις ΟΤΣ, τα είπαμε ,μετά το εξάμηνο αρχίζει η χαρά συνήθως . Μετά δες και τελικές τιμές

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Τώρα που γράφω το παλικάρι βλέπω οτι συμπληρώνει στοιχεία

 

Αν ειχα κανει ομως το only home μεχρι τωρα θα ειχα πληρωσει για παγια 6 Χ 6.90 =41.40  ενω με το 24/7 εχω πληρωσει 6 Χ 1.90 = 11.40 αρα μεχρι τωρα εχω κερδος 30 ευρω .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

Αν ειχα κανει ομως το only home μεχρι τωρα θα ειχα πληρωσει για παγια 6 Χ 6.90 =41.40  ενω με το 24/7 εχω πληρωσει 6 Χ 1.90 = 11.40 αρα μεχρι τωρα εχω κερδος 30 ευρω .... 

Δώσε κιλοβατώρες εξαμήνου πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία σειρά από προσθήκες προγραμμάτων στον πίνακα. Είναι λίγο κουραστικό να διαβάζεις τα "ψιλά γράμματα" και μπορεί να έχω κάνει και λάθη. Αν δείτε κάτι, πείτε μου.

Αύριο θα συνεχίσω και με άλλες εταιρίες και βέβαια θα προσθέσω και τα προγράμματα fixed. Στο τέλος, όταν προστεθούν τα περισσότερα, θα τα βάλω και με αλφαβητική σειρά.

Ο πίνακας παραμένει εδώ: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

1550

Καλά με τόσο μικρή κατανάλωση εννοείται δεν πας σε πρόγραμμα με τόσο ψηλό πάγιο (ούτε και φθηνή κιλοβατώρα έχει) και καλά έκανες
Πάντως αν σε αυτό που είσαι το δεύτερο εξάμηνο εφαρμόσει ΟΤΣ 55 πας στα 55Ε* κέρδος αντί πχ volterra με 100E* , και στο δεύτερο χρόνο η κιλοβατώρα που θα σου βγαίνει 0,1038 , με 15Ε κέρδος αντί του Γ1 της ΔΕΗ

*Edit: τα παραπάνω τα υπολόγισα με τριφασικό και όχι μονοφασικό κατα λάθος

30 λεπτά πριν, vsk είπε

Έκανα μία σειρά από προσθήκες προγραμμάτων στον πίνακα. Είναι λίγο κουραστικό να διαβάζεις τα "ψιλά γράμματα" και μπορεί να έχω κάνει και λάθη. Αν δείτε κάτι, πείτε μου.

Αύριο θα συνεχίσω και με άλλες εταιρίες και βέβαια θα προσθέσω και τα προγράμματα fixed. Στο τέλος, όταν προστεθούν τα περισσότερα, θα τα βάλω και με αλφαβητική σειρά.

Ο πίνακας παραμένει εδώ: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Τιιιι ???Αύριο? Τέλος το διάλειμμα 😛

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/nyxterini-xreosi-247/

Έχει 1,16*ΟΤΣ + 11,5 με 40-50 όρια

 

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

Καλά με τόσο μικρή κατανάλωση εννοείται δεν πας σε πρόγραμμα με τόσο ψηλό πάγιο (ούτε και φθηνή κιλοβατώρα έχει) και καλά έκανες
Πάντως αν σε αυτό που είσαι το δεύτερο εξάμηνο εφαρμόσει ΟΤΣ 55 πας στα 55Ε κέρδος αντί πχ volterra με 100E , και στο δεύτερο χρόνο η κιλοβατώρα που θα σου βγαίνει 0,1038 , με 15Ε κέρδος αντί του Γ1 της ΔΕΗ

 

Περιμενω να δω τον εκκαθαριστικο που θα ερθει αυτο τον μηνα,  πρωτα να εφαρμοστει κ ποσο θα ειναι η ΟΤΣ κ μετα να σου πω τι κερδος ειχα σε σχεση με τις υπολοιπες εταιριες . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...