Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, teller είπε

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Αν και δεν το βλέπω να κάνω την κίνηση, προσωπικά ποια θα μου πρότεινες;

Volterra που δεν έχει και πάγιο ,ούτε δέσμευση

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/ilektriki-energia/spiti-mou-v1-v1n/

αλλά θα έπαιρνα ΔΕΗ ένα τηλ πρώτα μήπως ξαναβγάλουν προσφορά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στη volterra και μου ήρθε πρώτη φορά χρέωση "ρήτρα προσαρμογής" στα 7,91€ για κατανάλωση περίπου 770kWh το τετράμηνο (εκκαθαριστικός). Από όσα διάβασα σε προηγούμενες σελίδες το ίδιο συνέβη και σε άλλους, είδα και την απάντηση που δίνουν.

Θα στείλω ένα email για την τιμή των όπλων κι ας γνωρίζω την απάντηση. Το θέμα είναι από δω και πέρα τι κάνουμε; το ποσό δεν είναι τραγικό, αν συνυπολογίσουμε και την απουσία παγίου, κλιμακωτής χρέωσης κλπ.

Από την άλλη η κατανάλωση αυτή είναι σε εποχή με μικρές καταναλώσεις έτσι κι αλλιώς. Έχω δει και περίπου τις διπλές kWh σε εκκαθαριστικό, σχετικά πρόσφατα, σε εποχή με ψηλή κατανάλωση (κλιματιστικό κλπ). Να αρχίσω να "ψάχνομαι" για ΕΛΤΑ?

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

Τι αρχική τιμή κιλοβατώρας έχεις ? Η ρήτρα σου προσθέτει 0,01

0,085 ημέρας ( Χ 525 )

0,0661 νύχτας ( Χ 244 )

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Kostantinos_ είπε

Γιατί μπλέκετε με ιδιώτες που δεν ξέρετε τί θα ξημερώσει για 5-10 ευρώ μείωση δεν μπορώ να καταλάβω.

Για 100Ε?

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

0,085 ημέρας ( Χ 525 )

0,0661 νύχτας ( Χ 244 )

Η πήγαινε στο πρόγραμμα χωρίς ρήτρα της Volterra, ή Solar ή τουλάχιστον τσέκαρε τι παίζει ακριβώς με τη ρήτρα στα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Αν το έχεις σε email και έχεις χρόνο ,ξέχασα να στο πω την προηγούμενη φορά, δεν το κοινοποιείς στην ΡΑΕ έτσι για το γμτ της υπόθεσης ?

Δυστυχως μου το ειπαν τηλεφωνικα.

Αν το ειχα στο email φυσικα και θα το κοινοποιουσα οπως εκανα και με τα υπολοιπα email απο την nrg για το nrg save που μιλουσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/nyxterini-xreosi-247/

Έχει 1,16*ΟΤΣ + 11,5 με 40-50 όρια

 

 

Για να λυσω μερικες αποριες(οχι σ'εσενα αποκλειστικα αλλα γενικοτερα) θα κανω μια απλη συγκριση για το Ηρων Only Home το οποιο δεμ εχει ΟΤΣ και το Ηρων 24/7 Νυχτερινο το οποιο εχει ΟΤΣ.

Τους πρωτους 6 μηνες η Ηρων ξερουμε οτι δεν χρεωνει ΟΤΣ οποιο προγραμμα και να επιλεξουμε.

Η συγκριση δηλαδη θα πρεπει να γινει για τους επομενους 16 μηνες μιας και το προγραμμα Only Home εχει 24μηνη δεσμευση.

Η μονη διαφορα στα δυο προγραμματα αν εξαιρεσουμε την ΟΤΣ ειναι το παγιο το οποιο ειναι 5 ευρω/μηνα και στους 24 μηνες η διαφορα μονο για το παγιο ειναι 120 ευρω.

Για τους 16 μηνες λοιπον που κανουμε την συγκριση θα πρεπει στο προγραμμα 24/7 Νυχτερινο να σου χρεωσει ΟΤΣ κατω απο 120 ευρω για να συμφερει.Δηλαδη 7,50 ευρω κατα μεσο ορο σε καθε λογαριασμο ανα μηνα αν διαιρεσουμε τα 120 ευρω με τους 16 μηνες που κανουμε την συγκριση.

Θεωρω οτι η ΟΤΣ κατα μεσο θα ειναι μεγαλυτερη απο 7,5 ευρω σε καθε λογαριασμο ανα μηνα σε μεγαλες καταναλωσεις οπως εχω εγω.

Στην τελικη αν απομονωσουμε τελειως το προγραμμα Hρων Only Home με το μεγαλο παγιο που εχει στα 6,90 ευρω/μηνα θα δουμε οτι στα 2 χρονια η συνολικη τιμη του παγιου ειναι 165,60 ευρω.Αν αφαιρεσουμε το δωρο που δινει των 50 ευρω σε περιπτωση που κανει καποιος την εγγραφη μονος του η τελικη τιμη παει στα 115,60 ευρω/μηνα.Τωρα αν το διαιρεσουμε με τους 24 μηνες της δεσμευσης του προγραμματος τοτε η τελικη τιμη του παγιου ειναι στα 4,82 ευρω/μηνα.

Σε συγκριση δηλαδη με το τριφασικο της ΔΕΗ ειναι σαν να δινεις 3 ευρω επιπλεον σαν fixed ανα μηνα για να μην εχεις ΟΤΣ.Και φυσικα μιλαμε για το προγραμμα με την χαμηλοτερη αρχικη τιμη προμηθειας της αγορας που εχω δει και συμφερει περισσοτερο αυτους που ειναι στο ΚΟΤ κι εχουν μεγαλες καταναλωσεις.

Οπως εγω δηλαδη.

 

 

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσθεσα ακόμα 10 περίπου προγράμματα και συνεχίζω. Ψάχνω τους συντελεστές Α και Β στο πρόγραμμα των ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ Ν, όποιος ξέρει κάτι ας μας πει.

Σημαντικό: Έχω (προς το παρόν) βάλει κυρίως προγράμματα με νυχτερινό, τριφασικό και με ενσωματωμένες μόνο τις εκπτώσεις συνέπειας. Αν υπάρχουν πρόσθετες εκπτώσεις ή παροχές, απαλλαγές από ΟΤΣ για κάποιο χρονικό διάστημα, κτλ πρέπει προφανώς να τα λάβετε υπόψιν στους υπολογισμούς σας.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Αν εντοπίσετε λάθη, πείτε μου.

Επεξ/σία από vsk
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vsk είπε

Ψάχνω τους συντελεστές Α και Β στο πρόγραμμα των ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ Ν, όποιος ξέρει κάτι ας μας πει.

Ελπίζω απο εβδομάδα να μου απαντήσουν , ρώτησα και για το "φυσικό αέριο" ,ίδωμεν.

Μιας και τα έχεις όλα με συνέπεια δε νομίζω να χρειάζεται να το γράφεις ξεχωριστά σε κάθε πρόγραμμα

Δες πιο πίσω έχω και για το ΗΡΩΝ 24/7 :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Αυτό το πινακάκι ισχύει???


image.jpeg.8df86ff21fa06dc75cc0f26439068170.jpeg

Σε γενικές γραμμές συμφωνούν οι τιμές που αναγράφει με τα τωρινά δεδομένα, ωστόσο έχω βρει και μία διαφορά μέχρι στιγμής: στην Solar Energy, ο συντελεστής Β είναι 18 και όχι 7. Το αναφέρει εδώ στην παράγραφο 8.3 που λέει Β = 0,018 €/KWh, δηλαδή 18 €/MWh. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vsk είπε

Σε γενικές γραμμές συμφωνούν οι τιμές που αναγράφει με τα τωρινά δεδομένα, ωστόσο έχω βρει και μία διαφορά μέχρι στιγμής: στην Solar Energy, ο συντελεστής Β είναι 18 και όχι 7. Το αναφέρει εδώ στην παράγραφο 8.3 που λέει Β = 0,018 €/KWh, δηλαδή 18 €/MWh. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλες.

Ίσως σε βοηθησει με τα ελτά μέχρι να απαντήσουν στον κορακιος...

Ας μπει στο excel και να αναφέρεται με επιφυλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Ίσως σε βοηθησει με τα ελτά μέχρι να απαντήσουν στον κορακιος...

Ας μπει στο excel και να αναφέρεται με επιφυλαξη

Το ίδιο σκέφτηκα όταν είδα το πινακάκι. Θα το βάλω και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά πως το βλέπετε αν στο excel  υπήρχε στο τέλος μια στήλη που να αναφέρει αν υπάρχει χρονική δέσμευση και για πόσο ??

π.χ. ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΕΣΜΕΥΣΗ 

        ΝΑΙ, 24 ΜΗΝΕΣ

ή

ΡΗΤΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ

ΝΑΙ

ΟΧΙ

ΝΑΙ

...κτλ

Επεξ/σία από ababa641
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...