Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

εσένα περίμενα να το πεις 😂

πάντως ,σοβαρά, είναι καλύτερο απο της Ελιν

μόνο με κανα filesharing dropbox κτλ γιατί το insomnia μετά το update έχει θέμα με αρχεία πλην φωτό

Korakios είναι το πρόγραμμα protergia οικιακό Nmax45 με πάγιο 2,60 νυχτερινό 0,04343 και ημερήσιο  0,06065 μέχρι 2000kw/h ανά τετράμηνο και 0,06201 για πάνω από 2000 kw/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Βγαζει πρώτα τα ΕΛΤΑ μετά voltera και Ήρων, έβαλα την κατανάλωση  πρόσφατη 4μηνου, νομίζω πρέπει να μετρήσω ολόκληρης της χρονιάς και να τα συγκρίνω έτσι

Πολυ σωστα κι εμενα το ιδιο απλα την Volterra δεν την υπολογιζω γιατι δεν δεχεται απευθειας ΚΟΤ.

Οι επιλογες σου για εμενα ειναι 3 αναλογα με τους υπολογισμους σου......Ελτα - Ηρων - Νrg.

Μην κοιτας για κατι αλλο δεξια κι αριστερα και μπερδευεσαι.

Ελτα και Ηρων θα εχεις το ΚΟΤ ενω στην Nrg δεν θα το εχεις.

Υπολογισε αρχικα την καταναλωση σου για τους μηνες που ξεπερνας το ΚΟΤ και στους 3 παροχους και κανε μετα το αντιστοιχο για του μηνες που δεν το ξεπερνας και μετα θα βρεις ευκολα ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Korakios είναι το πρόγραμμα protergia οικιακό Nmax45 με πάγιο 2,60 νυχτερινό 0,04343 και ημερήσιο  0,06065 μέχρι 2000kw/h ανά τετράμηνο και 0,06201 για πάνω από 2000 kw/h

Αν δεις το excel του @vsk

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit#gid=291371487

θα δεις οτι κανονικά πάει στα 0,08906 €    0,07048 € με ΟΤΣ , αλλά

1. τους εμπιστεύεσαι οτι θα κάνουν τίμια αναπροσαρμογή ?

2. είσαι σε θέση να ελέγχεις ?

3. θα μπορούν να κάνουν ανάλυση της ρήτρας ?

Προσωπικά όχι γιαυτό έφτιαξα τα προηγούμενα excel που δεν έχουν αναπροσαρμογές

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πολυ σωστα κι εμενα το ιδιο απλα την Volterra δεν την υπολογιζω γιατι δεν δεχεται απευθειας ΚΟΤ.

Οι επιλογες σου για εμενα ειναι 3 αναλογα με τους υπολογισμους σου......Ελτα - Ηρων - Νrg.

Μην κοιτας για κατι αλλο δεξια κι αριστερα και μπερδευεσαι.

Ελτα και Ηρων θα εχεις το ΚΟΤ ενω στην Nrg δεν θα το εχεις.

Υπολογισε αρχικα την καταναλωση σου για τους μηνες που ξεπερνας το ΚΟΤ και στους 3 παροχους και κανε μετα το αντιστοιχο για του μηνες που δεν το ξεπερνας και μετα θα βρεις ευκολα ακρη.

Σαν πρώτη έτσι αναζήτηση για κατανάλωση έτους με 6000 ημερήσια και 2300 νυχτερινό έβγαλε πρώτο πάλι τα ΕΛΤΑ Δεν το περίμενα είναι η αλήθεια γιατί έχω να ασχοληθώ με τις διαφορές των παρόχων περίπου 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν δεις το excel του @vsk

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UuBbZonruZuwWXDh8lgUr52jRUSsF5_g0iN26TuYsr4/edit#gid=291371487

θα δεις οτι κανονικά πάει στα 0,08906 €    0,07048 € με ΟΤΣ , αλλά

1. τους εμπιστεύεσαι οτι θα κάνουν τίμια αναπροσαρμογή ?

2. είσαι σε θέση να ελέγχεις ?

3. θα μπορούν να κάνουν ανάλυση της ρήτρας ?

Προσωπικά όχι γιαυτό έφτιαξα τα προηγούμενα excel που δεν έχουν αναπροσαρμογές

Ναι φίλε μου ισχύει αυτό που λες κανέναν δεν εμπιστεύομαι. 

Άρα βάση του Excel πάω στην nrg save 40 fixed έτσι τα βλέπω. 

Από την στιγμή που δεν έχει OTΣ με συμφέρει από κάθε άποψη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πολυ σωστα κι εμενα το ιδιο απλα την Volterra δεν την υπολογιζω γιατι δεν δεχεται απευθειας ΚΟΤ.

Οι επιλογες σου για εμενα ειναι 3 αναλογα με τους υπολογισμους σου......Ελτα - Ηρων - Νrg.

Μην κοιτας για κατι αλλο δεξια κι αριστερα και μπερδευεσαι.

Ελτα και Ηρων θα εχεις το ΚΟΤ ενω στην Nrg δεν θα το εχεις.

Υπολογισε αρχικα την καταναλωση σου για τους μηνες που ξεπερνας το ΚΟΤ και στους 3 παροχους και κανε μετα το αντιστοιχο για του μηνες που δεν το ξεπερνας και μετα θα βρεις ευκολα ακρη.

εννοεις οτι με voltera πρεπει να ξανακανεις αιτηση κοτ ενω με ελτα και ηρων το παιρνει κατευθειαν ;αμα με το που βαλεις καπακι κανεισ αιτηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliast33 είπε

Ναι φίλε μου ισχύει αυτό που λες κανέναν δεν εμπιστεύομαι. 

Άρα βάση του Excel πάω στην nrg save 40 fixed έτσι τα βλέπω. 

Από την στιγμή που δεν έχει OTΣ με συμφέρει από κάθε άποψη.. 

Εννοειται οτι πας σε αυτο αν εχεις μεγαλουτσικη καταναλωση.

Δεν το σκεφτεσαι καν.

1 λεπτό πριν, artshadows είπε

εννοεις οτι με voltera πρεπει να ξανακανεις αιτηση κοτ ενω με ελτα και ηρων το παιρνει κατευθειαν ;αμα με το που βαλεις καπακι κανεισ αιτηση ;

Απο την Volterra μου ειπαν οτι θα πρεπει να κανω ακυρωση της αιτησης και να τιμολογηθω με εναν λογαριασμο κανονικα χωρις ΚΟΤ και μετα να ξανακανω αιτηση για ΚΟΤ.

Κι ετσι δεν εκανα τιποτα με την Volterra.

Καλυτερα κιολας γιατι θα πληρωνα πολυ περισσοτερα σε σχεση με το προγραμμα της Ηρων που τελικα θα βαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εννοειται οτι πας σε αυτο αν εχεις μεγαλουτσικη καταναλωση.

Δεν το σκεφτεσαι καν.

Οι καταναλώσεις μου είναι 6 με 6.500 ετησίως. Κυρίως μεγάλη είναι τον χειμώνα. 

Και πάλι με συμφέρει όμως νομίζω. 

Από άποψη αξιοπιστίας τι παίζει με την nrg.?Επειδη δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω πολλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Σαν πρώτη έτσι αναζήτηση για κατανάλωση έτους με 6000 ημερήσια και 2300 νυχτερινό έβγαλε πρώτο πάλι τα ΕΛΤΑ Δεν το περίμενα είναι η αλήθεια γιατί έχω να ασχοληθώ με τις διαφορές των παρόχων περίπου 2 χρόνια.

Ναι παντα τα Ελτα θα βγαζει οτι κι αν κανεις.

Κι εμενα ετσι ηταν και αργησα να το καταλαβω τον λογο.

Εμεις με το ΚΟΤ κοιταμε παντα την αρχικη τιμη χωρις τις εκπτωσεις.Τις εκπτωσεις ΑΝ τις δικαιουμαστε μπαινουν μετα τις αφαιρεση του ΚΟΤ.

Οποτε ξαναλεω γιατι μπορει κι αλλοι να μην το εχουν δει και να μην το εχουν καταλαβει.

Οσοι εχουν Κοινωνικο Τιμολογιο θα κοιτανε παντα την αρχικη τιμη προμηθειας ΠΡΙΝ απο καθε εκπτωση.

1 λεπτό πριν, iliast33 είπε

Οι καταναλώσεις μου είναι 6 με 6.500 ετησίως. Κυρίως μεγάλη είναι τον χειμώνα. 

Και πάλι με συμφέρει όμως νομίζω. 

Από άποψη αξιοπιστίας τι παίζει με την nrg.?Επειδη δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω πολλά.. 

Ναι σε συμφερει δεν το συζηταμε.

Απο αποψη αξιοπιστιας δεν ξερω για κανεναν παροχο.Οτι ακουω δεξια κι αριστερα και οτι διαβαζω αλλα δεν δινω πολυ σημασια.Σκεψου μονο οτι αν η ΔΕΗ ηταν ιδιωτης και λειτουργουσε οπως λειτουργει σημερα θα σταματουσε να υπηρχε στο 20ημερο.

Πηγαινε στο nrg save και θα εισαι καλυτερα τα επομενα 2 χρονια σε σχεση με την Protergia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Από άποψη αξιοπιστίας τι παίζει με την nrg.?Επειδη δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω πολλά.. 

Γνωστή εταιρία είναι , καιρό στο χώρο . Απο τη στιγμή που δε θα μπλέξεις με ρήτρες δεν πιστεύω να έχεις θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, korakios είπε

Γνωστή εταιρία είναι , καιρό στο χώρο . Απο τη στιγμή που δε θα μπλέξεις με ρήτρες δεν πιστεύω να έχεις θέμα

θα κάνω επικοινωνία με την nrg να δω τι γίνεται..

οταν λες ρητρες?τι πρεπει να προσέξω στο συμβόλαιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iliast33 είπε

θα κάνω επικοινωνία με την nrg να δω τι γίνεται..

οταν λες ρητρες?τι πρεπει να προσέξω στο συμβόλαιο?

 

Εννοει της ρητρες ανπροσαρμογης(ΟΤΣ κλπ.).

Το προγραμμα nrg save απο μονο του τις εχει αυτες τις ρητρες αλλα η nrg για τους πρωτους 4 μηνες δεν τις χρεωνει σαν νεος πελατης που θα εισαι.

Μετα τους 4 μηνες θα ενεργοποιησεις την υπηρεσια Nrg fixed οπου με επιπλεον 4 ευρω τον μηνα(τα οποια θα προστεθουν στο παγιο) δεν θα εχει καμια ρητρα στο προγραμμα σου. 

Το καταλαβες καλα αυτο που σου ειπα γιατι ειναι σημαντικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το προγραμμα nrg save απο μονο του τις εχει αυτες τις ρητρες αλλα η nrg για τους πρωτους 4 μηνες δεν τις χρεωνει σαν νεος πελατης που θα εισαι.

Καλύτερα να το έχει και γραπτώς στο email ,σαν να θυμάμαι οτι η πληροφορία ήταν απο chat στο facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Καλύτερα να το έχει και γραπτώς στο email ,σαν να θυμάμαι οτι η πληροφορία ήταν απο chat στο facebook

Ναι εννοειται.

Εμενα μου το ειχαν πει και τηλεφωνικως και γραπτως αλλα το ειχε σημειωμενο και στην συμβαση αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εννοει της ρητρες ανπροσαρμογης(ΟΤΣ κλπ.).

Το προγραμμα nrg save απο μονο του τις εχει αυτες τις ρητρες αλλα η nrg για τους πρωτους 4 μηνες δεν τις χρεωνει σαν νεος πελατης που θα εισαι.

Μετα τους 4 μηνες θα ενεργοποιησεις την υπηρεσια Nrg fixed οπου με επιπλεον 4 ευρω τον μηνα(τα οποια θα προστεθουν στο παγιο) δεν θα εχει καμια ρητρα στο προγραμμα σου. 

Το καταλαβες καλα αυτο που σου ειπα γιατι ειναι σημαντικο?

Αρα λοιπον αν καταλαβα καλα η αρχικη ενεργοποιηση  θα ειναι στο nrg save 40% και παρολο που θα υπάρχει η ρητρα δεν θα το χρεωνομαι σαν νεός πελατης.

επειτα απο 4 μηνες θα πρέπει να ενεργοποιησω εγω το προγραμμα fixed το οποιο απενεργοποιει ολες τις ρητρες με επιπλεον 4 ευρω τον μηνα.

οποτε το παγιο απο 6,5 θα πάει 10,5 σωστα?

και φυσικα όλα αυτα θα πρεπει να τα εχω γραπτα απο την nrg...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...