Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

Από προσωπική εμπειρία, πριν τις γιορτές έκανα αίτηση στην Ηρων και την απέσυρα.
Ο κάθε υπάλληλος έλεγε τα δικά του, συν οτι λέγανε και ψέμματα... μέχρι και οτι έχει ΟΤΣ η ΔΕΗ μου είπαν.

Πρόσεξε πάρα πολύ τι θα υπογράψεις... και τα ψιλά γράμματα δεν ήταν καθαρά...
Πάρτε μια γεύση...
 

Δεν μου εδωσαν καμια τετοια αιτηση εμενα.

Δυο συμβασεις που μου εστειλαν για ρευμα και φυσικο αεριο ηταν απολυτα ευδιακριτα ολα.

Τις διαβασα ειδα τι εγραφαν μετα υπεγραψα και τελος.

Τωρα τι θα πει ο καθε υπαλληλος ειναι αλλο θεμα αυτο το πραγμα συμβαινει παντου οχι μονο στην Ηρων.Εχω μιλησει με 6-7 παροχους σχεδον απο 2-3 φορες και το ξερω.Οχι μονο εγω ολοι λογικα θα το εχουν αντιμετωπισει.

Απο εκει και περα αν δω κατι που δεν μου αρεσει φευγω και παω αλλου.Αρκει να μην ειμαι στο δημοσιο δεν γουσταρω να τους πληρωνω αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδια!

Κλείνοντας στην protegia  2 χρόνια ήρθε η ωρα να ψαχτω και εγω για κάτι καλυτερο.

Αυτή την στιγμή έχω το Protergia Οικιακό Ν με 0,0661€/kWh για μερα και νυχτα και ανεξάρτητα απο τις kw/h και πάγιο 3,52/4μηνο

Το σπίτι είναι 130 τετραγωνικά και η ετήσια κατανάλωση είναι γύρω στις 6.000-6.500.Απο αυτές οι 4,500 είναι για τους μήνες Νοεμβριο-Απρίλιο.

Να σημειώσω πως υπάρχει νυχτερινός μετρητής οπότε θα με ενδιέφερε και αυτο.

Εχω μπερδευτεί λίγο και με τις ΟΤΣ στον τελευταίο λογαριασμό ειχε 14 ευρώ/μήνα, τα θεωρώ΄πολλα.

Δώστε τα φώτα σας αν μπορείτε..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Έχω ενημερώσει κι άλλο το φύλλο excel με τα πιο συζητημένα προγράμματα, χωρίζοντάς τα σε αυτά χωρίς ΟΤΣ και σε αυτά με ΟΤΣ.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Επίσης έφτιαξα ένα νέο φύλλο excel, στο οποίο γίνεται σύγκριση των προγραμμάτων χωρίς ΟΤΣ ανάλογα με την μηνιαία κατανάλωση που έχουμε. Οι τιμές στα κελιά είναι σε ευρώ και αφορούν την χρέωση ρεύματος χωρίς ΦΠΑ και πελάτες με συνέπεια. Υποθέτοντας μάλιστα ότι έχουμε και νυχτερινό ρεύμα, έφτιαξα πέντε διαφορετικά πινακάκια, με πέντε διαφορετικές αναλογίες κατανάλωσης ημέρας/νύχτας.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/153iAZFKcr7_Z5TzPv5-eX7ldA8KTNEL57EnKCczXGjM/edit?usp=sharing

Τα κελιά με πράσινο χρώμα είναι αυτά με την χαμηλότερη χρέωση και με κόκκινο αυτά με την υψηλότερη, για κάθε στήλη ξεχωριστά. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Επεξ/σία από vsk
  • Like 1
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vsk είπε

Καλησπέρα!

Έχω ενημερώσει κι άλλο το φύλλο excel με τα πιο συζητημένα προγράμματα, χωρίζοντάς τα σε αυτά χωρίς ΟΤΣ και σε αυτά με ΟΤΣ.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Επίσης έφτιαξα ένα νέο φύλλο excel, στο οποίο γίνεται σύγκριση των προγραμμάτων χωρίς ΟΤΣ ανάλογα με την μηνιαία κατανάλωση που έχουμε. Οι τιμές στα κελιά είναι σε ευρώ και αφορούν την χρέωση ρεύματος χωρίς ΦΠΑ και πελάτες με συνέπεια. Υποθέτοντας μάλιστα ότι έχουμε και νυχτερινό ρεύμα, έφτιαξα πέντε διαφορετικά πινακάκια, με πέντε διαφορετικές αναλογίες κατανάλωσης ημέρας/νύχτας.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/153iAZFKcr7_Z5TzPv5-eX7ldA8KTNEL57EnKCczXGjM/edit?usp=sharing

Τα κελιά με πράσινο χρώμα είναι αυτά με την χαμηλότερη χρέωση και με κόκκινο αυτά με την υψηλότερη, για κάθε στήλη ξεχωριστά. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Μόνο και μόνο που μπήκες στην διαδικασία να φτιάξεις αυτό το Excel για να βοηθήσει αξίζουν συγχαρητήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Εχω μπερδευτεί λίγο και με τις ΟΤΣ στον τελευταίο λογαριασμό ειχε 14 ευρώ/μήνα, τα θεωρώ΄πολλα.

Στις πόσες κιλοβατώρες σύνολο ?
Ρίξε μια ματιά πιο πάνω στα excel του @vsk ή στα παλαιότερα που είναι μόνο χωρίς ρήτρα

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διορθώσετε με αν κάνω λάθος.

Έκανα λίγο μια πρόχειρη σύγκριση του τελευταίου λογαριασμού μου Nrg 4U 30% (0,06620)με το fixed νυχτερινό (0,0855)της Ελιν.

Κατανάλωση (4μηνου) ημέρας 1718 Kwh και νύχτας 532kwh.

Ακόμα και με την Ρήτρα αναπαραγωγής της Nrg βγαίνει σχεδόν το ίδιο.Απλα δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει με αυτήν την ριμάδα.

Προσανατολίζομε προς την ελιν γιατί μπορώ να το συνδυάσω με το κοτ β,κάτι που δεν γίνεται στην Nrg και θα μπορώ να φύγω οπότε θέλω,επίσης δεν θα έχω τον βραχνα να παρακολουθώ αυτήν την ριμάδα ΟΤΣ😁.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

 

Προσανατολίζομε προς την ελιν γιατί μπορώ να το συνδυάσω με το κοτ β,κάτι που δεν γίνεται στην Nrg και θα μπορώ να φύγω οπότε θέλω,επίσης δεν θα έχω τον βραχνα να παρακολουθώ αυτήν την ριμάδα ΟΤΣ😁.

Και γιατι δεν βαζεις της Ηρων το 24/7 νυχτερινο και μετα το 6μηνο το Ηρων only home που σου βγαινει φθηνοτερο με το ΚΟΤ-Β που εχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Λοιπόν διορθώσετε με αν κάνω λάθος.

Έκανα λίγο μια πρόχειρη σύγκριση του τελευταίου λογαριασμού μου Nrg 4U 30% (0,06620)με το fixed νυχτερινό (0,0855)της Ελιν.

Κατανάλωση (4μηνου) ημέρας 1718 Kwh και νύχτας 532kwh.

Ακόμα και με την Ρήτρα αναπαραγωγής της Nrg βγαίνει σχεδόν το ίδιο.Απλα δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει με αυτήν την ριμάδα.

Προσανατολίζομαι προς την ελιν γιατί μπορώ να το συνδυάσω με το κοτ β,κάτι που δεν γίνεται στην Nrg και θα μπορώ να φύγω οπότε θέλω,επίσης δεν θα έχω τον βραχνα να παρακολουθώ αυτήν την ριμάδα ΟΤΣ😁.

Σημαντική λεπτομέρεια που μπορεί να σε κάψει .

Αν μπεις ΚΟΤ είσαι σίγουρος οτι θα έχεις 2300Kw όριο?

Γιατί αν δικαιούσαι λιγότερο χάνεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ τετραμήνου

Σε μπερδεύω ,αλλά μήπως να πας σε nrg και στο συγκεκριμένο save 40% ????? (edit: είναι χωρίς ΚΟΤ)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Σημαντική λεπτομέρεια που μπορεί να σε κάψει .

Αν μπεις ΚΟΤ είσαι σίγουρος οτι θα έχεις 2300Kw όριο?

Γιατί αν δικαιούσαι λιγότερο χάνεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ τετραμήνου

Σε μπερδεύω ,αλλά μήπως να πας σε nrg και στο συγκεκριμένο save 40% ????? (edit: είναι χωρίς ΚΟΤ)

Το τιμολόγιο κοτ έτσι και αλλιώς θα το έχω για λίγους μήνες λόγω αντλίας θερμότητας τον χειμώνα.

Το save 40% δεν το βρίσκω στην σελίδα τούς,που το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Σημαντική λεπτομέρεια που μπορεί να σε κάψει .

Αν μπεις ΚΟΤ είσαι σίγουρος οτι θα έχεις 2300Kw όριο?

Γιατί αν δικαιούσαι λιγότερο χάνεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ τετραμήνου

Σε μπερδεύω ,αλλά μήπως να πας σε nrg και στο συγκεκριμένο save 40% ????? (edit: είναι χωρίς ΚΟΤ)

Δεν τον δικαιουται το save οπως πολυ σωστα εκανες edit.

Δεν το συμφερει καποιο αλλο τοσο πολυ οσο τα Ελτα αρχικα μετα η Ηρων με αυτο που τον ειπα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

Στις πόσες κιλοβατώρες σύνολο ?
Ρίξε μια ματιά πιο πάνω στα excel του @vsk ή στα παλαιότερα που είναι μόνο χωρίς ρήτρα

Μέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view

Στις 640 kw/h είχα περίπου 14ευρω. 

Screenshot_20210123_212928_com.google.android.apps.docs.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Το τιμολόγιο κοτ έτσι και αλλιώς θα το έχω για λίγους μήνες λόγω αντλίας θερμότητας τον χειμώνα.

Το save 40% δεν το βρίσκω στην σελίδα τούς,που το έχει

Δεν το δικαιουσαι λογω ΚΟΤ το save.

Τσεκαρε αυτα που σου ειπα αν θες.Μπορεις να κανεις την συγκριση και με το energycost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Το τιμολόγιο κοτ έτσι και αλλιώς θα το έχω για λίγους μήνες λόγω αντλίας θερμότητας τον χειμώνα.

Δεν σε κατάλαβα , ελπίζω πάντως να κατάλαβες (και ο @HERTHAN) το ενδεχόμενο να χάσεις το ΚΟΤ αν υπερβείς μια κατανάλωση

5 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Το save 40% δεν το βρίσκω στην σελίδα τούς,που το έχει

πιάσε τις τελευταίες 10 σελίδες ,θα δεις μόνο τηλεφωνικά προς το παρών και δες και τα excel :)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...