Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Μετά τις 10.00 να έχουν τελειώσει με τον καφέ.

Τέλος πάντων εδώ είμαστε για να δούμε. Όπως είπαν, φωτοβολταϊκά θα αφορά. Κράτα πολύ μικρό καλάθι.

Φωτοβολταικα για ολους ακομα κ για αυτους που δεν μπορουν να βαλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετο ,αλλά πως και δεν προτιμάς μέσω ibank ? πιο ασφαλές δεν είναι απο το να δίνεις στοιχεία κάρτας σε άλλα site ?

Μέσω πάγιας εντολής δεν είναι καλύτερα να ξενοιάζεις; Φαντάζομαι θα γίνεται.

2 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Φωτοβολταικα για ολους ακομα κ για αυτους που δεν μπορουν να βαλουν

Μεσάζων σε όσους δεν έχουν λεφτά να βάλουν μόνοι τους δηλαδή; Τα περί μεσαζόντων στην αγορά τα ξέρουμε. Αλλά τέλος πάντων, ας μην σπεκουλάρουμε άλλο πριν δούμε. Κοντά είναι άλλωστε. Θα τα αναλύσουμε τη Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Μέσω πάγιας εντολής δεν είναι καλύτερα να ξενοιάζεις; Φαντάζομαι θα γίνεται.

Μεσάζων σε όσους δεν έχουν λεφτά να βάλουν μόνοι τους δηλαδή; Τα περί μεσαζόντων στην αγορά τα ξέρουμε. Αλλά τέλος πάντων, ας μην σπεκουλάρουμε άλλο πριν δούμε. Κοντά είναι άλλωστε. Θα τα αναλύσουμε τη Δευτέρα.

Δεν νομιζω να ειναι μεσαζων παντως αφου θα ειναι για ολους ακομα κ για εκει που δεν μπορουν να μπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, korakios είπε

άσχετο ,αλλά πως και δεν προτιμάς μέσω ibank ? πιο ασφαλές δεν είναι απο το να δίνεις στοιχεία κάρτας σε άλλα site ?

Με χρέωση δεν είναι αυτό; δεν θέλω να πληρώνω προμήθειες στις τράπεζες.

29 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μέσω πάγιας εντολής δεν είναι καλύτερα να ξενοιάζεις; Φαντάζομαι θα γίνεται.

Πάγια εντολή = δεν θα μπορείς ας πούμε να τους πεις, μου βάλατε "καπέλο" κι εγώ δεν σας πληρώνω, αίτηση αλλού και γεια σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πάγια εντολή = δεν θα μπορείς ας πούμε να τους πεις, μου βάλατε "καπέλο" κι εγώ δεν σας πληρώνω, αίτηση αλλού και γεια σας.

Γιατί ενώ χωρίς πάγια θα αφήσεις απλήρωτα; Στην τελική κάθεσαι άλλον έναν μήνα, κόβεις ενδιάμεσα την πάγια εντολή και πληρώνεις στον τελευταίο λιγότερα (όσα θεωρείς εσύ σωστά). Το ίδιο είναι.

Βέβαια εγώ δε θα άφηνα 5-10€ απλήρωτα που μπορεί να τα βρω μπροστά μου επαυξημένα σε μερικά χρόνια, αλλά εσύ ξέρεις... Εγώ απλώς θα άλλαζα πάροχο.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Με χρέωση δεν είναι αυτό; δεν θέλω να πληρώνω προμήθειες στις τράπεζες.

Μόλις το τσέκαρα, πχ σε Εθνική είναι 50 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Μόλις το τσέκαρα, πχ σε Εθνική είναι 50 λεπτά

Άρα κάπου 5 kWh ρεύμα.  Θυμίζω λίγο Βέγγο (θα σε κάνω βασίλισσα κλπ) αλλά δεν θα πάρω. Εκεί που είμαι τώρα στέλνω από ΙΒΑΝ σε ΙΒΑΝ στην ίδια τράπεζα (έχουν σε 4 διαφορετικές λογαριασμό) και χρέωση 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους λογαριασμούς πάντα να τους πληρώνετε και μετά τρέξτε τους όσο θέλετε.

Έτσι κι αλλιώς αν έχει γίνει κάποιο λάθος θα σου τα αφαιρέσουν από τον επόμενο λογαριασμό.

Νομίζω οτι δεν χρεώνουν προμήθεια με την πάγια εντολή και την καταργείς όποτε θέλεις.

Ρώτα την τράπεζα που συνεργάζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Νομίζω οτι δεν χρεώνουν προμήθεια με την πάγια εντολή και την καταργείς όποτε θέλεις.

Μόνο σε λογαριασμούς μισθοδοσίας είναι δωρεάν. Το έχω αναφέρει πάλι σε πιο πίσω σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους,

 

Πρόσφατα έκανα αλλαγή από ΔΕΗ σε Elpedison στο εξοχικό μου σπίτι.

Έχω μία απορία και ένα θέμα σχετικά με τον υπολογισμό των ΥΚΩ στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Λόγω του ότι οι γονείς μου μείνανε στο εξοχικό λόγω lockdown, η κατανάλωση για 36 ημέρες ήταν 1635 KWh.

Πρακτικά η χρέωση ήταν από 24/11/2020 - 30/12/2020

Η ΔΕΗ μου έστειλε τελικό λογαριασμό για διάστημα 28/08/2020 - 23/11/2020 (με την μέτρηση που είχα στείλει εγώ στην Elpedison που πρακτικά ήταν κάποιες μέρες πριν.

Η κατανάλωση μου για αυτές τις ημέρες ήταν 756 KWh.

Για ΥΚΩ πλήρωσα : 756 Χ 0,0069 = 5,22

 

Για τον καινούργιο της Elpedison μου ήρθε να πληρώσω για ΥΚΩ 97,29

 

Δεν μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό γιατί πρακτικά τα ΥΚΩ υπολογίζονται ανά τετράμηνο.

 

Άρα θα έπρεπε να πληρώσω για κατανάλωση 4μήνου σύμφωνα με τις μετρήσεις της ΔΕΔΔΗΕ (28/8 και 30/12) και για κατανάλωση 756+1635=2391

0-1600 KWh / τετράμηνο : 0,0069 ανά κιλοβατώρα

1601-2000 KWh / τετράμηνο : 0,05 ανά κιλοβατώρα

2001- ΚWh / τετράμηνο : 0,085 ανά κιλοβατώρα

 

Άρα εγώ για 2391 θα έπρεπε να ήμουν :  (1600 Χ 0,0069) + (400 Χ 0,05) + (391 Χ 0,085) = 11,04 + 20 +  33,235 = 64,28

Αν αφαιρέσω και τα 5,22 που είχα ήδη δώσει στην ΔΕΗ θα ήταν 59,06

 

Υποθέτω πως το υπολόγισαν κατανάλωση για 36 μέρες και κάνανε την αναγωγή, όμως αυτό δεν είναι λάθος;

Επίσης υποθέτω πως δεν είχαν την προηγούμενη μέτρηση μου, αλλά και πάλι δεν τα δίνει αυτά ο ΔΕΔΔΗΕ;

Τι πρέπει να κάνω επ αυτού;

Σας ευχαριστώ πολύ

 

ΥΓ: Η ρήτρα προσαρμογής μου ήρθε 13,36 και Ειδικός φόρος κατανάλωσης 3,60

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, atssssss είπε

Τι πρέπει να κάνω επ αυτού;

email στην elpedison και ΣτΚ

12 λεπτά πριν, atssssss είπε

Ειδικός φόρος κατανάλωσης 3,60

σωστό είναι

12 λεπτά πριν, atssssss είπε

Η ρήτρα προσαρμογής μου ήρθε 13,36

0,0083 βγήκε για τις 1635 κιλοβατώρες, αν έχεις και χαμηλή αρχική προς το παρών καλά είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

email στην elpedison και ΣτΚ

σωστό είναι

0,0083 βγήκε για τις 1635 κιλοβατώρες, αν έχεις και χαμηλή αρχική προς το παρών καλά είσαι

0,08950 έχω τιμή κιλοβατώρας (δεν έβαλα την μικρότερη με την λογική είναι εξοχικό και δεν έχω μεγάλες χρεώσεις (δεν είχα φανταστεί το lockdown  και πως θα έμενε κάποιος χειμώνα και πως με τα ηλεκτρικά σώματα και τον αφυγραντήρα σε καλοκαιρινό σπίτι θα είχα τεράστιες καταναλώσεις)).

Απλά για 1 μήνα μου ήρθε ένα 400άρι και μου έκανε εντύπωση η χρέωση ΥΚΩ όπως είπα πάνω.

Στο τηλέφωνο που τους πήρα πάντως korakios μου είπαν ότι δεν μπορούμε να έχουμε εμείς τα στοιχεία τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atssssss είπε

Στο τηλέφωνο που τους πήρα πάντως korakios μου είπαν ότι δεν μπορούμε να έχουμε εμείς τα στοιχεία τα προηγούμενα.

Άσε το ΣτΚ να βγάλει άκρη , μη σκας

3 λεπτά πριν, atssssss είπε

και πως με τα ηλεκτρικά σώματα και τον αφυγραντήρα σε καλοκαιρινό σπίτι θα είχα τεράστιες καταναλώσεις)).

Συνήθως τα εξοχικά δεν έχουν και την καλύτερη μόνωση , ο αφυγραντήρας καίει λίγο αν είναι ζεόλιθου αλλά τα ηλεκτρικά σώματα και θερμοπομποί καίνε υπερβολικά

Πάντως θα σου έλεγα να πας volterra για το εξοχικό μιας και δεν έχει πάγιο ,ούτε ρήτρα και λίγο καλύτερη τιμή.

Ή περίμενε να δεις αν με ΕΛΤΑ βγάλουμε καλύτερη άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2018 στις 7:48 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδιά καλησπερα.δεη πληρώνω σε κάθε λογαριασμό γύρω στα 130-150 ευρώ. Μένω σε δικό μου σπίτι 120 τμ εχω νυχτερινό ρεύμα και πληρώνω πάντα στην ώρα μου. 

Ποιον εναλλακτικό λέτε να προτιμήσω;ευχαριστω

gia volton exei kaneis kamia gnwmh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...