Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Ναι, ΟΚ. Αίτηση πότε είχε κάνει όμως;

14 του μηνός. Πάρε τηλ στην nrg και θα σου πουν τι χρειάζεται. (ταυτότητα , τελευταίο λογαριασμό και φωτό απο το ρολόι και απαραίτητα να αναφέρεις συγκεκριμένα για το nrg save 40%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ναι, ΟΚ. Αίτηση πότε είχε κάνει όμως;

Nαι εχουμε καιρο που το συζηταμε.

Κι εγω ειχα κανει τα χαρτια αλλα δεν ειναι για πελατες ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα στα φύλλα excel και το Fixed πρόγραμμα της Solar Energy, το οποίο παρεμπιπτόντως φαίνεται αρκετά ανταγωνιστικό, ειδικά στις χαμηλές-μεσαίες καταναλώσεις. 

Για το Φυσικό Αέριο δεν βρίσκω συντελεστές Α και Β. Αν κάποιος τους γνωρίζει να μου πει, αλλιώς θα βάλω αυτούς που αναφέρονται στο allazorevma με κάθε επιφύλαξη.

Τέλος, ρώτησα και χτες, αλλά "θάφτηκε" η ερώτησή μου: Υπάρχει έστω κι ένας λόγος να διαλέξει κάποιος το NRG Electricity 4U Fixed αντί του NRG Save 40% Fixed που είναι και φθηνότερο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω mbc ειχα κάνει στις 15-16 νομίζω... σε 4 μέρες άλλαξε κανονικά ο πάροχος. Με nrg δεν μίλησα ποτέ. Μόνο όταν προώθησαν την αίτηση για να γίνει η μεταφορά μου έστειλαν μήνυμα, καθώς και όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία.

Η εφαρμογή έχει μέσα τα πάντα, οπότε δεν χρειάστηκε να τους τηλεφωνήσω για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vsk είπε

Υπάρχει έστω κι ένας λόγος να διαλέξει κάποιος το NRG Electricity 4U Fixed αντί του NRG Save 40% Fixed που είναι και φθηνότερο;

κανένας λόγος , απλά παίζει το 40% να είναι προωθητικό και να μην ισχύει για πάντα ή μπορεί αν βάλει η NRG το 40% στο site να καταργήσουν το 4U.

1 ώρα πριν, vsk είπε

Για το Φυσικό Αέριο δεν βρίσκω συντελεστές Α και Β. Αν κάποιος τους γνωρίζει να μου πει, αλλιώς θα βάλω αυτούς που αναφέρονται στο allazorevma με κάθε επιφύλαξη.

"(i) Εάν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΤΕΑ,(ΙΙ) και των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ προσαυξημένο κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου" (1,1343)

 

Το καλύτερο είναι οτι το συντελεστής απωλειών δικτύου ΧΤ (χαμηλής τάσης) ,αναπροσαρμόζεται και αυτός !!

Βρήκα ένα πινακάκι στη ΔΕΗ

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/logariasmos-kai-xrewseis/poia-dedomena-xrisimopoiounte-gia-ti-rirta-co2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον 

34 λεπτά πριν, korakios είπε

κανένας λόγος , απλά παίζει το 40% να είναι προωθητικό και να μην ισχύει για πάντα ή μπορεί αν βάλει η NRG το 40% στο site να καταργήσουν το 4U.

Πρέπει να έχεις δίκιο, μόλις βρήκα αυτά:

nrg_save.jpg.f573475d23b64f9f743629ebd875a3aa.jpg

Εδώ (φρέσκο φαίνεται): Katalogos-proothitikon-energeion-kai-ekptoseon-epi-programmaton-ilektrikis-energeias-oikiakes+epaggelmatikes-paroxes.pdf (nrg.gr)

Επεξ/σία από vsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vsk είπε

Πρόσθεσα στα φύλλα excel και το Fixed πρόγραμμα της Solar Energy, το οποίο παρεμπιπτόντως φαίνεται αρκετά ανταγωνιστικό, ειδικά στις χαμηλές-μεσαίες καταναλώσεις. 

Για το Φυσικό Αέριο δεν βρίσκω συντελεστές Α και Β. Αν κάποιος τους γνωρίζει να μου πει, αλλιώς θα βάλω αυτούς που αναφέρονται στο allazorevma με κάθε επιφύλαξη.

Τέλος, ρώτησα και χτες, αλλά "θάφτηκε" η ερώτησή μου: Υπάρχει έστω κι ένας λόγος να διαλέξει κάποιος το NRG Electricity 4U Fixed αντί του NRG Save 40% Fixed που είναι και φθηνότερο;

Καλησπέρα vsk
 
Πολύ καλό το Excel σου με μια πρώτη μάτια. Εμείς στην ΜΕΣΗ ΟΤΣ βάζουμε τον μέσο ορό του τελευταίου τετράμηνου στον υπολογισμό μας, ακόμη στα τελικά αποτελέσματα υπολογίζουμε και το ΦΠΑ . Η μεσοσταθμικη τιμή αγοράς δεν χρησιμοποιείτε κάπου. Θα κοιτάξουμε κάποιες διάφορες που έχουμε στους συντελεστές εάν και εμείς από κάποιους Πάροχους μπορεί να έχουμε διαφορετικές συμβάσεις. Ότι άλλο χρειαστείς στην διάθεση σου. allazorevma.gr / nikitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα με τα ΕΛΤΑ στο 5ψήφιο , μου είπε να πάω επι τόπου σε κατάστημα , έκανα online την αίτηση βάζοντας ένα παλιό νούμερο για να βγούνε τα νούμερα και αν δεν προχωρήσει μέσα στην εβδομάδα πάω για nrg

Φυσικά 3 σταθερά που έχω δεν απαντάνε και ένα επιπλέον είναι μόνιμα κατειλημμένο

3 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΡΩΝ ΕΝ.Α - ΗΡΩΝ (heron.gr)

Για πειτε μου εντυπωσεις αξιζει;;;

Βάζω 100Ε για να πάρω σε 20 χρόνια 170Ε, ούτε καν, συνεχίζω με bitcoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Εγώ μίλησα με τα ΕΛΤΑ στο 5ψήφιο , μου είπε να πάω επι τόπου σε κατάστημα , έκανα online την αίτηση βάζοντας ένα παλιό νούμερο για να βγούνε τα νούμερα και αν δεν προχωρήσει μέσα στην εβδομάδα πάω για nrg

Φυσικά 3 σταθερά που έχω δεν απαντάνε και ένα επιπλέον είναι μόνιμα κατειλημμένο

Βάζω 100Ε για να πάρω σε 20 χρόνια 170Ε, ούτε καν, συνεχίζω με bitcoin

Δεν εχουν ολοι bitcoin ομως........

Εγω εμαθα οτι πληρωνεις το ρευμα σου για 5 χρονια παιρνοντας κ εκπτωση του προγραμματος σου κ για αλλα 15 δεν δινεις σεντ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω κι εγώ τηλεφώνημα από την NRG για το Save 40%.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η δέσμευση για 2 χρόνια, αλλά είναι το πιο συμφέρον για καταναλώσεις >=350 kWh μηνιαίως. Για μικρές καταναλώσεις <300 kWh συμφέρει το Volterra V1N, χωρίς ΟΤΣ βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Εγω εμαθα οτι πληρωνεις το ρευμα σου για 5 χρονια παιρνοντας κ εκπτωση του προγραμματος σου κ για αλλα 15 δεν δινεις σεντ!!!!

Αναφέρει αυτό αλλά δεν το καταλαβαίνω

Αν π.χ. είσαι οικιακός καταναλωτής και πληρώνεις περίπου 350€ τον χρόνο για το ρεύμα σου (χωρίς ρυθμιζόμενες χρεώσεις, δημοτικά τέλη, τέλος ΕΡΤ κ.λπ.) τότε, όταν η συμμετοχή σου στο πρόγραμμα ΕΝ.Α φτάσει περίπου τις 4.000€ θα απολαμβάνεις δωρεάν ρεύμα για τα υπόλοιπα χρόνια μέχρι να συμπληρωθεί η διάρκεια της «οικονομικής ζωής» των πάρκων Α.Π.Ε., η οποία είναι τουλάχιστον 20 χρόνια και μπορεί να φτάσει και έως τα 25 χρόνια. Έτσι, στο τέλος του προγράμματος, θα έχεις λάβει εκπτώσεις συνολικής αξίας περίπου 9.000€, υπερδιπλασιάζοντας το κεφάλαιό σου! Και μην ξεχνάς ότι τα περίπου 4.000€ της συνολικής συμμετοχής σου, μπορείς να τα δίνεις σιγά-σιγά, όποτε σε βολεύει εσένα, μηδενίζοντας σταδιακά το λογαριασμό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια ματιά στο ΕΝ.Α

Με δεδομένο πως με λιγότερο από 2 χιλιάρικα δεν βάζεις αξιόλογο σύστημα Φ/Β, κάτι λέει. Θέλει ψάξιμο όμως και να γίνεις πελάτης απαραίτητα.

Να περιμένουμε προτάσεις κι από ανταγωνιστές;

Αυτό είναι το λεγόμενο "virtual netmetering"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ειναι οτι εσυ καις πχ 4000 κιλοβατωρες τον χρονο δινεις 4000 ευρω μετρητα ή σε δοσεις με ελαχιστη δοση τα 100 ευρω κ οταν εξοφλησεις εχεις ρευμα δωρεαν για τα υπολοιπα χρονια μεχρι να φτασουν τα 20 με μια αποδοση περιπου 8,5 % .

Κ το καλο ειναι οτι το δοκιμαζεις κ αν δεν σου αρεσει δινεις την εκπτωση που πηρες κ φευγεις ....

Αυτο το προγραμμα ειναι μου ειπαν για αυτους που θελουν να βαλουν φωτοβολταικα κ δεν μπορουν ειτε λογω χωρου ειτε χρηματων ειτε επειδη δεν μπορουν να δανειστουν απο τραπεζα .

Με αυτο το προγραμμα γλιτωνεις ολα τα εξοδα εγκαταστασης κ συντηρησης κ παιρνεις μονο τα οφελη του φωτοβολταικου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...