Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι ζεόλιθου, είναι με συμπιεστή, αλλά είναι στα 240W θεωρητικά.

Από αυτόν να είναι οι 250KWh το πολύ από τις 1635.

Το θέμα είναι με τα 2 ηλεκτικά σώματα που έχω που είναι και πανάρχαια.

Δυστυχώς αυτός είναι ο 2ος λογαριασμός (ο πρώτος ήταν από 24/11-30/11 έναντι), οπότε δεν μπορώ να φύγω από την Elpedison.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, atssssss είπε

Δυστυχώς αυτός είναι ο 2ος λογαριασμός (ο πρώτος ήταν από 24/11-30/11 έναντι), οπότε δεν μπορώ να φύγω από την Elpedison.

Στείλε στην elpdison με κοινοποίηση στη ΡΑΕ ένα email ρωτώντας αν μπορεί ένας πάροχος που εφαρμόζει αναπροσαρμογές στην τιμή κιλοβατώρας να δεσμεύει τον πελάτη με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Στείλε στην elpdison με κοινοποίηση στη ΡΑΕ ένα email ρωτώντας αν μπορεί ένας πάροχος που εφαρμόζει αναπροσαρμογές στην τιμή κιλοβατώρας να δεσμεύει τον πελάτη με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

Καλημέρα, υπάρχει αυτή η δυνατότητα να προσφύγεις αν σε χρεώσει ρήτρα αναπροσαρμογής ανβκαιβτο γράφει στην σύμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Εγω με περίπου 6000kw τον χρόνο χωρίς ΚΟΤ, χωρίς νυχτερινό έλεγα elin fixed αλλά τώρα κλείνω για nrg - 40% fixed 0,06275 συν περίπου 6.5 τα πάγια μαζί (2.5 συν 4 το fixed) 

 

Γνωμες;

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες και παρακολουθώ το νήμα, νομίζω ότι είναι πολύ μικρές οι διάφορες. 

 

ΥΓ μιας και η nrg έχει ελάχιστη παραμονή ρώτησα τι γίνεται σε πιθανή μετακόμιση και μεταφέρεται κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2018 στις 7:48 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδιά καλησπερα.δεη πληρώνω σε κάθε λογαριασμό γύρω στα 130-150 ευρώ. Μένω σε δικό μου σπίτι 120 τμ εχω νυχτερινό ρεύμα και πληρώνω πάντα στην ώρα μου. 

Ποιον εναλλακτικό λέτε να προτιμήσω;ευχαριστω

ζενιθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Καλημέρα, υπάρχει αυτή η δυνατότητα να προσφύγεις αν σε χρεώσει ρήτρα αναπροσαρμογής ανβκαιβτο γράφει στην σύμβαση?

Καλημέρα , αυτό που αναφέρω είναι για πρόωρη αποχώρηση και έχουν δοθεί οδηγίες απο τη ΡΑΕ ,το οποίο μου κάνει για σύσταση και όχι επιβολή ,αλλά επειδή σίγουρα 100% αν είναι επιβολή θα το κρύβανε ,γιαυτό και προτείνω να στείλει email.

Όσο για την ΟΤΣ ,αν δε σε ενημέρωσαν τηλεφωνικά και δεν αναφέρεται πουθενά στον τιμοκατάλογο ,δε χάνεις τίποτα για προσφυγή στο ΣτΚ

10 λεπτά πριν, maxx71 είπε

ζενιθ

Τρέχοντας !!!!!

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JDimi είπε

Καλημέρα,

 

Εγω με περίπου 6000kw τον χρόνο χωρίς ΚΟΤ, χωρίς νυχτερινό έλεγα elin fixed αλλά τώρα κλείνω για nrg - 40% fixed 0,06275 συν περίπου 6.5 τα πάγια μαζί (2.5 συν 4 το fixed) 

 

Γνωμες;

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες και παρακολουθώ το νήμα, νομίζω ότι είναι πολύ μικρές οι διάφορες. 

 

ΥΓ μιας και η nrg έχει ελάχιστη παραμονή ρώτησα τι γίνεται σε πιθανή μετακόμιση και μεταφέρεται κανονικά 

Γενικά, αν δεις τον λογαριασμό σου, η αξία του ρεύματος είναι περίπου τα μισά  λεφτά.
Τα υπολοιπα έχουν να κάνουν με 3ους και είναι το ίδιο σε όλους τους παρόχους.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ανεξαρτήτου παρόχου είναι να μειώσεις την κατανάλωση σου (Είτε με αυτοματισμούς, είτε με αγορά πιο αποδοτικών συσκευών αντί για ενεργοβόρες παλιότερες, είτε με συμμετοχή σε ενεργειακή κοινότητα-σα να έχεις εγκαταστήσει Φ/Β μονάδα σπίτι σου).

Οι πάροχοι που ανέφες έχουν δέσμευση 2 ετών τελευταία φορά που είχα κοιτάξει.
Ο μόνος που έχει κάλη τιμή κιλοβατώρας και δεν έχει δέσμευση (από όσο ξέρω) είναι ο Ηρων νομίζω.
Οπότε μπορείς να πας εκει, να δοκιμάσεις 2-3 μήνες και αν δε σου αρέσει φεύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, JDimi είπε

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες και παρακολουθώ το νήμα, νομίζω ότι είναι πολύ μικρές οι διάφορες. 

50Ε το χρόνο είναι σίγουρα (ελιν και nrg save)

23 λεπτά πριν, JDimi είπε

ΥΓ μιας και η nrg έχει ελάχιστη παραμονή ρώτησα τι γίνεται σε πιθανή μετακόμιση και μεταφέρεται κανονικά 

Αυτό καλύτερα να το ρωτήσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Καλημέρα , αυτό που αναφέρω είναι για πρόωρη αποχώρηση και έχοyν δοθεί οδηγίες απο τη ΡΑΕ το οποίο μου κάνει για σύσταση και όχι επιβολή αλλά επειδή σίγουρα 100% αν είναι επιβολή θα το κρύβανε γιαυτό και προτείνω να στείλει email.

Όσο για την ΟΤΣ αν δε σε ενημέρωσαν τηλεφωνικά και δεν αναφέρεται πουθενά στον τιμοκατάλογο δε χάνεις τίποτα για προσφυγή στο ΣτΚ

Τρέχοντας !!!!!

Δυστυχώς το αναφέρει ρητά στην σύμβαση (η οποία λήγει σε 2-3 μήνες).

Μόλις εκδόθηκε ο καινούργιος λογαριασμός από την NRG, πάλι έχει χρέωση αναπροσαρμογής 20€ σε κατανάλωση 740 kwh ημέρας και 240 νύχτας.

Που την βρίσκουν την τιμή και εγώ δεν μπορώ να την βρω πουθενά αυτήν την ΟΤΣ Δεκεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ 2700 κιλοβατορες  και κοτ Α  (1600 κιλοβατορες το οποιο δεν αξιοποιήται λογο καταναλωσης )λογαριασμος 4μηνου με το εναντι μαζι δηλ ,120μερεσ  συνολο 580 €  , 300€+ για ρευμα  30€ φπα κτλπ .Εκανα αιτηση χτες στην Δεδδηε για να μου βαλουν νυχτερινο ρολοι (κοστοσ 43 €) μπας και καταφερω και  μοιρασω  την καταναλωση και κερδισω το κοτ Α. Νυχτερινο και με κοτ  ποιον εναλλακτικο προτεινετε χωρις δεσμευση διοτι μπορει να αλλαξω σπιτι (εκτοσ εαν αυτο δεν ειναι προβλημα ).

για voltera v1n το βλεπω χωρις ΟΤΣ παγιο  και δεσμευση;

 

 

Επεξ/σία από artshadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kzaxas είπε

Δυστυχώς το αναφέρει ρητά στην σύμβαση (η οποία λήγει σε 2-3 μήνες).

Στη σύμβαση το λέει , σε ενημέρωσαν απο το τηλέφωνο ? Γράφει ο τιμοκατάλογος οτι αναπροσαρμόζεται ? Το έχουν στο site ?

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Που την βρίσκουν την τιμή και εγώ δεν μπορώ να την βρω πουθενά αυτήν την ΟΤΣ Δεκεμβρίου

και εγώ στη Ζενιθ ένα μήνα είχα που προσπαθούσα να βγάλω άκρη , τώρα ΣτΚ

11 λεπτά πριν, KaraD είπε

Ο μόνος που έχει κάλη τιμή κιλοβατώρας και δεν έχει δέσμευση (από όσο ξέρω) είναι ο Ηρων νομίζω.

σίγουρος?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρος?!

Επι λέξει από ένα πρόγραμμα (μόνο ρεύματος) στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας.

Αναφορά σε κείμενο

HERON offers you 45% discount with every timely payment of your bills, without any time commitments whatsoever!

Τώρα αν λένε ψέματα στην επίσηση ιστοσελίδα τους δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, KaraD είπε

Γενικά, αν δεις τον λογαριασμό σου, η αξία του ρεύματος είναι περίπου τα μισά  λεφτά.
Τα υπολοιπα έχουν να κάνουν με 3ους και είναι το ίδιο σε όλους τους παρόχους.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ανεξαρτήτου παρόχου είναι να μειώσεις την κατανάλωση σου (Είτε με αυτοματισμούς, είτε με αγορά πιο αποδοτικών συσκευών αντί για ενεργοβόρες παλιότερες, είτε με συμμετοχή σε ενεργειακή κοινότητα-σα να έχεις εγκαταστήσει Φ/Β μονάδα σπίτι σου).

Οι πάροχοι που ανέφες έχουν δέσμευση 2 ετών τελευταία φορά που είχα κοιτάξει.
Ο μόνος που έχει κάλη τιμή κιλοβατώρας και δεν έχει δέσμευση (από όσο ξέρω) είναι ο Ηρων νομίζω.
Οπότε μπορείς να πας εκει, να δοκιμάσεις 2-3 μήνες και αν δε σου αρέσει φεύγεις.

Έχει πολύ λίγες απώλειες το σπίτι και πολλές παρεμβάσεις δεν μπορώ να κάνω, 6000 με αποκλειστική θέρμανση με aircontion, κάθε μέρα πλυντήριο στεγνωτηριο μαγείρεμα λογω 2 μικρων παιδιών. Όλες οι συσκευές είναι αρκετά καινούριες και ποιοτικές και όπου είναι εφικτό δουλεύουν στο eco 

 

Νομίζω ότι είναι πολύ καλά οι 6000!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, KaraD είπε

Επι λέξει από ένα πρόγραμμα (μόνο ρεύματος) στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας.

Τώρα αν λένε ψέματα στην επίσηση ιστοσελίδα τους δεν το ξέρω.

Τις ρήτρες αναπροσαρμογής ξέχασαν να αναφέρουν .Με την ίδια λογική η Ζενιθ έχει 0,006 η φυσικό αέριο λιγότερο κτλ κτλ . Με τις ρήτρες βγαίνει και παραπάνω σε ορισμένες περιπτώσεις . Δες και το πινακάκι του @vskπου δείχνει τιμές που έπρεπε να εφαρμόζονταν ,αλλά υπάρχουν πολλά παραδείγματα εδώ που δείχνουν οτι βαράνε όσο θέλουν

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit#gid=1821699814

 

Και να ξαναβάλω τα λινκ για υπολογισμό προγράμματος χωρίς ΟΤΣ

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

@JDimiβάλε και νυχτερινό βασικά , τζάμπα δίνεις λεφτά σε ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...