Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη δεν θυμαμαι αν εχει απαντηθει οποιος γνωριζει ας ενημερωσει σεχετικα με την αλλαγη παροχου για οσους εχουν ΚΟΤ.

Με την αλλαγη παροχου χρειαζεται να κανουμε ακυρωση της αιτησης και εκ νεου καινουρια αιτηση με τον καινουριο αριθμο παροχης?

Απο την Ηρων μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να κανω τιποτα.

Μετα απο ψαξιμο βρηκα το παρακατω.Ισχυει κατι τετοιο το εχετε κανει οσοι ειστε στο ΚΟΤ κι εχε κανει αλλαγη παροχου?

16. Διαδικασία αλλαγής παρόχου.

Όταν μεταφέρεστε σε άλλο πάροχο Ηλεκτρικής ενέργειας θα πρέπει να ακολουθήσετε τα κάτωθι βήματα σε περίπτωση που θέλετε να συνεχιστεί το Κοινωνικό Τιμολόγιο αν είστε δικαιούχος.

  1. Ολοκληρώστε την διαδικασία μεταφοράς της παροχής σας στο νέο πάροχο.
  2. Βεβαιωθείτε καλώντας στο 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) ότι η παροχή σας (πιθανόν νέο νούμερο), είναι συνδεδεμένη με το ΑΦΜ σας.
  3. Ακυρώστε την παλιά αίτηση ΚΟΤ που είχατε στον προηγούμενο πάροχό σας και κάντε νέα αίτηση.
  4. Σε περίπτωση που σας βγάζει λάθος με τον αριθμό παροχής , ακολουθήστε πάλι το βήμα 2.
Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Τζάμπα το κράξιμο στη Voltera ?!!
Λίγο περίεργο μου ακούγεται πάντως αφού ο αριθμός παροχής δεν αλλάζει

Αλλαζει ο αριθμος παροχης στο τελευταιο ψηφιο.

Αν για παραδειγμα ειναι τωρα 123456789-02 στον νεο παροχο θα ειναι 123456789-03.

Εμενα τουλαχιστον που μου εστειλαν την αιτηση συμβασης μου εχουν αλλαξει το τελευταιο ψηφιο απο 2 σε 3.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το διάβασα και εγώ στο

https://www.idika.gr/kot/Home/Info

άρα παίζει στη Volterra να σου το είπαν σωστά. Μήπως ο Ηρών ενημερώνει με κάποιο τρόπο αυτόματα το σύστημα (λίγο απίθανο βέβαια), το σίγουρο είναι οτι πρέπει να πάρεις τηλ αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Μόλις το διάβασα και εγώ στο

https://www.idika.gr/kot/Home/Info

άρα παίζει στη Volterra να σου το είπαν σωστά. Μήπως ο Ηρών ενημερώνει με κάποιο τρόπο αυτόματα το σύστημα (λίγο απίθανο βέβαια), το σίγουρο είναι οτι πρέπει να πάρεις τηλ αύριο

Απο την Volterra μου ειχαν πει οτι πρεπει οτι πρεπει να διακοψω μετα να τιμολογηθω με εναν λογαριασμο χωρις ΚΟΤ και μετα απο τους επομενους λογαριασμους να εχω ΚΟΤ.

Δεν υπηρχε περιπτωση να κανω κατι τετοιο.

Στην Ηρων μου ειπαν οτι δεν χρειαζετε αλλα θα ξαναρωτησω αυριο για σιγουρια να μου απαντησουν υπευθυνα μην γινει καμια μλκια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Απο την Volterra μου ειχαν πει οτι πρεπει οτι πρεπει να διακοψω μετα να τιμολογηθω με εναν λογαριασμο χωρις ΚΟΤ και μετα απο τους επομενους λογαριασμους να εχω ΚΟΤ.

Μπορεί και να ισχύει (ένα μήνα χωρίς ΚΟΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Μπορεί και να ισχύει (ένα μήνα χωρίς ΚΟΤ)

Ενα μηνα χωρις ΚΟΤ ειναι αρκετα χρηματα μειον και δεν αξιζει μετα ν'αλλαξει παροχο καποιος ειδικα για οσους εχουν ΚΟΤ γιατι το κερδος ειναι πολυ μικρο μιας και θα πρεπει να κανεις αφαιρεση τα χρηματα που θα χασεις απο αυτα που εχεις υπολογισει οτι μπορει να κερδισεις με την αλλαγη παροχου.Θα μου πεις εστω και λιγο παλι κερδος ειναι αλλα.....

Δεν το εχω ξανακουσει παντως αυτο απο κανεναν οτι πρεπει να τιμολογηθεις εναν μηνα χωρις ΚΟΤ.Σε οσες συζητησεις κι εδω μεσα και αλλου πρωτη φορα απο την Volterra το ακουσα.

Δεν νομιζω παντως να ειναι ετσι γενικοτερα θα ειχε σιγουρα αναφερθει απο καποιον.

Αυριο θα ρωτησω και στην Ηρων πριν στειλω τις συμβασεις για να σιγουρευτω 99,99999999999%..........γιατι με κανεναν και για τιποτα δεν εισαι σιγουρος στην Ελλαδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

Κατέβασε και τα excel για ευκολία (περιλαμβάνουν εκπτώσεις εμπρόθεσμης)

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Καλημερα,

τελικα κατεληξα στην volterra, στο βασικο προγραμμα και οχι στο loyalty, γιατι παρολο που εχει χαμηλοτερη ονομαστικη τιμη κιλοβατωρας, η επιβαρυνση παγιου 4€/μηνα το βγαζει λιγο ακριβοτερο σε χαμηλες καταναλωσεις.

Εκ περιεργειας γιατι δεν εχεις συμπεριλαβει στο φυλλο και καποιο προγραμμα της protergia ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiace είπε

Εκ περιεργειας γιατι δεν εχεις συμπεριλαβει στο φυλλο και καποιο προγραμμα της protergia ;

Γιατί είναι πανάκριβα όπως και watt&volt και δεν έχουν νόημα ύπαρξης

3 λεπτά πριν, skiace είπε

τελικα κατεληξα στην volterra,

απλά βεβαιώσου (όχι τηλεφωνικά) οτι στο πρόγραμμα δεν εφαρμόζεται ρήτρα .
Λογικά θα το αναφέρει ξεκάθαρα ο τιμοκατάλογος που θα υπογράψεις μαζί με το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Γιατί είναι πανάκριβα όπως και watt&volt και δεν έχουν νόημα ύπαρξης

τι να σου πω .....

εκανα τον Αυγουστο σε τριφασικη οικιακη παροχη που ειχα 4353+1610(νυκτερινο) καταναλωση, με κοστος 615€, αλλαγη σε protergia -45% με εκτιμωμενο κοστος 372€. Βεβαια δεν εχει υπολογισθει κανενα επιπλεον ποσο ΟΤΣ. Τον Σεπτεμβριο του 21 θα μπορω να κανω μια ασφαλη αποτιμηση της επιλογης μου.

Γνωμη μου παντως ειναι, πως αν τα συμπεριελαμβανες θα καταδεικνυονταν ολοφανερα και οι οποιες διαφορες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

Γνωμη μου παντως ειναι, πως αν τα συμπεριελαμβανες θα καταδεικνυονταν ολοφανερα και οι οποιες διαφορες τους.

Δεν τα βάζω γιατί έχουν ΟΤΣ, και δε βάζω με ΟΤΣ όχι μόνο γιατί μεταβάλλεται , αλλά

1. Όταν υπάρχει ζήτηση (κρύα, καύσωνες) τότε αυξάνει και η ζήτηση στο ρεύμα, άρα τότε αυξάνεται η ΟΤΣ. Συμπτωματικά τότε θα κάψεις και το περισσότερο ρεύμα ,όταν δηλαδή θα είναι και ακριβότερη η κιλοβατώρα . Επομένως ΔΕΝ μπορείς να υπολογίσεις με βάση ετήσια μέση ΟΤΣ, ούτε καν 4μηνη

2. Οι περισσότεροι πάροχοι δεν εχουν αλλάξει τον τρόπο υπολογισμού σύμφωνα με τη σύσταση της ΡΑΕ και είναι ακόμα πιο δύσκολο να επαληθεύσεις αν σε κλέβουνε

3. Δεν μπορούν μέσω τηλ , email , online να επιβεβαιώσουν την αναπροσαρμογή

4. Έχω διαβάσει σε ίδια προγράμματα , διαφορετική χρέωση ,δηλαδή στεγνό κλέψιμο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Δεν τα βάζω γιατί έχουν ΟΤΣ, και δε βάζω με ΟΤΣ όχι μόνο γιατί μεταβάλλεται , αλλά

1. Όταν υπάρχει ζήτηση (κρύα, καύσωνες) τότε αυξάνει και η ζήτηση στο ρεύμα, άρα τότε αυξάνεται η ΟΤΣ. Συμπτωματικά τότε θα κάψεις και το περισσότερο ρεύμα ,όταν δηλαδή θα είναι και ακριβότερη η κιλοβατώρα . Επομένως ΔΕΝ μπορείς να υπολογίσεις με βάση ετήσια μέση ΟΤΣ, ούτε καν 4μηνη

2. Οι περισσότεροι πάροχοι δεν εχουν αλλάξει τον τρόπο υπολογισμού σύμφωνα με τη σύσταση της ΡΑΕ και είναι ακόμα πιο δύσκολο να επαληθεύσεις αν σε κλέβουνε

3. Δεν μπορούν μέσω τηλ , email , online να επιβεβαιώσουν την αναπροσαρμογή

4. Έχω διαβάσει σε ίδια προγράμματα , διαφορετική χρέωση ,δηλαδή στεγνό κλέψιμο

 

αν δεν μπορεις να τα υπολογισεις εσυ που εχεις ασχοληθεις, σκεψου εγω .......

επειδη σε παλαιοτερο ποστ μου ειχες ζητησει χρεωσεις, αυτες ειναι τελευταιου και προηγουμενου λογαριασμου.

Πάγιο Ημερήσιας Ενέργειας: 2,77 €

Ημερήσια Ενέργεια: 594x0,11274€/kWh=66,97 €

Πάγιο Νυχτερινής Ενέργειας: 0,00 €

Νυχτερινή Ενέργεια: 166x0,0790€/kWh=13,11 €

Έκπτώσεις: -36,04 €

ΑΞΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ (Α) 46,81 €

 Εθνικό Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε: 3,50 € Εθνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε: 13,79 € Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας: 14,54 € Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων: 12,92 €

Λοιπές Χρεώσεις: 0,05 €

ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ (Β) 44,80 €

και

Πάγιο Ημερήσιας Ενέργειας: 2,60 €

Ημερήσια Ενέργεια: 464x0,11028€/kWh=51,17 €

Πάγιο Νυχτερινής Ενέργειας: 0,00 €

Νυχτερινή Ενέργεια: 146x0,0790€/kWh=11,53 €

Έκπτώσεις: -28,22 € ΑΞΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ (Α) 37,08 €

Εθνικό Σύστημα Μεταφοράς Η/Ε: 2,78 €

Εθνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε: 10,95 €

Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας: 6,97 €

Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων: 10,37 €

Λοιπές Χρεώσεις: 0,04 €

ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ (Β) 31,11 €

Δεν μπορω απο τα παραπανω με εχουν χρεωσει κατι παραπανω που δεν θα επρεπε.

Το μονο που εντοπισα ειναι στον προηγουμενο λογαριασμο η τιμη της κιλοβατωρας ηταν 0.11028€ ενω στον τελευταιο 0,11274€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiace είπε

Ημερήσια Ενέργεια: 594x0,11274€/kWh=66,97 €

Πάγιο Νυχτερινής Ενέργειας: 0,00 €

Νυχτερινή Ενέργεια: 166x0,0790€/kWh=13,11 €

Έκπτώσεις: -36,04 €

ΑΞΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ (Α) 46,81 €

Μέχρι εδώ υπολογίζεις , όχι τα υπόλοιπα (εκτός αν δεις πεδίο "αναπροσαρμογή" ) και ΔΕΝ σου έχουν εφαρμόσει ρήτρα απο όσο φαίνεται στα παρακάτω
Δηλαδή όντως , ημέρας είναι 0,062 και νύχτας 0,043

Τώρα αν δε σου εφάρμοσαν γιατί δεν έχει περάσει πχ εξάμηνο ή δεν πρόκειται να εφαρμόσουν ποτέ ή θα αναπροσαρμόζουν και πάλι θα συμφέρει ή θα είναι  παραπάνω απο ότι πρέπει είναι άγνωστο για μένα

Δες και το αρχείο του @vsk

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

στη 19η γραμμή 0,08540 € μερας και 0,06818 € νύχτας βγαίνει με ΟΤΣ 55.

Το θέμα είναι όταν η ΟΤΣ θα είναι 55 τόσο θα αναπροσαρμόσουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

Μέχρι εδώ υπολογίζεις , όχι τα υπόλοιπα (εκτός αν δεις πεδίο "αναπροσαρμογή" ) και ΔΕΝ σου έχουν εφαρμόσει ρήτρα απο όσο φαίνεται στα παρακάτω
Δηλαδή όντως , ημέρας είναι 0,062 και νύχτας 0,043

Τώρα αν δε σου εφάρμοσαν γιατί δεν έχει περάσει πχ εξάμηνο ή δεν πρόκειται να εφαρμόσουν ποτέ ή θα αναπροσαρμόζουν και πάλι θα συμφέρει ή θα είναι  παραπάνω απο ότι πρέπει είναι άγνωστο για μένα

Δες και το αρχείο του @vsk

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

στη 19η γραμμή 0,08540 € μερας και 0,06818 € νύχτας βγαίνει με ΟΤΣ 55.

Το θέμα είναι όταν η ΟΤΣ θα είναι 55 τόσο θα αναπροσαρμόσουν ?

ναι, υποθετω και εγω οτι δεν υπαρχουν επιπλεον χρεωσεις λογω μη παρελευσης του εξαμηνου.

Μετα θα δω τι θα χρεωνεται και οπως ειπα παραπανω, αποψη θα εχω μετα την συμπληρωση του ετους.

Ελπιζω τελικα να μην βγει παραπανω απο αυτα που θα εδινα στην Δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

Μόλις το διάβασα και εγώ στο

https://www.idika.gr/kot/Home/Info

άρα παίζει στη Volterra να σου το είπαν σωστά. Μήπως ο Ηρών ενημερώνει με κάποιο τρόπο αυτόματα το σύστημα (λίγο απίθανο βέβαια), το σίγουρο είναι οτι πρέπει να πάρεις τηλ αύριο

Με το που θα γινει η μεταβαση στον νεο παροχο θα πρεπει να μπω στο ΗΔΙΚΑ να κανω ακυρωση της αιτησης και να υποβαλλω καινουρια με τον νεο αριθμο παροχης.Αυτο μου ειπαν απο την Ηρων.

Οτι γραφει δηλαδη και στην διαδικασια αλλαγης παροχου.

16. Διαδικασία αλλαγής παρόχου.

Όταν μεταφέρεστε σε άλλο πάροχο Ηλεκτρικής ενέργειας θα πρέπει να ακολουθήσετε τα κάτωθι βήματα σε περίπτωση που θέλετε να συνεχιστεί το Κοινωνικό Τιμολόγιο αν είστε δικαιούχος.

  1. Ολοκληρώστε την διαδικασία μεταφοράς της παροχής σας στο νέο πάροχο.
  2. Βεβαιωθείτε καλώντας στο 11500 (ΔΕΔΔΗΕ) ότι η παροχή σας (πιθανόν νέο νούμερο), είναι συνδεδεμένη με το ΑΦΜ σας.
  3. Ακυρώστε την παλιά αίτηση ΚΟΤ που είχατε στον προηγούμενο πάροχό σας και κάντε νέα αίτηση.
  4. Σε περίπτωση που σας βγάζει λάθος με τον αριθμό παροχής , ακολουθήστε πάλι το βήμα 2.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...