Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, vsk είπε

Καλησπέρα!

Έχω ενημερώσει κι άλλο το φύλλο excel με τα πιο συζητημένα προγράμματα, χωρίζοντάς τα σε αυτά χωρίς ΟΤΣ και σε αυτά με ΟΤΣ.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Επίσης έφτιαξα ένα νέο φύλλο excel, στο οποίο γίνεται σύγκριση των προγραμμάτων χωρίς ΟΤΣ ανάλογα με την μηνιαία κατανάλωση που έχουμε. Οι τιμές στα κελιά είναι σε ευρώ και αφορούν την χρέωση ρεύματος χωρίς ΦΠΑ και πελάτες με συνέπεια. Υποθέτοντας μάλιστα ότι έχουμε και νυχτερινό ρεύμα, έφτιαξα πέντε διαφορετικά πινακάκια, με πέντε διαφορετικές αναλογίες κατανάλωσης ημέρας/νύχτας.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/153iAZFKcr7_Z5TzPv5-eX7ldA8KTNEL57EnKCczXGjM/edit?usp=sharing

Τα κελιά με πράσινο χρώμα είναι αυτά με την χαμηλότερη χρέωση και με κόκκινο αυτά με την υψηλότερη, για κάθε στήλη ξεχωριστά. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ, θα μελετήσω προσεκτικά τα Excel για να καταληξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Δεν σε κατάλαβα , ελπίζω πάντως να κατάλαβες (και ο @HERTHAN) το ενδεχόμενο να χάσεις το ΚΟΤ αν υπερβείς μια κατανάλωση

πιάσε τις τελευταίες 10 σελίδες ,θα δεις μόνο τηλεφωνικά προς το παρών και δες και τα excel :)

 

Λόγω κατανάλωσης τους χειμερινούς μήνες με την αντλία θερμότητας υπερβαίνω το όριο των 2200kwh που έχω λόγω τριτεκνιας και αναπηρίας.  Τους άλλους μήνες το δικαιούμαι,έτσι ήταν τουλάχιστον πριν 5 χρόνια στην ΔΕΗ,από την στιγμή που άλλαζα παρόχους δεν το είχαν στις επιμέρους προσφορές τούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Στις 640 kw/h είχα περίπου 14ευρω. 

προσαύξηση 0,022 , απλά ενώ η νυχτερινή χρέωση είναι χαμηλή και δεν την αξιοποιείς και η ημερήσια στο πρόγραμμα αυτό είναι μεγάλη

Αν καις κάθε μήνα τόσο , τότε και εσύ είσαι για nrg save 40%

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, mavrospete said:

Παιδια για σας που προτεινετε το nrg -40% στο τηλεφωνικο κεντρο δεν το γνωριζουν

Ήδη έχω ενεργοποιηθεί στο πρόγραμμα αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Λόγω κατανάλωσης τους χειμερινούς μήνες με την αντλία θερμότητας υπερβαίνω το όριο των 2200kwh που έχω λόγω τριτεκνιας και αναπηρίας.  Τους άλλους μήνες το δικαιούμαι,έτσι ήταν τουλάχιστον πριν 5 χρόνια στην ΔΕΗ,από την στιγμή που άλλαζα παρόχους δεν το είχαν στις επιμέρους προσφορές τούς.

φαντάζομαι οτι για 2 τετράμηνα με ΚΟΤ και ΕΛΙΝ θα σου βγαίνει καλύτερα απο nrg save 40% όλο το χρόνο χωρίς ΚΟΤ. Θέλει κομπιουτεράκι ,στοιχεία απο κάθε τετράμηνο και χειροκίνητα

Απλά μήπως να ρωτήσεις στη Solar αν δέχονται ΚΟΤ αντί για Elin?

16 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Ήδη έχω ενεργοποιηθεί στο πρόγραμμα αυτό...

Σου έχει έρθει λογαριασμός ? έχει online καταμέτρηση στοιχεία λογαριασμού , ebill (φαντάζομαι ναι), app ?

Επεξ/σία από korakios
έγραψα ΕΛΤΑ ,εννοούσα Ελιν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Λόγω κατανάλωσης τους χειμερινούς μήνες με την αντλία θερμότητας υπερβαίνω το όριο των 2200kwh που έχω λόγω τριτεκνιας και αναπηρίας.  Τους άλλους μήνες το δικαιούμαι,έτσι ήταν τουλάχιστον πριν 5 χρόνια στην ΔΕΗ,από την στιγμή που άλλαζα παρόχους δεν το είχαν στις επιμέρους προσφορές τούς.

Πρεπει να κατσεις να το υπολογισεις τι σε συμφερει μετα αναλογα με τους μηνες που δεν εχεις την εκπτωση.

Στο energycost τι αποτελεσματα σου βγαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

προσαύξηση 0,022 , απλά ενώ η νυχτερινή χρέωση είναι χαμηλή και δεν την αξιοποιείς και η ημερήσια στο πρόγραμμα αυτό είναι μεγάλη

Αν και κάθε μήνα τόσο , τότε και εσύ είσαι για nrg save 40%

Ναι ισχύει αυτό που λες είναι μεγάλη η αύξηση. Βέβαια τον μισό χρόνο έχω τις λιγότερες από τις μισές kw/h. 

Από την protergiaμου μου έστειλαν προς ανανέωση το παρακάτω πρόγραμμα αλλά και πάλι ημερήσια δεν είναι μικρή απλά έχει νυχτερινό 0,04343 αλλά και με πάγιο 2,60. Βέβαια θα έχει ΟΤΣ κανονικά πιστεύω γιατί δεν μου είπαν κάτι άλλο. 

received_468603480808136.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

φαντάζομαι οτι για 2 τετράμηνα με ΚΟΤ και ΕΛΙΝ θα σου βγαίνει καλύτερα απο nrg save 40% όλο το χρόνο χωρίς ΚΟΤ. Θέλει κομπιουτεράκι ,στοιχεία απο κάθε τετράμηνο και χειροκίνητα

Απλά μήπως να ρωτήσεις στη Solar αν δέχονται ΚΟΤ αντί για ΕΛΤΑ?

 

Ετσι ακριβως θα χρειαστει να κατσει να υπολογισει για να δει τι τον συμφερει.

Αν τις μεγαλυτερες καταναλωσεις τις εχει τον χειμωνα και για τουλαχιστον 6 μηνες χανει το ΚΟΤ τοτε μπορει να τον συμφερει και το save.Θα πρεπει να κανει κι ενα τσεκ στο energycost βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vsk είπε

Καλησπέρα!

Έχω ενημερώσει κι άλλο το φύλλο excel με τα πιο συζητημένα προγράμματα, χωρίζοντάς τα σε αυτά χωρίς ΟΤΣ και σε αυτά με ΟΤΣ.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit?usp=sharing

Επίσης έφτιαξα ένα νέο φύλλο excel, στο οποίο γίνεται σύγκριση των προγραμμάτων χωρίς ΟΤΣ ανάλογα με την μηνιαία κατανάλωση που έχουμε. Οι τιμές στα κελιά είναι σε ευρώ και αφορούν την χρέωση ρεύματος χωρίς ΦΠΑ και πελάτες με συνέπεια. Υποθέτοντας μάλιστα ότι έχουμε και νυχτερινό ρεύμα, έφτιαξα πέντε διαφορετικά πινακάκια, με πέντε διαφορετικές αναλογίες κατανάλωσης ημέρας/νύχτας.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/153iAZFKcr7_Z5TzPv5-eX7ldA8KTNEL57EnKCczXGjM/edit?usp=sharing

Τα κελιά με πράσινο χρώμα είναι αυτά με την χαμηλότερη χρέωση και με κόκκινο αυτά με την υψηλότερη, για κάθε στήλη ξεχωριστά. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Άψογος! Δεν προσθέτεις και solar energy στον 2ο πίνακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Άψογος! Δεν προσθέτεις και solar energy στον 2ο πίνακα;

εσένα περίμενα να το πεις 😂

πάντως ,σοβαρά, είναι καλύτερο απο της Ελιν

3 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Από την protergiaμου μου έστειλαν προς ανανέωση το παρακάτω πρόγραμμα αλλά και πάλι ημερήσια δεν είναι μικρή απλά έχει νυχτερινό 0,04343 αλλά και με πάγιο 2,60. Βέβαια θα έχει ΟΤΣ κανονικά πιστεύω γιατί δεν μου είπαν κάτι άλλο. 

μόνο με κανα filesharing dropbox κτλ γιατί το insomnia μετά το update έχει θέμα με αρχεία πλην φωτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρεπει να κατσεις να το υπολογισεις τι σε συμφερει μετα αναλογα με τους μηνες που δεν εχεις την εκπτωση.

Στο energycost τι αποτελεσματα σου βγαζει?

Βγαζει πρώτα τα ΕΛΤΑ μετά voltera και Ήρων, έβαλα την κατανάλωση  πρόσφατη 4μηνου, νομίζω πρέπει να μετρήσω ολόκληρης της χρονιάς και να τα συγκρίνω έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν θες @Kzaxas δώσε 3 τετράμηνα ,τώρα που είμαστε ζεστοί και γυρνάει ,να τα βάλουμε κάτω :)

😁Παίρνω χαρτί και μολύβι και επανέρχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DownUNDERground Θα την βάλω και την Solar Energy, όπως και το Φυσικό Αέριο - μάλλον αύριο.

Πείτε μου κάτι: Υπάρχει κάποιος λόγος να διαλέξει κάποιος το NRG Electricity 4U Fixed αντί του NRG Save 40% Fixed που φαίνεται να είναι φθηνότερο; Γιατί η NRG να έχει δύο προγράμματα, που κατά κάποιο τρόπο το ένα ανταγωνίζεται το άλλο; What's the catch? που λένε και στο χωριό μου;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

εσένα περίμενα να το πεις 😂

πάντως ,σοβαρά, είναι καλύτερο απο της Ελιν

Ισονομία φίλος! Πρέπει να βλέπουμε όλες τις διαθέσιμες επιλογές και μετά ο καθένας παίρνει την απόφασή του.

Με τη χαμηλότερη χρέωση ημερήσιας κιλοβατώρας από όλα τα άλλα πακέτα που δεν έχουν ΟΤΣ, προφανώς και έρχεται φθηνότερα σε πολλά σενάρια. Το τελευταίο το αναφέρω γιατί στις χαμηλές καταναλώσεις παίζουν ρόλο και τα πάγια όπως ξέρουμε όλοι οι μύστες του τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...